W piątek mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata - wylicza BBC News. Rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem na Węgrzech. W ciągu ostatniej doby wykryto aż 718 nowych przypadków – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii. Trudna sytuacja panuje w Czechach, gdzie zarejestrowano w czwartek 1382 nowe przypadki zakażenia, czyli najwięcej od początku pandemii - poinformowało w piątek czeskie ministerstwo zdrowia. Poprzedni rekord odnotowano we wtorek, gdy wykryto o ponad 200 nosicieli mniej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Mija pół roku od ogłoszenia przez WHO pandemii koronawirusa
W piątek mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata - wylicza BBC News.
Azja i Ameryka Łacińska to kontynenty, które mają obecnie największą liczbę potwierdzonych dobowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Indie odnotowują największy na świecie dzienny przyrost infekcji - powyżej 90 tys. Gwałtowny wzrost nastąpił wraz z dalszym znoszeniem przez rząd ograniczeń w celu pobudzenia gospodarki, ale jest również odzwierciedleniem wzmożonych testów - codzienne wykonywanych jest ponad 1 mln badań. Od początku pandemii w Indiach stwierdzono ponad 4,5 mln zakażeń, przez co kraj ten plasuje się jako drugi po USA (blisko 6,4 mln) z największą liczbą przypadków koronawirusa.
Brazylia ma największą liczbę zgonów w związku z Covid-19 w Ameryce Łacińskiej i zaraz po USA drugą największą na świecie - ponad 128 tys. W Brazylii odnotowano ponad 4,2 mln zakażeń, co daje jej trzecie miejsce pod tym względem na świecie. Nowo potwierdzone przypadki w tym regionie wzrastają również w Argentynie, gdzie koronawirusem zakaziło się dotąd pół miliona osób.
Wzrost liczby zakażeń nastąpił ostatnio również w Europie. Francja i Hiszpania odnotowały największą od wiosny liczbę infekcji dziennie, a WHO ostrzegła o możliwym ponownym wzmożeniu zakażeń na Starym Kontynencie na jesieni - w październiku i listopadzie. Hiszpania jest pierwszym krajem w UE, który przekroczył pół miliona zakażeń, w tym 100 tys. nowych przypadków w ciągu ostatniego miesiąca.
Dyrektor generalny WHO na Europę Hans Kluge porównał Covid-19 do „tornada z długim ogonem” i ostrzegł, że rosnąca liczba zakażeń wśród młodych ludzi może rozprzestrzenić chorobę na bardziej wrażliwe osoby starsze.
Pomimo ogromnych wysiłków włożonych w poszukiwanie bezpiecznej szczepionki „koniec (pandemii) nie nadejdzie szybko” - oznajmił w czwartek dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO Michael Ryan.
Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował zaś „brak solidarności” w kwestii pandemii. „Potrzebujemy światowego przywództwa, zwłaszcza wielkich mocarstw. W ten sposób możemy pokonać tego wirusa” - apelował.
Według sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa świat nie może właściwie liczyć na „ponowne prosperowanie” bez znaczącego wzrostu środków na walkę z pandemią. W czwartek Guterres zaapelował o dodatkowe 35 mld USD dla WHO na szczepionki, leczenie i diagnostykę w walce z Covid-19. 15 mld USD z tej sumy ma być wydane w najbliższych trzech miesiącach. Jak dotąd na walkę z pandemią przekazano ok. 3 mld USD - powiadomił szef WHO, nazywając te pieniądze „funduszem zalążkowym”. Jest to mniej niż 10 proc. tego, czego WHO potrzebuje dla programu walki z pandemią.
Według najnowszych danych WHO ze środy obecnie prowadzonych jest 35 „projektów badawczych nad szczepionkami” na etapie testów klinicznych na ludziach na całym świecie. Dziewięć jest już w końcowej fazie, albo zaraz w nią wejdzie. Jest to „faza 3”, podczas której skuteczność jest mierzona na dużą skalę na tysiącach wolontariuszy. WHO nie spodziewa się jednak powszechnych szczepień przed połową 2021 roku - wskazuje AFP.
Reuters zauważa, że żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna.
W wielu krajach, w tym głównie tam, gdzie pandemia szaleje, władze spotykają się również z rosnącym niedowierzaniem części społeczeństwa, która śledzi różne teorie spiskowe, a nawet uważa, że koronawirus został wynaleziony do ujarzmienia ludności - wskazuje AFP. Tak jest np. w Kosowie, gdzie ostatni sondaż pokazał, że jedna trzecia mieszkańców nie wierzy w istnienie koronawirusa.
Badanie opublikowane w piątek w czasopiśmie medycznym „The Lancet” pokazuje, że zaufanie do szczepień w Europie jest nadal niskie, ale jednak nieco wzrosło „w kilku krajach, w tym w Finlandii, Francji, Włoszech, Irlandii i Wielkiej Brytanii”.
Nieufność do szczepień rośnie natomiast w Polsce, Afganistanie, Azerbejdżanie, Indonezji, Serbii, Nigerii i Pakistanie. Badacze postrzegają to jako „niepokojący trend”, zakorzeniony w „niestabilności politycznej” i „ekstremizmie religijnym” – podaje AFP.
W USA kwestia koronawirusa nie schodzi z pierwszych stron gazet przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 3 listopada. Republikanie i Demokraci nadal spierają się o nowy plan pomocy dla Amerykanów, z których wielu nadal jest bezrobotnych. Zaś w Republice Południowej Afryki epidemia Covid-19 wywołała serię skandali korupcyjnych w związku z kontraktami na dostawę sprzętu, pomoc społeczną i dystrybucję żywności - zauważa francuska agencja.
Z najnowszego zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że od wybuchu pandemii na świecie zdiagnozowano prawie 28,2 mln zakażeń i ponad 909 tys. zgonów. Liczby te zmieniają się z minuty na minutę.
Rekord zachorowań na Węgrzech
Od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 10 909 zakażeń koronawirusem, przy czym ponad 4000 osób już wyzdrowiało.
W ciągu ostatniej doby zmarł jeden mężczyzna chory na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do 631.
Znacznie wzrosła liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie 6264. Opieki szpitalnej wymaga 259 osób, przy czym 12 oddycha przy pomocy respiratora.
Premier Viktor Orban zapowiedział, że podczas drugiej fali epidemii koronawirusa nie są planowane tak surowe ograniczenia jak podczas pierwszej i celem jest zachowanie prawidłowego funkcjonowania kraju.
Orban: Nie będzie takich ograniczeń jak podczas pierwszej fali epidemii
Na Węgrzech nie są planowane podczas drugiej fali epidemii koronawirusa tak surowe ograniczenia jak podczas pierwszej – oświadczył w piątek premier Viktor Orban w wywiadzie dla Radia Kossuth, zapowiadając konsultacje z krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) w tej sprawie.
Pierwsza i druga fala wirusa różnią się od siebie. Nasza obrona też będzie różna (…). Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby wirus ponownie sparaliżował Węgry
— powiedział Orban.
Podkreślił, że rząd przeprowadził konsultacje narodowe, aby się dowiedzieć, jakie ograniczenia mieszkańcy są skłonni przyjąć po doświadczeniach z pierwszej fali.
Gdybym miał jednym zdaniem streścić wyniki konsultacji narodowych, to powiedziałbym, że ludzie chcą, by Węgry funkcjonowały
— zaznaczył.
Powiedział, że bardzo wiele osób boi się ponownego zamknięcia szkół, przedszkoli czy sklepów.
Chcemy jasno powiedzieć, że szykujemy się na coś odwrotnego (…) Są przepisy epidemiczne, np. zakaz wizyt w szpitalach itp., trzeba ich surowo przestrzegać. Ale celem nie jest to, żeby wszyscy zostali w domu i żeby kraj stanął. Celem jest to, żeby zachować prawidłowe funkcjonowanie kraju
— powiedział.
Pytany o szkoły, odparł, że nie należy się spodziewać ogólnokrajowych ograniczeń. Dodał, że w razie pojawienia się zakażenia koronawirusem w szkole, w pierwszym rzędzie reakcją powinno być odizolowanie zakażonych i zbadanie kontaktów, a jeśli to nie pomoże, odizolowanie danej klasy.
Zamknięcie szkoły może nastąpić dopiero, kiedy nic innego nie pomogło, ale także wtedy trzeba zadbać o niezakażone dzieci, żeby rodzice mogli dalej prowadzić normalne życie. Nie chcemy, żeby z powodu zamknięcia szkoły rodzice też musieli zostać w domu
— podkreślił.
Dodał, że zlecono mierzenie temperatury osobom wchodzącym do szkoły, a ministrowi ds. zasobów ludzkich, odpowiedzialnemu za zdrowie Miklosowi Kaslerowi polecono, by wszystkie osoby zgłaszające się na szczepionkę przeciw grypie dostały ją za darmo.
Nawiązując do piątkowego spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie, powiedział, że jednym z celów będzie ustalenie koordynacji epidemicznej.
Zbudowaliśmy współpracę z Polakami, Czechami i Słowakami. Chcielibyśmy, żeby ta głęboka, przyjacielska współpraca procentowała także w sferze epidemicznej (…) Chcemy stworzyć takie przepisy, które, nawet jeśli ograniczają wjazd, to dla obywateli krajów V4 przewidują szczególne możliwości
— zaznaczył.
Nie widzę żadnego powodu, by Polak czy Słowak nie mógł wjechać na Węgry, jeśli kraje te stosują taki sam system ochrony (…) Myślę, że w sytuacji ogólnoeuropejskiego problemu możemy stworzyć bezpieczną środkowoeuropejską wyspę, w ramach której przy zastosowaniu szczególnych zasad pozostanie możliwość przemieszczania się dla Polaków, Czechów i Słowaków
— oznajmił.
Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Czechach - blisko 1390
.
Łącznie infekcję koronawirusową potwierdzono w Czechach u 32 413 osób, z których 20 800 już wyzdrowiało, a 448 zmarło. U większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg. W szpitalach przebywa obecnie 249 chorych, stan 64 z nich lekarze określają jako poważny.
Po raz pierwszy czterocyfrową liczbę nowych zakażeń odnotowano we wtorek. Było ich wtedy 1161, a następnego dnia tylko o jedno mniej. Liczba osób hospitalizowanych wzrosła w ciągu ubiegłego miesiąca ponad dwukrotnie, a chorych w stanie poważnym niemal czterokrotnie.
Jak zaznaczył minister zdrowia Adam Vojtiech, pogorszenia się sytuacji epidemicznej nie należy wiązać z powrotem uczniów do szkół, gdyż wśród nowo zakażonych tylko 7 proc. to dzieci w wieku do 15 lat. Z raportów krajowych (wojewódzkich) stacji sanitarno-epidemiologicznych wynika, że najwięcej infekcji - blisko jedną piątą łącznej ich liczby - wykryto u osób wieku od 25 do 34 lat. Podobny udział w nosicielstwie koronawirusa mają grupy wiekowe od 45 do 54 lat oraz od 35 do 44 lat.
Od czwartku obowiązuje noszenie maseczek wewnątrz budynków na terenie całego państwa. Już od początku września wymagano tego w pojazdach transportu publicznego, jak też przy wizytach w urzędach oraz w instytucjach opieki zdrowotnej i społecznej.
Ponad 148 tys. zachorowań na Covid-19 od początku pandemii na Ukrainie
Na Ukrainie od początku pandemii wykryto 148 756 przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 3144 nowych infekcji, zmarły 53 osoby - podał w piątek ukraiński resort zdrowia. Do tej pory na Ukrainie zmarło łącznie 3076 chorych.
Poprzedni rekord dobowy nowych zakażeń koronawirusem - 2836 przypadków - zanotowano 5 września.
Obecnie na Ukrainie zakażonych jest 78 675 osób.
Najwięcej przypadków w ciągu minionej doby zanotowano w Kijowie (404), w obwodzie tarnopolskim (302), odeskim (283), charkowskim (280), chmielnickim (198) i lwowskim (174)
Na Ukrainie trwa do 31 października tzw. kwarantanna adaptacyjna, czyli dostosowywanie restrykcji i wytycznych sanitarnych do skali epidemii w danym regionie. Do 28 września obowiązuje też tymczasowy zakaz wjazdu dla obcokrajowców.
1484 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i jeden zgon w Niemczech
Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 1484 do 256 850 - wynika z danych, które opublikował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Stwierdzono jeden zgon na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9342.
Ok. 1200 zakażonych wyzdrowiało, zwiększając łączną liczbę osób, które wyszły z Covid-19, do ok. 230 600 - informuje RKI.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii (ponad 61,5 tys.), w Bawarii (ponad 61,1 tys.) i Badenii-Wirtembergii (ponad 44,6 tys.), a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim (1046 przypadków).
Natomiast z najnowszego zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że od wybuchu epidemii w RFN stwierdzono 258 149 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 9345 osób zmarły na Covid-19. Ogółem od początku pandemii na świecie zdiagnozowano ponad 28 mln zakażeń i ponad 908 tys. zgonów.
Ponownie ponad tysiąc zgonów na Covid-19 w ciągu doby w USA
1004 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W środę liczba zgonów na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych wyniosła 1170.
Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa na świecie. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Hopkinsa bilans ofiar śmiertelnych w USA wynosi już 191 732, a SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 6,4 mln osób.
Po spadku w odnotowywanej liczbie zgonów w trakcie długiego weekendu ze Świętem Pracy (Labor Day) dobowy bilans ofiar śmiertelnych wraca do poziomów sprzed soboty. Sytuacja epidemiologiczna jest jednak znacznie lepsza niż na wiosnę, gdy w kwietniu i maju regularnie zdarzały się w USA doby z ponad 2 tyg. zgonów na Covid-19.
Epidemia najbardziej uderzyła wtedy w stan Nowy Jork, gdzie od marca zmarło ponad 33 tys. osób. Obecnie Nowy Jork nie jest już epicentrum epidemii; w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzono tu 53 zgony na Covid-19.
W tym samym okresie najwięcej osób zmarło z powodu koronawirusa w Teksasie (801), Kalifornii (660) oraz na Florydzie (614).
Zgodnie z prognozami University of Washington w Seattle do stycznia na Covid-19 umrze ok. 410 tys. Amerykanów. Od początku 2021 roku - jak zapowiadają epidemiolodzy - w USA ma być już powszechnie dostępna szczepionka na koronawirusa. Obecnie trwają zaawansowane testy kliniczne.
Nowy Jork wykonał już ponad 9 milionów testów diagnostycznych na COVID-19
Gubernator Andrew M. Cuomo poinformował w czwartek, że w stanie Nowy Jork przeprowadzono do tej pory ponad 9 milionów testów na obecność na koronawirusa. 34 dzień z rzędu zdiagnozowano poniżej 1 procenta przypadków z wynikiem pozytywnym.
Według Cuomo z 76 813 przeprowadzonych w całym stanie w środę testów 757, czyli 0,98 procent, było pozytywnych. Ogółem w całym stanie od początku pandemii odkryto ich 441 911.
Szpitale przyjęły w ciągu ostatniej doby 482 pacjentów w tym 78 nowych. Liczba osób na oddziałach intensywnej terapii wynosiła 120, a poddanych intubacji 55. W całym stanie z powodu komplikacji Covid-19 było siedem ofiar śmiertelnych. W samym mieście nie zarejestrowano żadnej. Od początku pandemii zmarło 25 377 chorych.
To nowojorczycy spłaszczyli krzywą. Dzięki ich ciężkiej pracy przez 34 dni z rzędu wskaźnik infekcji utrzymuje się poniżej jednego procenta. Do tej pory przeprowadziliśmy ponad 9 milionów testów - to więcej na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym stanie i więcej niż w większości krajów na świecie. Ale nie możemy się cofać - musimy kontynuować ciężką pracę i nosić maski, myć ręce i zachować dystans społeczny
— wzywał gubernator.
Zwrócił uwagę, że noszenie maseczek jest obowiązkowe w środkach masowego transportu. Stosuje się do tego, dodał, ponad 90 proc. pasażerów w miejskich autobusach, metrze, a także kolejkach Metro-North i LIRR.
Cuomo przypomniał, że maski są dostępne w punktach sprzedających karty metra i w autobusach. Mają je również funkcjonariusze policji i pracownicy Metropolitalnych Zakładów Komunikacyjnych (MTA).
„To ostatnia deska ratunku” dla osób, które nie chcą przestrzegać przepisów
— zaznaczył.
Kara za nie noszenie w środkach transportu masowego maseczki wynosi 50 dolarów.
Koronawirusowi była poświęcona także czwartkowa konferencja prasowa burmistrza miasta Nowy Jork Billa De Blasio. Powiadomił, że według ostatnich danych z wynikiem pozytywnym na obecność Covid-19 odnotowano 1.09 proc. testów. Ostrzegał, że w przypadku wskaźnika zakażeń dochodzącego do 2 proc. wstrzymana zostanie decyzja o otwarciu pod koniec miesiąca restauracji we wnętrzach.
Odległość między stołami ma tam wynosić 6 stóp (ok. dwa metry). Klienci będą mogli zdejmować maseczki tylko wówczas, kiedy jedzą.
Martwię się o zdrowie i bezpieczeństwo nowojorczyków. Miasto przyjęło w tej sprawie bardzo konserwatywne podejście. Jeśli osiągniemy 2 proc. (zakażeń) zatrzymujemy się, ponieważ oznacza to, że coś idzie w złym kierunku
— ocenił de Blasio.
W Nowym Jorku wiele protestów wywołała decyzja o zgromadzeniu w pustych, z powodu Covid-19, hotelach bezdomnych. Okoliczni mieszkańcy skarżyli się na ich zachowanie. Obecnie zaczyna się ich z tych hoteli usuwać.
Koronawirus stworzył stan, którym musieliśmy się zająć. Sytuacja się zmienia i poprawia
— przekonywał burmistrz.
W trakcie konferencji podano także instrukcje dotyczące maseczek i innych nakryć twarzy. Jak z nich wynika, maseczki chirurgiczne można nosić przez 5 dni, chyba że są brudne, mokre. Następnie trzeba je wyrzucić. Osłony twarzy z tkaniny wielokrotnego użytku należy prać gorącą wodą z detergentem lub moczyć w roztworze wybielacza po każdym pełnym dniu ich użycia lub po ośmiu godzinach użytkowania.
69 649 ludzi w Meksyku zmarło na Covid-19
Od początku pandemii w Meksyku zmarło na koronawirusa 69 649 ludzi - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.
Podczas ostatniej doby zarejestrowano w Meksyku 554 zgony na Covid-19, o 57 mniej niż dobę wcześniej. Specjaliści odnotowali podczas doby 4 857 nowych przypadków zakażeń, o 210 więcej niż dobę wcześniej.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni symptomy choroby stwierdzono u 40 909 ludzi, od początku pandemii w 652 364 przypadkach.
Za wyleczonych uznaje się 458 850 pacjentów. Szpitale wydzielone do leczenia koronawirusa są obłożone na 33 proc,oddziały intensywnej opieki medycznej na 27 proc. - poinformowało ministerstwo zdrowia.
40 557 nowych przypadków Covid-19 podczas ostatniej doby w Brazylii
Brazylia odnotowała w ciągu ostatniej doby 40 557 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 i 983 zgony z powodu tej choroby, poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.
To kolejny dobowy przyrost nowych zachorowań i utrzymanie się liczby zgonów na poziomie około jednego tysiąca na dobę. W środę odnotowano 35 816 zakażeń koronawirusem i 1075 zgonów.
Brazylia zarejestrowała w czwartek 4 238 446 potwierdzonych przypadków wirusa od początku pandemii, oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła podczas ostatniej doby z 128 539 do 129 522.
Pod względem liczby zakażeń koronawirusem Brazylia jest obecnie na trzecim miejscu na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Indiach i na drugim, po USA, jeśli chodzi o liczbę zgonów.
Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji i zgonów w Brazylii jest znacznie wyższa. Niektórzy oceniają, że prawdziwa liczba zakażonych może wynosić nawet ok. 10 mln.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/517171-mija-pol-roku-od-ogloszenia-przez-who-pandemii