Europa to ty, to my wszyscy razem; jedność czyni nas silniejszymi - takie przesłanie z okazji Dnia Europy przygotowali na wspólnym wideo liderzy unijni. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Europa to obietnica przyszłości, gdzie solidarność jest podstawą.
CZYTAJ TAKŻE:
Obchodu Dnia Europy
Ze względu na epidemię koronawirusa Parlament Europejski, Rada UE, czy Komisja Europejska nie mogły otworzyć swych podwoi dla zwiedzających jak co roku, ale przygotowały obchody Dnia Europy online, by połączyć ludzi w tym trudnym czasie, podkreślić europejską solidarność i zdać sprawę z działań UE w walce z pandemią koronawirusa.
Europa to nie tylko dziedzictwo przeszłości, ale także obietnica przyszłości. Europa, w której podstawową zasadzą działania jest solidarność
— zaznaczył w unijnym filmie szef polskiego rządu.
W ponad pięciominutowym materiale filmowym, który znalazł się na koncie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela zmontowane zostały krótkie wypowiedzi szefów państw i rządów krajów UE oraz liderów unijnych instytucji.
Europa oznacza wolność, tolerancję, otwartość, różnorodność, szacunek, innowacyjność, kreatywność, dynamizm. Europa to również solidarność i jedność
— mówił Michel.
Merkel chce wyjścia Europy z kryzysu
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, które kraj w czerwcu przejmie prezydencję w Radzie UE na połowę roku, podkreśliła, że chce, by Europa wyszła z obecnego kryzysu wzmocniona.
Odważyć się odkrywać na nowo, zjednoczyć się, myśleć i działać dla przyszłości - to jest duch europejski, którego potrzebujemy dziś jeszcze raz
— powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.
Europa jako wspólny dom
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wskazywał, że w czasach kryzysu zdrowotnego widzi Europę jako wspólny dom i schronienie. Premier Włoch Giuseppe Conte mówił o potrzebie faktycznej solidarności, której Europa potrzebuje, by przezwyciężyć kryzys wywołany epidemią koronawirusa.
Z kolei szef węgierskiego rządu Viktor Orban pyta w materiale filmowych:
Jeśli nie teraz, to kiedy? Nigdy nie było większej potrzeby dla współpracy pomiędzy krajami europejskimi niż dziś
— oświadczył.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że dla niej Europa to ojczyzna. Dla jej rodziców oznaczała ona pokój, a dla jej pokolenia oznacza wolność i praworządność.
Dla moich dzieci Europa to przyszłość i otwartość umysłu. To coś, o co walczę. Niech żyje Europa
— powiedziała.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zaapelował do unijnych przywódców, by byli ambitni i odważni.
Tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie naszych obywateli
— powiedział.
Dzień Europy obchodzony jest 9 maja we wszystkich krajach UE. Oficjalne święto Unii Europejskiej, zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia Planu Schumana 9 maja 1950 roku, który dał początek zjednoczeniu Europy.
Papież apeluje o porozumienie i współpracę
Papież Franciszek zaapelował w obchodzony w sobotę Dzień Europy do przywódców Unii o porozumienie i współpracę w rozwiązywaniu obecnego kryzysu na tle pandemii. Słowa papieża zamieszczono na Twitterze.
W przesłaniu zamieszczonym na profilu Pontifex na Twitterze Franciszek oświadczył:
W 70. rocznicę Planu Schumana życzę, aby on nadal inspirował tych, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje w Unii Europejskiej, wezwani do stawienia czoła w duchu porozumienia i współpracy konsekwencjom społecznym oraz ekonomicznym pandemii.
Znaczenie planu, który był zalążkiem UE
W sobotę Dzień Europy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana - podała KPRM. Z tej okazji politycy przypominają o znaczeniu planu, który był zalążkiem UE. Podkreślają też, że solidarność i współdziałanie to wartości, które zawsze musimy pielęgnować.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów upamiętniła w mediach społecznościowych rocznicę podpisania planu zjednoczenia europejskiego.
Dzisiaj #DzieńEuropy - święto europejskich państw, które obchodzimy w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana
— podano na Twitterze.
Opozycja mówi o wspólnocie
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że 70 lat temu Europa „wybrała w miejsce wojny - jedność i solidarność, zamiast podziałów - współdziałanie”.
To wartości, które musimy zawsze pielęgnować, zwłaszcza w tym trudnym czasie kryzysu
— stwierdziła.
Również zdaniem europosłanki, byłej premier Ewy Kopacz (PO), obchodząc Dzień Europy w czasie pandemii, „mamy okazję zobaczyć, że UE to prawdziwa wspólnota nie tylko w czasach rozwoju, ale zwłaszcza w obliczu kryzysu”.
To było szaleństwo 5 lat po II Wojnie Światowej zaproponować sposób na trwały pokój w Europie. Ale udało się! Dziś szacunek dla Roberta Schumana. Spoko mu ta Europa wyszła! Teraz tego nie spieprzmy!
— napisała europosłanka PO Róża Thun.
Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i Europejczykami!
— zaapelowali na profilu partii członkowie PO. Przypomnieli jednocześnie, że Deklaracja Schumana „była zalążkiem UE oraz w konsekwencji pokoju i jedności w Europie”.
Lewica o integracji kontynentu
Politycy Lewicy podkreślili na Twitterze, że Deklaracja Schumana „zapoczątkowała integrację naszego kontynentu”.
Odrzucenie nacjonalizmu dało niespotykany efekt w skali globu, tworząc wspólnotę krajów dążących do dobrobytu, opartą na demokracji i poszanowaniu prawa
— dodali.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/499499-dzien-europy-premier-morawiecki-solidarnosc-to-podstawa