Sytuacja epidemiczna na całym świecie nie ulega poprawie. Słowacy wracają do obowiązku noszenia maseczek, Turcja zmienia podejście do pandemii, a w Libanie kwarantanną obejmowane są całe wioski.
Zmiana w podejściu do pandemii w Turcji
W nadchodzącym tygodniu Turcja zacznie zgłaszać całkowitą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem - zapowiedział w niedzielę minister zdrowia Fahrettin Koca. Ankara była krytykowana za ujawnianie danych dotyczących tylko pacjentów wykazujących objawy infekcji.
W wywiadzie dla dziennika „Hurriyet” minister powiedział, że bezobjawowe przypadki zostaną uwzględnione w danych, które będą publikowane od czwartku 15 października i które zostaną udostępnione Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
We wrześniu minister ujawnił, że Turcja publikuje tylko dobowe liczby pacjentów wykazujących objawy Covid-19. Doprowadziło to do krytyki ze strony lekarzy i partii opozycyjnych, które od dawna kwestionowały dokładność tych statystyk.
Według najnowszych danych z soboty w Turcji odnotowano 1649 kolejnych chorych i 56 zgonów w związku z Covid-19. Od wybuchu pandemii zgłoszono ponad 334 tys. chorych i 8778 ofiar śmiertelnych.
Maseczki obowiązkowe na Słowacji
Słowacja ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadza od środy zakaz imprez masowych, zamyka baseny, kluby fitness. Maseczki będą obowiązkowe w otwartych przestrzeniach. Szkoły średnie przechodzą na nauczanie zdalne. Nie zmienia się reżim na granicach.
Ograniczenia wchodzą w życie od 15 października br. - powiedział na konferencji prasowej w niedzielę po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego minister zdrowia Marek Krajczi. Ma obowiązywać zakaz zgromadzeń lub spotkań dla więcej niż sześciu osób. Szczegóły dotyczące tego zakazu mają zostać doprecyzowane na poniedziałkowym posiedzeniu rządu.
Krajczi potwierdził wcześniejsze informacje ministerstwa szkolnictwa o przejściu szkół średnich na nauczanie zdalne już od poniedziałku 12 października br. Wśród imprez masowych, których dotyczy zakaz, znalazł się wyjątek dla pięciu profesjonalnych związków sportowych i rozgrywanych lig: piłki nożnej, hokeja na lodzie, piłki siatkowej, ręcznej oraz koszykówki.
Premier Igor Matovicz powiedział, że podejmowane środki są ostatecznością, jeżeli kraj nie ma przejść na ogólnokrajową kwarantannę. Jak zaznaczył, ograniczenia mają obowiązywać do czasu, gdy mediana liczby nowych przypadków w ciągu siedmiu dni spadnie do 500. W piątek na Słowacji zanotowano rekordowych 1887 zakażeń SARS-CoV-2. W sobotę przy mniejszej liczbie testów - 1052.
Ograniczenia obejmują bary, restauracje, kawiarnie, gdzie będzie możliwa sprzedaż produktów, ale nie ich spożywanie w lokalach. Potrawy lub napoje będzie można kupić na wynos lub skonsumować w ogródkach lub na tarasach. Dla sklepów i centrów handlowych wprowadzono ograniczenie 15 m kw. na jednego kupującego. Przy wejściu do wielkopowierzchniowych placówek handlowych ma być mierzona temperatura. Sklepy spożywcze i drogerie w godzinach 9-11 mają być otwarte tylko dla seniorów. Ograniczenia dotyczące imprez masowych odnoszą się także do nabożeństw w kościołach. Chrzciny, pogrzeby lub śluby mogą się odbywać, ale obowiązuje limit 15 m kwa. na jedną osobę w pomieszczeniu. Na cmentarzach ma obowiązywać odległość dwóch metrów między osobami.
Liban: Wioski w kwarantannie
Libańskie MSW nakazało od poniedziałku kwarantannę w 169 wioskach i miasteczkach, a także poleciło zamknięcie wszystkich nocnych klubów, barów i pubów w całym kraju w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem.
Resort poinformował, że kwarantanna potrwa do 19 października. Bary, puby i kluby nocne będą zamknięte do odwołania.
Nowy lockdown następuje tydzień po tym, gdy ministerstwo objęło 111 wsi i miasteczek kwarantanną, która kończy się w poniedziałek rano. Niektóre z tych miejscowości objęte są nowymi ograniczeniami – podaje agencja AP.
W Libanie obowiązuje godzina policyjna od godz. 1 w nocy do 6 rano; trzeba również nosić maski podczas podróży, co - jak zauważa Reuters - nie jest powszechnie przestrzegane.
W sobotę libańskie ministerstwo zdrowia zarejestrowało 1388 nowych przypadków koronawirusa, zwiększając liczbę potwierdzonych zakażeń do 52 558; 455 osób zmarło w związku z Covid-19.
Wzrost zakażeń SARS-CoV-2 następuje od początku lipca, kiedy w kraju złagodzono ogólnokrajowe restrykcje sanitarne i otwarto jedyne lotnisko międzynarodowe. Liczba przypadków dramatycznie wzrosła po potężnej eksplozji z 4 sierpnia w porcie w Bejrucie, w wyniku której na miejscu zginęło lub zmarło w wyniku obrażeń ok. 200 osób, a 6500 zostało rannych. Ludzie wówczas gromadzili się w szpitalach, na pogrzebach i antyrządowych protestach.
W ciągu ostatnich kilku dni odnotowywano ponad 1000 nowych przypadków SARS-CoV-2 na dobę w liczącym blisko 7 mln ludzi Libanie. Według WHO oddziały intensywnej opieki medycznej osiągnęły w tym kraju już krytyczny poziom 82 proc. obłożenia. Liban walczy z pandemią koronawirusa w sytuacji największego kryzysu gospodarczego od wojny domowej w latach 1975-1990.
Już ponad 600 tys. zakażeń w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 12 872 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza, że ich łączna liczba przekroczyła 600 tys., zarejestrowano także 65 nowych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w niedzielę brytyjski rząd. Liczba nowych zakażeń jest o 2244 niższa od tej z soboty, a zarazem najniższa od sześciu dni, ale dobowe wahania rzędu dwóch-trzech tysięcy zdarzają się w ostatnich dniach często. Najwyższym bilansem nowych zakażeń, bez uzupełniania zaległych przypadków, był ten z czwartku, gdy poinformowano o ponad 17,5 tys. nowych infekcji.
Dobowych rekordów nie pobito w żadnej z części Zjednoczonego Królestwa, ale w Irlandii Północnej po raz drugi w historii liczba przypadków przekroczyła tysiąc (wykryto ich 1066). Natomiast w Anglii (10 383), Szkocji (956) i Walii (467) bilanse są nieco niższe niż w poprzednich dniach.
W całym kraju łączna liczba infekcji SARS-CoV-2 wzrosła tym samym do 603 716, co oznacza, że Wielka Brytania stała się 12. państwem świata i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji - w którym przekroczony został poziom 600 tys. zakażeń. Liczba zgonów jest o 16 niższa od tej z poprzedniego dnia, co jednak ma związek z tym, że dane dotyczące weekendów zazwyczaj są niższe.
Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 42 825, z czego 38 018 osób zmarło w Anglii, 2550 - w Szkocji, 1669 - w Walii, a 588 - w Irlandii Północnej. Te statystyki obejmują zgony, które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2. Brytyjski rząd zaczął też podawać w statystykach liczbę przypadków, w których w akcie zgonu wpisano koronawirusa jako prawdopodobny czynnik decydujący o śmierci, nawet jeśli nie został przeprowadzony test. Takich przypadków było 57 347 - ta liczba jest jednak aktualizowana raz w tygodniu.
Niezależnie od zastosowanej metodologii, pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.
Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano między godz. 17 w piątek a godz. 17 w sobotę i które nastąpiły w ciągu 28 dni od potwierdzenia testem obecności SARS-CoV-2, a bilans zakażeń dotyczy 24 godzin między godz. 9 w sobotę a godz. 9 w niedzielę.
Zakaz prywatnych uroczystości we Włoszech
We Włoszech w związku z pandemią zostanie wprowadzony zakaz prywatnych uroczystości, także w domach - zapowiedział w niedzielę minister zdrowia Roberto Speranza. W wywiadzie dla telewizji RAI podkreślił, że prowadzone będą kontrole.
Według zapowiedzi szefa resortu zdrowia taki zakaz zostanie zawarty w przygotowywanym dekrecie rządu, w którym znajdą się nowe przepisy w sprawie walki z drugą fazą zakażeń koronawirusem.
Speranza mówił w popularnym programie w stacji RAI 3, że wirus szerzy się na przykład podczas przyjęć urodzinowych wyprawianych dzieciom i nastolatkom. Zastrzegł zarazem, że zakaz dotyczyć będzie wszelkich takich uroczystości, nie tylko dla najmłodszych i młodzieży.
Zapytany o to, jak można zakaz ten egzekwować w prywatnych domach, wyjaśnił, że siły porządkowe wzmocnią kontrole.
Według ministra są konieczne aspekty życia, jak otwarte szkoły, oraz te, które nie są konieczne. W tym kontekście wymienił imprezy rodzinne i towarzyskie.
Roberto Speranza zwrócił uwagę na to, że do 75 proc. zakażeń dochodzi w rodzinach. Podczas spotkań rodzinnych, mówił, „obniża się czujność i zdejmuje się maseczkę”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/521522-raport-ze-swiata-maseczki-obowiazkowe-na-slowacji