Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto nazwał we wtorek obecnego europosła, b. premiera Belgii Guy Verhofstadta „złośliwym, szkodliwym” człowiekiem, który nieustannie zabiega o osłabienie europejskich narodów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Verhofstadt porównuje Orbana do Hitlera?
Szijjarto zareagował w ten sposób na swoim profilu na Facebooku na stwierdzenia zawarte w artykule Verhofstadta, opublikowanym w poniedziałek na portalu Project Syndicate pt. „Czy Covid-19 zabija demokrację?”.
Europoseł napisał tam o rządzie Węgier:
Spędziwszy ostatnią dekadę na atakowaniu wolnej prasy, NGO i przeciwników politycznych, (premier Viktor) Orban wykorzystał kryzys wokół Covid-19 jako pretekst, by przepchnąć ustawę, która umożliwia mu bezterminowe rządzenie dekretami. Jest to pierwsze w Europie takie dyktatorskie posunięcie od ustawy upoważniającej Adolfa Hitlera z 1933 r.
Reakcja szefa węgierskiej dyplomacji
Według Szijjarto ostatnie lata dowiodły, że Guy Verhofstadt „nie jest zdolny do jakiegokolwiek kulturalnego sporu”.
Ta jedna z kluczowym postaci planu (amerykańskiego finansisty George’a) Sorosa, jeden z przywódców międzynarodowego mainstreamu liberalnego” dołączył do grona osób „obłudnie wysuwających zarzuty nazizmu
— oznajmił Szijjarto.
Minister podkreślił jednak, że Verhofstadt nie figuruje w spisie węgierskich wyborców i dlatego nie ma znaczenia, co myśli o węgierskich ustawach.
Dla nas liczą się tylko Węgrzy, ochronimy ich zdrowie i miejsca pracy niezależnie od tego, co mówi Guy Verhofstadt
— zaznaczył Szijjarto.
Węgierska ustawa o stanie zagrożenia
30 marca na Węgrzech przyjęto ustawę, zgodnie z którą rząd może w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”. Za umyślne rozpowszechnianie kłamstw podczas stanu zagrożenia grozi kara od roku do 5 lat więzienia.
Prawo to zostało mocno skrytykowane na forum międzynarodowym za przyznanie rządowi nieograniczonych w czasie uprawnień, które umożliwiają rządzenie dekretami. Komisja Europejska ogłosiła pod koniec kwietnia, że nie widzi na razie podstaw, by wszczynać procedurę o naruszenie prawa UE w związku z węgierskimi przepisami o stanie nadzwyczajnym, wprowadzonym w związku z koronawirusem.
CZYTAJ TAKŻE:
xyz/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/499882-szef-wegierskiego-msz-verhofstadt-to-szkodliwy-czlowiek