Cały świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Rośnie liczba ofiar w większości państw naszego globu. Australijczycy przedłużają kwarantannę. W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba epidemii.
Brazylia ma lek na koronawirusa
Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.
Szef brazylijskiego resortu nauki i technologii powiedział w środę, że podczas badań in vitro nowy środek farmakologiczny wykazał 94-proc. skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Stwierdził też, że zdaniem naukowców środek ten powoduje występowanie bardzo niewielu skutków ubocznych. Słowa ministra cytuje m.in. serwis internetowy Euronews.
Według przedstawiciela administracji prezydenta Jaira Bolsonaro, cytowanego m.in. przez brazylijską stację TV Record, w najbliższych dniach ruszą pierwsze testy nowego preparatu na osobach chorych na Covid-19.
Badania dotyczące nowego leku będą prowadzone w siedmiu szpitalach naszego kraju na łącznej grupie 500 osób zainfekowanych koronawirusem
—powiedział Marcos Pontes.
Brazylijski minister stwierdził, że do czasu rozpoczęcia testów nie może ujawnić nazwy preparatu.
W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek
—dodał.
Pontes stwierdził, że pierwsze testy nad nowym lekiem mogłyby ruszyć już w połowie maja. Trwałyby co najmniej cztery tygodnie.
W Brazylii do czwartku na Covid-19 zmarło 1760 osób i potwierdzono ponad 29 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.
W Irlandii najtragiczniejsza dobra w czasie pandemii
W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 43 osoby, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 487 - podało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku epidemii.
Dotychczas tylko raz - we wtorek - zdarzyło się, by dobowy bilans zgonów przekroczył 40. Ponadto w ciągu trzech ostatnich dni odnotowano trzy najwyższe statystyki nowych zgonów.
W Nowym Jorku ograniczenia przedłużone do 15 maja
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w czwartek o 606 nowych przypadkach śmiertelnych z powodu Covid-19, co jest najniższym dobowym przyrostem od 10 dni. Wskazując na potrzebę większego postępu w walce z pandemią przedłużył do 15 maja obowiązujące obostrzenia.
W stanie Nowy Jork zmarło od wybuchu pandemii łącznie 12192 osoby. Cuomo określił to jako tragedię. „Wciąż jest to tragiczny, tragiczny wskaźnik” - powiedział o tempie wzrostu liczby ofiar śmiertelnych.
„Hiszpania traci wiarę”
W okresie epidemii koronawirusa w Hiszpanii zanotowano rekordowo niską liczbę katolików. Przynależność do Kościoła Katolickiego deklaruje obecnie 61,2 proc. mieszkańców tego kraju – wynika z badania opublikowanego w czwartek przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie.
Państwowy ośrodek sondażowy wyjaśnił, że badanie na próbie 3000 osób wybranych losowo, zamieszkujących wszystkie wspólnoty autonomiczne Hiszpanii, musiało z powodu obowiązkowej kwarantanny zostać przeprowadzone telefonicznie. Zazwyczaj CIS prowadzi podobne badania w obecności ankietowanego.
W ramach sondażu, przeprowadzonego proporcjonalnie wśród wszystkich grup wiekowych, a także w gronie osób zamieszkujących miasta oraz tereny wiejskie, 19,5 proc. ankietowanych określiło siebie jako “katolików praktykujących”, a 41,7 proc. jako “katolików niepraktykujących”.
Pozostali uczestnicy badania określali siebie mianem “ateisty” - 13,5 proc., “obojętnego, niewierzącego” - 11,5 proc., “agnostyka” - 11,1 proc. Z kolei 1,8 proc. zadeklarowało się jako “osoba wierząca innego wyznania niż katolickie”, a 0,9 proc. nie miało zdania lub nie udzieliło żadnej odpowiedzi.
Z badania przeprowadzonego pomiędzy 30 marca a 7 kwietnia wynika, że grupą wiekową o największym w Hiszpanii odsetku katolików są osoby powyżej 65 roku życia. Wśród nich do katolicyzmu przyznaje się 76,4 proc.
Hiszpania traci wiarę w środku epidemii koronawirusa
—podsumował badanie CIS katolicki tygodnik “Vida Nueva”, wskazując, że wobec marca nastąpił spadek liczby katolików o 5,4 proc.
Pismo odnotowało, że tendencja spadkowa notowana jest w Hiszpanii od 15 lat.
Proces sekularyzacji nasila się (w Hiszpanii – PAP), gdzie jeszcze w 2005 r. za katolików uznawało się 79,4 proc. mieszkańców kraju
—podsumował tygodnik.
753 zgony we Francji
753 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 17920.
Resort podał, że bilans obejmuje dane ze szpitali, gdzie w ostatnich 24 godzinach zmarło 417 osób (w sumie jest 11060 zgonów), oraz z domów opieki społecznej, gdzie stwierdzono 336 przypadków śmiertelnych (łącznie 6860).
Wielka Brytania przedłuża ograniczenia
Brytyjski rząd przedłużył o co najmniej trzy tygodnie ograniczenia wprowadzone w celu powstrzymania epidemii koronawirusa - poinformował w czwartek po południu minister spraw zagranicznych Dominic Raab.
Raab wyjaśnił, że działania wprowadzające dystans społeczny przynoszą efekty, ale są one jeszcze zbyt małe i niestabilne, by można było poluzować ograniczenia.
Nadal nie mamy tak dużego spadku zakażeń, jak powinniśmy mieć. Jakakolwiek zmiana w działaniach na rzecz dystansu społecznego zwiększałaby ryzyko znacznego wzrostu infekcji
—powiedział szef dyplomacji Wielkiej Brytanii, który zastępuje powracającego do zdrowia po zakażeniu premiera Borisa Johnsona.
Portugalia: 30 osób zmarło w ciągu doby
W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii na Covid-19 zmarło 30 osób. Liczba wszystkich zgonów wskutek infekcji koronawirusem wzrosła do 629 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju.
Resort zdrowia przypomniał w komunikacie, że w porównaniu z wcześniejszymi dobami podczas ostatnich 24 godzin utrzymała się niższa dynamika zgonów na Covid-19. Od wtorku w dobowych bilansach liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła 32.
Z danych portugalskich służb sanitarnych wynika, że w ciągu ostatniej doby zwiększyła się także dynamika nowych przypadków infekcji koronawirusem. O ile między wtorkiem a środą było ich 643, to kolejna doba przyniosła ponad 750 nowych przypadków zakażenia.
Łącznie do czwartkowego popołudnia w Portugalii stwierdzono prawie 18,9 tys. przypadków zachorowania na Covid-19.
Według danych resortu zdrowia, w czwartek w całym kraju hospitalizowanych jest 1302 pacjentów z Covid-19. Wśród nich 229 osób to pacjenci na oddziałach intensywnej terapii.
Portugalskie służby sanitarne odnotowały, że w ciągu ostatnich 24 godzin miał miejsce jeden z największych dobowych wzrostów liczby osób wyleczonych z Covid-19. Od środy grono pacjentów uznanych za zdrowych wzrosło o 110 - do 493.
Szwecja: Jedna trzecia ofiar to pensjonariusze domów opieki
W Szwecji jedna trzecia zgonów na Covid-19, których bilans wynosi 1333, to pensjonariusze domów opieki. W Sztokholmie przebywające w nich starsze osoby to połowa ofiar śmiertelnych koronawirusa - podał w czwartek Urząd Zdrowia Publicznego.
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w domach opieki dla osób starszych to poważny problem. Oczywiście istnieje wiele różnych przyczyn, ale chcemy dowiedzieć się, co głównie wpływa w takim środowisku na zakażenia oraz w jaki sposób można szybko im przeciwdziałać
— oświadczył na konferencji prasowej główny epidemiolog Anders Tegnell.
W tym celu, jak poinformowano, Urząd Zdrowia Publicznego oraz Krajowy Zarząd ds. Zdrowia i Opieki Społecznej przeprowadza ankietę w domach opieki w Sztokholmie oraz w sąsiednim regionie.
Wcześniej wśród możliwych przyczyn rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród pensjonariuszy wskazywano brak wystarczającej ilości środków ochronnych oraz zbyt późną decyzję o testowaniu personelu. Krytycy podkreślali, że dopiero 1 kwietnia wprowadzono ogólnokrajowy zakaz odwiedzin.
Związki zawodowe wskazywały, że znaczenie mogą mieć niekorzystne warunki zatrudnienia opiekunów. Według gazety „Arbetet” co czwarty pracownik gminnego domu opieki jest zatrudniony na umowie tymczasowej, a co piąty na tzw. umowie na godziny. Wśród zatrudnionych panuje duża rotacja, a z powodu niskich pensji część osób może zwlekać z pójściem na chorobowe, które wynosi 80 proc. wynagrodzenia. W kierujących się ekonomicznym zyskiem prywatnych ośrodkach sytuacja może być gorsza.
W związku z licznymi zakażeniami koronawirusem w domach opieki w Sztokholmie Inspekcja ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO) zapowiedziała przeprowadzenie zdalnych kontroli. W Szwecji do czwartku potwierdzono 12540 przypadków koronawirusa.
Od początku epidemii we Włoszech zmarło 125 lekarzy i 31 pielęgniarek/pielęgniarzy
Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 125 zakażonych nim lekarzy, 31 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 9 farmaceutów - to najnowszy bilans podany w czwartek przez federacje tych grup zawodowych.
Krajowa Federacja Izb Lekarskich poinformowała o śmierci pięciu następnych lekarzy w ciągu jednej doby. Są wśród nich między innymi neurolog, ginekolog, dyrektor przychodni w domu opieki.
Do 31 wzrosła liczba zmarłych pielęgniarzy i pielęgniarek. W ostatnich godzinach zanotowano zgon położnej. Według danych związku personelu pielęgniarskiego jedna trzecia zmarłych pracowała w domach pomocy społecznej dla seniorów, które w ostatnich tygodniach stały się ogniskami zakażeń koronawirusem. To tam również, jak przypomniano, personel był w większości pozbawiony środków ochrony osobistej.
Łączna liczba zakażonych pielęgniarzy i pielęgniarek wzrosła do 8600 - wynika z najnowszych danych.
Wśród zmarłych jest też 9 farmaceutów. W czwartek zmarł właściciel apteki koło Como w Lombardii.
Już prawie 14 tysięcy ofiar w Wielkiej Brytanii
Kolejnych 861 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 13 729 - poinformowało w czwartek po południu ministerstwo zdrowia.
Bilans obejmuje zgony zarejestrowane w szpitalach w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę.
To najwyższa dobowa liczba zmarłych od pięciu dni. W ciągu poprzednich czterech dni bilans zgonów wahał się między 717 a 778, co było z kolei wyraźnym spadkiem w stosunku do czterech poprzednich, gdy było między 881 a 980.
Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty ostrzegał w środę na rządowej konferencji prasowej, że wprawdzie widać oznaki tego, iż Wielka Brytania przechodzi szczyt epidemii, czego jednym z objawów jest ta mniejsza liczba zgonów, ale może ona jeszcze wzrosnąć, gdyż z powodu wydłużonego świątecznego weekendu mogły nastąpić opóźnienia w aktualizowaniu statystyk.
Trzeba ponadto pamiętać, że podawane przez brytyjskie ministerstwo zdrowia statystyki dotyczą tylko zgonów w szpitalach, więc faktyczna liczba jest większa - jak się szacuje o ok. 10-15 proc.
Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby zgonów z powodu koronawirusa - więcej ich zanotowano w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, w Hiszpanii i we Francji.
Jednocześnie brytyjskie ministerstwo zdrowia przekazało, że od początku epidemii przeprowadzono ponad 417,6 tys. testów na obecność koronawirusa, którym poddano prawie 327,6 tys. osób. W przypadku 103 093 testów uzyskano wynik pozytywny, co oznacza wzrost o 4618 w stosunku do stanu z poprzedniego dnia. To podobny wzrost do tego z poprzednich kilku dni, co może oznaczać, że liczba zakażeń również się stabilizuje.
Tym niemniej Wielka Brytania została w czwartek szóstym państwem świata, w którym liczba wykrytych zakażeń przekroczyła 100 tysięcy. Bilans nowych zakażeń obejmuje okres od godz. 9 w środę do godz. 9 w czwartek.
Japonia: Stan wyjątkowy rozszerzony na cały kraj
Stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa, wprowadzony wcześniej w siedmiu japońskich prefekturach, został rozszerzony na cały kraj – poinformował w czwartek premier Japonii Shinzo Abe. Liczba wykrytych w tym kraju zakażeń przekroczyła w czwartek 9 tys.
Abe oświadczył, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał do 6 maja i ma na celu zmniejszenie ruchu w czasie przerwy w pracy, nazywanej Złotym Tygodniem, która rozpoczyna się pod koniec kwietnia – podała agencja Reutera.
Przed ogłoszeniem decyzji o rozszerzeniu stanu wyjątkowego minister ds. rewitalizacji gospodarczej Nishimura Yasutoshi przestrzegł, że razem z podróżującymi ludźmi wirus rozprzestrzenia się z miast na wieś - przekazała publiczna stacja NHK.
Premier wprowadził wcześniej stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych prefekturach, co pozwoliło ich gubernatorom na zaostrzenie środków przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Mogą oni zalecać mieszkańcom, aby nie wychodzili z domów i prosić firmy o wstrzymanie działalności. Nie przewidziano jednak kar za niedostosowanie się do tych zaleceń.
W czwartek w całym kraju zgłoszono 283 nowe potwierdzone przypadki infekcji koronawirusem, a łączny bilans wzrósł do 9005, nie licząc 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess. Najwięcej, 2595 przypadków potwierdzono w Tokio. – podała NHK.
Tego dnia zmarły również kolejne cztery zakażone osoby. Łącznie w Japonii stwierdzono 195 zgonów pacjentów z koronawirusem, w tym 13 osób z wycieczkowca.
Stolica największym ogniskiem epidemii koronawirusa w Bułgarii
Sofia jest największym ogniskiem epidemii Covid-19 w Bułgarii; w stolicy diagnozuje się ponad 60 proc. wszystkich zakażeń w kraju - poinformował w czwartek szef Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Wencisław Mutafczijski.
Według danych sztabu z czwartku rano w Bułgarii stwierdzono 783 przypadki koronawirusa, 37 osób zmarło. Zdaniem Mutafczijskiego, krzywa nowych zakażeń w ostatnich dniach rośnie stromo.
Mutafczijski poinformował, że połowa nowych przypadków koronawirusa została zdiagnozowana w dzielnicach romskich, które od środy są praktycznie zamknięte. Prowadzone są tam testy na szeroką skalę, które prawdopodobnie ujawnią jeszcze większą liczbę zakażeń koronawirusem.
Krajowy Sztab Operacyjny zaapelował do mieszkańców stolicy, by nie wyjeżdżali poza miasto na przypadające na ten weekend prawosławne Święta Wielkanocne. „Może to doprowadzić do gwałtownego rozwoju epidemii w całym kraju” – przestrzegł profesor.
Sztab poinformował również, że przygotowano 20 tys. tzw. szybkich testów i władze rozpoczną na szerszą skalę badania, mające wykryć przypadki zakażenia. W kraju działa już 18 laboratoriów, w tym prywatnych, w których można zrobić test odpłatnie.
Burmistrz Sofii Jordanka Fandykowa poinformowała w czwartek, że w stolicy zapewniono 982 łóżka dla zakażonych pacjentów, którzy nie są w ciężkim stanie, oraz 371 miejsc na oddziałach intensywnej terapii.
Trzem tysiącom osób władze miasta zapewniają dostawy żywności i leków do domu. W stolicy działa prawie 300 ochotników, którzy podejmują się tej pracy, pomagając pracownikom socjalnym.
Wśród wolontariuszy jest m.in. brat znanego zawodowego boksera wagi ciężkiej Kubrata Pulewa, Terweł, który również jest pięściarzem.
Holandia: Nie żyje kolejnych 181 osób
W Holandii kolejne 181 osób zmarło na Covid-19, a łącznie epidemia pochłonęła już 3315 ofiar - poinformował w czwartek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Wykryto też 1061 nowych infekcji.
Od początku epidemii w Holandii odnotowano 29 214 przypadków zakażeń, 3315 osób zmarło, a 9309 hospitalizowano - przekazał RIVM na swojej stronie internetowej.
W ciągu ostatniej doby 182 kolejnych chorych przyjęto do szpitali. Rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom.
Holenderski dziennik „Telegraaf” poinformował, że maseczki ochronne mogą odegrać ważną rolę w strategii wychodzenia z ograniczeń wprowadzonych przez rząd w Hadze w związku z pandemią. Obecnie maseczki trafiają do służby zdrowia, gdzie już teraz występują znaczne niedobory. Ale jeśli ich podaż zwiększy się, można będzie je wykorzystać przez osoby, które wykonają zawody wymagające licznych i bezpośrednich kontaktów, jak fryzjer, fizjoterapeuta czy pracownik branży gastronomicznej.
Władze Holandii podały również, że około 3 procent Holendrów wytworzyło przeciwciała przeciwko koronawirusowi. RIVM informuje, że nie jest do końca jasne, czy ten procent populacji jest odporny na chorobę. Chodzi o to, że nie każdy, kto miał wirusa, staje się automatycznie odporny, bo ludzie z łagodnymi dolegliwościami mogą nie mieć wystarczającej liczby przeciwciał.
RIVM zaznacza, że w ciągu ostatnich kilku dni rozprzestrzenianie się koronawirusa jest wolniejsze, niż byłoby w przypadku niezastosowania nadzwyczajnych środków, czyli ogólnokrajowej kwarantanny. Liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii spadła obecnie w Holandii poniżej 1200.
Belgia: 417 zgonów odnotowano w ciągu minionej doby
1236 przypadków zakażenia koronawirusem i 417 zgonów odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii - podało w czwartek centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju koronawirusa wykryto dotąd u 34 809 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło w Belgii 4857 osób.
289 zgonów stwierdzono w domach opieki dla osób starszych, a 127 zgonów w szpitalach. Jedną śmierć stwierdzono w domu pacjenta.
Część zgonów w domach opieki została zakwalifikowana jako spowodowana Covid-19 bez przeprowadzenia testów na obecność koronawirusa, a jedynie na podstawie stwierdzonych objawów.
Od ogłoszenia poprzedniego raportu w środę do szpitali trafiło 310 kolejnych osób, a wypisano z nich 239 osób. Hospitalizowane z powodu Covid-19 jest obecnie w Belgii 5309 osób. Od początku kryzysu ze szpitali wypisano 7562 osób (w tym w środę 455).
1182 pacjentów jest obecnie na oddziałach intensywnej terapii, co stanowi spadek o 22 osoby wobec poprzedniej doby. 868 pacjentów korzysta z respiratora.
Liczba hospitalizacji i osób leczonych na intensywnej terapii stabilizuje się. Media wskazują jednak, że liczba zgonów nadal rośnie bardzo szybko.
Wirusolog Steven Van Gucht twierdzi, że decyzja o przedłużeniu do 3 maja środków mających spowolnić rozwój epidemii była konieczna. „Uważamy, że jest to absolutnie konieczne. Krzywa pokazująca liczbę przyjęć do szpitali od pewnego czasu spada. To dobrze, ale aby utrzymać ten spadek, a przede wszystkim nie uzyskać nowego wzrostu, ważne jest, aby środki zostały przedłużone i były przestrzegane” - powiedział wirusolog cytowany przez telewizję VRT.
Kolejne 92 osoby zakażone w Iranie. Nie żyje już prawie 5 tys. osób
Ministerstwo zdrowia Iranu poinformowało w czwartek o śmierci kolejnych 92 osób zakażonych koronawirusem. Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych to 4869. Wykryto 1606 nowych przypadków infekcji, co oznacza, że wirusa zdiagnozowano dotąd u 77 995 osób w Iranie.
Iran był jednym z pierwszych krajów poza Chinami dotkliwie doświadczonym przez koronawirusa i jednocześnie centrum epidemii na Bliskim Wschodzie, ale z liczb podawanych przez władze wynika, że szczyt zachorowań ma już za sobą.
Zarówno liczby nowych infekcji, jak i zgonów systematycznie maleją od ponad dwóch tygodni.
Hiszpania: 551 osób zmarło w ciągu doby!
W ciągu minionej doby w Hiszpanii zmarło 551 osób zakażonych koronawirusem – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła do 19 130, a liczba zakażonych przekroczyła 182 tys.
Jak podało ministerstwo zdrowia, w Hiszpanii potwierdzono do czwartku 182 816 infekcji z powodu koronawirusa, z czego w ciągu ostatniej doby wykryto 5183.
Hiszpańskie służby sanitarne wskazały w komunikacie na nieznaczny wzrost zgonów w porównaniu z wcześniejszą dobą. Pomiędzy wtorkiem a środą liczba nowych ofiar śmiertelnych Covid-19 wyniosła 523.
Służby sanitarne Hiszpanii wskazały, że w czasie ostatnich 24 godzin wzrosła też dobowa liczba zakażeń koronawirusem. W środę po raz pierwszy od sześciu dni zanotowano zwiększenie liczby infekcji – o 5092.
Ministerstwo zdrowia tłumaczy wzrost przypadków zachorowań na Covid-19 większą liczbą przeprowadzonych w kraju testów na obecność koronawirusa.
W opublikowanym w czwartek bilansie hiszpański resort zdrowia nie uwzględnił wyższych liczb zmarłych na Covid-19, podawanych od środy przez władze rządów wspólnot Katalonii oraz Madrytu. Twierdzą one, że rządowe statystyki dotyczące przypadków śmiertelnych na tych obszarach są zaniżone o co najmniej 75 proc.
Z danych resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że najwięcej ofiar koronawirusa odnotowano na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Do czwartku zanotowano tam 6877 zgonów oraz 50 694 infekcji.
W Katalonii zgodnie z danymi rządu Sancheza na Covid-19 zmarło dotychczas 3855 osób, a zakażonych zostało 37 354.
W Azji Południowo-Wschodniej najwięcej zgonów w Indonezji
W ciągu ostatniej doby wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej najwięcej zakażeń koronawirusem i zgonów nim spowodowanych zanotowano w Indonezji. Od początku pandemii w tym regionie najwięcej osób zmarło w Indonezji - prawie 500, a najwięcej zakażeń stwierdzono na Filipinach - ponad 5,6 tys.
W Indonezji w ciągu ostatniej doby 27 osób zmarło na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar epidemii do 496 - poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Achmad Yurianto. Dodał, że od środy odnotowano 380 nowych zakażeń, których w sumie wykryto już 5516, a 548 chorych wyzdrowiało.
Ministerstwo zdrowia Filipin oświadczyło, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 13 zgonów i 207 infekcji. Bilans epidemii w tym kraju to 362 zmarłych i 5660 zakażonych.
Władze Malezji przekazały, że od środy wykryto 110 nowych przypadków Covid-19, a jedna osoba zmarła. Łącznie odnotowano tam 5182 infekcje i 84 zgony.
W Tajlandii przybyły trzy ofiary śmiertelne i 29 zakażeń. Od początku epidemii w tym kraju koronawirusem zainfekowały się 2672 osoby, z których 46 zmarły - zakomunikowały w czwartek władze.
Meksyk: Kolejne 43 zgony w Meksyku
W Meksyku zarejestrowano w środę 448 nowych przypadków koronawirusa i 43 kolejne zgony - poinformowały władze.
Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju wzrosła do 5.847 a 449 osób zmarło.
W Meksyku koronawirus rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko. Zdaniem wiceministra zdrowia Meksyku Hugo Lopeza-Gatella, oficjalne dane nie odzwierciedlają wszystkich przypadków. Ocenia on, że liczba zarażonych może wynosić nawet ponad 26.500.
Powołując się na symulacje rządowe, Lopez-Gatelli twierdzi, że wielu nosicieli wirusa nie ma żadnych symptomów, lub po prostu nie zostali zdiagnozowani.
Australia: Premier utrzymuje restrykcje
Premier Australii Scott Morrison zapowiedział w czwartek, że utrzyma obowiązujące restrykcje w związku z epidemią jeszcze przez co najmniej miesiąc. W tym czasie jego rząd planuje rozszerzyć testowanie na koronawirusa i wzmocnić zdolności do śledzenia kontaktów zakażonych.
Jak zapowiedział szef rządu w Canberze, po upływie czterech tygodni władze podejmą decyzję co do złagodzenia ograniczeń. Morrison zapowiedział, że pierwsze w kolejce do zniesienia restrykcji będą sektory o „niskim ryzyku i wysokiej wartości”. Jak zauważa agencja Reuters, restrykcje w Australii zostaną przedłużone, mimo że udało jej się znacznie zahamować rozwój epidemii. W całym kraju wykryto dotąd wirusa u 6447 pacjentów, z czego ponad połowa - 3686 - już wyzdrowiała. 63 osoby zmarły.
Od tygodnia liczba nowych diagnozowanych przypadków infekcji utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie i systematycznie spada.
W ciągu jednego doby w Niemczech zmarło 315 osób
315 osób zmarło z powodu Covid-19 w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To najwyższa dotąd liczba zgonów w ciągu jednego dnia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii w RFN to 3 569.
Liczba dobowo zarejestrowanych zgonów wzrosła o 30 przypadków w stosunku do danych z dnia poprzedniego.
Wirusa wykryto u 2 866 nowych osób. To o 404 przypadki więcej niż w dniu poprzednim. Dobowa liczba infekcji rośnie w Niemczech drugi dzień z rzędu. Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem to 130 450.
Ok. 4,5 tys. osób zainfekowanych koronawirusem wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby - poinformował RKI. Ogólnie wyzdrowiało ok. 77 tys. zakażonych, czyli 59 proc. wszystkich zainfekowanych koronawirusem, zidentyfikowanych w Niemczech.
Najwięcej zakażeń koronawirusem wykryto w Bawarii – 35 142, z czego ok. 17 800 zainfekowanych już wyzdrowiało, w Nadrenii Północnej-Westfalii – 26 383, z czego wyzdrowiało już ok. 18 tys., i w Badenii-Wirtembergii – 25 881, z czego wyzdrowiało ok. 13 900 – przekazał RKI.
Chińskie władze przekonują, że w ciągu ostatniej doby nikt nie zmarł przez koronawirusa
W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach kontynentalnych potwierdzono 46 nowych przypadków koronawirusa, w tym 34 u osób, które powróciły z zagranicy. Nie wykryto nowych zgonów - poinformowała w czwartek Narodowa Komisja Zdrowia.
Z przypadków krajowych, 3 wykryto w Pekinie, gdzie obowiązuje ścisła kwarantanna i utrzymywanie dystansu między osobami w miejscach publicznych.
Kolejne zachorowania wykryto w prowincji Heilongjiang, na północnym wschodzie kraju. Lokalne władze walczą tam z falą zachorowań wśród obywateli Chin powracających z Rosji. Łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi obecnie - według oficjalnych danych - 3.342 a zarażonych 82.341.
Ok. 3 tys. osób jest hospitalizowanych lub izolowanych po wykazaniu symptomów choroby, lub obecności wirusa bez objawów chorobowych. 77.738 osób wyleczono.
USA: Tragiczna doba
W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba epidemii. Najnowsze dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore wykazują, że w ciągu minionych 24 godzin na Covid-19 zmarło 2569 Amerykanów. To najwyższa odnotowana dotychczas dobowa liczba zgonów. Dane dotyczą 24 godzin od godz. 2.30 czasu polskiego w nocy ze wtorku na środę. Poprzedni dobowy bilans wyniósł 2228 zgonów. Do czasu danych w nocy ze środy na czwartek był najtragiczniejszym.
Reuters, powołując się na własne obliczenia, szacuje, że ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA jest już ponad 30 tys. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje niższą liczbę - 28326.
Najwięcej chorych zmarło w stanie Nowy Jork (11620). Następnie w New Jersey (3156), Michigan (1921), Massachusetts (1108) i Luizjanie (1103). Na ponad 2 miliony przypadków zakażenia koronawirusem na świecie, na USA przypada ponad 635 tys.
W środę w Lansing, stolicy stanu Michigan, gdzie notowane są duże przyrosty zakażeń i zgonów, odbył się protest środowisk konserwatywnych. Manifestowano przeciwko decyzji gubernator Gretchen Whitmer o przedłużeniu nakazu pozostania w domu do końca kwietnia. W samochodowych proteście zatrzymano ruch na drogach w centrum miasta.
Część protestujących wyszła jednak na ulice; wielu z nich nie miało na sobie maseczek. „Otwórzcie Michigan”, „Wolność tworzy bezpieczeństwo” - to hasła na niektórych transparentach.
Przyrost zakażeń oraz zgonów udało się ograniczyć na Zachodnim Wybrzeżu. Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti wyraził jednak w środę wątpliwość czy do końca roku możliwe będą imprezy masowe na ponad tysiąc osób.
Na środowej konferencji w Białym Domu prezydent Donald Trump ocenił, że szczyt zachorowań jest już za Amerykanami. Zapowiedział, że w czwartek ogłosi wytyczne w jaki sposób stany mają otwierać swoje gospodarki. Proces ten będzie stopniowy i uzależniony od konkretnego stanu. Prezydent uważa, że niektóre z nich otworzyć się mogą jeszcze przed 1 maja.
Podczas konferencji Trump ponowił też krytykę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). „Zajęło im długo zorientowanie się o co chodzi, mam przeczucie, że dokładnie wiedzieli co się dzieje” - stwierdził.
Rośnie liczba zakażonych na Węgrzech
Osiem osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, przez co ogólna liczba zgonów wzrosła do 142. Stwierdzono już 1652 zakażenia – poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.
Liczba zakażonych wzrosła w stosunku do dnia poprzedniego o 73. Jak dotąd 199 osób uznano za wyleczone. Niecałe 13 tys. osób przebywa na kwarantannie domowej. Na stronie powiadomiono, że szpitalom na Węgrzech polecono zwolnienie do 19 kwietnia połowy łóżek – 32 900 - w oczekiwaniu na apogeum epidemii. W razie potrzeby ma być zwolnionych kolejnych 10 proc.
Jak podkreślono, w niektórych miastach i krajach liczba zakażeń koronawirusem rosła tak gwałtownie, że brakowało łóżek szpitalnych dla setek, a nawet tysięcy pacjentów. „Szpitale szykujemy na najgorszy scenariusz” – poinformowano.
Ukraina: 397 nowych przypadków
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 397 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a kolejnych osiem osób chorych na Covid-19 zmarło - podało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażonych wzrósł do 4161, a zmarłych do 116.
To kolejny dzień z największą liczbą wykrytych zakażeń w ciągu doby na Ukrainie. „Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 9 (godz. 8 w Polsce) 16 kwietnia na Ukrainie jest 4161 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków Covid-19, w tym 116 przypadków śmiertelnych, 186 pacjentów wyzdrowiało. W ciągu doby zarejestrowano 397 nowych przypadków” - napisał resort na Facebooku.
Najwięcej przypadków zakażenia zdiagnozowano dotychczas w obwodzie czerniowieckim (662), w Kijowie (644) i w obwodzie iwano-frankowskim (401). W obwodzie czerniowieckim wykryto najwięcej przypadków w ciągu minionej doby - 73.
Ogółem na Ukrainie - według danych Centrum Zdrowia Publicznego - przebadano prawie 43 tys. próbek.
Jak zaznacza ministerstwo ochrony zdrowia, niedostępne są dane o zakażeniach koronawirusem na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach w obwodach donieckim i ługańskim.
Rosja: Prawie 30 tysięcy zakażonych
Liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w czwartek w Rosji do 27 938, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 3448 nowych przypadków w 78 regionach kraju. Zmarło w ciągu ostatniej doby 34 pacjentów, a liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła do 232.
Jest to kolejny najwyższy przyrost zakażeń w Rosji w ciągu jednej doby. W środę sztab kryzysowy informował o 3388 nowych wykrytych przypadkach.
Nadal największym ogniskiem zakażeń pozostaje Moskwa, gdzie według stanu na czwartek zarejestrowano 16 146 chorych, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 1370 nowych przypadków. Na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań jest przyległy obwód moskiewski, gdzie odnotowano dotąd 3054 zakażeń (w tym 467 w ciągu ostatniej doby).
Od początku epidemii z Covid-19 wyleczyło się 2304 pacjentów, w tym 318 zostało wypisanych ze szpitali w ciągu ostatniej doby.
W Rosji służby medyczne przeprowadziły dotąd ponad 1,6 mln testów na obecność koronawirusa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT O STANIE EPIDEMII
mly/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/496012-raport-ze-swiata-hiszpania-551-osob-zmarlo-w-ciagu-doby