Rosyjskie władze zmieniają swe podejście do epidemii Covid-19. O ile jeszcze w ubiegłym tygodniu Władimir Putin mówił publicznie, że zamykając granice udało się uchronić Rosję przed szalejąca na świecie zarazą, to teraz w telewizyjnym wystąpieniu apelował do Rosjan o jedność w godzinie próby, informował o decyzjach władz, a także uzasadniał podjęte kroki tym, że Rosji z racji jej geograficznego położenia „nie można odseparować od świata”.
Ta zmiana zarówno retoryki, jak i zaostrzenie środków bezpieczeństwa, do których należy w pierwszym rzędzie ogłoszenie tygodniowej ogólnonarodowej kwarantanny (Rosjanie mają pozostać w domach zachowując prawo do wynagrodzenia) jest wynikiem szybko pogarszającej się sytuacji. Liczba chorych przyrasta każdego dnia o 30 %, a w najbliższym czasie, jak powiedział wczoraj mer Moskwy Sergiej Sobianin, który spotkał się z Putinem, może zacząć narastać w sposób lawinowy, bo dotychczasowa niewielka liczba przypadków jest raczej efektem opóźnień w zakresie przeprowadzenia testów. W Moskwie, wczoraj, bo ta liczba dziś już może być nieaktualna, było 500 osób objętych obserwacją, których testy, jak oświadczył Sobianin, w 90 % będą pozytywne. Dziś media rosyjskie informują o dwóch, pierwszych w Rosji, zgonach z powodu Covid-19.
Putin w swoim wystąpieniu zapowiedział przeniesienie „na późniejszy termin” zaplanowanego na 22 kwietnia referendum konstytucyjnego. Z informacji, które przebijają się do rosyjskich mediów wynika też, że władze zastanawiają się nad odwołaniem uroczystych obchodów w rocznicę zakończenia II wojny światowej, a planowana defilada może odbyć się bez publiczności.
Wystąpienie Putina, który wyraźnie zatroskany, wzywał Rosjan do poważnego potraktowania zagrożenia, koncentrowało się przede wszystkim na kwestiach gospodarczych i społecznych, kluczowych, w obliczu nadciagającego nad Rosję kryzysu. Prezydent Rosji po to aby zahamować falę bezrobocia, którą wywoła spowolnienie gospodarki zapowiedział uruchomienie szeregu programów pomocowych, zarówno dla obywateli, jak i dla małego i średniego biznesu. Do najważniejszych należą: wszystkie wypłaty społeczne, do których prawa zostały nabyte zostają przedłużone automatycznie o kolejne sześć miesięcy, rodziny z dziećmi do 3 lat otrzymają dodatkowe świadczenia o wysokości 5 tys. rubli na dziecko (60 euro) przez najbliższe 3 miesiące. Najniższe zasiłki chorobowe zostaną podniesione do wysokości minimalnej zapłaty, która w Rosji wynosi od początku roku 12 130 rubli, czyli 130 euro miesięcznie. Podwyższeniu ulegną też zasiłki dla bezrobotnych z obecnego poziomu 8 tys. rubli do 12 130 rubli. Te programy pomocowe mają działać co najmniej do końca roku. Kredyty konsumpcyjne i hipoteczne, zaciągnięte przez obywateli mają zostać objęte, w razie trudności z ich spłatą, wakacjami. Jeśli idzie o mały i średni biznes to firmy te mają korzystać z prawa do prolongaty podatków na najbliższe 6 miesięcy (za wyjątkiem VAT), mikroprzedsiębiorstwa dostaną podobne ulgi w zapłacie składek na ubezpieczenie społeczne. Firmy te mają zostać objęte podobnymi, co ludzie wakacjami kredytowymi. Putin zapowiedział też wstrzymanie procedur upadłościowych. Wszystkie firmy w których wynagrodzenia przewyższają rosyjskie wynagrodzenie minimalne (12 130 rubli) maja mieć zmniejszone składki na ubezpieczenia społeczne z obecnych 30 do 15 %.
Jednocześnie Putin zapowiedział działania, które uderzają w dochody najbogatszych, co jest w obecnej sytuacji symptomatyczne i wskazuje, że władze boją się wybuchu niezadowolenia społecznego. Ma zostać wprowadzony podatek od dochodów kapitałowych z lokat przekraczających milion rubli oraz podobna, 15 % stawka podatkowa na kapitały wyprowadzane z Rosji do rajów podatkowych. Putin zapowiedział rewizję umów, jakie Rosja zawarła z krajami stosującymi specjalne reżimy prawne w zakresie opodatkowania transferu dochodów, a w razie niemożności zawarcia porozumienia, jednostronne wypowiedzenie umów.
Nacisk położony przez Putina w jego wystąpieniu na ochronę miejsc pracy, jedność narodową, wsparcie najuboższych z jednocześnie przyjętymi środkami uderzającymi w sytuację materialną najzamożniejszych kręgów rosyjskiego społeczeństwa wskazuje na to, że władze traktują sytuację jako poważną i z wyprzedzeniem starają się uspokajać nastroje społeczne.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/492922-rosja-zmienia-polityke-w-sprawie-koronawirusa