Francuski resort zdrowia poinformował w środę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 231. W sumie z powodu Covid-19 zmarło we Francji 1331 osób.
Liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii wzrosła o 311, do 2827 - przekazało ministerstwo.
Dwie ofiary w Moskwie
W Moskwie zmarły dwie osoby, u których wykryto zakażenie koronawirusem; były to osoby w wieku 88 i 73 lat, u których potwierdzono zapalenie płuc i które cierpiały także na inne schorzenia - poinformował w środę sztab powołany w stolicy Rosji do walki z koronawirusem.
W komunikacie sztab nie podał przyczyny zgonu tych dwóch osób. Podkreślił zarazem, że osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe powinny „bezwzględnie przestrzegać wymogu izolacji”.
W Czechach zmarły trzy osoby
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. Obowiązywać zaczął zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.
Dwie osoby spośród zmarłych były hospitalizowane. Wszystkie ofiary były w podeszłym wieku i miały choroby przewlekłe. Minister zdrowia Adam Vojtiech podał, że około 20 chorych jest w poważnym stanie.
Kolejne dwie ofiary w Irlandii
Kolejne dwie osoby zmarły w środę w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do dziewięciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.
W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzonych zostało 235 nowych zakażeń i ich liczna wynosi obecnie 1564. To oznacza, że środa była trzecim kolejnym dniem, w którym liczba nowo wykrytych przypadków przekroczyła 200.
Ministerstwo zdrowia podało, ok. 57 proc. wszystkich dotychczasowych zakażeń wykryto w stolicy kraju, Dublinie. Ocenia się, że ok. 80 proc. wszystkich przypadków w Irlandii ma przebieg łagodny do średniego, 14 proc. poważny, zaś 6 proc. zakażonych jest w stanie krytycznym. Jak dotychczas w Irlandii z powodu Covid-19 hospitalizowano co najmniej 305 osób, z czego 39 jest lub było na oddziałach intensywnej terapii.
Wzrasta liczba ofiar koronawirusa wśród włoskich lekarzy
Do 31 wzrosła we Włoszech w środę liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem. 17 z nich to lekarze rodzinni. Zakażonych jest ponad 5 tysięcy pracowników służby zdrowia.
Włoskie media podkreślają, że tragiczny bilans zgonów lekarzy rósł w środę niemal z godziny na godzinę. Najpierw zmarło trzech lekarzy rodzinnych z Piemontu, Lombardii i Sycylii, następnie dwóch dentystów. Wieczorem poinformowano o śmierci lekarki z Bergamo w Lombardii, czyli epicentrum epidemii we Włoszech.
Portugalczycy uciekają przed pandemią na wieś
Tysiące Portugalczyków z powodu rozszerzającej się epidemii Covid-19 opuściły „po cichu” swoje mieszkania w miastach, aby zaszyć się na prowincji. Masową “ucieczkę” w obawie przed zakażeniem koronawirusem potwierdzają portugalskie media i władze rolniczych gmin.
Migrację Portugalczyków z dużych miast odnotował w środę m.in. wydawany w Lizbonie dziennik „Publico”. Gazeta twierdzi, że najwięcej osób wśród miejskich migrantów, którzy na czas epidemii przenieśli się do swoich wiejskich rezydencji, stanowią mieszkańcy aglomeracji lizbońskiej oraz Porto.
Telewizja RTP przypomniała, że właśnie w tych miastach najszybciej rozszerza się epidemia koronawirusa. Zakażenie do środowego popołudnia potwierdzono u ok. 3 tys. osób w Portugalii, a 43 chorych zmarło.
Cytowani przez media samorządowcy potwierdzają szczególnie wysoką liczbę nowo przybyłych osób w Alentejo, rolniczym regionie kraju, położonym na południe i południowy zachód od aglomeracji lizbońskiej.
“Publico” wskazuje, że także na terenie gmin w środkowej części kraju lokalne władze notują szybko rosnącą liczbę “obcych tablic rejestracyjnych” w okresie epidemii. Obawiają się, że przybysze zainfekują mieszkańców regionu.
“Od ponad tygodnia napływa do nas bardzo wielu ludzi. W poniedziałek potwierdziliśmy w naszej gminie pierwszy przypadek zachorowania na Covid-19. Ostrzegliśmy już naszych mieszkańców przed kontaktami z przybyszami” - powiedział burmistrz miasta Arganil Paulo Costa.
Część portugalskich mediów wskazuje, że wśród udających się na prowincję osób mogą być zakażeni, gdyż 80 proc. infekcji koronawirusem w Portugalii stanowią lekkie przypadki, niewymagające hospitalizacji. Przykładem może być zatrzymana w środę przez policję w Funchal na Maderze pacjentka, która pomimo zakażenia koronawirusem próbowała się udać w podróż za miasto.
Liczba zakażeń w Niemczech wzrośnie do 70 tys.
Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrośnie w weekend do 70 tys., ale w przyszłym tygodniu możliwy jest spadek nowych przypadków – powiedział w środę szef Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali (DKG) Gerald Gass.
Nowe przypadki zakażeń są wykrywane średnio po ośmiu dniach – stwierdził Gass w rozmowie z grupą medialną Funke. „Oznacza to, że dopiero osiem dni po wprowadzeniu ogólnokrajowego zakazu kontaktów dostrzeżemy w statystykach związane z nim sukcesy” - powiedział dziennikarzom.
Do końca bieżącego tygodnia liczba zakażeń w Niemczech może zwiększyć się do 70 tys. przypadków, a wszystkich, także niewykrytych zachorowań, może być już 700 tys. - twierdzi szef DKG.
W niemieckich szpitalach przebywa obecnie ok. 4 tys. pacjentów, z czego ok. 1 tys. jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii – poinformował Gass. Dodał, że pracownicy niemieckich szpitali „naprawdę niezwykle się poświęcili”, aby jak najlepiej przygotować się na nadchodzących pacjentów.
Według podanych w środę rachunków Instytutu im. Roberta Kocha w Niemczech zidentyfikowano dotąd 31 554 przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano związanych z tym 149 zgonów.
Nowy Jork: Tylko w środę aż 30 811 zakażeń
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał w środę, że liczba zakażeń koronawirusem w stanie szybko rośnie i wyniosła tego dnia 30 811. Podkreślił jednak, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że wprowadzone restrykcje są skuteczne.
Chodzi m.in. o ograniczenia jeśli chodzi o spotkania towarzyskie i apele władz o stosowanie zasady „społecznego dystansu”.
Z danych służby zdrowia, które przedstawił gubernator, wynika, że liczba przypadków koronowirusa w stanie Nowy Jork wynosi 30 811, a dotychczas zmarło 285 zakażonych osób. Miasto Nowy Jork, z 17 856 przypadkami koronowirusa, stało się epicentrum zachorowań.
Testami na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 objęto dotychczas 103 470 osób, z czego 44 076 w samym mieście.
Stan wyjątkowy w Angoli
Prezydent Angoli Joao Lourenco zapowiedział w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas potwierdzono tam trzy infekcje SARS-CoV-2.
Uzasadniając swoją decyzję o mającym obowiązywać od piątku do 11 kwietnia stanie wyjątkowym, Lourenco wyjaśnił, że jego ogłoszenie pomimo niskiej liczby zakażeń wynika z “chęci uniknięcia błędów innych państw, w których epidemia osiągnęła duże rozmiary”.
Angolska gazeta “Novo Jornal” w internetowym wydaniu odnotowała, że decyzja prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została poprzedzona uzyskaniem zgody prezydium parlamentu.
Na podstawie przepisów o stanie wyjątkowym władze Angoli będą mogły m.in. zobowiązać obywateli do pozostania w domach, przejąć tymczasową kontrolę nad prywatnymi spółkami na rzecz walki z epidemią oraz użyć siły w przypadku strajków lub manifestacji.
gah/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/492948-caly-swiat-zmaga-sie-z-koronawirusem-zatrwazajace-dane
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.