Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 34,3 mln ludzi na świecie, a ponad 1,02 mln osób zmarło.
Rekordowy bilans zakażeń koronawirusem i zgonów na Ukrainie
Na Ukrainie w piątek wykryto 4661 zakażeń koronawirusem, 92 chorych zmarło - to najwyższe dobowe bilanse od początku pandemii. 2146 osób wyzdrowiało, a 877 zainfekowanych hospitalizowano - przekazał w sobotę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
Piątek to czwarty dzień z rzędu z rekordową liczbą zakażeń. Najwięcej zakażeń wykryto tego dnia w obwodzie charkowskim (516) i w Kijowie (441).
Jak podkreślił Stepanow, w szpitalach przebywa ok. 16 tys. zakażonych koronawirusem i liczba ta wciąż rośnie. Ok. 54 proc. łóżek przeznaczonych dla zainfekowanych jest zajętych.
Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 222 322 osób, zmarło 4 353 chorych, a wyzdrowiało 98 737 pacjentów. W kraju jest obecnie 119 232 aktywnych przypadków SARS-CoV-2.
Do 31 października trwa na Ukrainie tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie.
Kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Czechach
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w sobotę o kolejnym rekordowym wzroście liczby zakażonych koronawirusem - w piątek potwierdzono 3793 przypadki, o 300 więcej niż w czwartek, kiedy odnotowano poprzednią najwyższą liczbę infekcji.
W Czechach jest aktualnie 42 320 zakażonych. Liczba zgonów w wyniku Covid-19 w piątek wzrosła o 12, do 699. Od początku epidemii w kraju łącznie stwierdzono 78 tys. zakażeń SARS-CoV-2, z czego 13 466 w tym tygodniu. U większości osób zakażonych choroba przebiega łagodnie. W szpitalach przebywa 1134 pacjentów z Covid-19. Stan 221 z nich lekarze oceniają jako ciężki.
W dalszym ciągu najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie miasta Uherske Hradisztie w kraju (województwie) zlińskim, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano 341 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Na powiatowej mapie zagrożeń epidemicznych, którą ministerstwo zdrowia zaktualizowało w piątek, nie ma już regionów, które uznawane byłyby za całkowicie bezpieczne.
Agencja CTK opublikowała zestawienie obrazujące dzienny wzrost zakażeń w krajach sąsiadujących z Czechami oraz na Węgrzech na milion obywateli w ciągu 14 dni. Wnika z niego, że 2 października ten wskaźnik wynosił 354,8 w Czechach; 32,2 w Niemczech; w Polsce 60,4. Wysokie wzrosty dotyczą Słowacji – 124,4 oraz Węgier – 135,3.
W poniedziałek w Czechach zacznie obowiązywać stan wyjątkowy związany z rozprzestrzenianiem się Covid-19. Został wprowadzony przez rząd w środę i ma obowiązywać 30 dni. Będą mu towarzyszyć nowe ograniczenia, które wpłyną na funkcjonowanie szkół oraz liczbę uczestników wydarzeń kulturalnych, sportowych i społecznych.
Ponad tysiąc nowych zakażeń na Węgrzech
W ciągu ostatniej doby na Węgrzech wykryto 1086 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 14 osób chorych na Covid-19 – poinformowano w sobotę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono prawie 30 tys. zakażeń koronawirusem i zmarło 812 chorych na Covid-19. Prawie 7 tys. osób wyzdrowiało.
Nieustannie rośnie liczba aktywnych infekcji, których jest obecnie 22 081. W szpitalach leczonych jest 704 chorych, przy czym 43 oddycha przy pomocy respiratora.
W środę rząd Węgier przedłużył o kolejny miesiąc obostrzenia na granicach wprowadzone 1 września. Zgodnie z nimi obywatele innych państw nie mają wstępu na terytorium Węgier, choć od zasady tej przewidziano wyjątki, takie jak podróż biznesowa, konwój wojskowy lub humanitarny oraz wjazd obywateli państw sąsiednich w pasie 30 km od granicy najwyżej na 24 godziny. Policja może też udzielić cudzoziemcom zezwolenia na wjazd, jeśli dowiodą, że celem wizyty jest np. postępowanie sądowe, zabieg medyczny, studia, udział w takich wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy pogrzeb, a także międzynarodowe wydarzenie sportowe lub kulturalne. Jeśli jednak badanie na granicy wykaże podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjazd nie jest możliwy.
Węgrzy i członkowie ich rodzin muszą przejść badanie na granicy i udać się na 10-dniową kwarantannę. Jeśli podczas badania nie wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjeżdżający może się ubiegać o zgodę na poddanie się dwóm testom, które w razie wyniku negatywnego zwolnią go z kwarantanny.
Najwięcej od 15 maja zakażeń w Rosji
W Rosji wykryto 9859 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, o 447 więcej niż dzień wcześniej - poinformował w sobotę sztab ds. walki z pandemią. Dobowy przyrost zakażeń jest najwyższy od 15 maja. W ciągu ostatniej doby zmarło 174 pacjentów z Covid-19.
Ogólna liczba zakażeń wzrosła do 1 204 502. Liczba przypadków śmiertelnych wynosi teraz 21 251.
Najwięcej zakażeń wciąż wykrywanych jest w Moskwie, gdzie od piątku zarejestrowano 2884 nowe zachorowania.
W ciągu minionej doby wyzdrowiało 5563 pacjentów i liczba osób wyleczonych z koronawirusa wzrosła do 975 859.
W całym kraju od początku pandemii przeprowadzono ponad 47,2 mln testów, w tym ok. 423 tys. - w ciągu minionej doby.
Ponad 100 tys. śmiertelnych ofiar koronawirusa w Indiach
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Indiach przekroczyła w sobotę 100 tys. - poinformowały władze. Stawia to ten kraj na trzecim miejscu na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.
Całkowita liczba ofiar śmiertelnych w Indiach Covid-19 wzrosła do 100 tys. 842.
Dotychczasowa liczba potwierdzonych infekcji wynosi ok. 6,39 mln, z czego 942 tys. to nadal trwające zakażenia. Więcej przypadków wykryto jedynie w Stanach Zjednoczonych.
Najwięcej nowych infekcji notowanych jest w stanie Maharasztra, Karnataka i Kerala. Maharasztra od początku pandemii jest głównym źródłem zakażeń w Indiach. Mimo nieustającej transmisji wirusa, od czwartku w stanie obowiązuje rozluźniony reżim sanitarny; bez ograniczeń otwarte są restauracje i bary.
Pozostałe stany również otrzymały zgodę na rozluźnienie restrykcji. Jest to spowodowane obawami o gospodarkę bo pandemia w Indiach nie ustaje, a wirus rozprzestrzenia się tam najszybciej na świecie.
Rząd premiera Narendry Modiego jest coraz silniej krytykowany za sposób walki z pandemią. Krytycy zarzucają też władzom brak przeciwdziałania wobec kurczącej się gospodarki. Pogarszająca się sytuacja pozbawiła już pracy miliony osób.
980 zgonów na Covid-19 w ciągu doby w USA
980 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w USA w piątek - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł w ciągu doby do 208 691.
Poprzedni dobowy bilans mówił o 883 zgonach.
Zgodnie z najnowszymi prognozami uniwersytetu stanu Waszyngton w Seattle, do końca roku na Covid-19 umrze ponad 360 tys. Amerykanów. Do 3 listopada - daty wyborów prezydenckich w USA - bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie do ok. 237 tys.
Modele te zakładają, że nie dojdzie ani do zaostrzenia obostrzeń ani do ich łagodzenia.
W USA wykryto do piątku 7 331 241 przypadków koronawirusa. W ciągu doby liczba ta wzrosła o ok. 50 tys. Wśród nich jest m.in. prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią.
CZYTAJ WIĘCEJ:
— Trumpowie z koronawirusem. „NYT”: Prezydent ma łagodne objawy Covid-19, podobne do przeziębienia
Prawie 800 tys. przypadków koronawirusa w Meksyku
Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w Meksyku do 753 tys. 090 a zgonów do 78 tys. 493 - podały w piątek władze. W ciągu ubiegłej doby potwierdzono oficjalnie 4 tys. 775 nowych przypadków zakażeń i 414 kolejne zgony.
Meksyk jest krajem, gdzie przeprowadza się bardzo mało testów w porównaniu z innymi krajami.
Służby sanitarno-epidemiologiczne zastrzegają, że rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych jest prawdopodobnie znacznie wyższa.
Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 Meksyk jest czwartym najciężej doświadczonym krajem świata, po USA, Brazylii oraz Indiach.
Liczba zakażonych koronawirusem w Brazylii zbliża się do 5 mln
W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano w Brazylii 33 431 nowych przypadków koronawirusa, 708 osób zmarło - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia w piątek wieczorem.
Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji Covid-19 wzrosła do 4 mln 880 tys. 523 a zgonów do 145 tys. 388.
Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w trudno dostępnych rejonach rozległego kraju, takich jak Amazonia, w których pomoc medyczna jest często nieosiągalna.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce, po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/520373-koronawirus-na-swiecie-rekord-zakazen-w-czechach