W ubiegłym roku 79,5 mln osób zostało przesiedlonych, bądź musiało uciekać przed działaniami wojennymi – to niemalże dwukrotny wzrost w porównaniu z danymi z ostatnich lat. Główne przyczyny to wojna, przemoc, prześladowania. W tym roku do tego wszystkiego doszedł jeszcze kryzys związany z epidemią koronawirusa, który w wielu krajach doprowadzi do dramatycznych wyzwań gospodarczych i społecznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W ocenie wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) Filippo Grandiego, kryzys związany z pandemią Covid-19 oraz idące za nim zubożenie narodów zwiększy liczbę napływających do Europy imigrantów.
Brak skutecznych rozwiązań dla konfliktów
Drugim istotnym powodem pogłębiania się kryzysu uchodźczego na świecie jest brak skutecznych rozwiązań utrzymujących się nadal konfliktów.
Jest to dowodem na pojawianie się wciąż nowych konfliktów i ich trwałość, i bezradność wspólnoty międzynarodowej
— mówił Grandi.
Niemcy głównym celem migrantów
Do Europy trafiło mniej niż 10 procent uchodźców, którzy opuścili rodzinne strony. Niemcy, w których przebywa obecnie 1,1 mln uchodźców, znajdują się na piątym miejscu na liście państw, które przyjęły najwięcej uciekinierów. Wśród tych ostatnich są: Turcja, Kolumbia, Pakistan i Uganda.
W Niemczech przebywa też 309 tys. osób ubiegających się w tym kraju o azyl polityczny, których status nie został jeszcze rozstrzygnięty.
Wszystko to pozwala domniemywać, że Bruksela nadal będzie domagać się przymusowej relokacji przybyszów w całej UE.
aw/DW/ONZ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/505336-do-ue-trafia-kolejne-rzesze-imigrantow-onz-padl-rekord