Waszyngton jest niejednokrotnie rzecznikiem interesów Polski wobec poważnych zagrożeń, zwłaszcza ze strony agresywnej polityki Rosji - napisał w „Rzeczpospolitej” szef MSZ Jacek Czaputowicz. Współpracę w dziedzinie obronności między Polską a USA potwierdziła na Twitterze ambasador Georgette Mosbacher.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Minister Czaputowicz w „Rz” ocenił, że polsko-amerykańskie relacje zyskały w ostatnim czasie status trwałego strategicznego partnerstwa. Wskazał, że jest ono dziś bez wątpienia jednym z kluczowych czynników bezpieczeństwa Polski, pozycji naszego kraju na arenie międzynarodowej oraz ważnym komponentem relacji transatlantyckich.
Czaputowicz: „Partnerstwo z USA ma unikalną wartość”
Budując polsko-amerykańskie partnerstwo, polska dyplomacja dostrzega, że Stany Zjednoczone, z racji wyjątkowego potencjału i rozległości interesów, są realnie zaangażowane w każdym poważniejszym konflikcie na świecie i uczestniczą w większości międzynarodowych inicjatyw. W złożonej, globalnej sieci wzajemnych zależności amerykańska administracja niejednokrotnie poszukuje wsparcia dla prezentowanego stanowiska i podejmowanych działań. Z drugiej strony może także zaoferować pomoc w sytuacjach i miejscach, gdzie inne państwa mają swoje interesy, ale nie dysponują własnymi możliwościami oddziaływania. Sprawia to, że partnerstwo z USA ma unikalną wartość, chociaż nie zawsze jest ono łatwe i pozbawione napięć, czego przykładem była chłodna reakcja strony amerykańskiej na niektóre zapisy w nowelizacji ustawy o IPN w styczniu 2018 r.
— napisał szef MSZ.
Problem ustawy JUST Act (tzw. ustawy 447)
Czaputowicz przypomniał, że restytucja mienia zajętego w Polsce w trakcie powojennej nacjonalizacji jest przedmiotem ostatnio opublikowanego przez Departament Stanu raportu opracowanego zgodnie z wymogami ustawy JUST Act (tzw. ustawa 447) uchwalonej przez Kongres USA.
Mimo że opinia Departamentu Stanu dotycząca procesu restytucji mienia w Polsce odbiega w niektórych punktach od naszej oceny tego problemu, warto odnotować uwzględnienie w nim, także na skutek zabiegów naszej dyplomacji, szerokich działań podejmowanych przez Polskę w celu upamiętnienia ofiar II wojny światowej, w tym ofiar Holokaustu
— zaznaczył.
Ocenił, że budowie rozwiniętych stosunków z USA sprzyja aktywne zaangażowanie Polski w globalnych i regionalnych strukturach wielostronnych, a także dobre, niekonfrontacyjne relacje w wielu konfliktowych rejonach świata, które mogą ułatwiać naszym partnerom budowanie pomostów i łagodzenie napięć. Polska - wskazał szef MSZ - „jest też dla USA istotnym partnerem ze względu na silną pozycję w Unii Europejskiej i możliwość kształtowania unijnej polityki w kierunku uwzględniającym interesy transatlantyckie”.
Pozycja Polski - nie bez znaczenia
Nie bez znaczenia jest także pozycja Polski jako lidera regionu Europy Środkowej, w tym jej znaczenie w takich formatach jak inicjatywa Trójmorza
— dodał minister.
Z kolei Waszyngton jest niejednokrotnie rzecznikiem interesów Polski wobec poważnych zagrożeń – zwłaszcza ze strony agresywnej polityki Rosji, nie tylko naruszającej integralność terytorialną państw sąsiednich (Ukraina, Gruzja), ale także systematycznie podejmującej działania zmierzające do podważenia porządku międzynarodowego i osłabienia struktur euroatlantyckich
— wskazał.
Dodał, że „duże znaczenie dla obu państw ma współpraca w ramach sojuszu na rzecz wolności religii”.
Ta międzynarodowa inicjatywa ma służyć szerokiej mobilizacji i podnoszeniu świadomości dotyczącej skali prześladowań w świecie na tle religii lub wyznania
— napisał. Minister dodał, że Warszawa będzie gospodarzem międzyrządowej konferencji na rzecz wolności religii jesienią tego roku, a jej ostateczna forma zależeć będzie od sytuacji związanej z pandemią COVID- 19.
Georgette Mosbacher potwierdza amerykańskie zobowiązania
W pełni zgadzam się z M. Błaszczakiem! Zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane. Umowa o Wzmocnionej Współpracy Obronnej (EDCA) którą niebawem podpiszemy jest na to dowodem
— napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odnosząc się do słów polskiego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który a antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział:
Zależy nam, żeby wojsko amerykańskie stacjonowało na terenie naszego kraju i tak się dzieje, dlatego, że to jest bardzo pozytywny sygnał dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO, bo to odstrasza.
aw/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/513375-czaputowicz-waszyngton-rzecznikiem-interesow-polski