Swiatłana Aleksijewicz, białoruska laureatka nagrody Nobla w dziedzinie literatury i członkini prezydium obywatelskiej Rady Koordynacyjnej, została wezwana do Komitetu Śledczego w związku z postępowaniem karnym dotyczącym „wezwania do działań, mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu”.
Aleksijewicz ma się stawić w Komitecie Śledczym w środę o godz. 14 (13 w Polsce). Ma być przesłuchana w charakterze świadka.
Kolejny przypadek wezwania
Pisarka jest członkinią prezydium Rady Koordynacyjnej, która została powołana przez współpracowników opozycyjnej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej i stawia sobie za cel dialog z władzami i doprowadzenie do pokojowego przekazania władzy.
Wcześniej na przesłuchanie wzywani byli prawnik Maksim Znak i Siarhiej Dyleuski, również będący członkami prezydium Rady. Po przesłuchaniach w ubiegłym tygodniu nie rozmawiali z prasą o treści rozmów, ponieważ zostali zobowiązani do zachowania tajemnicy.
Rada Koordynacyjna, powołana z inicjatywy Cichanouskiej, w rozszerzonym składzie liczy już 600 osób – poinformował w poniedziałek Łatuszka.
Prokurator generalny Białorusi oświadczył, że utworzenie Rady stanowi „próbę przejęcia władzy” w kraju.
Wszczęto postępowanie karne z art. o „wzywaniu do działań, których celem jest zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi”, za co maksymalny wymiar kary to pięć lat więzienia.
Według Rady i jej zwolenników wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia zostały sfałszowane, a wygrała je Cichanouska, zmuszona później przez władze do opuszczenia kraju i przebywająca na Litwie.
Od dnia wyborów na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko sfałszowaniu ich wyników.
Zeznania złoży również Łatuszka
Również Paweł Łatuszka, członek prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, został na wtorek wezwany do Komitetu Śledczego w charakterze świadka. Chodzi o sprawę karną dotyczącą „wezwania do działań mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu”.
Wcześniej do Komitetu Śledczego byli już wzywani prawnik Maksim Znak i Siarhiej Dyleuski, również będący członkami prezydium Rady.
Po przesłuchaniach nie rozmawiali z prasą o treści rozmów, ponieważ zostali pisemnie zobowiązani do zachowania tajemnicy.
Rada Koordynacyjna, powołana z inicjatywy kandydatki w wyborach prezydenckich 9 sierpnia Swiatłany Cichanouskiej, stawia sobie za cel doprowadzenie do pokojowego przekazania władzy. Obecnie w jej rozszerzonym składzie jest już 600 osób – poinformował Łatuszka wcześniej w poniedziałek.
Prokurator generalny Białorusi oświadczył, że Rada jest próbą przejęcia władzy w kraju. Wszczęto postępowanie karne z artykułu o „wzywaniu do działań, których celem jest zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi”, za który maksymalny możliwy wymiar kary to pięć lat więzienia.
Według Rady i jej zwolenników wyniki wyborów zostały sfałszowane, a wygrała je Cichanouska, zmuszona później przez władze do opuszczenia kraju i przebywająca na Litwie.
Od dnia wyborów na Białorusi trwają masowe protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/514701-noblistka-i-dzialacz-opozycji-wezwani-do-komitetu-sledczego