Na całym świecie rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem i ofiar śmiertelnych. 619 osób zmarło ostatniej doby w Hiszpanii, w Rosji ponad 2 tys. nowych zakażeń. W Arabii Saudyjskiej przedłużono obowiązywanie godziny policyjnej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
USA: 1927 ofiar w ciągu doby
Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) podało w niedzielę, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1927, A w sumie zmarło 20 486 osób. Zdiagnozowano 33 288 nowych infekcji, liczba przypadków zakażenia wzrosła zatem do 525 704.
Turcja : Kolejne 97 osób zmarło
W ciągu ostatniej doby 97 osób zmarło w Turcji na Covid-19, powiększając liczbę wszystkich ofiar epidemii w tym kraju do 1198 - poinformował w niedzielę minister zdrowia Fahrettin Koca. Koronawirusa zdiagnozowano u kolejnych 4789 osób; w sumie liczba osób zainfekowanych wzrosła do blisko 57 tys.
3446 pacjentów uznano dotąd za wyleczonych. W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono 35 720 testów na koronawirusa - przekazał Koca.
Rząd turecki zakazał w piątek mieszkańcom 31 największych miast kraju, w tym Stambułu i Ankary, opuszczania domów przez najbliższe 48 godzin. To kolejne z serii ograniczeń mających ułatwić opanowanie epidemii w tym kraju.
Białoruskie ministerstwo oczekuje, że lekko chorzy pozostaną w domach
Białoruskie ministerstwo zdrowia zamierza przyjąć przepis, który umożliwi osobom z lekką formą infekcji koronawirusem przebywać w domu, a nie – jak obecnie – w szpitalu – poinformowało ministerstwo zdrowia w niedzielę.
W najbliższym czasie zostanie przyjęty dokument ministerstwa zdrowia, który pozwoli obywatelom z bezobjawowym przebiegiem lub lekką formą infekcji koronawirusem na przebywanie w domu pod warunkiem pełnej samoizolacji
— powiedziała w niedzielę w telewizji STV wiceminister zdrowia Alena Bohdan.
Obecnie wszystkie osoby, u których potwierdzono infekcję, trafiają do szpitali. Do niedawna to samo dotyczyło ustalonych kontaktów pierwszego stopnia, czyli tych, którzy mieli bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Na kwarantannę domową byli wysyłani tylko ci, którzy przyjechali na Białoruś (jej granice wciąż są otwarte, także dla obcokrajowców) z krajów, gdzie wykryto przypadki Covid-19.
Zmieniło się to 8 kwietnia, kiedy białoruski rząd uchwalił przepis, dotyczący samoizolacji kontaktów pierwszego stopnia. Osoby takie nie tylko mają obowiązek pozostania w domu i zaprzestania wszelkich kontaktów oraz wyjść poza niezbędnymi (najbliższy sklep, apteka, wyrzucenie śmieci), ale są też sprawdzane przez milicję i zagrożone karami, jeśli nie zastosują zasad samoizolacji. Dokument reguluje także kwestię urlopu zdrowotnego dla takich osób (pod warunkiem, że są oficjalnie zatrudnione).
Coraz mniej przypadków zakażeń jest w Bergamo
We Włoszech w ciągu minionej doby zmarło 431 osób zakażonych koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. Bilans ofiar śmiertelnych od początku epidemii wzrósł do około 19 899. Od soboty zanotowano prawie 2 tysiące nowych chorych.
Liczba zmarłych w ciągu jednego dnia jest najniższa od 19 marca. W Lombardii, epicentrum epidemii spadła liczba zmarłych i hospitalizowanych chorych. W ciągu doby zanotowano w tym regionie 110 zgonów, czyli znacznie mniej niż w minionych tygodniach.
Coraz mniej przypadków zakażeń jest w mieście Bergamo, gdzie było ich dotąd najwięcej.
Już 10612 zmarłych z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania stała się piątym krajem, w którym liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa przekroczyła 10 tysięcy. Ministerstwo zdrowa podało w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby zmarło kolejne 737 osób, w efekcie czego liczba zgonów wynosi 10612.
Bilans nowych zgonów obejmuje 24 godziny między godz. 17 w piątek a 17 w sobotę. Jest wyraźnie niższy niż rekordowe 980 zgonów, o których poinformowano w piątek oraz od bilansu z soboty, gdy wynosił on 917.
Brytyjski premier: Zawdzięczam życie pracownikom służby zdrowia
Premier Boris Johnson powiedział, że zawdzięcza życie pracownikom brytyjskiej służby zdrowia. To jego pierwsza publiczna wypowiedź po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.
55-letni Johnson trafił na oddział intensywnej terapii w St Thomas’ Hospital w Londynie w poniedziałek wieczorem. Mniej więcej 24 godziny wcześniej poinformowano, że premier udał się do tego szpitala na - jak wówczas zapewniano - rutynowe badania związane z tym, że gorączka i kaszel, będące objawami koronawirusa, nie ustępują. Jak podkreślano, podczas pobytu na intensywnej terapii Johnson otrzymywał tylko standardową terapię tlenem i nie był podłączony do respiratora. Odział intensywnej terapii Johnson opuścił w czwartek.
Nie wiem, jak im dziękować. Zawdzięczam im życie
— powiedział Johnson o personelu szpitala. Wypowiedź została przekazana dziennikarzom i potwierdzona przez jego biuro w niedzielę.
Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Wielkiej Brytanii wyniosła w sobotę blisko 10 tys. Do soboty potwierdzono ponad 73 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.
Hiszpania: Podczas ostatniej doby 619 nowych zgonów na Covid-19
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 619 osób. Łączna liczba zgonów z powodu epidemii koronawirusa wzrosła do 16 972 – poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 619 osób. Łączna liczba zgonów z powodu epidemii koronawirusa wzrosła do 16 972 – poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.
Pomiędzy sobotą a niedzielą liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła o 4437- do 166 019.
W niedzielnym komunikacie służby sanitarne Hiszpanii odnotowały, że w ciągu ostatnich 24 godzin wyhamowała tendencja spadkowa zgonów na Covid-19. Przypomniały, że o ile w ciągu minionej doby zanotowano 619 nowych zgonów, to pomiędzy piątkiem a sobotą było ich 510.
Resort zdrowia wskazał, że sukcesywnie maleje liczba nowych przypadków zakażenia. W ciągu ostatnich 24 godzin było ich 4437, zaś podczas wcześniejszej doby - 4830.
Największa liczba ofiar śmiertelnych i zachorowań na Covid-19 wciąż notowana jest w stołecznej aglomeracji. Liczba nowych zgonów w wyniku epidemii zwiększyła się we wspólnocie autonomicznej Madrytu o 194 - do 6278, a zakażonych o ponad 700 - do 46 587.
Wzrost liczby nowych zgonów i zakażeń zanotowano również w Katalonii, drugim najbardziej doświadczonym przez epidemię regionie Hiszpanii. W ciągu ostatniej doby liczba przypadków śmiertelnych wzrosła tam o 111 - do 3442, zaś infekcji o ponad 1,1 tys. - do 34 027.
Ze statystyk służb sanitarnych wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin z Covid-19 zostały wyleczone na terenie Hiszpanii 3282 osoby. Łącznie w całym kraju zanotowano już 62 391 przypadków wyleczenia z tej choroby.
USA: 1920 zgonów na Covid-19 w ciągu doby
1920 osób zmarło w USA na koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii śmierć poniosło w Stanach Zjednoczonych łącznie 20 506 osób.
Dane obejmują okres 24 godzin od 2:30 czasu polskiego w nocy z piątku na sobotę. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano w Stanach Zjednoczonych rekordowe 2108 zgonów. Sobota była czwartym dniem z rzędu z ponad 1,9 tys. ofiar śmiertelnych.
Bilans ofiar śmiertelnych epidemii przekroczył w USA 20 tys. Tym samym Stany Zjednoczone stały się krajem z największą liczbą zgonów na Covid-19 na świecie. Odnotowano tu więcej ofiar śmiertelnych koronawirusa niż we Włoszech (19468).
Najwięcej osób w USA zmarło w stanie Nowy Jork - 8638. Następnie w New Jersey (2183), Michigan (1384), Massachusetts (686) i Illinois (677). Ponad 100 zmarłych odnotowano już w 23 stanach. Jedynym bez ofiary śmiertelnej pozostaje Wyoming.
Prognozy, na które powołuje się m.in. Biały Dom, szacują iż z powodu koronawirusa umrze w USA ok. 60 tys. osób. Władze USA apelują, by wciąż przestrzegać rządowych wytycznych, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Jednocześnie zapowiadają, że od maja stopniowo otwierana będzie amerykańska gospodarka.
Belgia: 1629 nowych przypadków koronawirusa; 268 zgonów
1629 nowych przypadków koronawirusa i 268 zgonów odnotowano w ciągu minionej doby w Belgii - podało w niedzielę centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju wykryto obecność koronawirusa u 29 647 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło ponad 3600 osób.
Od ogłoszenia poprzedniego raportu dzień wcześniej do szpitali przyjęto 392 pacjentów, a 477 osób mogło zostać wypisanych. W sumie w Belgii hospitalizowanych z powodu Covid-19 jest 5353 osób - o 282 mniej niż w sobotę. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków wynosi 29 647.
1223 pacjentów jest obecnie na oddziale intensywnej terapii - o 39 mniej niż w sobotę.
„Le Soir” wskazuje, że liczba hospitalizacji i osób leczonych na intensywnej terapii stabilizuje się i prawdopodobnie szczyt epidemii został osiągnięty. Wskazuje jednak, że liczba zgonów nadal rośnie bardzo szybko. W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 268 dodatkowych zgonów, w efekcie czego łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 3600.
Cytowany przez publicznego nadawcę wirusolog Steven Van Gucht uważa, że Belgia mogła przejść już przez szczyt zakażeń.
Możliwe, że minęliśmy szczyt epidemii, ale wskaźniki śmiertelności są nadal wysokie. Trzeba też rozróżniać szpitale i domy opieki. W szpitalach wskaźniki śmiertelności utrzymują się na stałym poziomie od dwóch tygodni. W domach opieki obserwujemy stały wzrost od początku kwietnia
— powiedział w sobotę.
Niemcy: 129 nowych zgonów z powodu koronawirusa
129 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu Covid-19 - poinformował w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To dzienny spadek o 42 przypadki śmiertelne.
Dobowa liczba zgonów zmalała drugi dzień z rzędu. W sumie w Niemczech na Covid-19 zmarły do tej pory 2 673 osoby.
Nowych przypadków infekcji stwierdzono 2 821, to o 1 312 mniej niż dzień wcześniej. Również ta liczba maleje na terenie RFN drugi dzień z rzędu. Łączna liczba osób zainfekowanych koronawirusem sięgnęła w Niemczech 120 479 osób.
W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 2 700 osób zakażonych koronawirusem - poinformował RKI. Łącznie wyzdrowiało 60 200 osób, blisko 50 proc. wszystkich przypadków potwierdzonych w Niemczech.
Bawaria pozostaje niemieckim landem najbardziej dotkniętym pandemią. Odnotowano tam 32 282 infekcji i 786 zgonów. Ponad 24 tys. zakażeń odnotowano w Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii.
Chiny: Przejawy dyskryminacji cudzoziemców z powodu koronawirusa
Państwowe chińskie media przestrzegają przed przywleczonymi przypadkami koronawirusa, co podsyca wśród Chińczyków lęk przed cudzoziemcami. Obcokrajowców przestało przyjmować wiele hoteli; nie są wpuszczani do niektórych restauracji, barów i siłowni.
To bardzo trudny moment dla nas tutaj
— mówi PAP Włoch o imieniu Matteo, który przeprowadził się niedawno z Szanghaju do Kantonu na południu Chin. Ma obecnie duże trudności z wynajęciem mieszkania, a nawet znalezienie pokoju hotelowego nie było łatwe.
Ostatecznie jeden hotel w nowej części miasta zgodził się mnie przyjąć po przedstawieniu badań lekarskich. Zażądali prześwietlenia klatki piersiowej, testu na covid, certyfikatu kwarantanny
— mówi Matteo. Ocenia, że znalezienie dobrego mieszkania do wynajęcia jest teraz dla Włocha w Kantonie „prawie niemożliwe”.
Większość hoteli odmawia obecnie przyjmowania cudzoziemców, nawet jeśli na stałe mieszkają w Chinach i od tygodni czy miesięcy nie wyjeżdżali z tego kraju.
Cudzoziemcy nie są też wpuszczani do wielu lokali gastronomicznych.
Jest epidemia. Nie możemy teraz przyjmować obcokrajowców
— mówi PAP kelnerka w jednym z barów w dzielnicy Yuexiu w Kantonie na południu Chin. Wyjaśnia, że wytyczne pochodzą od lokalnych urzędników i policjantów.
Codziennie sprawdzają nawet trzy razy. Powiedzieli, że jeśli się nie podporządkujemy, zamkną lokal
— tłumaczy kelner w innym barze. Zakaz potwierdzili w rozmowie z PAP pracownicy kilku punktów gastronomicznych w dzielnicy.
Kanton jest jednym z najważniejszych ośrodków handlu międzynarodowego w Chinach, często odwiedzanym przez przedsiębiorców z całego świata. To tutaj dwa razy do roku odbywają się Targi Kantońskie, największa i najstarsza impreza handlowa w ChRL.
Franco mieszka na stałe w Kantonie i mówi biegle po chińsku. Gdy 7 marca wrócił z urlopu w rodzinnych Włoszech, nakazano mu dwutygodniową kwarantannę w domu, przeciwko czemu protestowali inni mieszkańcy jego bloku. Do mieszkania dostał się w eskorcie administratora budynku i strażnika – wspomina w rozmowie z PAP.
Od jednej z pielęgniarek usłyszał opinię, że „u Włochów okres inkubacji (Covid-19) jest dłuższy”.
Coraz częściej zdarzają się też manifestacje strachu przed cudzoziemcami w życiu codziennym. Chińczycy odsuwają się od obcokrajowców w metrze i autobusach, oddalają się od nich na ulicy, a czasem komentują na głos, że cudzoziemcy stanowią zagrożenie.
Jeden mężczyzna, jak mnie mijał na ulicy, powiedział przechodzącej kobiecie: „pospiesz się, nie widzisz, że jest tu obcokrajowiec”
— wspomina Franco.
Kantoński prawnik, który w rozmowie z PAP zastrzegł sobie anonimowość, ocenił, że zakazywanie lokalom przyjmowania cudzoziemców jest ze strony urzędników „nielegalne i niewłaściwe”.
Myślę, że nie trzeba tego robić. Nie jest to zgodne z naszym prawem ani z wymogami sytuacji
— powiedział.
Chińskie władze twierdzą tymczasem, że cudzoziemcy nie są dyskryminowani. „Chiny sprzeciwiają się wszelkim formom dyskryminacji i uprzedzeń” - oświadczył niedawno rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, pytany przez państwową agencję Xinhua o „skargi niektórych obcokrajowców na dyskryminację i narastającą ksenofobię w Chinach”.
Według komentatorów lęk przed cudzoziemcami mogą jednak podsycać publikowane przez państwową prasę ostrzeżenia przed „przywleczonymi przypadkami” zakażenia koronawirusem. Media często pomijają przy tym informację, że zdecydowana większość takich przypadków dotyczy powracających do kraju Chińczyków.
Państwowa prasa promuje również narrację, że choć epidemia wybuchła w Chinach, to wirus może pochodzić z innego kraju. Sam Zhao powielał na Twitterze teorie spiskową, głoszącą, że koronawirus mógł zostać przywieziony do Wuhanu przez amerykańskich żołnierzy, co odbiło się szerokim echem w chińskich mediach.
Imiona rozmówców PAP zostały na ich prośbę zmienione.
Białoruś: Już 2578 przypadków zakażenia koronawirusem, 26 pacjentów zmarło
Liczba przypadków zakażenia koronawirusem na Białorusi wzrosła do 2578. Zmarło 26 osób, 203 uznano za wyleczone, a 50 pacjentów wymaga podłączenia do aparatów wspomagających oddychanie - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia.
Na Białorusi zarejestrowano 2578 osób z infekcją koronawirusem. W większości przypadków choroba przebiega w formie lekkiej lub średniej
— poinformowało w komunikacie w niedzielę ministerstwo zdrowia.
Podłączenia do aparatów wspomagających oddychanie wymaga 50 osób. Za wyleczone uznano 203 osoby.
Odnotowano 26 zgonów pacjentów, którzy mieli również (oprócz Covid-19) inne choroby chroniczne.
Resort poinformował, że w kraju przeprowadzono dotąd 64 tys. testów. Ich wyniki są obecnie analizowane w 17 laboratoriach.
W sobotę ministerstwo zdrowia podawało, że ogólna liczba osób zakażonych koronawirusem na Białorusi wyniosła 2226, a liczba zgonów spowodowanych przez infekcję - 23. Liczba przypadków zakażenia według oficjalnych danych wzrosła zatem w ciągu doby o 352.
Węgry: Największy wzrost liczby zgonów od początku epidemii koronawirusa
14 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. To największy dzienny wzrost liczby zgonów od początku epidemii w tym kraju – wynika z danych opublikowanych w niedzielę na rządowej stronie poświęconej pandemii.
Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła tym samym do 99. Wszystkie zmarłe w ciągu ostatniej doby osoby to starsi ludzie cierpiący na choroby przewlekłe.
O 100 wzrosła liczba zakażonych, których łączna liczba wyniosła 1410. 118 osób uznano już za wyleczone i opuściły szpitale. Ponad 15 300 osób przebywa obecnie na kwarantannie domowej.
Węgry: Zakażenia koronawirusem w kolejnym domu opieki
60 spośród 94 pensjonariuszy drugiego już domu opieki dla starszych osób w Budapeszcie zostało zakażonych koronawirusem – poinformował urząd miejski w Budapeszcie. Wcześniej wykryto zakażenia w największym domu opieki w tym mieście.
W domu opieki przy ul. Rozsa cztery osoby mają objawy i zostały przewiezione do szpitala; pozostałe zakażone osoby czują się dobrze.
Tymczasem, jak wynika z niedzielnych danych, zmarło już osiem zakażonych koronawirusem osób z największego domu opieki dla osób starszych w Budapeszcie, przy ul. Pesti. Wykryto tam zakażenie u 198 spośród 544 pensjonariuszy i pracowników.
Ukraina: 266 nowych zakażeń koronawirusem, 10 kolejnych zgonów
Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 266 zakażeń koronawirusem oraz odnotowano 10 kolejnych zgonów osób zainfekowanych - poinformowało w niedzielę Centrum Zdrowia Publicznego tego kraju. Łącznie bilans zakażonych wzrósł do 2777, a zmarłych - do 83.
89 osób uznano za wyzdrowiałe - dodano.Najwięcej przypadków zakażenia zdiagnozowano do tej pory w obwodzie czerniowieckim (432), w Kijowie (416) i w obwodzie iwano-frankowskim (291).
Centrum Zdrowia Publicznego przekazało, że dotychczas na Ukrainie metodą PCR przebadano ponad 30,3 tys. próbek.
Jak zaznacza ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy, niedostępne są dane o zachorowaniach na Covid-19 na zaanektowanym przez Rosję Krymie, w Sewastopolu oraz na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach w obwodach donieckim i ługańskim.
Pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano na Ukrainie 3 marca.
Rosja: Ponad 2 tysiące nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby
2186 nowych przypadków koronawirusa wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę sztab powołany do walki z infekcją. Zmarły w ciągu doby 24 osoby i łączna liczba zgonów sięgnęła 130. W Rosji ogólna liczba zachorowań wynosi teraz 15 770.
Przyrost o ponad 2 tysiące zakażeń w ciągu doby to najwyższy dotąd wskaźnik nowych zachorowań w Rosji.
Najwięcej chorych - 1306 - przybyło w Moskwie; tu również odnotowano 14 spośród 24 przypadków śmiertelnych.
Ze szpitali wypisano w ciągu ostatniej doby 246 pacjentów; ogółem od początku pandemii wyzdrowiało w Rosji 1291 osób z Covid-19.
Nowe zachorowania odnotowano w 52 regionach Rosji. Ogółem wirus obecny jest teraz w 82 regionach Rosji, a więc praktycznie w całym kraju, przy czym rosyjskie władze zaliczają do wszystkich 85 podmiotów Federacji Rosyjskiej także anektowany Ukrainie Krym i Sewastopol.
Służby sanitarne informują, że kraju przeprowadzono dotąd ponad 1,2 mln testów na obecność koronawirusa.
Belgia: W czasie pandemii Belgowie zużywają do 25 proc. mniej prądu
Zużycie energii elektrycznej w Belgii stale spada w wyniku przymusowej kwarantanny narzuconej przez władze w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa. W niektórych porach dnia zużycie prądu jest nawet o 25 proc. mniejsze.
Zużycie prądu spadło średnio o 16 proc. w porównaniu z pierwszym tygodniem marca. W niektórych porach dnia różnice mogą być jeszcze większe, sięgające 25 proc. - podała firma Elia, belgijski dostawca energii elektrycznej.
Spadek jest nieco bardziej wyraźny wśród konsumentów podłączonych do sieci dystrybucyjnej (spadek o 17 proc.) w porównaniu do 149 klientów przemysłowych Elii (spadek o 14 proc.) podłączonych bezpośrednio do sieci wysokiego napięcia
— informuje spółka.
Firma - jak podaje „Brussels Times” - tłumaczy mniejsze zapotrzebowanie na energię zamkniętymi barami, restauracjami, sklepami i hotelami. Wskazuje jednak, że jest to częściowo rekompensowane wzrostem konsumpcji w gospodarstwach domowych z powodu powszechnie wprowadzonej telepracy.
Ponadto średnia cena za megawatogodzinę (MWh) osiągnęła w marcu rekordowo niski poziom 18,7 euro. Dla porównania w marcu 2013 r. cena ta wyniosła 60,3 euro.
Dopóki popyt pozostaje niski, taka cena może się utrzymywać
— powiedziała firma.
Liczba zgłoszonych ofiar śmiertelnych koronawirusa w Belgii przekroczyła w piątek 3 tysiące. W ciągu minionej doby odnotowano 325 zgonów i 1684 nowe przypadki zakażenia. Zajętych jest niespełna 60 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii.
Z informacji przedstawionych na codziennej konferencji prasowej przez ekspertów centrum kryzysowego ds. zdrowia publicznego (SPF) wynika, że w ostatnich 24 godzinach 462 osoby zostały przyjęte do szpitali, co wskazuje na utrzymujący się od pewnego czasu stabilny poziom. Jednocześnie 404 osoby zostały wypisane do domu.
W sumie w Belgii w powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 5610 osób (od czwartku przybyło 20), z czego 1268 znajduje się na intensywnej terapii (mniej o siedem w ciągu ostatniej doby). 58 proc. łóżek na OIOM-ach jest zajętych.
Arabia Saudyjska: Godzina policyjna przedłużona na czas nieokreślony
Władze Arabii Saudyjskiej zatwierdziły w sobotę bezterminowe przedłużenie całodobowej godziny policyjnej w największych miastach kraju - poinformowała saudyjska agencja Spa. Ten środek w walce z pandemią koronawirusa obowiązuje tam od 23 marca.
Początkowo całodobowa godzina policyjna wprowadzona została w świętych muzułmańskich miastach Mecce i Medynie, które wcześniej zostały odcięte od reszty kraju.
Następnie dekret ten zastosowano dla stolicy Rijadu oraz w miastach Tabuk, Ad-Dammam, Dhahran, Al-Hufuf, Dżudda, At-Taif, Al-Katif i Al-Chubar. Nie można wjeżdżać do tych miast, ani ich opuszczać. Wychodzenie z domu możliwe jest jedynie do sklepu lub lekarza i tylko w obrębie własnej dzielnicy, w godzinach 6-15.
W Arabii Saudyjskiej stwierdzono do tej pory 4033 przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 52 osoby.
Korea Płd.: Badacze przestrzegają przed obsesyjnym czytaniem o wirusie
Mieszkańcy Korei Południowej poświęcają średnio dwie godziny dziennie na poszukiwanie informacji o koronawirusie – wynika z ankiety badaczy z Uniwersytetu Yonsei w Seulu. Naukowcy przestrzegają, że obsesyjne szukanie informacji może szkodzić zdrowiu psychicznemu.
W ankiecie wzięło udział 2035 mieszkańców obszaru metropolitarnego Seulu. Przeprowadzoną ją w dniach 14-21 marca, gdy koronawirus szybko szerzył się w Korei Południowej, szczególnie w mieście Daegu i sąsiadującej z nim prowincji Gyeongsang Północny. Badanie opisała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
Wśród ankietowanych było 18 osób, którym nakazano samoizolację w związku z podejrzeniem zakażenia. Te osoby poświęcały więcej czasu na poszukiwanie informacji, średnio 2,3 godziny dziennie, ponieważ odczuwały większy niepokój – ocenili badacze.
Według naukowców z seulskiego uniwersytetu przedłużająca się epidemia koronawirusa wywołuje w społeczeństwie uczucie przygnębienia. W ankiecie zadeklarowało je prawie 60 proc. respondentów, podczas gdy w podobnym badaniu z 2013 roku odsetek ten wyniósł tylko 7,7 proc.
Jedna z autorek badania Dzung Sun Dze przestrzegła przed obsesyjnym poszukiwaniem informacji o koronawirusie, ponieważ może ono pogłębiać niepokój i w efekcie szkodzić zdrowiu psychicznemu – przekazał Yonhap.
Korei Płd. udało się powstrzymać lawinowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem bez stosowania powszechnych, odgórnych zakazów wychodzenia z mieszkań. W domach muszą jednak pozostawać osoby, które miały styczność z potwierdzonymi przypadkami.
Dotychczas w Korei Płd. wykryto ponad 10 tys. przypadków infekcji koronawirusem i około 200 zgonów wśród zakażonych osób.
Kanada: 73 mld dolarów dalszej pomocy na walkę ze skutkami pandemii
Parlament Kanady uchwalił w sobotę zmiany w prawie, umożliwiające rządowi wypłatę kolejnego pakietu pomocy o łącznej wartości 73 mld dolarów kanadyjskich w ramach walki ze skutkami pandemii koronawirusa. To subsydia do wynagrodzeń, sięgające 75 proc. ich kwoty.
Zapowiedziane pod koniec marca dopłaty do wynagrodzeń mają chronić przed zwolnieniami, zachęcić firmy do zatrudnienia już zwolnionych i „utrzymać związki z miejscami pracy” - zapowiedział premier Justin Trudeau.
Jeśli przychody firmy spadły o 15 proc. w marcu br. w porównaniu ze średnią w styczniu i lutym br. lub z marcem ub.r., pracodawca będzie mógł wystąpić o dopłaty na pierwszy okres subsydiów. To elastyczne rozwiązanie ma zapewnić szerszy dostęp do pomocy. Jeśli w kwietniu i maju br. przychody spadną o 30 proc. w porównaniu z analogicznymi okresami ub.r. lub pierwszymi dwoma miesiącami br., pracodawca będzie kwalifikował się do drugiej i trzeciej transzy subsydiów.
Z ustawy będą mogły korzystać także organizacje non-profit i charytatywne. Za wyłudzenia będą kary więzienia, a za sztuczne zaniżanie przychodów w celu otrzymania subwencji grozić będzie grzywna w wysokości 25 proc. przekazanej kwoty.
Jak podkreślał Trudeau po rozpoczęciu debaty, kryzys wywołany pandemią to „największe wyzwanie dla naszego pokolenia”, a działania na rzecz gospodarki podejmowane przez rząd mają największą skalę od czasów drugiej wojny światowej. Przypomniał, że 103 lata temu podczas pierwszej wojny światowej miała miejsce bitwa o Wzgórze Vimy, jedno z najważniejszych wydarzeń definiujących kanadyjską tożsamość.
Teraz znów stajemy wobec próby, ale nie jest to wojna (…) linia frontu jest wszędzie
— przypomniał Trudeau, wskazując na działania chroniące zdrowie, podejmowane tak w domach, jak w szpitalach, sklepach czy stacjach benzynowych.
Ci, którzy tam pracują, są naszymi współczesnymi bohaterami
— powiedział.
Skierowanie pomocy bezpośrednio do Kanadyjczyków było jedną z najważniejszych kwestii w pracach nad ustawą. Jak mówił lider Bloc Quebecois Yves-François Blanchet, współpraca opozycji z rządem to „czujna współpraca”, a pomoc to „remedium zapobiegające strachowi”. Szef lewicowej Nowej Partii Demokratycznej Jagmeet Singh podkreślał, że „chodzi o to, by każdy dolar publicznej pomocy docierał do pracowników, a nie do szefów firm”.
Te pieniądze muszą być wykorzystane tylko w tym celu
— odpowiedział minister finansów Bill Morneau.
Dlatego nasze wysiłki koncentrują się na pomocy Kanadyjczykom, a nie korporacjom jako „mglistym jednostkom”
— dodał Trudeau.
Rząd federalny przekazał opozycji projekt w poniedziałek, jeszcze przed jego złożeniem w parlamencie, ostateczna wersja uwzględniła także propozycje partii opozycyjnych, m.in. poszerzające dostęp do pomocy. Izba Gmin przyjęła ustawę w sobotę, podczas nadzwyczajnego posiedzenia. Senat przeprowadził głosowania i debatę niezwłocznie po Izbie Gmin.
Wcześniej w marcu parlament przyjął zmiany, umożliwiające pomoc o łącznej wartości 107 mld dol. kan., m.in. wypłaty Canadian Emergency Response Benefit (CERB) w kwocie 8 tys. dol. przez 16 tygodni osobom zwolnionym z pracy i części osób samozatrudnionych. Przyjmowanie wniosków zaczęło się w miniony poniedziałek i pierwsze wypłaty już przekazano. Rząd zapowiedział dalsze zmiany, by do CERB kwalifikowały się też osoby, które pracują, choć w ograniczonym zakresie, czy też np. artyści.
W marcu br. jak podała w czwartek Statistics Canada, bezrobocie wzrosło do 7,8 proc. a 3,1 mln Kanadyjczyków straciło pracę lub zaczęło pracować w mniejszym wymiarze godzin w związku z pandemią. Według czwartkowego raportu parlamentarnego urzędu obserwującego realizację budżetu, deficyt budżetowy w roku budżetowym 2020-2021 przekroczy 184,2 mld, a kanadyjska gospodarka będzie potrzebować wsparcia po zakończeniu pandemii.
Ostatni raz parlament Kanady obradował w sobotę wielkanocną w 1896 r.
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
kb/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/495506-raport-ze-swiata-w-hiszpanii-619-ofiar-ostatniej-doby