Cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie kolejnych środków bezpieczeństwa. Tymczasem rośne liczba zakażonych i zgonów. Poniżej przedstawiamy raport z sytuacji związanej z COVID-19 na świecie.
CZYTAJ TAKŻE:
Hiszpania: Przerwana kwarantanna
Kilkuset mieszkańców miejscowości Beas de Segura w Andaluzji, na południu Hiszpanii, wyszło na ulice, aby wziąć udział w dorocznym festynie. Zabawa odbyła się pomimo obowiązkowej kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa.
Wprawdzie władze samorządowe hiszpańskiej gminy już kilka tygodni wcześniej informowały o odwołaniu festynu, ale część mieszkańców hiszpańskiej miejscowości “zorganizowała się” samodzielnie, aby “tradycji stało się zadość”.
Większość uczestników zabawy pojawiła się na ulicach Beas de Segura bez masek, co widać na filmach krążących w internecie i ukazujących spontaniczny festyn na ulicach hiszpańskiej miejscowości.
Na nagraniach widać, jak część mieszkańców tańczy w takt wydobywającej się z furgonetki muzyki. Auto ozdobiono, jak nakazuje lokalna tradycja, dużych rozmiarów postaciami z dziecięcych kreskówek. W tym roku na samochodzie prowadzącym świąteczny korowód umieszczono wizerunek Świnki Peppy oraz bohaterów “Psiego patrolu”.
Kolejne ofiary śmiertelne w Czechach
Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek po południu, że od rana liczba osób wyleczonych z Covid-19 wzrosła o 25, do 121. Bilans zmarłych zwiększył się o sześć, w sumie w Czechach jest już 78 ofiar śmiertelnych koronawirusa.
Resort podał, że w kraju zmniejsza się dzienny przyrost zakażonych. W poniedziałek ich liczba zwiększyła się o 148 - do 4735.
Po posiedzeniu rządu w poniedziałek minister zdrowia Adam Vojtiech potwierdził wcześniejsze informacje mediów, że jeżeli wolniejszy wzrost zachorowań potwierdzi się w kolejnych dniach, będzie możliwe uruchomienie niektórych zamkniętych placówek handlowych. Plany te dotyczą m.in. sklepów z artykułami budowlanymi, w których mogli dotąd robić zakupy jedynie przedsiębiorcy, a także placówek z materiałami dla majsterkowiczów lub artykułami biurowymi. Otwarte mają być sklepy z częściami dla rowerów.
Chiny: Tysiące ludzi w miejscach turystycznych
Chińczycy tłumnie odwiedzali w weekend miejskie parki i krajowe atrakcje turystyczne, mimo ostrzeżeń ekspertów i służb medycznych, że epidemia koronawirusa w Chinach jeszcze się nie skończyła – podały miejscowe media.
Tysiące ludzi w kraju skorzystały z długiego weekendu z okazji Qingming Jie - chińskiego święta zmarłych – by zaznać rozrywki na świeżym powietrzu po dwóch miesiącach surowych ograniczeń przemieszczania się.
Zatłoczenie w niektórych miejscach wywołało jednak obawy o możliwość ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.
Na publikowanych w sieci zdjęciach z prowincji Anhui na wschodzie Chin widać niekończący się strumień turystów wchodzących w niedzielę po schodach na góry Huang Shan. Odwiedzający idą jeden przy drugim, bez zachowania dystansu, a niektórzy nie mają na sobie maseczek ochronnych.
Malezja niechlubnym rekordzistą
Władze Malezji poinformowały w poniedziałek o 131 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w tym kraju jest rekordowa w Azji Południowo-Wschodniej liczba zakażeń - 3793.
Malezyjskie ministerstwo zdrowia podało, że do tej pory zarejestrowano 62 zgonów z powodu Covid-19.
Na Filipinach według informacji z poniedziałku ministerstwa zdrowia tego kraju liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3660, a zmarłych do 163; 73 pacjentów wyzdrowiało.
W Wietnamie zainfekowanych zostało 245 osób; w kraju nie zanotowano oficjalnie żadnego zgonu.
Merkel: Za wcześnie, aby zmienić obostrzenia
Jest jeszcze za wcześnie, aby zmienić obostrzenia obowiązujące w Niemczech ze względu na pandemię koronawirusa – oświadczyła w poniedziałek na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Angela Merkel.
Szefowa rządu Niemiec, która w poniedziałek prowadziła kryzysowe posiedzenie rządu federalnego, powiedziała, że nie ma na razie żadnych nowych decyzji dotyczących łagodzenia obowiązujących w kraju obostrzeń.
„Bylibyśmy złym rządem, gdybyśmy teraz podali datę” złagodzenia obowiązujących obecnie ograniczeń - zaznaczyła.
Grecy liczą na powrót do normalności w maju
Grecki rząd oświadczył w poniedziałek, że ma nadzieję na „powrót do normalności” w tym kraju już w maju. Grecja jest jednym z najsłabiej dotkniętych pandemią koronawirusa krajem Unii Europejskiej - zakażonych zostało tam dotąd 1735 osób, zmarło 76.
Rzecznik rządu Stelios Pecas oświadczył, że podstawowym warunkiem powrotu do normalnego funkcjonowania kraju jest surowe przestrzeganie wszystkich obowiązujących obecnie ograniczeń.
Pozostając w kwietniu w domu, być może będziemy mogli cieszyć się pierwszymi wynikami naszego odpowiedzialnego zachowania w maju
— powiedział Pecas.
Podkreślił, że greckie społeczeństwo nadal powinno wystrzegać się „błędów, które mogłyby zagrozić temu, co postanowiono na początku tej pandemii”. Dodał, że dzięki środkom podjętym wcześnie przez rząd, ale także dzięki wysiłkom obywateli, „zatrzymana została ekspansja wirusa”.
Wkraczamy w fazę krytyczną w tej wojnie przeciwko pandemii (…) kwiecień będzie kolejnym trudnym miesiącem
— powiedział rzecznik.
Niemiecki rząd planuje objęcie kwarantanną osoby wjeżdżające do kraju
Od 10 kwietnia osoby wjeżdżające do Niemiec będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie w związku z koronawirusem – brzmi propozycja niemieckiego MSW skierowana w poniedziałek do krajów związkowych.
Wymóg poddania się kwarantannie ma dotyczyć zarówno Niemców, którzy wracają z zagranicy, jak i obywateli innych państw Unii Europejskiej.
Gabinet Angeli Merkel po poniedziałkowym posiedzeniu zwrócił się do krajów związkowych z propozycją opracowania szczegółów takiego rozwiązania. Poddanie się kwarantannie ma być egzekwowane od osób wjeżdżających na terytorium Niemiec samochodem, pociągiem, samolotem lub promem – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik MSW Bjoern Gruenewaelder.
Proponowane przepisy mają nie dotyczyć pracowników sezonowych, osób stale dojeżdżających do pracy na terytorium RFN ani kierowców pojazdów towarowych – poinformował na stronie internetowej publiczny serwis informacyjny „Tagesschau”.
Pracownicy sezonowi, aby wjechać do Niemiec, będą musieli udowodnić, że ich pracodawca zagwarantuje im odizolowanie od reszty pracowników podczas wykonywania pracy przez pierwsze 14 dni i zapewni odpowiednie środki bezpieczeństwa, jak np. utrzymanie odpowiedniego odstępu pomiędzy pracownikami - napisał „Tagesschau”.
Hiszpania: Masowe zarażenia wśród członków personelu medycznego
Prawie 20 tys. lekarzy i pielęgniarek z placówek służby zdrowia w Hiszpanii zostało zakażonych koronawirusem. Do poniedziałku w całym kraju na Covid-19 zmarło dwunastu pracowników personelu szpitalnego – poinformowały służby sanitarne Hiszpanii.
Jak powiedziała podczas konferencji w Madrycie Maria Jose Sierra z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES), do poniedziałkowego popołudnia w Hiszpanii potwierdzono blisko 20 tys. zakażeń koronawirusem wśród pracowników personelu medycznego. Stanowi to około 15 proc. wszystkich przypadków infekcji w kraju.
“Zdecydowana większość zakażonych pracowników służby zdrowia przebywa obecnie w swoich domach. Szacujemy, że zaledwie 10 proc. z nich znajduje się w szpitalach” - powiedziała Sierra.
Brytyjski premier zapewnia: Czuję się dobrze
Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w poniedziałek, że przechodzi rutynowe badania w związku z objawami koronawirusa, ale jest w dobrym humorze i pozostaje w kontakcie ze swoimi współpracownikami.
Za radą mojego lekarza, ubiegłej nocy poszedłem do szpitala na rutynowe badania, ponieważ nadal odczuwam objawy koronawirusa. Jestem w dobrym humorze i pozostaję w kontakcie z moim zespołem, pracujemy razem nad zwalczaniem tego wirusa i zapewnianiem wszystkim bezpieczeństwa
— napisał Johnson na Twitterze.
Chciałbym podziękować wszystkim wspaniałym pracownikom NHS (publicznej służby zdrowia - PAP), którzy opiekują się mną i innymi w tym trudnym czasie. Jesteście tym, co w Wielkiej Brytanii najlepsze
— dodał.
Rząd Litwy zaciąga zagraniczne pożyczki by złagodzić skutki epidemii
Litwa w międzynarodowych instytucjach finansowych zaciąga pożyczki w łącznej wysokości 1,5 mld euro na złagodzenie skutków epidemii koronawirusa. Ma to zapewnić płynność budżetu państwa – poinformował w poniedziałek minister finansów Vilius Szapoka po podpisaniu stosownych umów.
Na światowej arenie jesteśmy oceniani jako kraj, który w sposób wiarygodny i bardzo odpowiedzialny zarządza finansami publicznymi. Nadszedł czas, by z tego skorzystać dla dobra mieszkańców kraju
— czytamy w komunikacie prasowym resortu finansów, który cytuje Szapokę.
Minister poinformował, że z międzynarodowymi instytucjami finansowymi Litwa podpisała umowy w sprawie udzielenia pożyczek w wysokości 1,5 mld euro. Jak zaznaczył, „umowy zawarto na atrakcyjnych warunkach”.
Francuzi nie przestrzegają zaleceń. Odwołane matury
We Francji w ciepły, słoneczny weekend wiele osób ruszyło do lasów, do których nie wolno wchodzić ze względu na pandemię koronawirusa, oraz na zamknięte plaże. Biegacze i inni miłośnicy przechadzek pośród drzew zatrzymać się musieli przed szlabanami ustawionymi na ścieżkach prowadzących do lasów.
W Bretanii kilku nudystom udało się rozebrać na nadmorskim piasku, nieopodal pływali windsurferzy i kitesurferzy. Większość, wykryta przy pomocy dronów, została spisana przez żandarmów i zapłaci spore grzywny.
Nadawane przez radio i telewizję komunikaty powtarzają, że całe wybrzeże francuskie (5853 km, nie licząc terytoriów zamorskich) objęte jest zakazem wstępu. Nie zrozumieli tego liczni amatorzy nadmorskich spacerów i sportów wodnych, szczególnie w bretońskim departamencie Finistere.
Tamtejszy prefekt już w sobotę ogłosił, że wspomagani dronami żandarmi wystawili kilkadziesiąt mandatów sportowcom ślizgającym się po falach przy pomocy żagli lub latawców. Ubolewając nad tym, że nowe wykroczenia wciąż są sygnalizowane, urzędnik na Twitterze starał się przemawiać zarówno do poczucia obywatelskiego, jak i troski obywateli o własną kieszeń.
Po raz pierwszy w historii Francji, 740 tys. maturzystów nie przystąpi w tym roku do ustnych i pisemnych matur. Oceny maturalne zostaną wystawione na podstawie ocen cząstkowych za rok szkolny 2019/2020.
W Szwajcarii zmarło już 746 osób zakażonych koronawirusem
W Szwajcarii zmarło dotąd 746 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA, powołując się na dane uzyskane od władz poszczególnych kantonów. W porównaniu z niedzielą oznacza to wzrost liczby zgonów o 70.
Natomiast szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG) podał w poniedziałek, że wśród nosicieli koronawirusa odnotowano dotąd 584 przypadki śmiertelne. Podstawą bilansów statystycznych tego rządowego organu są informacje przekazywane przez lekarzy oraz przez laboratoria.
Według BAG, zakażenie koronawirusem wykryto już u 21 652 osób, w tym u 552 w ciągu ostatniej doby. Daje to jeden z najwyższych w Europie wskaźników 252 zainfekowanych na 100 tys. mieszkańców. Co najmniej 2471 nosicieli hospitalizowano, z czego 43 proc. już z zapaleniem płuc.
Wiek osób z potwierdzonym zakażeniem sięga od poniżej roku do 108 lat. Połowa z nich ma mniej, a połowa więcej niż 53 lata. 53 proc. nosicieli to mężczyźni, a 47 proc. to kobiety.
Jak podał BAG, wśród zmarłych odsetek mężczyzn jest wyższy i wynosi 64 proc. Zgony dotyczyły osób w wieku od 32 do 101 lat. 97 proc. z nich cierpiało na co najmniej jedno schorzenie towarzyszące. Najczęstsze z tych schorzeń to nadciśnienie (66 proc.), niewydolność układu krążenia (55 proc.) oraz cukrzyca (28 proc.).
W Szwajcarii pod kątem nosicielstwa koronawirusa przebadano już około 162,5 tys. osób, w 15 proc. przypadków z wynikiem pozytywnym.
Hiszpańska armia wysłała do walki z epidemią już 57,2 tys. żołnierzy
Siły zbrojne Hiszpanii do walki z epidemią koronawirusa skierowały w kraju już ponad 57,2 tys. żołnierzy - poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo obrony. Znaczna część zadań wykonywanych przez wojsko dotyczy pomocy osobom starszym.
Dotychczas żołnierze pojawili się (…) w 1033 miastach i mniejszych miejscowościach. 32,7 proc. tych interwencji prowadzonych było na terenie domów spokojnej starości (głównie w ramach dezynfekcji – PAP), a 24,4 proc. dotyczyło patrolowania ulic w miastach
— poinformował resort obrony.
Według szacunków ministerstwa obrony w ramach walki z epidemią koronawirusa dotychczas wojsko skontaktowało się z ponad 15 tys. seniorami oraz “osobami potrzebującymi, niosąc im pomoc”.
W poniedziałek władze obrony cywilnej regionu Madrytu ujawniły, że ponad 85 proc. zadań wykonywanych przez miejscowych strażaków polega obecnie na otwieraniu domów zamieszkanych przez seniorów, którzy zmarli wskutek zakażenia koronawirusem.
W ciągu ostatniej doby 637 zgonów na Covid-19 w Hiszpanii
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 637 nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa. Łącznie zmarło w tym kraju już 13055 osób – poinformowało w poniedziałek przed południem ministerstwo zdrowia.
Z niedzieli na poniedziałek liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się w Hiszpanii ze 130759 do 135032 – przekazał resort zdrowia.
Ministerstwo zdrowia Hiszpanii w poniedziałkowym oświadczeniu wskazało na utrzymujący się spadek liczby nowych zgonów oraz zachorowań na Covid-19. Zaznaczyło, że zanotowana w ciągu ostatniej doby liczba nowych ofiar śmiertelnych koronawirusa jest najniższa w tym kraju od 24 marca.
W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano w Hiszpanii w porównaniu z wcześniejszą dobą o 37 mniej przypadków śmiertelnych z powodu infekcji koronawirusem.
Spada również dynamika liczby zakażeń koronawirusem. O ile pomiędzy sobotą a niedzielą w Hiszpanii zanotowano 6023 nowych infekcji, o tyle w ciągu ostatniej doby stwierdzono 4273 przypadki zachorowań na Covid-19.
952 nowych zakażonych koronawirusem; 101 nowych zgonów w Holandii
W Holandii w ciągu ostatniej doby o 952 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 101 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 260 nowych osób przyjęto do szpitali.
Tym samym od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 18 803 przypadki zakażenia, 1867 osób zmarło, a 7135 hospitalizowano - przekazał RIVM na stronie internetowej.
Rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom - podkreślił RIVM.
W ubiegłym tygodniu w Holandii z powodu Covid-19 zmarła pierwsza osoba w grupie wiekowej 35-39 lat, ale zdecydowana większość ofiar śmiertelnych miała ponad 70 lat.
Instytut ocenia, że liczba pacjentów przyjętych do szpitali i liczba zgłoszonych zgonów w Holandii rosną wolniej, niż można było się spodziewać, gdyby nie wprowadzono nadzwyczajnych środków.
Rośnie bilans ofiar koronawirusa na Bałkanach, najwięcej zmarłych w Serbii
Rośnie liczba ofiar pandemii koronawirusa w krajach Bałkanów. Najwięcej przypadków - 51 zgonów i 1908 infekcji - odnotowano w Serbii. W Słowenii zmarło 30 osób, 1021 jest zainfekowanych. W Bośni i Hercegowinie są już 24 ofiary i 689 zakażeń, a w Chorwacji - 15 i 1182.
Macedonia poinformowała o 18 zgonach i 555 infekcjach, Albania - o 21 i 377. W Czarnogórze potwierdzono dwa zgony i 223 zakażenia, a w Kosowie trzy ofiary śmiertelne i 145 infekcji.
W Serbii koronawirusem do niedzielnego popołudnia zakaziło się 1908 osób, a 51 chorych zmarło - podają władze medyczne na swoich stronach internetowych. Dodano, że 1082 pacjentów przebywa w szpitalach, z czego 98 na oddziałach intensywnej terapii.
Słoweńska agencja prasowa STA przekazała w poniedziałek, że według oficjalnych statystyk rządowych do poniedziałku odnotowano 1021 infekcji, z czego 21 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby; 30 osób zmarło, od niedzieli przybyły dwie nowe ofiary. Od początku epidemii 98 pacjentów uznano za wyleczonych. Koronawirusa wykryto u 156 pracowników służby zdrowia oraz u ok. 200 pensjonariuszy domów opieki.
W Bośni i Hercegowinie do poniedziałku rano potwierdzono 689 zakażeń, z czego 371 w Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej, 304 w Republice Serbskiej i 14 w Dystrykcie Brczko. W całym kraju na Covid-19 zmarło już 24 chorych - 17 w części muzułmańsko-chorwackiej i 7 w serbskiej - zakomunikowały władze medyczne poszczególnych jednostek administracyjnych tego państwa.
Chorwacki instytut zdrowia publicznego poinformował w niedzielę o 1182 infekcjach i 15 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. 125 chorych wyleczono. Najwięcej przypadków wykryto w stołecznym Zagrzebiu, w Splicie i w Osijeku.
Rząd Macedonii Północnej podał w niedzielę po południu, że bilans epidemii w tym kraju to 18 zmarłych i 555 zakażonych, spośród których 72 zdiagnozowano w ciągu ostatniej doby. 23 pacjentów wróciło do zdrowia.
Na stronach internetowych ministerstwa zdrowia Albanii czytamy w poniedziałek o 377 przypadkach infekcji i 21 zgonach. W ciągu ostatniej doby odnotowano 16 nowych zakażeń, a jedna osoba zmarła.
Resort zdrowia Czarnogóry poinformował w poniedziałek o 223 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Dwie osoby zmarły, a 37 pozostaje hospitalizowanych.
W Kosowie wykryto 145 infekcji wirusem SARS-CoV-2, trzech chorych nie udało się uratować - wyjaśnia komunikat tamtejszych władz medycznych.
Portugalski rząd zgodził się uwolnić 1200 więźniów z powodu epidemii
Rząd Portugalii zdecydował się uwolnić 1200 więźniów w związku z epidemią koronawirusa - poinformowała w poniedziałek minister sprawiedliwości Francisca Van Dunem. Zakłady karne opuszczą skazani, którym do końca kary zostało nie więcej niż dwa lata pozbawienia wolności.
Van Dunem wyjaśniła, że uwolnienie około 1200 więźniów to działanie prewencyjne, majce zapobiec szerzeniu się epidemii koronawirusa wśród więźniów, ale też służy przeciwdziałaniu infekcji wśród personelu zakładów karnych.
Wśród wychodzących z zakładów karnych nie mogą znaleźć się skazani za m.in. morderstwa, przemoc domową, agresję na tle seksualnym, kradzieże, przynależność do zorganizowanych grup przestępczych, korupcję oraz handel narkotykami.
Austria - rozluźnienie obostrzeń, ale pod pewnymi warunkami
Od 14 kwietnia w Austrii możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Będzie to możliwe jeśli utrzyma się zmniejszająca dynamika występowania nowych zakażeń.
Austriacki rząd zdecydował stopniowo rozluźniać wprowadzone wcześniej obostrzenia mające na celu zahamowanie pandemii koronawirusa.
Do tej pory Austria radziła sobie lepiej z kryzysem niż inne kraje
— powiedział kanclerz Sebastian Kurz w poniedziałek na konferencji prasowej. Austria zadziałała „szybciej i bardziej restrykcyjnie” - stwierdził.
Przedstawione propozycje nie są jeszcze konkretnym planem, tylko „określeniem celów” - dodał szef austriackiego rządu. Ich wprowadzenie będzie zależało od utrzymywania się słabnącej w ostatnich dniach na terenie Austrii dynamiki występowania nowych zakażeń koronawirusem.
Kanclerz zapowiedział, że przy spełnieniu dodatkowych warunków od 14 kwietnia właściciele sklepów z powierzchnią do 400 metrów kwadratowych będą mogli ponownie otworzyć swoje lokale.
Wśród wymogów wymienił stałą dezynfekcję powierzchni sklepowej i obowiązek kontroli, aby w sklepie przebywał maks. 1 klient na 20 metrów kwadratowych. Każdy klient będzie musiał nosić maseczkę ochronną. 14 kwietnia swoją działalność będą mogły wznowić także centra budowlano-remontowe.
Od 1 maja swoją działalność będą mogły wznowić wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie – zapowiedział Kurz. Lokale gastronomiczne i hotele będą musiały poczekać z otwarciem przynajmniej do połowy maja - postanowił rząd.
Również szkoły mają pozostać zamknięte do połowy maja, ale nie ma to mieć wpływu na egzaminy maturalne, których przeprowadzenie w obecnym semestrze - zapowiedział Kurz.
Nałożony na wszystkich obywateli częściowy zakaz opuszczania domu ma obowiązywać do końca kwietnia, a organizacja zgromadzeń masowych będzie zabroniona przynajmniej do końca czerwca.
Pandemia uderzyła w chińską gospodarkę, zamknięto prawie pół miliona firm
Ponad 460 tys. przedsiębiorstw zamknięto w Chinach na stałe w pierwszym kwartale 2020 roku – podał w poniedziałek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z negatywnym wpływem pandemii koronawirusa na chińską gospodarkę.
Ponad połowę zamkniętych w tym okresie firm stanowią przedsiębiorstwa młode, które działały od mniej niż trzech lat – zauważa gazeta, powołując się na dane dotyczące rejestracji działalności gospodarczej.
W pierwszym kwartale znacznie spadła również liczba nowych przedsiębiorstw. Zarejestrowano ich w tym okresie ok. 3,2 miliona, czyli o 29 proc. mniej niż od stycznia do marca ubiegłego roku.
Liczba zamkniętych przedsiębiorstw podkreśla wyzwania stojące przed Chinami na drodze do ożywienia gospodarki, której w pierwszym kwartale grozi ujemny wzrost, pierwszy od 1976 roku – pisze „SCMP”.
Wietnamscy naukowcy: Koronawirus ewoluuje
Wietnamscy naukowcy ogłosili, że nowy koronawirus powodujący Covid-19 przeszedł mutację i występuje w tym kraju w dwóch odmianach – informuje w poniedziałek na swoim portalu rządowa gazeta „Viet Nam News”.
Dziennik, powołując się na wicedyrektor Narodowego Instytutu Higieny i Epidemiologii dr Le Thi Quynh Mai, pisze, że wietnamscy naukowcy wyizolowali wirusa, którym zakazili się tamtejsi pacjenci podróżujący z Europy. Po porównaniu go z wirusem występującym u pacjentów zakażonych w Azji znaleziono istotne różnice.
Jak powiedziała dr Le, dalsze etapy badań mają ustalić, który ze szczepów koronawirusa jest bardziej zaraźliwy. Zaznaczyła, że jego rozprzestrzenianie się jest zależne m.in. od warunków środowiskowych, lecz wykrycie zmian, które zaszły w różnych szczepach wirusa, pomoże w produkcji szczepionki.
W poniedziałek wieczorem służby medyczne Wietnamu potwierdziły obecność nowego koronawirusa u czwórki pacjentów, co podnosi liczbę zachorowań na Covid-19 do 245. W azjatyckim kraju nie zanotowano dotąd żadnego zgonu. Obecnie wśród nowo wykrywanych w Wietnamie przypadków dominują te związane z podróżami do Europy.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/494655-raport-ze-swiata-merkel-za-wczesnie-na-zmiane-obostrzen