Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19. Na świecie stwierdzono już ponad 2,7 mln przypadków SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19 zmarło już ponad 192 tys. osób. Poniżej prezentujemy raport dotyczący walki z wirusem na świecie.
CZYTAJ TAKŻE:
Irlandia: Kolejne 52 ofiary COVID-19
Liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Irlandii wzrosła o kolejne 52 osoby, wskutek czego łączny bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 1063 - podało w sobotę po południu ministerstwo zdrowia tego kraju.
W przypadku 42 z tych 52 zgonów potwierdzono laboratoryjnie, że przyczyną był koronawirus. W piątek irlandzkie władze medyczne zdecydowały się zmienić sposób prowadzenia statystyk i wliczać do nich także te przypadki, gdzie nie potwierdzono laboratoryjnie koronawirusa jako przyczyny zgonu, ale lekarze to podejrzewali. W efekcie uwzględnienia 185 takich przypadków z poprzednich dni bilans zgonów przekroczył 1000.
Jednocześnie podano, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 377 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od 17 dni. Łączna liczba wykrytych zakażeń w Irlandii wzrosła tym samym do 18561, jednak około połowa z zakażonych już wyzdrowiała.
Mimo spadającego tempa rozprzestrzeniania się wirusa minister zdrowia Simon Harris powiedział w sobotę, że Covid-19 nadal powoduje spustoszenie, dewastację, ból i cierpienie w Irlandii, a gdyby naczelny lekarz kraju miał dziś podjąć decyzję o złagodzeniu obecnych ograniczeń, doradzałby rządowi, by się temu sprzeciwił.
Naczelny lekarz Tony Holohan ostrzegł wcześniej, że przestrzeganie ograniczeń w ciągu najbliższych 10 dni jest kluczowe dla kontrolowania koronawirusa. Powiedział, że w ciągu ostatniego tygodnia potwierdziły się wyrażane przez jego zespół obawy, iż dochodzi do pewnego rozluźnienia w przestrzeganiu ograniczeń w kontaktach społecznych.
Restrykcje mają obowiązywać co najmniej do 5 maja. Zgodnie z nimi ludzie muszą pozostawać w domach, z wyjątkiem wyjścia po niezbędne zakupy, do lekarza, w celu pomocy innym, ćwiczeń fizycznych oraz wykonywania pracy, jeśli jest ona kluczowa i nie może być wykonywana zdalnie. Zamknięte są też wszystkie szkoły, bary, restauracje i sklepy poza tymi z niezbędnymi artykułami.
Już 880 zgonów w Portugalii
Podczas ostatniej doby w Portugalii na Covid-19 zmarło 26 osób. W sumie liczba ofiar śmiertelnych zakażenia SARS-CoV-2 wynosi 880 – poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju.
Resort odnotował, że w porównaniu do wcześniejszej doby zmniejszył się dobowy bilans zgonów. Przypomniał, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem było ich 34.
W ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła tymczasem liczba przypadków zakażenia SARS-CoV-2. O ile z czwartku na piątek przybyło 444 nowych infekcji, to już podczas minionej doby zanotowano ich 595.
“Z łącznego grona 23392 pacjentów chorych na Covid-19 wyzdrowiało dotychczas 1277 osób” - poinformował w sobotnim komunikacie resort zdrowia.
Na tydzień przed zakończeniem obowiązywania stanu wyjątkowego w Portugalii nie słabnie polemika w związku z organizacją w sobotę w portugalskim parlamencie obchodów 46. rocznicy Rewolucji Goździków, która w bezkrwawy sposób obaliła konserwatywny reżim salazarystów.
Wprawdzie większość deputowanych nie przybyła na uroczystą sesję parlamentu, ale wielu komentatorów zarzuciło władzom kraju narażanie posłów na zakażenie koronawirusem oraz dawanie “złego przykładu” społeczeństwu, zobowiązanemu do pozostawania w domach w okresie epidemii.
Premier Antonio Costa zapowiedział w piątek, że do 2 maja, czyli daty końcowej obowiązywania stanu wyjątkowego, policja będzie przeprowadzać kontrole drogowe związane z obowiązkową kwarantanną. Dopiero w kolejnych dniach będą stopniowo likwidowane restrykcje, w tym m.in. zakaz podróżowania po kraju w celach turystycznych oraz ograniczenia działalności sklepów, które nie oferują dóbr podstawowych.
Dramatyczna doba we Francji
Ministerstwo solidarności i zdrowia Francji poinformowało w sobotę, że w ciągu doby na Covid-19 zmarło 369 osób. Na oddziały intensywnej terapii przyjęto 124 osoby. Od początku epidemii we Francji zarejestrowano 22696 zgonów.
Liczba wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 we Francji zbliża się do 160 tys. Za wyleczonych uznano 60,4 tys. osób.
Jeszcze dwa tygodnie temu średniodobowa liczba zgonów wśród osób przechodzących Covid-19 przekraczała we Francji 500, a w pierwszych dniach miesiąca nawet 1300 - przypominają agencje.
Według danych opublikowanych przez dyrekcję generalną ds. zdrowia (DGS) ministerstwa solidarności i zdrowia w szpitalach i klinikach zmarło w ciągu ostatniej doby 198 osób, co zwiększyło bilans zgonów w tej grupie osób do 14050. W domach długotrwałej opieki, gdzie doszło do grupowych zakażeń SARS-CoV-2, od początku epidemii zmarły 8564 osoby.
Sobotni wskaźnik śmiertelności wśród hospitalizowanych z powodu Covid-19 jest najniższy od miesiąca - podkreślono w komunikacie resortu. Stopniowo zmniejsza się też liczba osób z SARS-CoV-2 przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii. Od początku marca takich pacjentów było we Francji 4725. W piątek z intensywnej opieki medycznej zaczęło korzystać 145 osób, a w sobotę 124 osoby, u których zdiagnozowano Covid-19.
W komunikacie dyrekcji generalnej zdrowia zaznaczono, że presja zapadalności na Covoid-19 na możliwości systemu ochrony zdrowia zmalała i po raz pierwszy od 29 marca zeszła poniżej 5000. Jednakże, jak podkreślono w sobotę, liczba wszystkich osób korzystających z intensywnej opieki medycznej, która wynosi ok. 7525 na chwilę obecną, przekracza o 50 proc. możliwości francuskiej służby zdrowia w zakresie reanimacji. Dane te obejmują wszystkie przypadki, a nie tylko Covid-19, w tym pacjentów cierpiących na schorzenia chroniczne, których leczenie nie może być przerwane bez ryzyka zwiększenia wskaźnika śmiertelności w kraju.
Dane publikowane przez dyrekcję generalną zdrowia są od kilku dni bardziej szczegółowe, a zestawienia bardziej rozbudowane niż zazwyczaj. Jest to podyktowane tym, że Francja nosi się z zamiarem zniesienia szeregu restrykcji i zakazu opuszczania miejsca zamieszkania po 11 maja. Prace nad projektem jeszcze trwają i rząd chce mieć możliwie pełny obraz sytuacji epidemicznej w kraju.
Prezydent Emmanuel Macron zasugerował niedawno ponowne otwarcie szkół w Republice w połowie miesiąca. Większość placówek handlowych ma być ponownie otwarta w połowie maja, ale część instytucji użyteczności publicznej i placówek kulturalnych pozostanie zamknięta. Utrzymane też zostaną niektóre restrykcje dotyczące zachowania w przestrzeni publicznej.
Ponad sto zgonów w ciągu doby w Turcji
Ministerstwo zdrowia Turcji poinformowało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 2861 nowych zakażeń koronawirusem i 106 przypadków śmiertelnych wśród osób przechodzących Covid 19. Bilans wszystkich zakażeń wynosi 107773, a liczba zmarłych - 2706.
W piątek minister zdrowia Fahrettin Koca informował o potwierdzeniu 3122 zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby i 109 zgonach. Dane przekazane do wiadomości publicznej w sobotę wskazują na spadek liczby zakażonych o 261. Nie zmienia to faktu, że Turcja zajmuje pierwsze miejsce na liście krajów świata - wyjąwszy kraje Europy Zachodniej i USA - gdzie mamy do czynienia z najwyższą liczbą zakażeń - pisze w komentarzu Reuters.
Zgodnie z informacjami tureckiego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji przeprowadzono 38,3 tys. testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.
Eksperci medyczni obawiają się dalszego wzrostu zakażeń w związku uroczystym rozpoczęciem Ramadanu.
5,5 tyś. ofiar koronawirusa w Niemczech
179 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w Niemczech do 5 500.
Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zmniejszyła się o 48 w stosunku do danych z dnia poprzedniego.
W ciągu minionych 24 godzin obecność koronawirusa potwierdzono u 2 055 osób, to 282 przypadki mniej w porównaniu z danymi RKI z piątku. Liczba dobowych infekcji spada na terenie RFN drugi dzień z rzędu. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 152 438.
Ok. 3000 zainfekowanych osób uznano za wyleczone w ciągu ostatniej doby. Ogółem wyzdrowiało ok. 109,8 tys. zakażonych, czyli 72 proc. wszystkich dotychczas zidentyfikowanych przypadków koronawirusa w Niemczech.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w Bawarii - 40 547, w Nadrenii Północnej-Westfalii – 31 465 i w Badenii-Wirtemberdze – 30 169.
Ponad 8 tys. zakażonych na Ukrainie
Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 478 przypadków zakażenia koronawirusem, a osiem osób chorych na Covid-19 zmarło - przekazało w sobotę ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans potwierdzonych infekcji wzrósł do 8 125, a zgonów - do 201.
Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow wskazał w sobotę, że ogółem SARS-CoV-2 zakaziło się w kraju 545 dzieci i 1 574 pracowników medycznych, w tym w ciągu poprzedniej doby odpowiednio 42 i 116.
W ciągu minionych 24 godzin 181 osób uznano za wyleczone; od początku epidemii wyzdrowiały 782 osoby.
Najwięcej infekcji potwierdzono dotychczas w obwodzie czerniowieckim (1308), w Kijowie (1159) i w obwodzie iwano-frankowskim (700). W tym ostatnim jest też najwięcej zgonów - 45.
Ogółem przeprowadzono ok. 83,6 tys. testów metodą PCR na obecność koronawirusa - poinformowało Centrum Zdrowia Publicznego. W piątek biuro prezydenta przekazało, że do regionów wysłano pierwszą partię testów PCR ukraińskiej produkcji - 200 tys. sztuk.
Według ukraińskiego rządu szczyt zachorowań na Covid-19 jest oczekiwany między 3 i 8 maja. W środę przedłużono do 11 maja restrykcje związane z pandemią.
Nowe zakażenia na Węgrzech. Trudna sytuacja firm
Dwanaście osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 60 nowych zakażeń – podano w sobotę na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi. Z badania Węgierskiego Banku Narodowego wynika, że pandemia bardzo odbija się na sytuacji firm.
Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła w ten sposób do 262, a zakażonych do 2 443. Za wyleczone uznano dotąd 458 osób.
W szpitalach znajduje się prawie 900 osób, z czego 54 oddycha przy pomocy respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa niemal 11 tys. osób.
Z badania przeprowadzonego przez Węgierski Bak Narodowy wynika, że pandemia bardzo odbiła się na sytuacji firm. Połowa ankietowanych przedsiębiorstw stwierdziła w marcu spadek dochodów o ponad 30 proc. i połowa ma trudności z zachowaniem płynności finansowej, a największym problemem jest płacenie podatków i wypłata wynagrodzeń.
Ponad połowa (55 proc.) firm uważa obecny stan zatrudnienia za możliwy do utrzymania najwyżej przez dwa miesiące. Aby złagodzić problem, 44 proc. firm rozważa zatrudnienie na niepełny wymiar czasu, ale wiele planuje redukcje (37 proc.) lub wysyłanie pracowników na urlop bezpłatny (35 proc.). Aż 73 proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że praca zdalna nie jest dla nich rozwiązaniem ze względu na charakter działalności.
Sondaż przeprowadzono w dniach 23 marca–2 kwietnia na próbie 5 tys. firm.
Z powodu drastycznego spadku liczby lotów (o 99,3 proc.) zbiorowe zwolnienia planuje spółka Budapest Airport zarządzająca lotniskiem międzynarodowym im. Liszta w Budapeszcie. Liczba pasażerów spadła do niecałych 300 dziennie, podczas gdy w zeszłym roku wynosiła 44 tysiące. Sądzi się, że po otwarciu granic ruch pasażerki z przyczyn epidemicznych i gospodarczych będzie rosnąć powoli i nie osiągnie poziomu z zeszłego roku jeszcze co najmniej przez dwa lata.
Belgia zapowiada zniesienie kolejnych ograniczeń
Władze Belgii zdecydowały w piątek wieczorem o zniesienie kolejnych ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Od 4 maja będą dozwolone zajęcia sportowe na wolnym powietrzu, od 11 maja mają zostać otwarte wszystkie sklepy.
Belgijscy politycy spotkali się w piątek po południu na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by podjąć decyzje dot. wychodzenia z ogólnokrajowej kwarantanny i ograniczeń. Rozmowy trwały prawie 7 godzin. Premier Sophie Wilems wieczorem przedstawiła na konferencji szczegóły ustaleń.
W liczącej 11,5 miliona mieszkańców Belgii, do piątku odnotowano prawie 6700 zgonów z powodu Covid-19.
Rozprzestrzenianie się wirusa „zostało spowolnione”, ale „równowaga jest niestabilna”, powiedziała premier Wilmes i zapowiedziała „ewolucyjny” tryb wyjścia z okresu ograniczeń społecznych i gospodarczych. „Nic nie jest do końca ustalone, a zwłaszcza terminy” - zastrzegła.
Co ustalono? Od 4 maja będą dozwolone zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, które nie wymagają kontaktu i gwarantują dystans fizyczny. Dotyczy to na przykład tenisa, wędkarstwa lub lekkiej atletyki.
Od 4 maja osłona na usta i nos stanie się obowiązkowa w transporcie publicznym. Dotyczy to wszystkich podróżnych od 12 lat. Nie musi być to maseczka chirurgiczna; może być szalik lub chusta, ale usta i nos będą musiały być zakryte.
Premier Sophie Wilems powiedziała na konferencji, że rząd federalny zapewni każdemu obywatelowi jedną maseczkę na usta i 2 filtry, które będzie można połączyć z maseczkami, które ludzie już mają.
Maski będą również musiały być stosowane w miejscu pracy, jeśli nie można zachować odległości fizycznej. Maska jest zalecana w miejscach publicznych, zwłaszcza gdy nie można zachować dystansu fizycznego.
18 maja edukacja w Belgii zostanie częściowo wznowiona. Faza pilotażowa jest już możliwa od 15 maja. Lekcje będą prowadzone w mniejszych grupach, maksymalnie 10 uczniów w klasie. Wszyscy uczniowie w wieku powyżej 12 lat i nauczyciele będą musieli nosić maskę na nos przez cały dzień. Od tego dnia będą też otwarte zakłady fryzjerskie, i cofnięte zostaną zakazy organizowania przyjęć w domach i jednodniowych wypraw w góry lub na wybrzeże.
Ponad 51 tys. ofiar koronawirusa w USA
W ciągu ostatniej doby w USA zmarło 1258 osób zakażonych koronawirusem i jest to najniższy dzienny bilans zgonów od prawie trzech tygodni - poinformował w piątek czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii Covid-19 w USA zmarło 51 017 osób.
Ten jednorazowy spadek nie wskazuje jednak jeszcze na trwały trend; decydujące będą dane z najbliższych dni, mogą one wtedy potwierdzić poprawę sytuacji w kraju.
Dobowy bilans zgonów i zakażeń w Stanach Zjednoczonych pozostaje wciąż znacznie wyższy od danych notowanych przez inne kraje świata.
Stany Zjednoczone mają też najwyższą na świecie liczbę oficjalnie zgłoszonych przypadków zakażenia koronawirusem - ponad 890 tys. zdiagnozowanych od początku pandemii. Ok. 96 tys. osób uznano za wyleczone.
Według rządu amerykańskiego tę wysoką liczbę wykrytych zakażeń w porównaniu z innymi krajami można wyjaśnić w szczególności dużą liczbą przeprowadzonych testów.
Miesiąc temu (…) przetestowano 80 tys. Amerykanów. Dzisiaj jest ich 5,1 miliona
— powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceprezydent USA Mike Pence.
Najwięcej w ciągu doby ofiar w Moskwie
W ciągu ostatniej doby w Moskwie zmarło 41 pacjentów z Covid-19 i liczba przypadków śmiertelnych wynosi teraz 366, co oznacza niemal podwojenie w ciągu tygodnia - podało w sobotę niezależne radio Echo Moskwy. Według władz stolicy przybywa też osób wyleczonych.
Pacjenci, którzy zmarli w ciągu ostatniej doby, mieli od 34 do 92 lat i cierpieli na inne schorzenia, w tym cukrzycę, białaczkę i nadciśnienie.
Ogółem liczba pacjentów z Covid-19, których lekarzom nie udało się uratować, przekroczyła w Rosji 600.
Wicemer Moskwy Anastazja Rakowa poinformowała w sobotę, że w stolicy wyleczonych zostało 3 047 pacjentów i że liczba wypisanych ze szpitali rośnie w szybkim tempie. W ciągu ostatniej doby placówki medyczne w Moskwie opuściło 312 osób - najwięcej w ciągu ostatnich dni.
Jednak stołeczni lekarze ostrzegali w ostatnich dniach, że przybywa pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby. Ogółem liczba zakażonych koronawirusem wynosiła w Moskwie, według stanu na piątek, 36 897.
Władze miasta podkreślają, że ze względu na przyrost zakażeń nie ma obecnie możliwości złagodzenia wymogów samoizolacji. Wykluczone jest poluzowanie rygorów w pierwszej dekadzie maja, gdy w Rosji przypadają dwa święta wolne od pracy.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin poprosił w piątek ministerstwo zdrowia i ministerstwo oświaty o skierowanie do szpitali koronawirusowych na praktykę studentów medycyny wyższych roczników. „Brakuje wolnych kadr, a przerzucanie ich z jednego regionu do drugiego nie ma sensu” - powiedział.
W przyległym obwodzie moskiewskim władze zwróciły się o pomoc do ministerstwa obrony. Do pracy w szpitalach koronawirusowych skierowano tam pięć ekip lekarzy wojskowych i pielęgniarek. W Moskwie wcześniej rozpoczęło pracę 20 takich zespołów.
W Tokio 103 nowe przypadki zakażenia koronawirusem
W stolicy Japonii Tokio stwierdzono w sobotę 103 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; to najmniej od 20 kwietnia - podała agencja Kyodo, wskazując, że rozpoczęcie pod koniec kwietnia tygodnia świątecznego może doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń.
Od początku epidemii do soboty w Tokio stwierdzono łącznie 3 836 przypadków zakażeń. Jeszcze w piątek odnotowano tu 161 nowych przypadków zakażeń - zauważa Kyodo.
Według japońskiego nadawcy NHK do soboty w całej Japonii potwierdzono ponad 13 tys. zakażeń koronawirusem, 345 zainfekowanych osób zmarło. Według ekspertów rzeczywista liczba zakażonych może być jednak wyższa.
Władze apelują do mieszkańców, aby pozostawali w domach, zwłaszcza na przełomie kwietnia i maja, kiedy przypada w Japonii tzw. złoty tydzień, czyli okres dni wolnych będących okazją do wyjazdów.
Ok. 60 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na włoskim wycieczkowcu
Ok. 60 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica, który stoi w porcie w Nagasaki w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu - podały w sobotę lokalne media.
Według telewizji Asahi testy wykazały obecność koronawirusa u 57 członków załogi. Tym samym liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do około 150, czyli około jednej czwartej 623-osobowej załogi wycieczkowca - podała agencja Reutera.
Włoski statek od lutego br. przechodzi remont w porcie w Nagasaki; pandemia Covid-19 uniemożliwiła planowany remont tej jednostki w Chinach. Po wykryciu na pokładzie pierwszych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zapadła decyzja o objęciu testami całej załogi. Badania te nadal trwają.
Wszyscy członkowie załogi - i zakażeni, i zdrowi - nadal pozostają na wycieczkowcu. Tylko jedna osoba w ciężkim stanie została hospitalizowana.
Na pokładzie Costa Atlantica nie ma pasażerów. Japońskie władze nie podały, jakiej narodowości są zakażeni członkowie załogi. Obiecały jednak, że ci, u których nie potwierdzono obecności SARS-CoV-2, zostaną odesłani do swych krajów ojczystych.
W Kantonie taksówkarze, uczniowie i nauczyciele badani na koronawirusa
Władze Kantonu na południu Chin przebadały w ostatnich tygodniach na koronawirusa ponad 138 tys. osób, wśród których wykryto 185 przypadków infekcji. Testom poddawani są m.in. wszyscy taksówkarze i mający powrócić do szkół uczniowie oraz nauczyciele.
164 ze 185 osób, u których wykryto zakażenie, nie miały objawów choroby – wyjaśnili na konferencji prasowej kantońscy urzędnicy. Zakażonych bez objawów nie zalicza się w Chinach do „potwierdzonych przypadków” Covid-19 i nie uwzględnia w ogólnokrajowej, oficjalnej liczbie infekcji.
Szczytowy okres zakażeń minął w Chinach wiele tygodni temu, ale kraj wciąż obawia się nawrotu epidemii. Jedna z dzielnic Pekinu ponownie podniosła niedawno ocenę ryzyka epidemicznego na poziom „wysoki”, a w Harbinie na północnym-wschodzie kraju zakazano wstępu wstępu na osiedla osobom niemieszkającym w mieście.
Władze prowincji Mongolia Wewnętrzna na północy kraju ogłosiły w piątek, że wszystkie osoby przybywające z zagranicy będą tam poddawane obowiązkowej 28-dniowej kwarantannie – przekazał dziennik „Global Times”. Wcześniej tej długości kwarantannę wprowadzono w Harbinie.
Nowe infekcje wykrywano w ostatnich tygodniach również w silnie uprzemysłowionej prowincji Guangdong na południu kraju, nazywanej „fabryką świata”. Władze Kantonu, stolicy prowincji, przebadały na koronawirusa wszystkich ponad 31 tys. pracujących w mieście taksówkarzy. Wszystkie testy dały wynik negatywny – podały miejscowe media.
W Guangdongu w poniedziałek po przerwie związanej z epidemią do szkół powrócą uczniowie ostatnich klas liceów i gimnazjów. Trwają badania łącznie 208 tys. uczniów, nauczycieli, kucharzy i innych pracowników tych placówek. Pobrano już 193 tys. próbek, a wszystkie 38 tys. otrzymanych dotychczas wyników jest ujemnych – informowały w czwartek władze miasta.
Natomiast w mieście Shenzhen, które również leży w prowincji Guangdong, wykryto dotąd w sumie sześć zakażeń wśród nauczycieli i 21 infekcji wśród uczniów – poinformowali w środę miejscy urzędnicy. 20 z tych osób opuściło już szpitale, a siedem pozostałych nie miało objawów choroby i wyszło już spod kwarantanny.
W Kantonie wciąż dochodzi do przypadków dyskryminacji obcokrajowców, szczególnie Afrykanów, których oskarżano w mediach społecznościowych o roznoszenie wirusa. Władze przebadały na obecność patogenu ponad 4,5 tys. obywateli krajów Afrykańskich, czyli tyle samo, ile oficjalnie mieszka ich w tym mieście.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/497387-raport-ze-swiata-ponad-27-mln-zarazonych-koronawirusem