Zanotowana w piątek we Włoszech liczba 947 nowych zakażeń koronawirusem jest najwyższa od 14 maja, gdy kraj był jeszcze zamknięty z powodu narodowej kwarantanny - odnotowało ministerstwo zdrowia, analizując opublikowane dobowe dane dotyczące przebiegu epidemii.
Odnosząc się do obecnej sytuacji, minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że potrzebny jest „wysoki poziom czujności i wzmocnienie narodowego systemu ochrony zdrowia”.
Biada temu, kto myśli, że mecz jest wygrany
— podkreślił szef resortu w wystąpieniu cytowanym przez media.
Wyraził przekonanie, że „burza” - jak nazwał szczyt epidemii przed kilkoma miesiącami - minęła.
Ale nie jesteśmy jeszcze w bezpiecznym porcie
— ostrzegł.
Speranza podkreślił, że średnia wieku osób zakażonych spadła we Włoszech do 30 lat.
W związku z tym wystosował apel do młodych Włochów, wśród których szerzy się ostatnio wirus, prosząc ich, by chronili osoby starsze. Wielu młodych ludzi „ma słabe objawy lub ich nie ma, ale szybko zakażenie może sięgnąć ich rodziców i dziadków” - dodał.
Minister zdrowia zapewnił, że szkoły zostaną otwarte we wrześniu.
Ale potrzebny nam jest nadzwyczajny wkład obywatelek i obywateli; to wyzwanie, w którym chcemy wygrać
— powiedział.
Liczby obrazujące epidemię zależą od zachowania każdej osoby
— zaznaczył Speranza.
Jego zdaniem trzeba przekształcić obecny kryzys epidemiczny w „okazję do ożywienia kraju i wznowienia inwestycji w służbę zdrowia”.
Nowe ustawy w Czechach w związku z pandemią
Prezydent Czech Milosz Zeman podpisał w piątek dwie ustawy, związane z pandemią koronawirusa. Jedna reguluje możliwość głosowania podczas obowiązkowej kwarantanny; druga wprowadza do obowiązku szkolnego naukę na odległość. Obie ustawy parlament przyjmował w trybie nadzwyczajnym.
Ustawa umożliwiająca głosowanie w wyborach do samorządów lokalnych na szczeblu krajów (województw) oraz głosowanie na kandydatów do zajęcia jednej trzeciej miejsc w Senacie, wprowadza nowe rozwiązanie, jakim jest głosowania z samochodu.
Przepisy przewidują utworzenie w każdym powiecie komisji, do której osoby będące w obowiązkowej kwarantannie w związku z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia Sars-CoV-2 będą mogły podjechać samochodem i z niego oddać głos w specjalnie przygotowanym do tego punkcie wyborczym.
Możliwe będzie także głosowanie bardziej tradycyjne – w specjalnie utworzonych komisjach wyborczych w całych objętych kwarantanną miejscach, np. w szpitalach lub domach opieki społecznej. Będzie także możliwość przyjazdu specjalnie przygotowanych członków komisji wyborczych z urną pod wskazany adres.
Nowelizacja ustawy o szkolnictwie, którą podpisał prezydent, usankcjonowała naukę na odległość jako jedną z form obowiązku szkolnego. Przepisy zobowiązują do jego realizacji zarówno rodziców, jak i uczniów. Znowelizowane przepisy nie ograniczają się do pandemii Sars-Cov-2, ale dotyczą wszelkich sytuacji, w których szkoły będą musiały podejmować nauczanie online.
Media podkreślają, że podpisane przez prezydenta akty prawne mogły zostać uchwalone przez obie izby parlamentu w trybie przyspieszonym dzięki wcześniej osiągniętej zgodzie politycznej wszystkich partii parlamentarnych.
Problem na rynku pracy w Hiszpanii
Hiszpańskie media, powołując się na organizacje ekonomiczne i rządy regionów, informują, że wprowadzane w poszczególnych regionach kraju przymusowe izolacje mogą doprowadzić w całej Hiszpanii do likwidacji do grudnia ponad 2 mln etatów. Dziennik “El Mundo” podał, że w piątek do listy samorządów, które od końca czerwca ogłosiły regionalną kwarantannę w związku z zagrożeniem epidemią, dołączyły dwie gminy we wspólnocie Kastylii i Leonu: Cantalejo oraz Carrascal del Rio.
Portal VozPopuli, przypominając o ogłaszanych od lipca licznych kordonach sanitarnych w lokalnych społecznościach, w których pojawiły się ogniska koronawirusa, twierdzi na podstawie szacunków rządów regionów, że do końca 2020 r. wskutek przymusowych izolacji społecznych pracę może stracić ponad 2 mln osób.
Hiszpański portal przypomina, że tylko w kwietniu, który był pierwszym pełnym miesiącem ogólnokrajowej kwarantanny wprowadzonej 15 marca na podstawie stanu zagrożenia epidemicznego, w całym kraju zniknęło ponad pół miliona etatów.
Z kolei podawana przez dziennik “Expansion” prognoza Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) wskazuje, że wprowadzane w Hiszpanii przymusowe izolacje społeczne spowodowane kolejnymi ogniskami SARS-CoV-2 mogą nasilić trudną sytuację na rynku pracy i do końca roku zlikwidować około 2,3 mln miejsc pracy.
Według oceny WTTC oraz szacunków władz poszczególnych regionów Hiszpanii, najwięcej likwidowanych miejsc pracy z powodu koronawirusa notowanych jest w sektorach hotelarskim oraz restauracyjnym.
Z danych Krajowego Urzędu Statystyki (INE) wynika, że wskutek kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa do końca czerwca z pracy zwolniono w Hiszpanii ponad milion osób.
Niechlubny rekord na Słowacji
123 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w czwartek na Słowacji; to najwięcej od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie zarejestrowano dotąd 3225 infekcji SARS-CoV-2 – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Dotąd najwyższym dziennym wzrostem pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa było 114 przypadków, zarejestrowanych 15 kwietnia – podano.
W szpitalach słowackich przebywa obecnie 44 pacjentów z Covid-19, z czego cztery osoby znajdują się na oddziałach intensywnej terapii, a trzy oddychają dzięki aparaturze. Aktywnych zakażeń jest 1147.
Dotąd na Covid-19 zmarły 33 osoby. W czwartek nie odnotowano nowych zgonów. Najwięcej nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wykryto w stolicy kraju, Bratysławie, oraz w Trnavie i Trenczynie na zachodzie Słowacji.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/514376-koronawirus-na-swiecie-rekord-zachorowan-na-slowacji