W Niemczech zakażonych koronawirusem jest 10 999 osób, co oznacza wzrost zidentyfikowanych zachorowań o 2 801 przypadków w stosunku do dnia poprzedniego. Media niemieckie podają, że liczba zgonów wzrosła z 28 do 31. W Holandii liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 409 - do 2460. 18 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 76. W Rosji w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń koronawirusem wzrosła do 199, co oznacza wzrost o 52 przypadki. Covid-19 dotknął również Szwajcarię – testy dały wynik pozytywny u 826 pacjentów w ciągu ostatniej doby. Jest też 12 nowych zgonów. Z kolei w Hiszpanii od środowego do czwartkowego popołudnia liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 209, zaś infekcji zwiększyła się o 3,4 tys. To rekordowa dynamika zgonów i zakażeń w tym kraju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
W związku z dynamicznie rosnącą krzywą zakażeń, politycy nie wykluczają wprowadzenia dalszych obostrzeń, mających na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Pierwsze niemieckie miejscowości zaczyna obejmować zakaz opuszczania mieszkań.
Tego rodzaju nadzwyczajne środki wprowadzono w środę w miasteczku Mitterteich w Bawarii. Jego mieszkańcy mogą opuszczać swoje domostwa, ale tylko w konkretnych przypadkach, np. zrobienia zakupów, wizyty u lekarza, aby dojść do pracy albo zatankować samochód. W ostatnich dniach w tej miejscowości, liczącej 7 tys. osób, odnotowano 27 zakażeń. To odsetek znacznie przekraczający średnią.
W czwartek podobnym zakazem objęto kolejne dwie gminy w okręgu Wunsiedel w północnej Bawarii – poinformował premier landu Markus Soeder. Polityk zagroził w trakcie wystąpienia w krajowym parlamencie, że, „jeżeli wiele osób nie będzie się dobrowolnie ograniczać, to w końcu jedynym narzędziem, które pozostanie do dyspozycji, będzie obowiązujący w całej Bawarii zakaz wychodzenia”.
Supermarkety nie nadążają z uzupełnianiem towarów
Na terenie całych Niemiec coraz bardziej obciążone są supermarkety, sklepy z artykułami spożywczymi i drogerie. Obiekty nie nadążają z uzupełnianiem regałów z najbardziej pożądanymi towarami: żywnością z długim terminem spożycia, papierem toaletowym oraz środkami czystości.
W czwartek największe sieci supermarketów odmówiły otwarcia swoich placówek w niedzielę, na co tymczasowo zgodził się rząd.
Wielu pracowników jest już na granicy swoich możliwości. Otwarcie w dodatkowym dniu jeszcze bardziej pogorszyłoby sytuację
— poinformował niemieckie media rzecznik sieci Edeka, do której należą także dyskonty Netto. Podobne decyzje podjęły sieci Lidl i Kaufland, Real, Aldi, Rewe i należąca do niego sieć dyskontów Penny - informuje na swoim portalu internetowym “Der Spiegel”.
Niemiecka armia w stanie gotowości
Niemiecka armia jest w stanie gotowości, by pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, jeśli inne służby publiczne będą przeciążone - poinformowała w czwartek minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.
Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz, w którym zakażonych zostanie bardzo wiele osób, a my mamy rezerwy ludzi, którzy mogą pomóc
— oznajmiła Kramp-Karrenbauer.
Przekazała też, że dowódcy już skontaktowali się z setkami rezerwistów z wojskowych służb medycznych i że armia będzie mogła chronić najważniejszą infrastrukturę oraz, jeśli będzie to konieczne, zajmie się dystrybucją sprzętu medycznego i leków.
Dzień wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu powiedziała:
To historyczne zadanie. Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna.
Dojdzie do przeciążenia szpitali?
Szefowa niemieckiego rządu przyznała, że na świecie nie ma jeszcze żadnej skutecznej terapii ani szczepionki przeciwko wirusowi.
Niemcy mają bodaj jeden z najlepszych systemów zdrowotnych na świecie
— przyznała Merkel. Dodała jednak, że jeżeli liczba zachorowań zwiększy się, również w RFN może dojść do przeciążenia szpitali.
Pomimo spekulacji, poprzedzających emisję orędzia, kanclerz nie zapowiedziała wprowadzenia żadnych dodatkowych obostrzeń w związku z postępującą pandemią COVID-19.
Na terenie wszystkich niemieckich krajów związkowych, oprócz sklepów spożywczych i supermarketów, zamknięto większość lokali użytkowych. Restauracje działają w ograniczonym wymiarze czasowym. Mieszkańcy mogą bez przeszkód opuszczać mieszkania.
409 nowych zakażeń koronawirusem w Holandii
Wśród 2460 zakażonych są 594 osoby pracujące w służbie zdrowia. Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat. Łącznie 489 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.
Władze apelują o przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym o mycie rąk i zasłanianie twarzy podczas kichania i kaszlu. Dodatkowo RIVM zaleca, aby Holendrzy przy powitaniach nie podawali sobie ręki.
Restauracje i bary decyzją władz zostały zamknięte.
Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła o 52 - do 199
Dwanaście nowych przypadków zarejestrowano w Moskwie, pozostałe - w ponad 20 regionach Federacji Rosyjskiej. Do czwartku wirus potwierdzono w ponad 20 regionach.
Spośród 52 nowych zakażeń po pięć zarejestrowano w obwodzie moskiewskim i leżącym na Uralu obwodzie swierdłowskim, po trzy w obwodach: tulskim (w centrum europejskiej części Rosji), w Kraju Krasnojarskim na Syberii i Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Po dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w obwodach: tambowskim (w europejskiej części Rosji), graniczącym z Ukrainą obwodzie woroneskim oraz w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji, nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.
W kolejnych 13 regionach wykryto po jednym przypadku koronawirusa.
Pod obserwacją medyczną znajduje się ponad 22 tysiące osób.
Sztab rządowy oświadczył, że SARS-CoV-2 nie jest przyczyną ani jednego zgonu w Rosji.
Wcześniej władze Moskwy poinformowały o zgonie, z powodu zapalenia płuc, 79-letniej pacjentki, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. Kobieta cierpiała także na poważne chroniczne schorzenia. Później przedstawiciel szpitala, w którym zmarła ta pacjentka, powiedział, że przyczyną jej śmierci był zakrzep.
Gwałtowny wzrost liczby zainfekowanych koronawirusem w Szwajcarii
Łączna liczba wykrytych przypadków Covid-19 wzrosła do 3888. Bilans ofiar śmiertelnych to obecnie 33 osoby.
Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej rzecznik BAG, 450 spośród 3888 pacjentów z pozytywnymi wynikami testów wciąż czeka na potwierdzenie drugim badaniem.
W środę władze Szwajcarii wprowadziły nowe obostrzenia mające powstrzymać epidemię koronawirusa. Zaostrzone zostały kontrole graniczne, a do krajów objętych zakazem wjazdu - Niemiec, Włoch, Francji i Austrii - dołączono też Hiszpanię. Zakazano też wjazdu obywatelom państw spoza strefy Schengen.
W reakcji na masowe wykupowanie lekarstw z aptek, wprowadzono racjonowanie leków przeciwgorączkowych, w tym paracetamolu i ibuprofenu. Od czwartku jedna osoba może kupić jedno opakowanie leków dziennie.
W ciągu doby 209 nowych zgonów i 3,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Hiszpanii
Jak poinformował w czwartek dyrektor rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES) Fernando Simon, w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych w Hiszpanii wzrosła do 767, zaś zainfekowanych do ponad 17,1 tys.
Przedstawiciel służb sanitarnych Hiszpanii ujawnił, że prawie 1000 pacjentów zakażonych Covid-19 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii.
Nadal najwięcej przypadków zachorowań i zgonów notujemy na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Dotychczas zmarło tam 498 osób, zaś 6777 zostało zainfekowanych
— powiedział Simon.
Tylko w ciągu ostatniej doby na terenie regionu Madrytu liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa powiększyła się o 108, natomiast chorych o 1140. Stołeczne władze medyczne szacują, że 590 pacjentów znajduje się obecnie na oddziałach intensywnej terapii.
Innymi regionami, w których szybko rośnie liczba zakażonych Covid-19 jest Katalonia, Kraj Basków oraz Andaluzja. W czwartek po południu zanotowano tam odpowiednio 2702, 1190 i 1008 pacjentów chorych.
Pomimo drastycznego wzrostu infekcji szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya powiedziała w czwartek w rozmowie z rozgłośnią Cadena SER, że rząd nie rozważa wstrzymania ruchu lotniczego.
Nawet jeśli kiedyś taka decyzja zapadnie, to nasi obywatele przebywający poza granicami kraju mogą być spokojni o powrót do kraju. Pomożemy im
— zapewniła Gonzalez Laya.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/491973-koronawirus-szaleje-w-europie