Opublikowanie w sobotę rano przez rząd wspólnoty autonomicznej Madrytu przepisów o restrykcjach w przemieszczaniu się w części aglomeracji stołecznej doprowadziło do kilku manifestacji mieszkańców tego regionu Hiszpanii.
Manifestacje… za i przeciw
W sobotę protestowali też samorządowcy i stowarzyszenia medyczne. Te ostatnie jednak domagają się surowszych działań – m.in. objęcia obostrzeniami całego regionu stołecznego.
Decyzję regionalnego rządu kierowanego, przez Isabel Diaz Ayuso z centroprawicowej Partii Ludowej (PP) o przywróceniu restrykcji, oprotestowało część madryckich samorządowców i polityków opozycji.
Z kolei wśród kilkudziesięciu organizacji medycznych, które już od kilku dni domagały się wprowadzenia obostrzeń w związku z nasileniem się epidemii, dominuje przekonanie o “zbyt ograniczonym obszarze”, na jakim zostają przywrócone obostrzenia w przemieszczaniu się. Mieszka na nim 850 tys. z ponad 6,6 mln rezydentów wspólnoty autonomicznej Madrytu.
Co oznaczają obostrzenia?
Regulacja, która wejdzie w życie w poniedziałek, zobowiązuje właścicieli placówek restauracyjnych do redukcji liczby gości o 50 proc., ograniczenia godzin funkcjonowania sklepów, zamknięcia parków miejskich i ograniczenia miejsc w świątyniach o jedną trzecią. Z kolei maksymalna liczba osób, mogących wziąć udział w spotkaniach, została zmniejszona do sześciu.
Lokalne służby sanitarne wyjaśniły w sobotę, że przywrócenie obostrzeń jest niezbędne z powodu szybko rosnącej liczby zakażonych, a także ograniczonej liczby miejsc w szpitalach regionu. Wsparciem dla placówek medycznych mają być dwa hotele, które do wtorku zaczną przyjmować pacjentów z lekkimi objawami zakażenia.
Przywrócenie restrykcji w swobodzie przemieszczania się w regionie Madrytu, to zdaniem części hiszpańskich mediów wstęp do dalszych obostrzeń na terenie stołecznej aglomeracji. “El Pais” przypomina, że premier Hiszpanii Pedro Sanchez w ostatnich dniach wyrażał zaniepokojenie drastycznym wzrostem zachorowań w stołecznej aglomeracji.
Dalsze decyzje w sprawie ograniczeń w korzystaniu z przestrzeni publicznej w hiszpańskiej stolicy powinny zapaść po poniedziałkowym spotkaniu premiera z szefową wspólnoty autonomicznej Madrytu.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/518370-protesty-przeciwko-przywroceniu-obostrzen-w-madrycie