Z danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że na całym świecie zarażonych koronawirusem jest aktualnie ponad 1 mln ludzi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Francja - 541 osób zmarło w szpitalach w ciągu doby z powodu Covid-19
541 osób zmarło w szpitalach we Francji w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19 - poinformował w środę dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon. Bilans ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wyniósł w kraju 10 869.
Nowe dane nie obejmują liczby zgonów w domach opieki i innych placówkach medyczno-społecznych z powodu problemów technicznych - powiedział Salomon.
Najwyższy dobowy bilans zgonów na Covid-19 w Wielkiej Brytanii
Kolejne 938 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 7097 - poinformowało w środę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.
Bilans obejmuje nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w poniedziałek a godz. 17 we wtorek.
To największa dobowa liczba zgonów od początku epidemii. Dotychczas najwyższym bilansem był ten podany we wtorek - 786 zmarłych.
We wtorek Wielka Brytania stała się piątym krajem - po Włoszech, Hiszpanii, USA i Francji - w którym liczba zgonów spowodowanych przez koronawirusa przekroczyła 7000.
Włochy - zmarły 542 osoby zakażone koronawirusem, bilans wzrósł do 17,6 tys.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 542 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 17669.
Od wtorku potwierdzono 1195 następnych przypadków wirusa. Obecnie łączna liczba osób zakażonych wynosi ponad 95 tys. Prawie dwie trzecie z nich ( 63 proc.) przebywa w izolacji domowej z lekkimi objawami lub bez nich.
Dotąd we Włoszech stwierdzono 139 tys. zakażeń. Wyleczonych zostało 26 tys. chorych. Padł dzienny rekord: od wtorku wyzdrowiało prawie 2100 osób.
W regionie Lombardia, czyli włoskim epicentrum zakażeń w ciągu doby zmarło 238 osób. Według lokalnych władz sytuacja tam poprawia się i „przełom jest blisko”; spada liczba chorych na oddziałach szpitalnych.
W Nowym Jorku więcej osób zmarło na koronawirusa niż w ataku na WTC
W Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło już więcej osób niż w ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Według stanu na wtorek liczba ofiar śmiertelnych epidemii w mieście wynosiła łącznie 4111, co nie uwzględnia osób, które zmarły w domu.
Nie lekceważcie tej choroby, ponieważ rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest jeszcze wyższa. W ciągu ostatnich kilku dni przekroczyliśmy liczbę osób, które zginęły w WTC
— ostrzegał w środę w CNN burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.
Ofiary śmiertelne koronawirusa w pięciu dzielnicach miasta stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zmarłych w związku z epidemią w całym kraju. We wtorek zmarło tam m.in. zakażone dziecko w wieku poniżej 10 lat.
De Blasio przyznał w środę, że rzeczywista liczba ofiar wirusa jest prawdopodobnie wyższa, niż wskazują podawane statystyki. Dane nie obejmują wszystkich, którzy umarli z powodu Covid-19 w domach.
Według miejskiej straży pożarnej w ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zgonów w domach wynosiła ok. 200 dziennie. Przed epidemią sięgała średnio 25.
Gorzka prawda jest taka, że koronawirus jest przyczyną tych bardzo tragicznych zgonów. (…) Nie mówimy o 10 osobach, 20 osobach. Mówimy o 100, 200 osobach dziennie
— podkreślił de Blasio.
Występując w tym samym dniu w telewizji FOX 5, zwrócił uwagę, że przypadki śmiertelne w domach są w większości spowodowane powikłaniami łączącymi się z infekcją koronawirusem.
Według amerykańskich mediów niektórzy nowojorczycy, którzy zmarli w domu, poddani byli testom na obecność koronawirusa. Ci, u których potwierdzono zakażenie wirusem, są uwzględniani w danych obrazujących ogólną liczbę ofiar epidemii.
Zgodnie z wcześniejszymi prognozami oczekiwano, że każdego dnia w szpitalach liczba osób, które potrzebują respiratora, będzie wzrastać o 300; w istocie jest to obecnie około 100 osób dziennie.
Przed nami długa bitwa, ale widzimy pewne postępy. Myśleliśmy, że będzie znacznie więcej pacjentów wymagających respiratorów
— wyjaśnił de Blasio w CNN, dodając, że miasto po ostatnich dostawach ma obecnie zapas respiratorów na ten tydzień.
Burmistrz dostrzegł pozytywne sygnały związane z restrykcjami, w tym z nakazem zachowywania dystansu społecznego i pozostawania w domach pracowników z firm mniej istotnych dla funkcjonowania miasta. Ostrzegał jednak nowojorczyków przed nadmierną pewnością siebie, ponieważ daleko jeszcze do normalności.
Wszyscy bardzo chcemy wrócić do normalności, chcemy po prostu wyjść na zewnątrz i ponownie spotkać się z przyjaciółmi, ale jeszcze nie czas na to
— mówił w CNN.
Jednocześnie pojawiają się dane wskazujące na to, że koronawirus dotyka w nierównym stopniu przedstawicieli różnych ras.
Według wstępnych statystyk z Nowego Jorku Latynosi stanowili 34 proc. ofiar śmiertelnych, a czarnoskóra społeczność 28 proc. zgonów. Odsetek ich populacji w mieście wynosi odpowiednio 29 i 22 proc. Zgony wśród białych i azjatyckich nowojorczyków były niższe przy zachowaniu proporcji.
Flagi w Nowym Jorku opuszczone do połowy masztu
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zapowiedział w środę, że wszystkie flagi w stanie zostaną opuszczone do połowy masztu. W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło w stanie 779 osób; to najwyższy odnotowany tam dotąd dobowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii.
Zarządzę, aby wszystkie flagi zostały opuszczone do połowy masztu dla uczczenia tych, których straciliśmy z powodu wirusa
— zapowiedział.
WHO: ponad 1 mln osób na świecie jest aktualnie zakażonych koronawirusem
Na całym świecie jest już ponad 1 mln osób aktualnie zakażonych koronawirusem. Liczba wszystkich zakażeń od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach wkrótce sięgnie 1,5 mln – wynika z najnowszych danych WHO.
Wciąż przybywa zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, głównie w Europie i USA. Według WHO na całym świecie jest już ponad 1 mln aktywnych infekcji, czyli obecnie występujących. Wszystkich zakażeń, czyli takich, które zarejestrowano od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach, jest już ponad 1,441 tys. i przy obecnym tempie rozwoju epidemii w ciągu najbliższej doby może przekroczyć 1,5 mln.
Zwiększa się liczba zgonów wywołanych przez Covid-19. Na całym świecie odnotowano już ponad 83 tys. przypadków śmiertelnych, najwięcej we Włoszech (ponad 17 tys.), Hiszpanii (około 15 tys.) oraz w USA (13 tys.). We Francji odnotowano ponad 10 tys. zgonów z powodu zakażenia koronawirusem, a w Niemczech – nieco ponad 2 tys.
Znacznie większa, prawie czterokrotnie, jest liczba wyzdrowień. W sumie od wybuchu epidemii zarejestrowano na świecie prawie 310 tys. „ozdrowieńców”. Eksperci podkreślają, że są to potwierdzone testami przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 o cięższym przebiegu. Większość osób przechodzi chorobę bezobjawowo lub ma jedynie łagodne dolegliwości, na ogół ustępujące po upływie tygodnia.
Najwięcej, bo ponad 400 tys. zakażeń, odnotowano w Stanach Zjednoczonych, z tego szczególnie dużo w Nowym Jorku (143 tys.) i New Jersey (45 tys.). Liczba nowych zakażeń wciąż utrzymuje się w USA na wysokim poziom, od tygodnia każdej doby rejestruje się tam co najmniej 30 tys. nowych przypadków. 7 kwietnia br. odnotowano ponad 33 tys. nowe zakażenia koronawirusem, a 6 kwietnia – ponad 30 tys.
Wciąż zwiększa się liczba zakażeń w Europie, szczególnie w Europie Zachodniej. Najwięcej przypadków jest w Hiszpanii (ponad 147 tys.), we Włoszech (136 tys.), Francji (ponad 110 tys.) i Niemczech (prawie 108 tys.).
Pocieszające jest, że w krajach europejskich najbardziej dotkniętych epidemią tempo wzrostu zakażeń utrzymuje się ostatnio na podobnym poziomie lub nieco spada. Tak jest w Hiszpanii, gdzie 2 kwietnia br. było 8 tys. nowych infekcji, 3 kwietnia – ponad 7,1 tys., 4 kwietnia – prawie 7 tys., 5 kwietnia – 5,5 tys., 6 kwietnia – 5 tys. a 7 kwietnia – ponad 5,2 tys.
Podobnie jest we Włoszech: 2 kwietnia odnotowano tam ponad 4,6 tys. nowych zakażeń, a 6 kwietnia było już 3,6 tys., natomiast 7 kwietnia – 3 tys. We Francji odnotowano 7 kwietnia aż 11 tys. nowych zakażeń, ponad dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej, ale 3 kwietnia było tam ponad 23 tys. zakażeń. Z kolei w Niemczech liczba nowych zakażeń utrzymuje się na poziomie od 6,8 tys. 2 kwietnia do 3,2 tys. - 6 kwietnia i 4,3 tys.- 7 kwietnia.
Władze Lombardii o epidemii w regionie: Grzyb atomowy, tsunami
W Lombardii „mieliśmy grzyb atomowy”, który „jednakowo uderzył w teren, szpitale, domy opieki, najsłabsze osoby” - powiedział w środę Giulio Gallera z władz włoskiego regionu, najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa. Nazwał ją też „tsunami”.
W wywiadzie dla włoskiego Radia 24 Gallera, szef wydziału ds. polityki społecznej we władzach regionalnych, oświadczył, że tego, co wydarzyło się w Lombardii nie można porównywać z tym, co w związku z epidemią ma miejsce w innych częściach kraju, nawet w pobliskiej Wenecji Euganejskiej, gdzie bilans jest znacznie mniejszy.
W Wenecji Euganejskiej mieli o wiele więcej szczęścia, bo jedyne ognisko zachorowań zdołali natychmiast zidentyfikować i zdusić wirusa
— zaznaczył Gallera.
My też próbowaliśmy to zrobić, ale niestety zdaliśmy sobie sprawę, że w ciągu 20 dni wirus dotarł do Codogno, Lodi, Cremony, Orzinuovi, gdzie były targi rolne, do Alzano i tak rozproszył się, że stworzył falę, tsunami, które jest nie do porównania z żadnym włoskim regionem i prawdopodobnie z żadnym krajem w Europie
— ocenił przedstawiciel władz Lombardii.
Tu przeżyliśmy wojnę
— dodał.
Najnowsze bilans koronawirusa w Lombardii to ponad 54 tysiące osób zakażonych i 9484 zmarłych. Sytuacja tam poprawia się, podobnie jak w pozostałych częściach Włoch.
Hiszpania: Rosną wątpliwości co do podawanej przez rząd liczby ofiar epidemii
Władze niektórych wspólnot autonomicznych Hiszpanii krytykują rząd centralny za rzekome zaniżanie liczby osób zmarłych na Covid-19 - informują w środę hiszpańskie media. Z tego powodu opozycja żąda audytu w ministerstwie zdrowia. Z podanych w środę przed południem statystyk wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła o 757 do 14,4 tys.
Z informacji opublikowanych w środę przez dziennik “El Mundo” wynika, że rośnie presja ze strony kilku regionalnych rządów na gabinet premiera Pedra Sancheza. Zarzucają mu one zaniżanie statystyk dotyczących liczby zgonów i zakażeń koronawirusem.
Według gazety w niektórych wspólnotach autonomicznych liczba zmarłych miała zostać znacząco zaniżona, gdyż ministerstwo zdrowia nakazało liczenie zgonów tylko tych pacjentów, u których przed śmiercią test potwierdził infekcję koronawirusem. Do statystyk nie włączono tymczasem osób, które umierając, miały objawy Covid-19.
W poniedziałek rozbieżności co do danych władz regionów i statystyk rządu odnotował Sąd Najwyższy wspólnoty Kastylia-La Mancha. Wskazał, że około 200 przypadków zgonów w tym regionie nie wliczono do marcowych statystyk dotyczących epidemii, przez co liczba osób zmarłych na Covid-19 była niższa o prawie 25 proc.
W środę Pablo Casado, szef Partii Ludowej (PP), największego opozycyjnego ugrupowania w hiszpańskim parlamencie, wezwał Sancheza, by w związku z rozbieżnościami przeprowadził audyt w resorcie zdrowia.
Od kilku tygodni wątpliwości co do danych podawanych przez rząd ma również hiszpańskie społeczeństwo. W opublikowanym 30 marca badaniu pracowni sondażowej GAD3 76,4 proc. ankietowanych wyraziło przekonanie, że liczba zakażonych osób jest wyższa od oficjalnych danych.
Z podanych przed południem w środę statystyk resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła o 757 do 14,4 tys., a zakażeń o 6180 do ponad 146,6 tys.
Poranny raport ministerstwa zdrowia był niepełny m.in. w przypadku liczby osób przyjętych na oddziały intensywnej terapii, co przedstawiciele resortu tłumaczyli koniecznością oczekiwania na dane od władz poszczególnych regionów.
Iran: Prawie 4 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa
W ciągu ostatniej doby w Iranie na Covid-19 zmarło 121 osób, a od początku epidemii liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wynosi 3993 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Teheranie. Dodano, że wykryto już 64 586 infekcji koronawirusem, a w ciągu ostatnich 24 godzin przybyło ich 1997.
W Iranie 3956 pacjentów jest w stanie krytycznym, a 29 812 chorych wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali - podał rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur.
Poinformował także, że w kraju do tej pory wykonano 220 975 testów na obecność koronawirusa.
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaprezentowanych w środę w południe, na całym świecie potwierdzono ponad 1,3 mln infekcji koronawirusem, a na Covid-19 zmarło ponad 74 tys. osób.
Iran pozostaje największym ośrodkiem pandemii na Bliskim Wschodzie, a większą liczbę zakażeń odnotowano jedynie w Chinach, USA i w kilku krajach europejskich.
Czeski minister zdrowia: Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa
Minister zdrowia Adam Vojtiech oświadczył w środę, że w Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa, a kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania.
Jak dotąd Republika Czeska zapobiegła najgorszemu
— ocenił Vojtiech podczas konferencji prasowej.
Minister podkreślił, że wskazują na to dane statystyczne. Według niego pod koniec kwietnia można spodziewać się 10600 chorych. Wcześniej przypuszczano, że będzie ich ok. 14200.
Jak tłumaczył Vojtiech, Czechy są w lepszej sytuacji niż Hiszpania, Włochy, USA lub Wielka Brytania. Zaznaczył, że nie doszło do przeciążenia szpitali i w dalszym ciągu dysponują one wolnymi miejscami dla pacjentów chorych na Covid-19.
Szef Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia Ladislav Duszek zwrócił uwagę na spadającą wartość współczynnika reprodukcji wirusa, który pokazuje ile osób średnio zakaża jeden chory. Aktualnie ten wskaźnik wynosi niewiele ponad jeden, co nie oznacza powstrzymania choroby, ale pokazuje, że rozszerza się ona w sposób kontrolowany - tłumaczył specjalista.
Według informacji ministerstwa zdrowia zaprezentowanych w środę rano, w kraju odnotowano 5033 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a w ciągu tygodnia ta liczba wzrosła o 2 tys. Zmarło 91 chorych. Wyleczyło się 181 osób. Przeprowadzono blisko 100 tys. testów.
Holandia: W ciągu doby 969 nowych zakażeń koronawirusem
W Holandii w ciągu ostatniej doby o 969 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).
Stwierdzono też śmierć na Covid-19 kolejnych 147 osób. Od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 20 549 przypadków zakażenia, 2248 osób zmarło, a 7735 hospitalizowano - przekazał RIVM na swojej stronie internetowej.
Rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom - podkreśla RIVM.
Niemcy: W ciągu doby zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 254 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wzrosła do 1861.
Liczba zmarłych rośnie dynamicznie drugi dzień z rzędu. We wtorek RKI poinformował o 173 ofiarach koronawirusa, a w poniedziałek o 92. RKI przewiduje dalszy wzrost wskaźnika śmiertelności – przekazał we wtorek szef instytucji Lothar Wieler. Powodem jest więcej zidentyfikowanych infekcji wśród osób starszych, które narażone są na ciężki przebieg choroby.
Liczba zidentyfikowanych zakażeń wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 4003 przypadki - poinformowano w środę. To przyrost większy o 169 w stosunku do danych z dnia poprzedniego. W sumie w RFN odnotowano już 103 228 infekcji koronawirusem – przekazał RKI.
Rosja: 1175 zakażeń koronawirusem i 5 zgonów w ciągu ostatniej doby
1175 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Rosji w ciągu ostatniej doby; tym samym liczba zachorowań wynosi 8672 - podał w środę sztab odpowiedzialny za walkę z epidemią. Wzrost o ponad 1100 przypadków nastąpił drugi dzień z rzędu. Łączna ilość zgonów wzrosła do 63.
Dzień wcześniej wykryto 1154 nowe infekcje.
Wirus obecny jest teraz w 81 regionach Rosji, a więc praktycznie w całym kraju; przy czym rosyjskie władze zaliczają do wszystkich 85 podmiotów Federacji Rosyjskiej także anektowany Ukrainie Krym i Sewastopol. Nadal najwięcej zachorowań jest w Moskwie, gdzie w ciągu ostatniej doby przybyło ich 660. Tym samym, liczba zakażeń w stolicy sięgnęła 5841.
Pięć osób z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby i liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 63. Wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali 580 pacjentów, w tym 86 - w ciągu ostatniej doby.
W Rosji szczyt zachorowań nastąpi za 10-14 dni - oceniła we wtorek wieczorem była minister zdrowia Weronika Skworcowa; obecnie kieruje ona Federalną Agencją Medyczno-Biologiczną (FMBA). Na tym najwyższym poziomie zachorowania utrzymają się przez pewien czas i dopiero potem zaczną spadać - prognozuje Skworcowa. Jej zdaniem epidemia na razie postępuje w Rosji według korzystnego scenariusza; wzrost zachorowań o 18-20 proc. pozwala służbie zdrowia na poradzenie sobie z leczeniem chorych.
Węgry: Liczba zmarłych z koronawirusem wzrosła do 58, zakażonych do 895
Do 58 wzrosła na Węgrzech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem; obecność wirusa stwierdzono już w sumie u 895 osób – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.
W ciągu ostatniej doby liczba zmarłych zwiększyła się na Węgrzech o 11, a liczba zakażonych o 78. Są to najwyższe wzrosty dzienne od początku epidemii 4 marca, kiedy to w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.
Najnowsze ofiary śmiertelne to w większości ludzie starsi, powyżej 67. roku życia, choć jest wśród nich także 49-letni mężczyzna. 94 osoby uznano za wyleczone. Domową kwarantanną objętych jest 15 481 osób.
Władze podkreślają, że rzeczywista liczba zakażonych jest znacznie wyższa od liczby potwierdzonych przypadków i apelują do mieszkańców – zwłaszcza Budapesztu, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań (387) – o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.
Ukraina: 52 ofiary śmiertelne w całym kraju. W związku z koronawirusem zamknięto 30-tysięczne miasto
Lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu wjazdu i wyjazdu z około 30-tysięcznego Perszotrawenska w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Według władz ogniskiem zakażeń było spotkanie baptystów. Na całej Ukrainie w ciągu ostatniej doby liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła o 206, do 1668. Bilans ofiar śmiertelnych wśród zakażonych zwiększył się o siedem, do 52. Ogółem wyzdrowiało 35 osób.
W mieście dotychczas odnotowano 21 przypadków zakażenia: sześć w poniedziałek i 15 we wtorek.
Gubernator obwodu Ołeksandr Bondarenko ogłosił, że w Perszotrawensku będzie przeprowadzone „masowe testowanie” mieszkańców pod kątem koronawirusa oraz dezynfekcja ulic.
By powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, lokalna komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych podjęła decyzję o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących wjazdu i wyjazdu z miasta. Ograniczenia nie obejmują jedynie transportu strategicznego, np. autobusów dowożących pracowników infrastruktury krytycznej oraz ciężarówek dostarczających żywność i leki - wyjaśniono w komunikacie komisji. Na posterunkach sprawdzana będzie temperatura kierowców i pasażerów.
Przewodniczący dniepropietrowskiej rady obwodowej Swiatosław Olijnyk podkreślił, że przed odnotowanym we wtorek znacznym przyrostem zakażeń w mieście odbyło się spotkanie religijnej organizacji baptystów, którzy zebrali się tam na corocznej konferencji - pisze portal Dnepr News. Zgromadziło się tam kilkaset osób z różnych miast, a nawet z innych krajów - zaznaczył Olijnyk. Według niego część uczestników spotkania do tej pory przebywa w mieście.
Dotychczas ustalono ponad pół tysiąca osób, które uczestniczyły w szkole biblijnej i mogły kontaktować się z zakażonymi - przekazała policja obwodu dniepropietrowskiego na Facebooku.
Ogółem w obwodzie odnotowano 41 przypadków zakażeń koronawirusem.
13 ofiar śmiertelnych koronawirusa i 1066 zakażeń od początku epidemii na Białorusi
Na Białorusi od początku epidemii odnotowano 1066 zakażeń koronawirusem, z czego 205 w ciągu ostatniej doby, i ogółem 13 zgonów na Covid-19 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Dodano, że w ciągu ostatnich 24 godzin nie przybyło nowych ofiar śmiertelnych.
976 zakażonych przebywa w szpitalach, z tego 33 osoby wymagają podłączenia do respiratora, a 77 chorych wyzdrowiało – przekazał resort.
Do 8 kwietnia przeprowadzono na Białorusi ponad 46 tys. testów na obecność koronawirusa. We wtorek władze podawały, że zarejestrowano 861 przypadków infekcji.
Chiny: Wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem
Narodowa Komisja Chin poinformowała w środę o 62 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od 25 marca. 59 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.
Raport z poprzedniego dnia mówił o 32 przypadkach nowych zakażeń, wszystkie były „zaimportowane”. Liczba osób zakażonych w Chinach wynosi obecnie 81 802. W sumie od początku epidemii 3333 osoby zmarły.
Chińskie służby medyczne stwierdziły także 137 bezobjawowych przypadków zakażenia koronawirusem, które nie są zaliczane do bilansu osób zainfekowanych, dopóki nie wystąpią u nich objawy choroby. Obecnie w Chinach takich osób jest 1095, z czego 358 przybyło z zagranicy.
Korea Płd.: Zmarło już 200 osób z koronawirusem; władze Seulu zamykają bary
W Korei Płd. zmarło już 200 osób zakażonych koronawirusem – przekazała w środę agencja Yonhap. Mer Seulu Park Won Sun nakazał zamknięcie barów i klubów, by zapobiegać szerzeniu się infekcji. Wcześniej patogen wykryto u dwóch pracownic jednego z barów.
Od trzech dni w Korei Południowej liczba nowych wykrywanych infekcji oscyluje wokół 50 dziennie. Służby medyczne ponownie zaapelowały do mieszkańców, aby utrzymywali bezpieczny dystans, ponieważ w kraju wciąż dochodzi do zakażeń w skupiskach ludzkich, takich jak kościoły czy szpitale.
Wiceminister zdrowia Kim Gang Lip ocenił notowane w tym tygodniu liczby nowych infekcji jako pozytywny znak, ale przestrzegł przed utratą czujności.
Dystansowanie społeczne to jedyna szczepionka
— oświadczył w rozmowie z dziennikarzami. Zapowiedział zacieśnienie środków prewencji w szpitalach i domach opieki.
Na najbardziej dotkniętych epidemią obszarach kraju - w mieście Daegu i prowincji Gyeongsang Północny - odnotowano w środę łącznie 13 nowych infekcji. 17 nowych przypadków zgłosił natomiast Seul i otaczająca go prowincja Gyeonggi.
Mer Seulu ogłosił w środę nakaz zawieszenia działalności klubów nocnych, barów karaoke i innych miejsc rozrywki do 19 kwietnia. We wtorek zakażenie koronawirusem wykryto u dwóch pracownic jednego z popularnych barów w dzielnicy bogaczy Gangnam, nazywanej czasem „koreańskim Beverly Hills”.
Park powiedział dziennikarzom, że mimo zaleceń władz działalności nie wstrzymały dotąd 422 spośród ponad 2 tys. barów i klubów w Seulu. Nakaz zamknięcia tych przybytków wydano, ponieważ według władz „często dochodzi w nich do bliskiego kontaktu i niemal niemożliwe jest wypełnianie w nich wytycznych związanych z wirusem”.
Łącznie z 53 infekcjami zgłoszonymi w środę w kraju wykryto już 10 384 przypadki koronawirusa. Bilans zmarłych wzrósł tego dnia o osiem do 200 osób. Ze szpitali wyszło już 6776 pacjentów uznanych za wyleczonych – przekazał Yonhap, cytując dane służb medycznych.
Wśród osób, które wyzdrowiały i w środę opuściły szpitale, jest 84-dniowy chłopiec, uznawany za najmłodszego pacjenta z Covid-19 w Korei Płd. Ze szpitala wypisano również jego rodziców, od których prawdopodobnie się zaraził.
W Daegu wciąż hospitalizowana jest natomiast „pacjentka 31”, która, jak się podejrzewa, mogła zarazić koronawirusem wiele innych osób na nabożeństwach tamtejszego oddziału ruchu religijnego Shincheonji. Z grupą wiązanych jest ponad 4,2 tys. zakażeń w Daegu. 69-letnia kobieta przebywa w szpitalu od 51 dni - najdłużej ze wszystkich pacjentów w kraju.
Korea Płd. przygotowuje się tymczasem do zaplanowanych na 15 kwietnia wyborów parlamentarnych. Koreańskie władze zastanawiają się obecnie nad metodą umożliwienia głosowania osobom poddanym obowiązkowi samoizolacji – pisze Yonhap.
To będą pierwsze w Korei Południowej wybory w środku walki przeciwko masowej chorobie zakaźnej. Rząd nie może oszczędzić wysiłków, by zagwarantować prawo głosu osobom w samoizolacji
— powiedział wiceminister zdrowia Kim.
WHO: W Korei Płn. nie ma koronawirusa
W Korei Północnej nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ponad 500 osób w tym kraju jest objętych kwarantanną.
WHO podała, że regularnie co tydzień otrzymuje z ministerstwa zdrowia Korei Płn. raporty na temat możliwych zakażeń. Według organizacji w kraju tym jest możliwość przeprowadzania testów na obecność koronawirusa w jednym laboratorium w Pjongjangu. Sprzęt do badań został tam dostarczony przez Chiny.
Od 2 kwietnia przebadanych zostało 709 osób - 11 obcokrajowców i 698 obywateli Korei Płn. Nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia. Na kwarantannie przebywa 509 osób - dwóch cudzoziemców i 507 Koreańczyków. W sumie od 31 grudnia kwarantanną objęte były 24 842 osoby, w tym 308 cudzoziemców
— oświadczył Edwin Salvador, przedstawiciel WHO w KRLD.
Według danych WHO na całym świecie dotychczas wykryto 1,3 mln przypadków zakażenia koronawirusem w 206 krajach i terytoriach. Zmarło 72 614 osób. Jak podkreśla Organizacja, infekcji do te pory nie stwierdzono w Korei Płn., Lesotho, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Jemenie.
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
kb/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/494964-raport-ze-swiata-who-aktualnie-ponad-1-mln-chorych