Tekst premiera Mateusza Morawieckiego o przypadającej w sobotę 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w piątek w zagranicznych mediach - m.in. we francuskim dzienniku „L’Opinion”, austriackim „Die Presse” czy tureckiej agencji Anatolia - w ramach akcji „Opowiadamy Polskę światu”.
Również największa grecka gazeta „Kathimerini”, bułgarska „24 czasa”, czarnogórska „Vijesti” czy litewski portal LRT opublikowały artykuł polskiego szefa rządu.
Morawiecki opowiada o Bitwie Warszawskiej
Premier nazywa 15 sierpnia 1920 r. „punktem węzłowym, który definiuje dalszy bieg dziejów” Polski i Europy.
Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą, zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, które miały przenieść ogień rewolucji komunistycznej na całą Europę Zachodnią
—pisze.
Według premiera bitwa ta powinna być wymieniana „jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie”, a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie „dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje”.
Zwycięska Bitwa Warszawska to „ukoronowanie jednego z najbardziej niezwykłych epizodów europejskiej i globalnej historii budowy nowoczesnego narodu” - Morawiecki tutaj podkreśla „skalę transformacji polskiego społeczeństwa z feudalnego w jedno z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich Europy” – właściwie bez posiadania własnych instytucji państwowych.
Podaje to za dowód na to, że Polacy potrafili „skonsolidować się wokół najbardziej nowoczesnych pojęć – pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych”.
Bez zwycięstwa na oświeceniowym froncie edukacji, nauki i myśli społecznej nie byłoby zwycięstwa na frontach walk militarnych
—twierdzi i ubolewa, że niezwykła historia polskiej rewolucji demokratycznej jest szerzej w Europie nieznana, „a jest ona przecież opowieścią na miarę takich pereł literatury, jak „O demokracji w Ameryce+ Tocqueville’a”.
Historia polskiej demokratyzacji „zwieńczona jest niezwykle wymagającym egzaminem dojrzałości”, jednak - jak zaznacza polityk - wojna z bolszewikami okazała się być pokazem niezwykłej jedności narodu polskiego.
Różnice polityczne ojców polskiej niepodległości z wszystkich obozów zeszły absolutnie na dalszy plan w obliczu obrony bytu państwowego”, a polskie społeczeństwo masowo i z ogromnym zaangażowaniem Kościoła katolickiego wsparło wysiłek wojenny
—opowiada, podając za przykład powstanie Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Hallera, która szybko przekroczyła stan 100 tys. żołnierzy.
Wojna polsko-bolszewicka to nie tylko starcia wielkich armii, spektakularny wysiłek całego społeczeństwa czy strategiczny geniusz dowódców
—pisze polski premier i przywołuje postać „cichego bohatera” Jana Kowalewskiego - oficera polskiego wywiadu wojskowego, który złamał sowieckie szyfry, co pozwoliło uzyskać kluczowe informacje dla stworzenia polskiej strategii operacyjnej.
Jak zauważa w swoim artykule Morawiecki, „Polacy uratowali Zachód od doświadczenia totalitarnego ludobójstwa, opisanego przez wybitnych francuskich historyków w słynnej +Czarnej księdze komunizmu+”. Polskie doświadczenie komunizmu z jego tragicznymi i długotrwałymi konsekwencjami jest często niezrozumiane - przyznaje szef rządu i wskazuje na dziedzictwo postkomunizmu „jako realny problem, deformujący rzeczywistość społeczną i instytucjonalną krajów, które przeszły transformację demokratyczną”.
Przedsięwzięcie „Opowiadamy Polskę światu” w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przygotowywane zostało przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty z tego projektu - dostępne są na stronie www.Victoria1920.pl.
Artykuły pokazujące skalę i wpływ Bitwy Warszawskiej 1920 na dzieje Europy opublikują jeszcze media m.in. w Niemczech, Włoszech, Czechach, Chorwacji, Malcie, jak również w Algierii, Tajlandii czy Indonezji.
Co ciekawe, międzynarodowe media zdecydowały się opublikować nasze teksty bez wykupywania powierzchni reklamowej
—mówi PAP Eryk Mistewicz z Instytutu Nowych Mediów. Mistewicz zwraca również uwagę na pomoc polskich ambasad przy nawiązywaniu kontaktów z redakcjami oraz światowej Polonii w popularyzowaniu informacji o publikacjach w mediach społecznościowych.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/513464-w-swiatowej-prasie-pojawil-sie-tekst-pmm-o-bitwie-1920-r