320 osób zakażonych koronawirusem, a więc mniej niż w poprzednich dniach, zmarło w ciągu ostatniej doby w regionie Lombardia na północy Włoch - podały w poniedziałek tamtejsze władze.
Zanotowano wzrost zakażeń o 1555, czyli także mniej niż dotychczas każdego dnia. „Dzisiaj potwierdza się trend spadkowy”, „to pierwszy pozytywny dzień” -oświadczył Giulio Gallera z władz regionu. „Jest światełko w tunelu” - dodał.
Do 6078 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. W ciągu doby w całym kraju zanotowano 602 zgony. To drugi z rzędu dzień spadku liczby zgonów i zakażeń.
Od niedzieli potwierdzono 3780 nowych przypadków wirusa. Dzień wcześniej był to wzrost o prawie 4 tysiące.
W ciągu ostatniej doby zmarło o 49 osób mniej niż podczas poprzedniej.
Niemcy
Pierwszy test na obecność koronawirusa u kanclerz Angeli Merkel jest negatywny, będzie ona dalej badana - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. Seibert powiedział agencji DPA, że „wynik dzisiejszego testu jest negatywny”, a „dalsze testy będą prowadzone w nadchodzących dniach”.
Francja
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas poniedziałkowej wideokonferencji z przedstawicielami najważniejszych religii poinformował, że Wielkanoc, początek Ramadanu oraz święta żydowskie muszą odbyć się bez organizowania zgromadzeń.
Wszystkie święta religijne przypadające w kwietniu, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie mogą być organizowane tak, jak to zwykle się dzieje
— powiedział po spotkaniu przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui.
Święta nie będą przeżywane jak zwykle. Istnieje możliwość ich wirtualnego celebrowania
— oznajmił przewodniczący Federacji Protestantów Francji François Clavairoly.
Luksemburg
W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 77 nowych infekcji koronawirusem. Jak dotąd Covid-19 zdiagnozowano u 798 osób - podał w poniedziałek po południu resort zdrowia Luksemburga.
Jak dotąd w tym niewielkim europejskim kraju zmarło osiem osób zakażonych koronawirusem. Cztery z tych osób były w wieku powyżej 80 lat i cierpiały na inne schorzenia.
Portal Science.lu opublikował wywiad z luksemburskim epidemiologiem Joelem Mossongiem, który ocenia, że obecna sytuacja związana z koronawirusem może potrwać jeszcze sześć do 12 tygodni, ale podkreśla też, że nie można wykluczać pozytywnego scenariusza, w którym epidemia potrwa krócej.
Chiny
Wiosenna edycja Targów Kantońskich, największej i najstarszej imprezy handlowej w Chinach, zostanie przełożona w związku z pandemią koronawirusa - podała w poniedziałek państwowa agencja Xinhua, cytując władze prowincji Guangdong. Nie ogłoszono nowego terminu.
O decyzji poinformował wicedyrektor regionalnego wydziału handlu Ma Hua. Zaznaczył, że powodem przełożenia targów jest szczególnie wysokie ryzyko przywleczenia infekcji z zagranicy.
Wielka Brytania
Brytyjczycy mogą wychodzić z domu tylko po zakupy, do lekarza, do pracy, która jest niezbędna i której nie można wykonywać zdalnie, a także raz dziennie na spacer lub by poćwiczyć na powietrzu - ogłosił w poniedziałek wieczorem premier Boris Johnson.
Zabronione zostaną też spotkania więcej niż dwóch osób, o ile nie mieszkają razem, a także wszystkie uroczystości jak chrzciny czy śluby, z wyjątkiem pogrzebów.
Nieprzestrzeganie tych reguł będzie groziło karami.
Wszystkie sklepy, które nie sprzedają kluczowych artykułów - żywności, środków higieny, lekarstw - mają zostać zamknięte. Zamknięte mają być też biblioteki, place zabaw i miejsca kultu religijnego - ogłosił w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Ograniczenia w wychodzeniu z domów wprowadzone zostaną od północy z poniedziałku na wtorek, a policja będzie miała prawo egzekwować restrykcje i rozpraszać zgromadzenia na zewnątrz składające się z więcej niż dwóch osób niemieszkających razem.
Hiszpania
Służby sanitarne Hiszpanii rozdzieliły wśród pracowników służby zdrowia i mieszkańców tego kraju w związku z pandemią koronawirusa 4 mln maseczek ochronnych - poinformował gabinet Pedra Sancheza. Rząd ujawnił też przypadki znajdowania przez wojsko zwłok w domach seniorów.
Jak ujawniła w poniedziałek minister obrony Margarita Robles, podczas prac związanych z dezynfekcją, prowadzonych w 73 domach seniorów, zdarzyły się przypadki znajdowania przez żołnierzy zwłok pensjonariuszy tych ośrodków.
Islandia
Rząd Islandii przeznaczył pięć milionów euro na pomoc klubom sportowym, aby wesprzeć je finansowo w okresie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
Nie są to małe pieniądze jak na kraj liczący 350 tysięcy mieszkańców i w zależności od rozwoju sytuacji pomoc może być jeszcze większa
— skomentowały islandzkie media.
Nasza liga jest zawieszona, a przyszłość klubów stanęła pod znakiem zapytania więc jesteśmy bardzo wdzięczni za tą bardzo szybką pomoc, która działa już od soboty
— powiedział prezes islandzkiej federacji piłkarskiej (KSI) Gudni Bergson dziennikowi „Visir”.
Szwecja
Szwedzki parlament Riksdag, aby zapewnić bezpieczną pracę w trakcie pandemii, wprowadził zasadę proporcjonalnego zmniejszenia liczby posłów w każdym z ośmiu ugrupowań.
Zamiast 349 deputowanych w okresie zagrożenia epidemiologicznego przez dwa tygodnie w parlamencie głosować będzie jedynie 55 posłów. Największe ugrupowanie Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, który posiada 100 mandatów, teraz ma jedynie 16 przedstawicieli. Umiarkowana Partia Koalicyjna dysponuje 11 głosami (zamiast 70), Szwedzcy Demokraci mają 10 posłów (zamiast 62), Partia Centrum pięciu (zamiast 31), a Partia Lewicy czterech (zamiast 27). Pozostałe mniejsze partie:
Chrześcijańscy Demokraci, Liberałowie oraz Partia Ochrony Środowiska - Zieloni zachowają jedynie po trzech deputowanych.
Podobne ułatwienia zostały wprowadzone w przypadku obrad komisji parlamentarnych.
Finlandia
Helsinki oraz Espoo skróciły sezon narciarski i zamknęły od poniedziałku trasy biegowe. Powodem były weekendowe tłumy narciarzy, którzy biegali zbyt blisko siebie. Narusza to rządowy nakaz zachowania bezpiecznej odległości między ludźmi w czasie zagrożenia koronawirusem.
Miasto zdecydowało się zakończyć utrzymywanie (ratrakowanie -PAP) trasy narciarskiej z powodu zbyt dużej liczby biegaczy
— podano w komunikacie stołecznego oddziału Suomen Latu, ogólnokrajowej organizacji zajmującej się promocją ruchu na świeżym powietrzu i prowadzącej wypożyczalnię oraz serwis sprzętu przy trasach biegowych w Helsinkach i Espoo.
Zazwyczaj w stołecznym regionie Helsinek sezon narciarski trwa mniej więcej do połowy kwietnia albo i nawet maja, jeśli długo utrzymuje się niska temperatura.
Kanada
Toronto, największe miasto w Kanadzie i stolica prowincji Ontario, ogłosiło w poniedziałek stan wyjątkowy. Stan wyjątkowy wprowadziła też sama prowincja, a rząd federalny ostrzega, że możliwe są ostrzejsze rozwiązania dotyczące bezpiecznych zachowań.
Burmistrz Toronto John Tory, który przebywa w domowej kwarantannie po powrocie z Wielkiej Brytanii, będzie mógł podejmować decyzje bez konsultacji z radą miasta.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tory podkreślił, że wiele osób wciąż „nie pojmuje”, jak ważne jest zachowywanie odległości. „To egoistyczne zachowanie i nie może trwać” - powiedział Tory. W ostatnich dniach media obiegło wiele zdjęć, na których widać, że niektórzy ludzie ignorują zalecenia służby zdrowia i np. uprawiają gry zespołowe, w których nie da się zachować bezpiecznej odległości.
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO o koronawirusie
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/492586-koronawirus-na-swiecie-spada-liczba-zachorowan-we-wloszech