W kościołach katolickich w Anglii i Walii wstrzymane zostało w piątek do odwołania odprawianie Mszy z udziałem wiernych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Zgodnie z zaleceniem Kościoła Katolickiego Anglii i Walii, Msze powinny w dalszym ciągu odbywać się codziennie, ale tylko z udziałem kapłana, wierni powinni je śledzić przez internet. Na czas epidemii powinny zostać przełożone chrzty, pierwsze komunie oraz bierzmowania, natomiast śluby, jeśli nie mogą być odłożone, powinny zostać ograniczone do księdza, pary młodej oraz najbliższej rodziny.
Wytyczne mówią także, że księża nie powinni odwiedzać osób odbywających kwarantannę, ale powinni udzielać potrzebującym wsparcia duchowego przez telefon. W trakcie epidemii księżą mogą spowiadać, ale z zachowaniem zasad dystansu społecznego. Jeśli chodzi o pogrzeby, uroczystości żałobne muszą zostać ograniczone do cmentarzy lub krematoriów, zaś msze żałobne za zmarłych muszą zostać przełożone do czasu zniesienia restrykcji.
W odpowiedzi na pandemię koronawirusa wiele aspektów naszego życia musi się zmienić. Dotyczy to również sposobu, w jaki publicznie wyrażamy naszą wiarę
— napisali biskupi we wspólnym liście.
Podobne ograniczenia wcześniej w tym tygodniu wprowadziły Kościół katolicki w Szkocji oraz Kościół Anglii. Ten ostatni wydał dodatkowo w czwartek wytyczne, zgodnie z którymi w ślubach może brać udział maksymalnie pięć osób - pastor, para młoda i dwoje świadków, zaś w chrzcinach - sześć - pastor, dziecko, rodzice i rodzice chrzestni.
Czechy
Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował w piątek o wyleczeniu z Covid-19 czwartej osoby. Powiedział też, że w kraju są 833 zakażone koronawirusem osoby. Vojtiech wyraził przekonanie, że chociaż rośnie liczba zakażonych, będzie też więcej wyleczonych.
Minister poinformował, że wśród 63 hospitalizowanych chorych na Covid-19, pięć osób jest w stanie ciężkim lub krytycznym. Jeden z pacjentów ma otrzymać eksperymentalny lek Remdesivir. Amerykańska firma Gilead zdecydowała o włączeniu Czecha do swojego programu. Lek został wysłany do Czech, ale jeszcze nie dotarł do szpitala. Po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego jego przewodniczący, wiceminister zdrowia Roman Prymula zaapelował o respektowanie nakazu noszenia poza miejscami zamieszkania maseczek, filtrów lub chust i szalików, które chronią usta i nos, pomagając w powstrzymywaniu rozpowszechniania się koronawirusa.
Madagaskar
Prezydent Madagaskaru Andry Rajoelina poinformował w piątek w oświadczeniu telewizyjnym, że na wyspie zanotowano trzy pierwsze przypadki koronawirusa. Potwierdził je Instytut Pasteura na tej wyspie u wybrzeża Afryki.
Izrael
Izraelska firma farmaceutyczna Teva ogłosiła w piątek, że dostarczy za darmo do USA 10 mln dawek hydroksychlorochiny, czyli znanego od lat 50. leku na malarię. Jest on wymieniany jako jedna z eksperymentalnych opcji wczesnego leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem.
Prezydent USA Donald Trump zachwalał w czwartek potencjalne zastosowanie pochodnej chlorochiny w leczeniu Covid-19 po tym, gdy obiecujące rezultaty przyniosło jej stosowanie w Chinach i Francji.
Ukraina
Na znak solidarności z walczącymi z epidemią koronawirusa Włochami siedziba władz miejskich w Kijowie została piątek wieczorem podświetlona w barwach włoskiej flagi. Mer stolicy Witalij Kliczko podkreślił, że to wyraz wsparcia dla Włoch i włoskiego narodu. „Od dziś przez trzy wieczory - od piątku do niedzieli - budynek merostwa będzie podświetlany w kolorach włoskiej flagi. Na znak solidarności naszych krajów i walki z pandemią, z jaką zmaga się dziś świat” - napisał Kliczko na Facebooku.
Węgry
Budapeszt potrzebuje kilka milionów masek ochronnych z powodu pandemii koronawirusa
— oświadczył w piątek burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony. Pojawiają się doniesienia o rozpoczęciu produkcji masek na Węgrzech.
Karacsony powiedział w komunikacie na Facebooku, że węgierska stolica będzie potrzebowała w najbliższym czasie co najmniej milion masek FFP2 filtrujących zawarte w powietrzu zawiesiny, przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia i służb socjalnych, a ponadto co najmniej 5 mln masek chirurgicznych, które można by rozdać ludności.
Francja
Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w piątek wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 78 - do 450. Liczba zakażonych we Francji wynosi 12 612; dzień wcześniej było to 10 995 osób. Podczas codziennej konferencji prasowej dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon powiedział, że stan 1297 chorych jest bardzo ciężki; wymagają oni podtrzymywania funkcji życiowych.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/492215-w-anglii-wstrzymano-odprawianie-mszy-swietych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.