Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 28,79 mln ludzi na całym świecie, ponad 920 tys. osób zmarło. W Europie rośnie liczba zakażonych. Izrael zdecydował się na wprowadzenie drugiego lockdownu.
CZYTAJ TAKŻE:
Prawie 2,5 tys. zakażeń na Ukrainie
Na Ukrainie w niedzielę wykryto 2462 zakażenia koronawirusem, 650 zainfekowanych wyzdrowiało, a 33 chorych na Covid-19 zmarło - przekazał w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Hospitalizowano 360 osób.
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodzie tarnopolskim (352), a ogółem w kraju przeprowadzono ok. 16 tys. testów.
Stepanow zaznaczył, że minionego tygodnia (od 7 do 13 września) potwierdzono 18 729 zakażeń SARS-CoV-2, a 2920 osób hospitalizowano (ok. 100 więcej niż tydzień wcześniej).
Łącznie zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 156 797 osób, zmarło od początku pandemii 3211 chorych, a wyzdrowiało 69 543 pacjentów. W kraju są 84 043 aktywne przypadki SARS-CoV-2.
Ogółem infekcję potwierdzono u 10 156 dzieci i 12 955 pracowników medycznych.
Do 31 października na Ukrainie trwa tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie. Do 28 września obowiązuje też tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców (poza pewnymi wyjątkami).
792 przypadki zakażeń w Czechach
W Czechach w niedzielę odnotowano 792 nowe przypadki koronawirusa - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. To spadek po pięciu dniach z rzędu, kiedy liczba infekcji przekraczała 1000.
Agencja Reutera zastrzega, że resort jeszcze nie zaktualizował danych, dotyczących wykonywanych codziennie testów na obecność koronawirusa. W weekend zwykle wykonuje się mniej takich badań.
Obecnie w Czechach jest 14 438 aktywnych przypadków zakażenia, większość zainfekowanych ma łagodne objawy. 288 pacjentów pozostaje w szpitalach, stan 69 chorych lekarze określają jako poważny - informuje agencja CTK.
Od 1 marca, kiedy w kraju pojawiły się pierwsze przypadki SARS-CoV-2, odnotowano 36 188 zakażeń. Prawie 21 300 osób wyzdrowiało, a 456 zmarło, w tym 19 - w zeszłym tygodniu.
Były minister zdrowia, a obecnie pełnomocnik rządu ds. nauki i innowacji w służbie zdrowia Roman Prymula powiedział w niedzielę w telewizji, że obecnie w Czechach mamy do czynienia z drugą falą epidemii, a za dwa do trzech tygodni liczba hospitalizowanych może być taka sama jak wiosną. Ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej w całym kraju w czwartek wprowadzono obowiązek noszenia maseczki.
Ponad 800 zakażeń na Węgrzech
Pięcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to najwięcej od ponad trzech miesięcy. Wykryto też 844 nowe zakażenia koronawirusem – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.
W sumie od początku pandemii koronawirusa zmarło na Węgrzech 642 chorych na Covid-19 i stwierdzono 13 153 zakażenia. Ponad 4100 osób już wyzdrowiało.
Rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie prawie 8400, coraz więcej osób wymaga też opieki szpitalnej – 287. 16 osób oddycha przy pomocy respiratora.
Choć podczas drugiej fali epidemii koronawirusa notowanych jest na Węgrzech dużo więcej zakażeń niż podczas pierwszej, dobowa liczba zgonów osiąga znacznie mniejsze rozmiary. Władze podkreślając, że średnia wieku zakażonych jest obecnie zdecydowanie niższa.
Premier Viktor Orban oświadczył w piątek, że podczas drugiej fali epidemii koronawirusa nie są planowane na Węgrzech tak surowe ograniczenia jak podczas pierwszej. Powiedział, że bardzo wiele osób boi się ponownego zamknięcia szkół, przedszkoli czy sklepów.
Chcemy jasno powiedzieć, że szykujemy się na coś odwrotnego (…) Są przepisy epidemiczne, np. zakaz wizyt w szpitalach itp., trzeba ich surowo przestrzegać. Ale celem nie jest to, żeby wszyscy zostali w domu i żeby kraj stanął. Celem jest to, żeby zachować prawidłowe funkcjonowanie kraju
— oznajmił.
927 zakażeń w Niemczech
W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 927 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarła jedna osoba.
Najwięcej infekcji w ciągu doby diagnozowano w Niemczech na początku kwietnia - ponad 6 tysięcy.
Według RKI łączna liczba zakażeń w Niemczech wynosi obecnie 260 355, a zgonów - 9 350.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
W Bułgarii protesty przeciwko maseczkom
Protesty rodziców uczniów przeciw nakazowi noszenia maseczek w szkołach odbyły się w poniedziałek w Sofii, Płowdiwie, Warnie, Błagojewgradzie i innych miastach Bułgarii. Protestujący określili nakaz jako „medyczny faszyzm”. Planowane są kolejne protesty.
Zdaniem liczących po kilkadziesiąt osób grup protestujących z organizacji Zjednoczeni Rodzice, noszenie maseczek w szkołach nie ma sensu. Według obecnych rozporządzeń maseczki będą obowiązkowe na szkolnych korytarzach i na salach do wychowania fizycznego, lecz nie w klasach.
Według ostatnich danych resortu zdrowia w ostatniej dobie odnotowano w kraju 27 nowych zakażeń koronawirusem i trzy zgony na Covid-19. Jest to najniższy dobowy bilans infekcji od trzech miesięcy. Łącznie od marca stwierdzono w Bułgarii 17 918 zakażeń i 720 ofiar śmiertelnych koronawirusa.
Lider Partii Pracy w izolacji
Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer izoluje się z powodu podejrzenia koronawirusa u jednego z członków jego gospodarstwa domowego - poinformował w poniedziałek rzecznik polityka. Na razie nic nie wskazuje, by sam Starmer miał objawy zakażenia.
Dziś rano Keir Starmer został poinformowany o konieczności izolowania się po tym, jak u członka jego gospodarstwa domowego pojawiły się możliwe objawy koronawirusa. (Osoba ta) przeszła teraz test. Zgodnie z wytycznymi (publicznej służby zdrowia) NHS Keir będzie się izolował, czekając na wyniki testu i dalszą poradę od pracowników medycznych
— oświadczył rzecznik.
W związku z tym Starmer będzie pracował z domu i nie weźmie udziału w zaplanowanej na poniedziałkowe popołudnie debacie w Izbie Gmin na temat projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym. Projekt ten budzi duże kontrowersje w związku z tym, że dopuszcza złamanie niektórych porozumień w sprawie Irlandii Północnej zawartych w obowiązującej już umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Berlusconi opuścił szpital po zakażeniu koronawirusem
Były premier Włoch Silvio Berlusconi opuścił w poniedziałek szpital w Mediolanie po przebytym zakażeniu koronawirusem. Ocenił, że „było to jedno z największych wyzwań” w jego życiu.
Powiedziałem sobie: „Znów uszło ci na sucho”
— przyznał uśmiechnięty Berlusconi w krótkiej rozmowie z dziennikarzami przed szpitalem San Raffaele, do którego został przyjęty 3 września po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19.
Jego osobisty lekarz i ordynator oddziału intensywnej terapii w tej placówce Alberto Zangrillo mówił w zeszłym tygodniu, że 83-letni Berlusconi zachorował na zapalenie płuc i został uznany za pacjenta wysokiego ryzyka ze względu na swój wiek i podstawowe schorzenia, w tym problemy z sercem.
Zangrillo powiedział, że Berlusconi umarłby, gdyby miał te same objawy w marcu lub kwietniu, ale lekarze wiele się od tego czasu nauczyli i byli lepiej przygotowani do walki z chorobą.
Uważa się, że Berlusconi zakaził się koronawirusem podczas wakacji w swojej willi na Sardynii.
Każdy z nas jest narażony na ryzyko zakażenia innych. Powtarzam mój apel do wszystkich o maksymalną odpowiedzialność
— wezwał polityk i magnat medialny, który 29 września skończy 84 lata. Troje jego dzieci i nowa towarzyszka życia również zakazili się koronawirusem.
Ponad 5,5 tys. zakażeń w Rosji
W Rosji w ciągu minionej doby wykryto 5509 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Oznacza to, że dobowy przyrost zakażeń zbliżył się do poziomu z końca lipca. Zmarło w ciągu ostatniej doby 57 osób.
W miniony weekend liczba wykrywanych dziennie infekcji nie przekraczała 5,5 tys. W piątek sztab informował o 5504 nowych zachorowaniach, co było największym dobowym przyrostem zakażeń od końca lipca. 27 lipca zarejestrowano w Rosji 5635 infekcji.
Ogółem od początku pandemii zakaziło się 1 068 320 osób, a zmarło 18 635.
Liczba osób wyleczonych wzrosła w poniedziałek do 878 700 po tym, gdy w ciągu minionej doby szpitale opuściło 2475 pacjentów.
Izrael wprowadza drugi lockdown
Rząd Izraela zatwierdził wprowadzenie ogólnokrajowych ograniczeń, mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa - ogłosił w niedzielę w przemówieniu telewizyjnym premier Benjamin Netanjahu.
Lockdown rozpocznie się w piątek, w przededniu święta Rosz Haszana (Nowego Roku), i ma potrwać co najmniej trzy tygodnie. Zamknięte zostaną m.in. szkoły, restauracje, centra handlowe i hotele. Otwarte mają pozostać supermarkety i apteki. Działać będzie sektor publiczny, ale z mniejszą liczbą pracowników. Firmy i biura prywatne mogą być otwarte, o ile nie przyjmują klientów.
Wprowadzone zostaną także ograniczenia w przemieszczaniu się. W czasie lockdownu Izraelczycy będą musieli pozostać w promieniu 500 metrów od swoich domów, ale będą mogli podróżować do miejsc pracy, które będą funkcjonowały w ograniczonym zakresie.
W Izraelu, w którym mieszka 9 mln ludzi, potwierdzono ponad 150 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 1,1 tys. zgonów. W sobotę poinformowano o 2715 nowych przypadkach.
CZYTAJ WIĘCEJ: Izrael wprowadza ogólnokrajowe ograniczenia. To pierwsze państwo na świecie, które zdecydowało się na drugi lockdown
Indie otwierają parlament. Ponad 90 tys. nowych zakażeń
W Indiach odnotowano 92 071 nowych zakażeń koronawirusem, przez co liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do blisko 4,85 mln - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Po ponad pięciu miesiącach ponownie otwarto parlament, ale z ograniczeniami.
W ciągu 24 godzin stwierdzono 1136 zgonów na Covid-19; liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła tym samym do 79 722.
Od wybuchu pandemii w Indiach zdiagnozowano 4 846 427 przypadków SARS-CoV-2, przy czym 3 780 107 osób wyzdrowiało. Obecnie jest 986 598 przypadków aktywnych - podał dziennik „Times of India”.
Po ponad pięciu miesiącach ponownie otwarto parlament, ale deputowani muszą stosować się do protokołu kontroli sanitarnej, w tym nosić maseczki, siedzieć na miejscach oddzielonych przezroczystymi plastikowymi przepierzeniami i ograniczać liczbę spotkań. Tradycyjna tura pytań, podczas której parlamentarzyści zadają pytania ministrom, nie będzie dozwolona - podaje AP.
Przeciwko decyzji o zniesieniu godziny pytań poselskich zaprotestowały partie opozycyjne, które - jak się oczekuje - będą chciały pociągnąć rząd do odpowiedzialności za nieradzenie sobie z pandemią, osłabianie gospodarki i rosnące w ostatnim czasie napięcie w stosunkach z Chinami w związku z incydentami na granicy w Himalajach.
Ponad 40 tys. nowych przypadków zakażenia w USA
O kolejne 40 423 przypadki, do 6 467 481 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w USA - wynika z danych, opublikowanych w niedzielę przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
Liczba ofiar śmiertelnych związanych z Covid-19 zwiększyła się o 807, do 193 195 - przekazały CDC.
Najwięcej zakażeń odnotowano do tej pory w stanie Kalifornia - ponad 750 tys., Teksasie - ponad 657 tys., na Florydzie - ponad 654 tys., następnie w stanie Nowy Jork - ponad 444 tys., w tym w mieście Nowy Jork - 238,5 tys., Georgii - blisko 293 tys. i Illinois - ponad 262 tys.
Według najnowszego zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Stanach Zjednoczonych od wybuchu pandemii zdiagnozowano 6 519 573 zakażenia, a 194 071 osób zmarło. W Kalifornii stwierdzono ponad 761 tys. przypadków, w Teksasie - ponad 681 tys., na Florydzie - blisko 664 tys., w stanie Nowy Jork - ponad 444 tys.
Meksyk walczy z koronawirusem
Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego o 4408 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o 217 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 668 381 a przypadków śmiertelnych do 70 821.
Są to jedynie przypadki potwierdzone a, jak przyznają władze, liczba zakażeń i zgonów jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.
Meksyk jest czwartym najciężej doświadczonych przez pandemię krajów świata. Więcej zgonów związanych z koronawirusem zarejestrowano w USA, Brazylii i Indiach.
Niemal 15 tys. nowych zakażeń w Brazylii
W ciągu ostatniej doby w Brazylii stwierdzono 14 768 zakażeń koronawirusem - podało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Zmarło 415 osób.
W sumie w Brazylii od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 4 330 455 osób, a zmarło 131 625.
Pod względem liczby zakażeń koronawirusem Brazylia jest obecnie na trzecim miejscu na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Indiach i na drugim, po USA, jeśli chodzi o liczbę zgonów.
Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji i zgonów w Brazylii jest znacznie wyższa. Niektórzy oceniają, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet ok. 10 mln.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/517578-raport-ze-swiata-nowa-fala-zachorowan-w-europie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.