Umorzono nierozwiązane śledztwo w sprawie zamordowania w 1986 roku premiera Szwecji Olofa Palmego - poinformował w środę prokurator kierujący dochodzeniem Krister Petersson. Sprawę ostatecznie zamknięto, gdyż główny podejrzany Stig Engstrom zmarł w 2000 r.
Agencja AFP podaje, że śledztwo może zostać ponownie wszczęte, jeśli w przyszłości pojawią się nowe elementy.
Śmierć głównego podejrzanego
Szef prokuratury w Szwecji oświadczył, że najbardziej prawdopodobnym sprawcą zamachu na Olofa Palmego jest Stig Engström, który był podejrzany już na wczesnym etapie śledztwa. Mężczyzna popełnił samobójstwo w 2000 roku. W mediach do Engströma przylgnął pseudonim „Skandiamannen” - od nazwy firmy ubezpieczeniowej Skandia, w której pracował. Mężczyzna z zawodu był grafikiem.
Ponieważ Engström nie żyje, nie mogę postawić mu zarzutów i postanowiłem zakończyć dochodzenie
— poinformował Petersson.
Zachował się tak, jak sądzimy, że działałby morderca
— dodał.
Petersson powiedział, że Stig Engstrom początkowo nie był celem śledztwa, ale kiedy śledczy spojrzeli na jego pochodzenie, stwierdzili, że był przyzwyczajony do używania broni, będąc w armii i był członkiem klubu strzeleckiego.
W swojej okolicy był także członkiem grona krytyków polityki Palme, a krewni powiedzieli, że ma negatywne zdanie na temat premiera.
Petersson powiedział, że Engstrom miał długotrwałe problemy finansowe i narastający problem z alkoholem.
Zamach na premiera Szwecji
Olof Palme został śmiertelnie postrzelony 28 lutego 1986 w centrum Sztokholmu, na skrzyżowaniu ulic Sveavägen i Tunnelgatan, około godziny 23.21. Premier Szwecji bez eskorty agentów ochrony osobistej wracał w towarzystwie swojej żony Lisbet do domu po projekcji filmu Bracia Mozart w kinie „Grand” przy Sveavägen.
Sprawca oddał dwa strzały z bardzo bliskiej odległości w plecy Palmego. Lekko poszkodowana została też Lisbeth Palme.
Olof Palme został przewieziony do szpitala Sabbatsberg. gdzie 1 marca 1986 roku, o godzinie 00:06, oficjalnie potwierdzono jego zgon.
Zostało wszczęte największe śledztwo w najnowszej historii tego kraju. Okoliczności zamordowania Palme do dziś nie zostały wyjaśnione.
Prokuratura była bliska rozwiązania sprawy w 1989 roku, gdy na dożywocie skazano oskarżonego o morderstwo Palmego Christera Petterssona - to Lisbet Palme, która została ranna w ataku, zeznała, że sprawcą był właśnie Pettersson, narkoman i alkoholik. Domniemany sprawca został później uniewinniony przez sąd wyższej instancji z powodu błędów śledczych i braku dostatecznych dowodów. Pettersson zmarł w 2004 roku. Lisbet Palme zmarła w 2018 r.
Półki archiwum morderstwa Palmego mają łączną długość 225 metrów, a praca ekspertów kosztowała szwedzkie państwo setki milionów koron.
Associated Press zwraca uwagę, że Palme „znany był ze swoich lewicowych poglądów, a w kręgach konserwatywnych i w USA patrzono na niego podejrzliwie”. Wśród Szwedów i w całym regionie skandynawskim był zarówno uwielbiany, jak i nienawidzony. W sumie ponad 100 osób było podejrzanych o jego zabójstwo, a wokół nierozwiązanej sprawy mnożyły się teorie spiskowe, od udziału w zbrodni CIA, kurdyjskich separatystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) czy południowoafrykańskich służb specjalnych, przez osoby o prawicowych sympatiach w szwedzkiej policji i wojsku, po działania samotnego zabójcy - wskazują światowe agencje.
wkt/PAP/bbc.com
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/504120-umorzono-sledztwo-ws-morderstwa-premiera-szwecji-palmego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.