Liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie przekroczyła już 1,1 mln. Niepokojąco rośnie liczba osób, które niestety przegrały walkę z wirusem. Rządy wprowadzają nowe regulacje, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Poniżej prezentujemy raport dotyczący sytuacji na świecie.
CZYTAJ TAKŻE:
Francja - 518 zmarłych z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby
W ciągu ostatnich 24 godzin w szpitalach i ośrodkach opieki nad osobami starszymi we Francji zmarło 518 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych pandemii we Francji to 8078.
Spośród ofiar śmiertelnych zanotowanych w ostatniej dobie 357 zmarło w szpitalach, a 161 w domach opieki. To drugi dzień z rzędu, w którym liczba zmarłych w szpitalach zmniejszyła się w obydwu kategoriach.
Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem w szpitalach wzrosła o 1806 i wynosi obecnie 70 478 - podał Salomon.
Czechy przyjmą pacjentów z Francji
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w niedzielę o kolejnych pięciu ofiarach śmiertelnych koronawirusa. W sumie zmarło 67 osób. Łączna liczba zakażonych wyniosła 4543. Premier Andrej Babisz zapowiedział, że do czeskich szpitali trafi sześciu chorych z Francji.
W niedzielę zmarły trzy osoby - dwie w wieku ponad 60 lat z Pragi i kraju (województwa) ołomunieckiego oraz pięćdziesięciolatek, na którego temat nie podano żadnych szczegółów. Dwie pozostałe ofiary zmarły wcześniej, ale ministerstwo zdrowia ujęło je w statystykach dopiero w niedzielę.
Premier Babisz zapowiedział, że Poliklinika Uniwersytecka z Brna przyjmie sześciu zakażonych koronawirusem pacjentów z Francji, którzy wymagają podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie. Najprawdopodobniej trafią oni na oddział w poniedziałek po południu.
We Francji na oddziałach szpitalnych brakuje łóżek wyposażonych w specjalistyczną aparaturę. Kilku takich pacjentów przyjęły szpitale w Niemczech. W niedzielę na prośbę strony francuskiej odpowiedzieli Czesi.
Babisz zwrócił uwagę, że wcześniej Praga pomagała już Hiszpanii, Włochom oraz Słowenii, przekazując środki ochrony osobistej dla służby zdrowia w tych krajach.
W Kanadzie rośnie liczba zmarłych
O 20 proc. zwiększyła się w ciągu doby w Kanadzie liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem - poinformowały w niedzielę władze kraju. W ciągu ostatniej doby zmarły 44 zakażone osoby, a infekcje koronawirusem wykryto u 1,5 tys. osób.
Łączny bilans epidemii w Kanadzie to obecnie 258 ofiar śmiertelnych i 14 426 zakażeń.
W niedzielę premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że zaoferuje rezerwistom w armii pełnowymiarowe zatrudnienie na najbliższe miesiące. Ma to być sposób na wzmocnienie sił zbrojnych i złagodzenie skutków gospodarczych pandemii. Prognozy mówią, że PKB Kanady może w tym roku skurczyć się o 5 proc.
Prawie 16 tys. zgonów we Włoszech
We Włoszech o 525, do 15 887, wzrosła w ciągu doby liczba osób zmarłych zakażonych koronawirusem - podała w niedzielę Obrona Cywilna. Dotąd potwierdzono ponad 124 tys. przypadków infekcji. Obecnie wirusa ma 91 tys. osób; jest wzrost o 2900 nowych zakażeń.
Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli powiedział, że najnowszy dobowy bilans zmarłych jest najniższy od 19 marca.
Jako dwie dobre wiadomości podał spadek liczby chorych hospitalizowanych oraz tych na oddziałach intensywnej terapii.
Te dobre informacje nie mogą prowadzić nas do obniżenia czujności. Wychodzić (z domu) można tylko w razie uzasadnionej potrzeby
—przypomniał szef OC.
Liczba osób wyleczonych sięgnęła w niedzielę 21,8 tys.; to o 819 więcej niż poprzedniego dnia.
Władze Lombardii poinformowały, że poprawia się sytuacja w epicentrach epidemii, czyli Brescii i Bergamo.
Za niepokojącą uznano sytuację w Mediolanie. W całym regionie w ciągu jednego dnia zmarło 249 osób; w sobotę było to 345 zgonów.
Borrelli ogłosił, że od niedzieli chorzy z Lombardii nie będą już transportowani do innych regionów, ponieważ poprawie uległa sytuacja w tamtejszych szpitalach.
Ponadto zaznaczył, że we Włoszech ruszyła masowa produkcja maseczek. Dzięki temu możliwe będzie zaopatrzenie w nie całej ludności - zapewnił.
Analizując dane z kraju, prezes Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro ocenił, że „krzywa zaczęła opadać, spada też liczba zmarłych. Musimy zacząć myśleć o fazie numer 2, jeśli dane te się potwierdzą”. Druga faza ma oznaczać stopniowe otwieranie kraju i znoszenie ograniczeń.
Toskania wprowadza obowiązek noszenia maseczek
W Toskanii będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek poza domem - ogłosił w niedzielę przewodniczący władz regionu Enrico Rossi. Zapowiedział, że wśród mieszkańców zostanie rozdanych 10 milionów maseczek, po trzy na osobę.
Rossi poinformował w mediach społecznościowych o planie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek. Jak dodał, władze regionu już zamówiły ponad 10 milionów maseczek, które zostaną rozesłane do władz wszystkich miast i gmin.
Poprosimy je, aby maseczki zostały rozprowadzone jak najszybciej po domach, także dzięki pomocy wolontariuszy
—świadczył szef władz Toskanii.
Czytam w gazetach, że zanotowano wiele niewłaściwych zachowań ze strony obywateli i że jest zbyt wiele zgromadzeń. Dlatego chcę wydać rozporządzenie, które wprowadzi obowiązek korzystania z maseczki poza domem
—podkreślił.
Decyzję szefa władz regionu poparł burmistrz Florencji Dario Nardella.
Od niedzieli nakaz noszenia maseczek bądź zasłaniania ust i nosa szalikami lub innymi kawałkami tkanin poza domem obowiązuje w Lombardii.
Skokowy wzrost zakażeń koronawirusem w Singapurze
120 nowych infekcji koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Singapurze - podały władze w niedzielę. To największy dobowy wzrost zakażeń w kraju uznawanym dotąd za model walki z epidemią. Tymczasem epidemia okazuje pierwsze oznaki spowolnienia na Filipinach.
120 nowych przypadków w Singapurze to wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do poprzedniego dnia - również rekordowego. Całkowita liczba zakażeń w mieście-państwie wynosi teraz 1309.
Była brytyjska kolonia była dotychczas jednym z najlepiej radzących sobie z wirusem państw. W kraju prowadzono m.in. ambitny program testów oraz śledzenia kontaktów zakażonych. Jednak w ostatnim czasie w kraju zaczęto wykrywać coraz więcej zakażeń, których źródła nie dało się zidentyfikować. W reakcji Singapur wprowadził w tym tygodniu restrykcje mające spowolnić rozwój epidemii, m.in. zamknięto większość sklepów i szkół.
Znacznie ostrzejsze środki wprowadzono już w drugiej połowie marca na Filipinach. Weekendowe statystyki zakażeń pokazują, że restrykcje być może zaczęły przynosić efekt. W sobotę odnotowano tam najniższą od ponad tygodnia liczbę nowych potwierdzonych testami zakażeń - 76. W niedzielę było ich więcej - 152, ale nadal jest to znacznie mniej niż w ciągu ostatniego tygodnia, kiedy średnio notowano ok. 300 nowych przypadków dziennie. Łącznie w kraju wykryto 3246 infekcji, a 152 zakażone osoby zmarły.
Liczba nowych zakażeń ustabilizowała się w Malezji, kraju o największej ich liczbie w Azji Południowo-Wschodniej. W ciągu ostatniej doby przybyło tam 179 zainfekowanych osób, a cztery w wyniku infekcji zmarły. Łączny bilans to 3662 przypadki zakażenia i 61 ofiar śmiertelnych.
115 zgonów w Holandii
W ciągu ostatniej doby w Holandii zmarło 115 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w niedzielę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Całkowita liczba zgonów spowodowanych dotąd przez epidemię to 1766.
115 zmarłych to najniższy dobowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii w kraju od pięciu dni. W sobotę w holenderskich szpitalach zarejestrowano 164 zgony z powodu koronawirusa.
W porównaniu z sobotą zwiększyła się jednak liczba nowych potwierdzonych zakażeń. W niedzielę przybyło 1224 zainfekowanych, co daje łączną liczbę 17 851 przypadków.
Ćwiczenia fizyczne na zewnątrz mogą zostać zakazane w Wielkiej Brytanii
Ćwiczenia fizyczne na zewnątrz mogą zostać zakazane, jeśli ludzie nadal będą ignorować nakaz pozostawania w domach i zachowywania dystansu społecznego - ostrzegł w niedzielę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.
Jeśli nie chcecie, żebyśmy musieli podjąć kroki w celu zakazania wszelkich form ćwiczeń poza własnym domem, to musicie przestrzegać zasad. W chwili obecnej zdecydowana większość ludzi to robi. Ale nie powinniśmy łamać zasad, ponieważ to powoduje, że wirus bardziej się rozprzestrzenia, zatem być może będziemy musieli podjąć dalsze działania
— powiedział Hancock w stacji BBC.
Z kolei w stacji Sky News wskazał, że korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego z ćwiczeń są „naprawdę ważne” i nie chce usuwać ćwiczeń z listy wyjątków uzasadniających wyjście z domu.
Jeśli w wyniku tego zbyt wiele osób wychodzi na zewnątrz i lekceważy inne zasady, ponieważ mówią „dobrze, jeśli mogę ćwiczyć, to mogę robić także inne rzeczy”, to obawiam się, że będziemy musieli podjąć działania
— wyjaśnił Hancock.
Ostrzeżenie to jest związane z faktem, że w sobotę, korzystając z ładnej pogody, znowu wiele osób w Wielkiej Brytanii wyszło na spacery bądź do parków. Ćwiczenia fizyczne - raz dziennie i tylko samemu lub z osobą, z którą się mieszka - zostały wymienione jako jeden z nielicznych powodów uzasadniających wychodzenie na zewnątrz. Inne to niezbędne zakupy, wizyty lekarskie, pomoc potrzebującym i praca, jeśli nie może być wykonywana zdalnie i jest niezbędna.
Nowy lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział, że jeśli rząd wprowadzi zakaz ćwiczeń na zewnątrz, jego ugrupowanie to poprze.
Tymczasem jeden z czołowych doradców rządu, epidemiolog Neil Ferguson z Imperial College London ocenił w niedzielę, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii może sięgnąć od 7 do 20 tys.
Mieliśmy geometrycznie rosnącą krzywą infekcji, którą przerwaliśmy w pewnym momencie. Nie mamy teraz możliwości zmierzenia, ile osób zostało zakażonych, to będzie wymagało testów na obecność przeciwciał, dlatego też dokonujemy statystycznych szacunków w tym zakresie i są one obarczone jakimś stopniem niepewności. „Myślimy, że może to być od ok. 7 tys. do nieco ponad 20 tys. (ofiar śmiertelnych)
— powiedział Ferguson w stacji BBC. Liczbę 20 tys. jako prawdopodobny bilans ofiar wskazywał on już kilka razy w ostatnim czasie.
W sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie 708 nowych zgonów w czasie poprzedniej doby, wskutek czego ich łączna liczba wzrosła do 4 313.
W ciągu doby zmarły 184 osoby; ponad 91 tys. zakażonych w Niemczech
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 184 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju wynosi 1 342. W sumie potwierdzono 91 714 przypadków zakażenia Covid-19.
Dzienna liczba zgonów wzrosła o 43 w stosunku do 141 przypadków, które RKI zarejestrował w dniu poprzednim.
Nieznacznie, bo o 146, zmniejszyła się za to dobowa liczba nowych zakażeń. W niedzielę RKI poinformował o 5 936 nowych przypadkach, a dzień wcześniej dobowy przyrost wynosił 6 082 zainfekowane osoby.
Najwięcej - 23 846 przypadków zakażeń - odnotowano na terenie Bawarii. To ponad 26 proc. wszystkich zakażeń zidentyfikowanych na terenie Niemiec. Bawaria ma też największą liczbę zgonów wśród niemieckich krajów związkowych – dotychczas zmarło tam 396 osób.
Wskaźnik śmiertelności wśród zakażonych Covid-19 w Niemczech wynosi 1,2 proc. - podało RKI w piątek. Oznacza to, że wskaźnik jest w RFN o wiele niższy niż w innych krajach najbardziej dotkniętych pandemią, jak Włochy, Hiszpania, Francja i Stany Zjednoczone.
Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 5389
Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji według stanu na niedzielę wynosi 5 389 - poinformował sztab powołany przez władze. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 658 nowych zachorowań, z czego 536 w Moskwie. Od początku pandemii zmarło 45 osób, wyzdrowiało 355.
45 nowych przypadków koronawirusa wykryto w obwodzie moskiewskim, 22 przypadki - w obwodzie niżnienowogrodzkim, a 20 - w drugim co do wielkości mieście Rosji, Petersburgu. Po dziesięć zachorowań odnotowano w obwodzie tulskim i leningradzkim. Po kilka przypadków odnotowano w regionach Syberii, na Dalekim Wschodzie i na Kamczatce, a także na anektowanym Krymie, który Moskwa zalicza do podmiotów Federacji Rosyjskiej.
Wcześniej w niedzielę władze Moskwy poinformowały o 536 nowych przypadkach koronawirusa zarejestrowanych w stolicy. Na Moskwę przypada 87 proc. ogółu chorych w Rosji.
Mer Siergiej Sobianin powiedział, że stolica znajduje się w najwyższej w grupie ryzyka, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest tak dlatego, że przez miasto przejeżdżała ogromna liczba ludzi, z których wielu było zakażonych. Moskwa według oficjalnych statystyk liczy 15 milionów mieszkańców, nieoficjalnie ocenia się, że jest to kilka milionów więcej.
Hiszpania: W ciągu ostatniej doby 674 zgony na Covid-19
O 674 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa – poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 12 418. W Hiszpanii zakażonych zostało łącznie ponad 130 tys. osób.
W sumie od początku epidemii infekcję wykryto u 130 759 osób – przekazał resort zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 6023 nowe zakażenia.
Władze sanitarne Hiszpanii wskazały w niedzielnym komunikacie na zjawisko osłabienia dynamiki zgonów oraz zachorowań na Covid-19. Zaznaczyły jednak, iż kraj ten wciąż pozostaje drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, jeśli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem.
Najwięcej ofiar śmiertelnych Covid-19 na terenie Hiszpanii zanotowano dotychczas we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Do niedzielnego przedpołudnia zmarło tam 4 941 pacjentów, a zachorowało 37 584. W ciągu ostatniej doby liczba zgonów wzrosła w stołecznej aglomeracji o 218, a zakażeń o 1 335.
W niedzielę przed południem władze Madrytu potwierdziły odbiór materiałów ochronnych od chińskich darczyńców, m.in. przedsiębiorców. W przekazanym ładunku znajduje się 100 tys. masek, 60 tys. rękawic ochronnych oraz 5 tys. gogli.
Według najnowszych danych w ciągu ostatniej doby liczba pacjentów, którzy wymagali przeniesienia na oddział intensywnej terapii w szpitalach na terenie całego kraju, zwiększyła się o 229 do 6 861.
Ministerstwo zdrowia szacuje, że od końca stycznia, kiedy w Hiszpanii potwierdzono pierwszy przypadek infekcji koronawirusem, wyleczonych zostało już ponad 38 tys. osób. W ciągu ostatniej doby za zdrowe uznano blisko 8 tys. osób.
W niedzielę premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas wideokonferencji z udziałem premierów wspólnot autonomicznych zapowiedział, że do wszystkich regionów rząd skieruje około 1 mln testów do szybkiego wykrywania koronawirusa.
Rośnie liczba zakażonych Covid-19 na Białorusi - już 562 przypadki
O 562 przypadkach zakażenia koronawirusem na Białorusi od początku epidemii poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju. W szpitalach przebywają 502 osoby, zmarło osiem.
Według stanu na 5 kwietnia w szpitalach przebywają 502 osoby zainfekowane koronawirusem. U większości pacjentów choroba przebiega w formie lekkiej lub średniej
— przekazał w komunikacie resort zdrowia. Informację opublikowano na profilu ministerstwa w komunikatorze Telegram.
Po odbyciu leczenia wyzdrowiały 52 osoby. Zarejestrowano osiem przypadków śmiertelnych osób, u których koronawirus spowodował powikłania na tle wielu chorób chronicznych
— wyjaśniono.
Dzień wcześniej informowano o 440 potwierdzonych przypadkach zakażenia Covid-19.
Media niezależne informują tymczasem o szeregu problemów w białoruskich szpitalach, m.in. o poważnych niedoborach środków ochrony osobistej dla lekarzy – masek i kombinezonów ochronnych. W internecie organizowane są zbiórki takiego sprzętu dla poszczególnych szpitali.
Mieszkańcy Mińska założyli maski; ferie szkolne przedłużone
Pomimo braku oficjalnej kwarantanny, coraz więcej mieszkańców białoruskiej stolicy pozostaje w domu, a wychodząc – zakłada maski. W sobotę władze Białorusi potwierdziły przedłużenie ferii szkolnych o kolejny tydzień.
Jeszcze kilka dni temu ludzie noszący maski ochronne należeli do rzadkości. Dzisiaj to powszechny widok w Mińsku - w sklepach i innych miejscach publicznych.
Pracownicy sklepów, banków, stacji benzynowych pracują w maskach i rękawiczkach. Praktycznie we wszystkich miejscach udostępniono dla klientów środki do dezynfekcji.
W sobotę wieczorem prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, opierając się na rekomendacjach ministra oświaty, podjął decyzję o przedłużeniu o tydzień ferii szkolnych, które formalnie skończyły się w piątek.
Liczba zakażonych w Tokio wciąż rośnie - w niedzielę ponad 130 nowych przypadków
Liczba zakażonych koronawirusem w Tokio rośnie kolejną dobę z rzędu. W niedzielę odnotowano kolejny rekord - ponad 130 nowych przypadków - podał tego dnia japoński publiczny nadawca NHK, powołując się na władze stolicy Japonii.
Tym samym liczba zakażonych w Tokio wzrosła do ponad 1000. Jak wskazuje NHK, jest to najwyższy jak dotąd dobowy wzrost potwierdzonych przypadków infekcji w tej 13-milionowej metropolii.
Gubernator Tokio Yuriko Koike pojawiła się w niedzielę w porannym programie informacyjnym i po raz kolejny powtórzyła swój apel do mieszkańców, aby unikali niepotrzebnego wychodzenia z domów. Podkreśliła przy tym, że „zagrożone jest życie”.
Według najnowszych danych prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland w USA od początku pandemii koronawirusa, który w pierwszej kolejności pojawił się pod koniec ub.r. w Chinach, na świecie stwierdzono 1,2 mln zakażeń, ponad 64,7 tys. osób zmarło, a ok. 247 tys. zostało wyleczonych.
Od początku epidemii w Japonii stwierdzono ok. 3900 przypadków infekcji, w tym 712 osób zakażonych na statku wycieczkowym Diamond Princess. Reuters podaje, że w Japonii na Covid-19 zmarło dotąd 88 osób.
Liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Iranie przekroczyła 3600
Liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Iranie osiągnęła 3603 - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju w niedzielę w telewizji państwowej. W ciągu ostatniej doby zmarło 151 osób. Od początku epidemii stwierdzono ponad 58 tys. zakażeń.
Wcześniej tego dnia prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że aktywność gospodarcza „niskiego ryzyka” zostanie wznowiona w Iranie 11 kwietnia.
Iran jest krajem najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 na Bliskim Wschodzie.
Jak zauważa agencja Reutera, władze kraju walczą o powstrzymanie rozprzestrzeniania się bardzo zakaźnej choroby układu oddechowego Covid-19, ale obawiają się również, że środki mające na celu ograniczenie życia publicznego w celu powstrzymania wirusa mogłyby zniszczyć i tak już obciążoną amerykańskimi sankcjami gospodarkę.
Szef władz Lombardii: Należy przykryć usta i nos maseczką lub tkaniną
Szef władz włoskiego regionu Lombardia Attilio Fontana zaapelował do mieszkańców, aby od niedzieli wychodzili z domu wyłącznie z zasłoniętymi ustami i nosem. Jak dodał, ponieważ brakuje maseczek, należy użyć każdej możliwej tkaniny.
W ten sposób w sobotę wieczorem w wywiadzie telewizyjnym Fontana wyjaśnił , jak należy stosować się do jego rozporządzenia w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa po wyjściu z domu.
Nie jesteśmy na tyle szaleni, by wydawać rozporządzenia, które są niewykonalne. Wiemy doskonale, że maseczek brakuje i trudno je znaleźć
— stwierdził przewodniczący władz Lombardii, czyli epicentrum koronawirusa we Włoszech.
Dodał następnie tłumacząc sens nowego dekretu:
Za każdym razem, gdy wychodzi się z domu należy zastosować wszystkie dozwolone i odpowiednie środki prewencyjne, by chronić siebie i innych przed zakażeniem, także używając maseczki albo ewentualnie wykorzystując każdy materiał, by przykryć nos i usta.
To pierwszy region we Włoszech, w którym wprowadzono taki obowiązek.
Drugi ośrodek dla migrantów w Grecji objęto kwarantanną
Greckie służby objęły kwarantanną w tym tygodniu drugi ośrodek dla migrantów po uzyskaniu przez jednego z mężczyzn, 53-letniego Afgańczyka, wyniku pozytywnego na obecność koronawirusa - poinformowało w niedzielę ministerstwo do spraw migracji.
Afgańczyk, który został zarażony, mieszka ze swoją rodziną w obozie w Malakasie, ok. 40 km na północ od Aten, wraz z setkami innych migrantów i osób ubiegających się o azyl. Został przewieziony do szpitala w stolicy - informuje agencja Reutera. I dodaje, że dalej będą przeprowadzane testy u osób, z którymi mężczyzna się kontaktował.
Ministerstwo sprecyzowało, że obóz zostanie poddany kwarantannie przez dwa tygodnie; zostaną także wzmocnione siły policyjne pilnujące tego miejsca.
W czwartek władze objęły kwarantanną położony 75 km na północny wschód od Aten obóz dla migrantów Ritsona po wykryciu koronawirusa u 20 osób ubiegających się o azyl.
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto w Grecji w lutym, do tej pory odnotowano tam łącznie 1673 zarażonych i stwierdzono 68 zgonów; 92 osoby przebywają na oddziałach intensywnej terapii, a 10 osób, które wyzdrowiały, je opuściło. Przez kraj przeszła w latach 2015-2016 fala ponad miliona azjatyckich i afrykańskich migrantów, podążających z Turcji na północ Europy. W przepełnionych obozach dla uchodźców na sąsiadujących z tureckim wybrzeżem greckich wyspach przebywa obecnie ponad 40 tys. ludzi.
Resort ds. migracji poinformował, że w marcu uruchomiono nowy oddzielny obiekt typu zamkniętego dla migrantów, którzy przybyli do Grecji po 1 marca.
W USA już co najmniej 8476 zgonów z powodu Covid-19
Co najmniej 8476 osób zmarło w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Sobota była kolejnym już w USA dniem z ponad tysiącem ofiar śmiertelnych Covid-19.
Pod względem liczby zmarłych osób zakażonych koronawirusem USA plasują się obecnie na trzecim miejscu, po Włoszech i Hiszpanii.
Najgorsza sytuacja panuje w aglomeracji Nowego Jorku, duże ogniska choroby są też w Kalifornii, Luizjanie, stanie Waszyngton oraz nad Wielkimi Jeziorami.
Łącznie na świecie wykryto ponad 1,2 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Ok. jedna czwarta z nich przypada na Stany Zjednoczone, gdzie testy przeprowadzane są masowo. Do soboty pod kątem koronawirusa przebadano w USA już ponad 300 tys. osób.
W amerykańskich szpitalach brakuje środków ochronnych oraz respiratorów. Rodzime firmy zwiększyły ich produkcję, ale - jak pisze „Wall Street Journal” - nie jest to wystarczające tempo na zaspokojenie rosnących potrzeb służby zdrowia.
Lekarze przygotowują się do selekcji chorych, którym będą nieśli pomoc - pierwszeństwo będą miały osoby z szansą na przeżycie. Według szacunków gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo już w przyszłym tygodniu szpitale nie będą mogły zająć się każdym pacjentem z Covid-19.
Jeśli przyjdzie osoba potrzebująca respiratora, a jego nie będzie, to ta osoba umrze. Takie są brutalne fakty
— mówił.
Prezydent USA Donald Trump zdecydował o wysłaniu do Nowego Jorku 1000 pracowników medycznych na pomoc w walce z koronawirusem. Będą to m.in. lekarze, pielęgniarki i specjaliści ds. chorób układu oddechowego.
W sobotę na lotnisko JFK w Nowym Jorku dotarł samolot z przesyłką od mających silne związki z miastem Joe Tsai, miliardera i współzałożyciela Alibaby, chińskiego giganta e-commerce, oraz jego żony Clary Wu Tsai. Przekazali w darze 2,6 mln maseczek, 170 tys. gogli i 2000 respiratorów. Rozdzieleniem ich zajmą się władze stanowe.
Wzrost włamań w Nowym Jorku w czasie epidemii koronawirusa
W zmagającym się z epidemią koronawirusa Nowym Jorku odnotowano wzrost włamań - wynika z danych miejscowej policji. Właściciele niektórych sklepów, w tym na prestiżowej Piątej Alei, dla bezpieczeństwa zabijają wejścia i okna wystawowe deskami.
Od 12 do 31 marca włamania w Nowym Jorku zwiększyły się o 75 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Odnotowano ich łącznie 254.
Wzrost w tych policyjnych statystykach przypada na okres, w którym nowojorczycy zmagają się ze śmiercionośną epidemią koronawiursa. Wszystkim firmom, które nie prowadzą w tym czasie niezbędnej działalności, nakazano wstrzymanie pracy.
Wzrost włamań dotyczy wszystkich pięciu okręgów Nowego Jorku - Brooklynu, Bronksu, Manhattanu, Queensu oraz Staten Island.
Jednocześnie - jak wykazują policyjne statystyki - w drugiej połowie marca w Nowym Jorku odnotowano spadek gwałtów, morderstw i napadów o ok. jedną piątą w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku.
W obawie przed złodziejami właściciele części nowojorskich sklepów zabili deskami wejścia i szyby wystawowe. Dotyczy to też lokali na Piątej Alei na Manhattanie, jednej z najpopularniejszych ulic handlowych świata.
W mieście Nowy Jork z powodu koronawirusa zmarło dotychczas ponad 2,6 tys. osób. Władze ostrzegają, że szczyt epidemii dopiero nadejdzie.
Zazwyczaj tętniące życiem miasto całkowicie wymarło. Wielu mieszkańców je opuściło. Ci, którzy zostali, tak jak potrafią starają się okazywać swoją wdzięczność lekarzom; medycy mogą liczyć m.in. na darmowe posiłki.
Ponad 300 tys. wykrytych przypadków koronawirusa w USA
W USA zdiagnozowano do soboty już ponad 300 tys. przypadków koronawirusa z łącznych ok. 1,1 mln na świecie. Oznacza to, że mniej więcej co czwarta osoba z wykrytym Covid-19 mieszka w Stanach Zjednoczonych.
W USA masowo przeprowadzane są testy na koronawirusa. Pod względem ich liczby kraj ten jest zdecydowanym światowym liderem.
Według prognoz Białego Domu, Covid-19 może spowodować od 100 tys. do 240 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu obecnych ograniczeń. Szczyt epidemii - jak przewidują rządowe modele - ma w USA przypadać na połowę kwietnia.
30 nowych przypadków koronawirusa w Chinach
30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach - poinformowała w niedzielę państwowa komisja zdrowia. 25 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Trzy kolejne osoby zmarły z powodu Covid-19.
Pięć nowych infekcji stwierdzono w prowincji Guangdong w południowych Chinach - sprecyzowała państwowa komisja zdrowia.
Od początku epidemii liczba osób zakażonych w Chinach wzrosła do 81 669, w tym koronawirusa wykryto u 913 osób z zagranicy.
W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły trzy kolejne osoby w prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie Covid-19 pojawił się w pierwszej kolejności. Hubei jest regionem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa w tym kraju. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 3 329.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/494459-raport-brytyjski-rzad-rozwaza-zakaz-cwiczen-na-zewnatrz