Do 2025 r. na placu Askańskim w Berlinie ma powstać niemieckie muzeum uchodźstwa - podaje portal Deutsche Welle. W tym samym miejscu miał stanąć pomnik polskich ofiar II wojny światowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Niemieckie muzeum uchodźstwa w Berlinie
Exil Museum w Berlinie na Placu Askańskim ma upamiętniać ponad pół miliona ludzi, którzy wyemigrowali z nazistowskich Niemiec.
Z idei rodzi się miejsce
— tak decyzję o budowie muzeum skomentował Joachim Gauck, były prezydent Niemiec, który objął inicjatywę patronatem. Gauck nawiązał również do współczesnych uchodźców.
Nasze czasy kształtują miliony ludzi, którzy nie mogą dłużej żyć w swoich ojczyznach
— dodał.
Muzeum ma stanąć na Placu Askańskim, gdzie do dziś stoją ruiny Anhalter Bahnhof - dawnego dworca kolejowego w Berlinie. To właśnie z niego wyjeżdżało wielu uchodźców, a od 1942 r. dworzec służył za główny punkt deportacji Żydów do obozu koncentracyjnego w Terezinie.
Co z pomnikiem upamiętniającym Polaków?
Decyzja o budowie pomnika każe zapytać o los pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej, który miał stanąć własnie na Placu Askańskim.
Dotąd słyszeliśmy, że na Placu askańskim ma powstać pomnik upamiętniający agresję na Polskę 1 września 1939 i jakieś centrum dokumentacji zbrodni Niemców w Eur Środk-wsch. Teraz to https://p.dw.com/p/3h171?maca=pl-Twitter-sharing Berlin: do 2025 r. ma powstać niemieckie muzeum uchodźstwa
— zauważył Piotr Semka.
xyz/dw.com/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/513640-muzeum-uchodzstwa-w-berlinie-co-z-pomnikiem-polskich-ofiar