Koronawirus na całym świecie zbiera śmiertelne żniwo. Jednak niektóre kraje decydują się na rozluźnianie obostrzeń i uruchamianie gospodarki. Optymistyczne wieści płyną z Hiszpanii i Włoch. Poniżej prezentujemy raport ze świata dotyczący walki z Covid-19.
CZYTAJ TAKŻE:
Drastyczny wzrost zachorowań w Bułgarii
W Bułgarii w ostatniej dobie odnotowano drastyczny wzrost liczby zakażonych Covid-19, o 8,3 proc.; zgonów jest 52 - poinformował w piątek Krajowy Sztab Operacyjny.
Szef Sztabu prof. Wencisław Mutafczijski powiedział, że liczba testów wzrosła do 1000 dziennie. W kraju obecnie są trzy główne ogniska epidemii: romskie dzielnice w Sofii, fabryka odzieży w środkowobułgarskim Plewenie i szpital w północno-zachodnim Widinie.
Gołym okiem widać eskalację
— powiedział profesor na konferencji prasowej. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, gdy wziąć pod uwagę kolejne zbliżające się święta: 1 maja i 6 maja, kiedy tradycyjnie w Bułgarii obchodzony jest dzień św. Jerzego.
Jakiekolwiek rozluźnienie restrykcji jest niebezpieczne i grozi skokiem liczby zarażeń
— ostrzegł Mutafczijski.
Główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew poinformował o bardzo niepokojącej tendencji – pracujący w kilku, nierzadko trzech miejscach, medycy roznoszą koronawirusa. Jego zdaniem ta tendencja wynika z charakterystycznej cechy bułgarskiego systemu ochrony zdrowia, w którym „ludzie pracują w kilku miejscach i to prowadzi do skrzyżowania potoków epidemii i wymiany jej źródeł między różnymi załogami, szpitalami, przychodniami”.
Tak właśnie doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji w Widinie, gdzie stwierdzono 13 zakażonych pacjentów i 25 członków personelu.
Personel medyczny pracuje tam w szpitalu, w pogotowiu, w domu opieki dla starszych osób i to sprzyja rozprzestrzenianiu zarazy
— dodał Kunczew.
Niemcy nie złagodzą obostrzeń
Obecnie nie jest możliwe złagodzenie obostrzeń obowiązujących w Niemczech ze względu na koronawirusa – poinformował w piątek wiceszef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie Lars Schaade. Dodał, że dobowa liczba infekcji jest wciąż za wysoka.
O luzowaniu obostrzeń na terytorium Niemiec będzie można myśleć dopiero, gdy liczba infekcji koronawirusem spadnie do kilkuset przypadków dziennie
— powiedział Schaade podczas konferencji prasowej.
Instytut podał, że w trakcie ostatnich 24 godzin w kraju zidentyfikowano 2337 nowych zakażeń Covid-19. Dobowa liczba infekcji od wielu dni utrzymuje się powyżej poziomu 2 tys.
Tylko przy spadku do kilkuset dziennych przypadków „organy służby zdrowia będą w stanie monitorować zainfekowanych i osoby, które utrzymywały z nimi kontakt” - wskazał Schaade.
Najmniej od miesiąca ofiar śmiertelnych w Hiszpanii
367 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. To najniższy dobowy bilans zgonów na Covid-19 od miesiąca. Liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii w tym kraju wzrosła do 22 524.
W czasie ostatnich 24 godzin odnotowano natomiast 6740 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, tj. o około 2 tys. więcej w porównaniu z poprzednią dobą. Od początku epidemii zakażone zostały 219 764 osoby.
Najwięcej osób zmarło dotychczas na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, jednak w ciągu ostatniej doby nastąpiło tam wyraźne wyhamowanie nowych przypadków śmiertelnych. Od czwartku liczba zgonów wzrosła tam o 81 do 7765.
Znaczący spadek nowych zgonów zanotowano też w Katalonii, drugiej po Madrycie wspólnocie autonomicznej Hiszpanii pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Podczas ostatniej doby przybyło tam 50 ofiar śmiertelnych koronawirusa, łącznie jest to 4393 zmarłych.
Kolejne ogniska zakażeń na Białorusi
Białoruskie media niezależne oraz blogosfera informują o kolejnych ogniskach zakażenia koronawirusem w kraju. W Stołpcach z zapaleniem płuc leży w szpitalu ponad sto osób. Są przypadki zakażeń w domach opieki dla seniorów oraz dla niepełnosprawnych dzieci.
Ponad sto osób chorych na zapalenie płuc, w tym 12 w stanie ciężkim; pięć zgonów w ciągu jednej nocy i problemy z dostępnością testów – tak według relacji Radia Swaboda wyglądała w środę sytuacja w Stołpcach 70 km od Mińska.
Według Swabody, która powołuje się na relacje anonimowych lekarzy i krewnych chorych osób, Stołpce to jedno z największych ognisk Covid-19 w obwodzie mińskim.
Codziennie ktoś umiera, ale w nocy z wtorku na środę zmarło pięć osób
— poinformował rozmówca Swabody.
Ponieważ wielu pacjentom nie zrobiono testów, nie wiadomo dokładnie, jak wiele jest przypadków zainfekowania koronawirusem.
Z kolei organizacje zajmujące się opieką nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi alarmują, że koronawirus pojawił się w domach opieki. Aktywista Siarhiej Drazdouski powiedział Swabodzie, że Covid-19 oficjalnie potwierdzono w pięciu ośrodkach dla osób starszych, niepełnosprawnych i chorych psychicznie.
Włosi odliczają dni do otwarcia kraju i złagodzenia restrykcji
“Dziesięć dni, dziesięć dni” - skandują w piątek na balkonach swoich domów mieszkańcy Rzymu i innych włoskich miast, odliczając czas do wejścia w tzw. drugą fazę epidemii. 4 maja mają zostać złagodzone restrykcje, głównie dotyczące nakazu przebywania w domach.
Sondaże oraz wyniki policyjnych kontroli wskazują, że zdecydowana większość osób we Włoszech stosuje się do surowych przepisów, zabraniających opuszczania domu bez uzasadnionego powodu.
Włoski minister zdrowia: Krzywa zakażeń zgięła się
Krzywa zakażeń koronawirusem we Włoszech „zgięła się, możemy patrzeć w przyszłość z ufnością , ale i ostrożnie” - powiedział w piątek minister zdrowia Roberto Speranza. Jednocześnie podkreślił, że „wirus nadal krąży po naszym kraju”.
Są warunki do tego, by planować dzień jutrzejszy, ale stojąc dzisiaj twardo na ziemi
— ocenił szef resortu zdrowia podczas wizyty w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani.
Biada tym, którzy myślą, że batalia została wygrana
— ostrzegł.
Mówiąc o drugiej fazie walki z epidemią, rozpoczynającej się w maju i polegającej na łagodzeniu restrykcji, minister zdrowia oświadczył, że musi się to odbywać stopniowo i przy zachowaniu maksymalnej ostrożności.
11 zgonów na Covid-19, blisko 100 nowych zakażeń na Węgrzech
Jedenaście osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zanotowano 99 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi.
Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 250, zaś wszystkich stwierdzonych zakażeń do 2383.
Do tej pory 401 osób uznano za wyleczone i opuściły one szpitale. Na kwarantannie domowej przebywa obecnie niecałe 11 tys. osób.
Prawie 1,5 tys. nowych zakażeń w Belgii
190 zgonów, 1497 nowych przypadków i 210 osób przyjętych do szpitali w ciągu ostatnich 24 godzin - to najnowszy dobowy bilans epidemii w Belgii, przedstawiony w piątek przez krajowe centrum kryzysowe. Władze po południu mają zdecydować, co dalej z obostrzeniami.
Najnowszy raport dobowy wskazuje na 190 ofiar koronawirusa, z czego 91 zmarło w szpitalach, a 97 w domach opieki (nie ma wśród nich ofiar z domów opieki we Flandrii; dane te nie zostały przekazane z powodu kłopotów technicznych).
Liczba zgonów związanych z Covid-19, odnotowanych w Belgii Od początku epidemii, sięgnęła 6679 osób.
Z 1497 nowych zakażeń 602 zgłoszono we Flandrii, 646 w Walonii oraz 106 w Brukseli. Pozostałe przypadki nie mają zaszeregowania do regionu. Od wybuchu epidemii w Belgii wykryto 44 293 zakażenia.
Belgia przekroczyła szczyt zachorowań na początku kwietnia. W piątek poinformowano, że w ciągu ostatniej doby do szpitali przyjęto 210 osób, co oznacza, że w sumie hospitalizowanych jest obecnie 4355 chorych. 322 pacjentów zostało wypisanych do domu, a od początku epidemii liczba ta przekroczyła 10,1 tys. pacjentów.
Ubywa też chorych na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie przebywa ich tam 970, o 23 mniej niż dzień wcześniej. 681 osób korzysta z pomocy respiratora.
W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 9401 testów, a w sumie ponad 189 tys., z czego 43 tys. w domach opieki.
W piątek po południu belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w skład której wchodzą przedstawiciele władz poszczególnych regionów, ma zdecydować, co dalej z obostrzeniami wprowadzonymi w ramach walki z epidemią. Z przecieków z rekomendacji ekspertów wynika, że możliwe jest dalsze rozluźnienie obostrzeń, w tym dopuszczenie od maja spotkań do 10 osób.
Wielka Brytania zapowiada utrzymanie ograniczeń
Mimo kosztów gospodarczych Wielka Brytania utrzyma zamknięcie wprowadzone z powodu koronawirusa do czasu, aż będzie ono mogło być w bezpieczny sposób złagodzone - powiedział w piątek minister zdrowia Matt Hancock.
Nie pozwolę na wprowadzenie zmian, które będą niebezpieczne. Musimy zapewnić obywatelom bezpieczeństwo. Rozumiem opinie, że powinniśmy ruszyć wcześniej, ale nie zamierzamy tego zrobić. Ruszymy, gdy będzie to bezpieczne
— mówił Hancock w radiu BBC.
Jak wyjaśnił, rozumie presję gospodarczą, ale najlepszą rzeczą dla gospodarki jest zmniejszenie liczby przypadków koronawirusa, a najbardziej szkodliwy byłby dla niej drugi szczyt epidemii, grożący w przypadku zbyt wczesnego zniesienia ograniczeń.
W innej rozmowie, ze stacją Sky News, Hancock powiedział, że nie ma problemu z tym, żeby wznowiono pracę w zakładach przemysłowych lub na budowach, o ile będą przestrzegane w nich zasady dystansu społecznego. Kilka firm budowlanych czy samochodowych w ostatnich dniach zwróciło się do pracowników o powrót do pracy.
Firmy wznawiające działalność to te, od których nie wymagaliśmy zamknięcia na początku. To, co robią firmy, to wypracowywanie sposobu na bezpieczną pracę zgodnie z zasadami społecznego dystansu, gdy ludzie są w pracy. Tak więc jest absolutnie w porządku, aby te przedsiębiorstwa działały, ponieważ nigdy nie były zmuszone do zamknięcia
— powiedział.
5 574 ofiary śmiertelne Covid-19 w Iranie
W ciągu ostatniej doby w Iranie zmarły 93 osoby zakażone koronawirusem, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju do 5 574 - poinformowało w piątek irańskie ministerstwo zdrowia. W sumie od początku pandemii w Iranie zakażone zostały 88 194 osoby.
Według rzecznika resortu Kijanusza Dżahanpura jak dotąd ponad 66,5 tys. osób wyzdrowiało z tej choroby układu oddechowego i zostało wypisanych ze szpitali. Nadal ponad 3,1 tys. pacjentów znajduje się w stanie krytycznym.
Dżahanpur na codziennej konferencji prasowej poinformował jeszcze, że niemal 400 tys. testów na obecność wirusa zostało przeprowadzonych w tym liczącym ponad 83 mln mieszkańców kraju.
43 nowe zakażenia koronawirusem na włoskim wycieczkowcu
Testy przeprowadzone wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica wykazały 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze prefektury Nagasaki. Tym samy liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do 91.
Włoski wycieczkowiec przechodzi obecnie remont w porcie w Nagasaki. Wykonuje go firma Mitsubishi Heavy Industries Ltd. Po wykryciu pierwszych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 zapadła decyzja o objęciu testami całej 623-osobowej załogi. Badania te jeszcze trwają.
W czwartek testy przeprowadzono u 127 osób, wykazały one, że 48 członków załogi jest zakażonych. W piątek testom poddano kolejnych 208 osób, z czego wyniki negatywne odnotowano u 164 osób, a jeden test wymaga powtórzenia. Rezultaty pozytywne - wskazujące na obecność SARS-CoV-2 w organizmie - potwierdzono w wypadku 43 osób.
Wszyscy członkowie załogi - i zakażeni, i zdrowi - nadal pozostają na wycieczkowcu. Tylko jedna osoba w ciężkim stanie została przewieziona do miejscowego szpitala.
Ponad 5 tys. nowych zakażeń w Rosji
Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła o 5849 w ciągu ostatniej doby, zmarło aż 60 osób - poinformował w piątek sztab kryzysowy. W czwartek sztab informował o 4774 nowych przypadkach, ale w poprzednich dniach dobowa liczba infekcji przekraczała już 5 tysięcy.
Ogółem liczba zakażeń w Rosji sięgnęła w piątek 68 622, a bilans przypadków śmiertelnych zwiększył się do 615. Liczba 60 osób zmarłych w ciągu jednej doby jest najwyższa w Rosji od początku pandemii.
Od początku epidemii wyzdrowiało w całym kraju 5568 osób, w tym 677 - w ciągu ostatniej doby.
Francuzi przeciwni posyłaniu dzieci do szkół po kwarantannie
Francuzi w obawie przed koronawirusem nie chcą posyłać dzieci do szkół po zakończeniu kwarantanny 11 maja - wynika z opublikowanego w piątek sondażu. Władze wycofują się z zapowiedzi obowiązku szkolnego i obiecują pozostawić rodzicom decyzję o powrocie dziecka do szkoły.
Niemal dwie trzecie Francuzów (64 proc.) nie zamierza posyłać swoich dzieci do szkoły po zakończeniu kwarantanny - wynika z sondażu Odoxa-Dentsu Consulting dla dziennika „Le Figaro” i radia France Info.
Podobny odsetek sprzeciwia się ponownemu otwarciu placówek edukacyjnych (63 proc.), a 60 proc. uważa, że podjęto tę decyzję jedynie po to, aby umożliwić rodzicom powrót do pracy w czasie pandemii Covid-19.
25 proc. respondentów jest zadania, że szkoły będą otwierane w maju z powodu ryzyka „wypadnięcia” z systemu edukacji części uczniów, zwłaszcza z tzw. trudnych rodzin i z najuboższych regionów Francji, w tym przedmieść dużych miast.
Minister edukacji Jean-Michel Blanquer zapowiadał początkowo obowiązkowy powrót uczniów do szkół od 11 maja w ciągu trzech tygodniu, w etapach wyznaczonych dla poszczególnych klas i szkół.
W stanie Nowy Jork nawet 2,7 mln osób mogło być zakażonych
W stanie Nowy Jork nawet 13,9 proc. ludności, czyli ok. 2,7 mln osób, mogło być już zakażonych koronawirusem - szacują lokalne władze po przeprowadzeniu 3 tys. testów serologicznych na obecność antyciał. Przypadków wykrytych w laboratoriach jest dziesięć razy mniej.
Wnioski takie płyną po przeprowadzeniu testów na obecność przeciwciał w krwi osób pochodzących z 19 hrabstw. Badania przeprowadzono w 40 lokalizacjach. Byli nimi objęci m.in. pracownicy sklepów spożywczych.
Na podstawie wyników tych testów można zakładać, że w samym mieście Nowy Jork 21,2 proc. mieszkańców ma już przeciwciała, a w północnej części stanu jedynie 3,6 proc.
Testy serologiczne nie są badaniami diagnostycznymi, wykazują jedynie, czy dana osoba była zainfekowana.
(Ludzie ci) zakazili się jakieś trzy, cztery, a nawet pięć czy sześć tygodni temu. Byli nosicielami koronawirusa, w ich krwi powstały przeciwciała i teraz już są zdrowi
— tłumaczył w czwartek gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.
Coraz więcej prowincji Kanady rozważa złagodzenie obostrzeń
Rośnie liczba kanadyjskich prowincji, które planują złagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią SARS-CoV-2. Od 4 maja pięcioetapowy plan odmrażania gospodarki zacznie realizować Saskatchewan. W jego ślady chcą pójść także inne prowincji.
O rozłożonym na wiele tygodni planie ponownego uruchamiania gospodarki poinformował w czwartek premier Saskatchewanu Scott Moe. Jak wyjaśnił, większość restrykcji zostanie zniesiona, w tym przymus pozostawania w domach, ale niektóre zasady będą obowiązywać nadal. Przede wszystkim zostanie utrzymany wymóg zachowania stosownej odległości od innych, stosowania środków ochrony osobistej i dezynfekcji.
Premier Moe zastrzegł, że celem jego rządu nie jest to, by Saskatchewan stał się pierwszą prowincją Kanady, której normalne funkcjonowanie zastało przywrócone, ale o to, by gospodarka zaczęła funkcjonować. Jak wyjaśnił, władze zamierzają stopniowo łagodzić obostrzenia przy jednoczesnym zwiększeniu kontroli, jakiej będą poddane osoby chore i przedstawiciele grup ryzyka.
4 maja do pracy będą mogli wrócić dentyści, optycy, a także niektórzy terapeuci. W Saskatchewanie znowu będzie można łowić ryby, a tydzień później zniesiony zostanie zakaz gry w golfa. W drugim etapie, od 19 maja, nastąpi ponowne otwarcie księgarń, sklepów z odzieżą i elektroniką, a także sklepów muzycznych. Do pracy będą też mogli powrócić fryzjerzy, masażyści i specjaliści akupunktury. Na trzecim etapie, który nie ma jeszcze daty, działalność będą mogły wznowić m.in. salony kosmetyczne, siłownie i restauracje – pod warunkiem, że będzie w nich wykorzystywana tylko połowa miejsc. Liczba osób, które będą mogły zgromadzić się w jednym miejscu wzrośnie do 15. Na etapie czwartym zostaną otwarte teatry, kina, muzea, parki miejskie i kasyna, a limit zgromadzeń zostanie podniesiony do 30 osób. Ostateczne zniesienie wszystkich restrykcji będzie zależeć od m.in. liczby wciąż notowanych zakażeń.
Plan znoszenia ograniczeń nie obejmie szkół. Pozostaną one zamknięte i nie wiadomo jeszcze, czy otworzą swe podwoje z nowym rokiem szkolnym.
Rośnie liczba zakażeń w Azji
W Indonezji przez ostatnią dobę wykryto 436 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co jest najwyższym dotąd dziennym wzrostem w tym kraju. W dalszym ciągu wirus najszybciej rozprzestrzenia się w Singapurze, gdzie liczba zainfekowanych przekroczyła 12 tys.
Jak poinformował w piątek rzecznik indonezyjskiego ministerstwa zdrowia Achmad Yurianto, całkowita liczba zdiagnozowanych infekcji Covid-19 w kraju wynosi 8 211. Rzeczywista liczba zakażonych może być znacznie większa, bo w Indonezji zarejestrowano dotąd największą w Azji Południowo-Wschodniej liczbę zgonów w związku z wirusem. Od czwartku zmarły kolejne 42 osoby, co powiększyło bilans ofiar śmiertelnych do 689.
Znacznie mniej osób, bo 12 osób, zmarło na Covid-19 w Singapurze, choć jest to kraj, gdzie chorych przybywa obecnie w najszybszym tempie. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano tam 897 nowych infekcji, przez co liczba całkowita zakażonych wynosi ponad 12 tys. Władze Singapuru podkreślają, że przytłaczająca większość chorych to pracownicy tymczasowi z zagranicy, głównie z Indii i krajów ościennych.
Poziom 7 tys. zakażeń przekroczyły w piątek Filipiny. W ciągu doby przybyło 211 pozytywnych testów na koronawirusa oraz 15 zgonów. Oficjalny bilans to obecnie 7 192 zakażonych i 477 zmarłych. W piątek prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił przedłużenie surowych restrykcji w obszarze metropolitalnym Manili do 15 maja. W pozostałych regionach restrykcje będą łagodzone.
W czwartek proces znoszenia obostrzeń zaczął Wietnam, gdzie od tygodnia bilans epidemii zatrzymał się na liczbie 268 zakażeń, z czego 44 osoby są nadal chore. W czwartek otwarte zostały m.in. kawiarnie i restauracje.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/497262-raport-drastyczny-wzrost-zachorowan-w-bulgarii