Co piąta uczestniczka badania „Bezpiecznie w mieście?” przeprowadzonego przez organizację Plan International padła już raz ofiarą gwałtu, była śledzona lub czuła się zagrożona. Jakie wnioski wyciągnięto z wyników ankiety? „Ważne jest, abyśmy zmienili role płciowe, które nadal sugerują wielu chłopcom i mężczyznom, że nękanie kobiet jest całkowicie w porządku” - napisali przedstawiciele organizacji na oficjalnej stronie internetowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Fiasko polityki migracyjnej Niemiec. Bawarski minister o wzroście przemocy: Winni imigranci
Z badania przeprowadzonego w największych niemieckich miastach od stycznia do marca bieżącego roku na próbie prawie 1000 osób wynika, że prawie żadna kobieta nie czuje się bezpiecznie, będąc poza domem w Hamburgu, Berlinie, Kolonii czy Monachium.
Jedna na cztery kobiety doświadczyła molestowania seksualnego
Uczestniczki oznaczyły na interaktywnych mapach miast miejsca, które uznały za bezpieczne lub niebezpieczne.
Spośród wszystkich 1267 umieszczonych oznaczeń miejsc 80 procent zostało sklasyfikowanych jako negatywne. Było to usprawiedliwione np. natarczywymi wypowiedziami podczas biegania w parku, słabo oświetlonymi ulicami w drodze do domu, prześladowaniami czy niemoralnymi kontaktami
— podsumowała wyniki ankiety Plan International.
Maike Röttger, dyrektor zarządzająca Plan International Germany podkreśliła:
Z naszego badania wynika, że dziewczęta i kobiety nie mogą tak naprawdę bezpiecznie i swobodnie poruszać się po mieście. Średnio każdy z uczestników zaznaczył niebezpieczne miejsce w swoim otoczeniu. Jedna na cztery kobiety doświadczyła molestowania seksualnego, a jedna na pięć była prześladowana, obrażana lub jej grożono. Wynik, który daje nam dużo do myślenia.
Röttger: „Ważne jest, abyśmy zmienili role płciowe”
Z ankiety wynika, że najczęściej wymienianymi przyczynami poczucia zagrożenia są spotkania z grupami osób spożywających alkohol lub narkotyki, słabo oświetlone ścieżki i parki oraz samotne obszary, w których w nagłych wypadkach nie byłoby pomocy.
Nasze badanie wykazało, że istnieje wielka potrzeba działania. Każda dziewczyna i kobieta mają prawo do swobodnego poruszania się po swoim mieście bez strachu. Aby się tam dostać, dziewczęta i kobiety powinny aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu swojego otoczenia. Dobrym pierwszym krokiem byłyby na przykład środki rozwoju miast, takie jak większe lub lepsze oświetlenie lub eliminacja niejasnych, ponurych zakamarków parków. Ale równie ważne jest, abyśmy zmienili role płciowe, które nadal sugerują wielu chłopcom i mężczyznom, że nękanie kobiet jest całkowicie w porządku. Stereotypy i dyskryminacja to głębsze powody, dla których dziewczęta i kobiety nie mogą czuć się bezpiecznie
— przekonywała Maike Röttger.
O odpowiedzialności migrantów za gwałty nie było ani słowa
Badanie opublikowane przez Plan International w 2018 roku w metropoliach Delhi, Sydney, Kampali, Limie i Madrycie pokazało już, że duża część dziewcząt i młodych kobiet w mieście nie czuje się bezpiecznie. Spośród ponad 21 000 oznaczeń lokalizacji prawie 80 procent było również negatywnych. Wynik ten jest zgodny z niemieckim badaniem „Bezpiecznie w mieście?”
— przypomniała organizacja.
Aby uczynić miejską przestrzeń życiową bezpieczniejszą dla dziewcząt i kobiet, Plan International uruchomił w 2014 r. Wspólnie z ONZ-Habitat „Program miejski - Bezpieczniejsze miasta dla dziewcząt”. Obecnie prowadzony jest w 12 krajach, m.in. w Egipcie, Indiach, Peru, Ugandzie, Australii i Hiszpanii
— dodała.
Warto dodać, że liczba gwałtów w Niemczech wzrosła wraz ze wzrostem liczby migrantów. O tym jednak w tym kraju panuje zmowa milczenia. Nie jest tajemnicą, że żadna lewicowa ideologia nie zaradzi problemowi gwałtów - potrzeba silnej władzy i bezwzględnych kar. Swoją drogą nasuwa się pytanie, w jaki sposób wspomniana wyżej organizacja pozarządowa zamierza skłonić do zmiany ról płciowych tysiące zamieszkujących niemieckie miasta islamistów z Bliskiego Wschodu…?
aw/Plan International
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/513504-ngo-ma-sposob-na-gwalty-w-niemczech-zmienic-role-plciowe