Węgry są poddawane linczowi politycznemu, ale rządu węgierskiego już nie interesują opinie polityczne, próbuje on tylko znaleźć najlepszą metodę walki z koronawirusem – oświadczył w środę rzecznik rządu Zoltan Kovacs w wywiadzie dla BBC.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Rzecznik węgierskiego rządu: Trwa lincz
To się dzieje od 10 lat (tyle trwają obecne rządy Fideszu - PAP). Z jakiegoś nieznanego powodu lincz polityczny jest pierwszą reakcją, gdy Węgry wybierają własną drogę stawiania czoła wyzwaniom i problemom
— powiedział Kovacs.
Według niego dzieje się tak m.in. za pośrednictwem zachodnioeuropejskiej prasy i lewicowo-liberalnych partii w Parlamencie Europejskim.
Rząd otrzymał uprawnienia i możliwości zgodne z konstytucją i zasadami praworządności odpowiednio do okoliczności i ram, w których kraj funkcjonuje
— zapewnił Kovacs, odnosząc się do krytyki węgierskiej ustawy o ochronie przed koronawirusem.
Przewiduje ona, że rząd może w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.
Rzecznik zaznaczył, że są cztery inne kraje w Europie, gdzie uprawnienia takie przyznano również na czas nieokreślony. Podkreślił, że parlament węgierski może w każdej chwili wycofać przyznane rządowi pełnomocnictwa.
„Już nas nie obchodzi opinia polityczna”
Odnosząc się do słów szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że KE obserwuje, jak kraje członkowskie reagują na pandemię Covid-19, a szczególnie dokładnie przyglądają się Węgrom, zapewnił, że Budapeszt jest otwarty i gotowy na taki monitoring, a także uważa, że powinny nim być objęte wszystkie kraje unijne.
Już nas nie obchodzi opinia polityczna. Wszystkie kraje w Europie wybrały najlepszy i najskuteczniejszy sposób odpowiedzi na kryzys. Węgry właśnie to próbują robić
— oświadczył.
Dodał, że jeśli spojrzeć na liczby, Węgrom udało się dotąd uniknąć z powodu pandemii tak poważnych problemów, jakie miały Wielka Brytania, Włochy czy Hiszpania.
kpc/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/496993-rzecznik-rzadu-orbana-wegry-sa-poddawane-linczowi