Niemieckie władze poinformowały w poniedziałek o zgonie kolejnych trzech osób zarażonych koronawirusem, co zwiększyło łączną liczbę zmarłych do 16. Spośród nowych śmiertelnych przypadków dwa dotyczą Północnej Nadrenii-Westfalii, a jeden Hamburga.
W uważanym za pierwotne ognisko szerzenia się koronawirusa w Niemczech powiecie Heinsberg przy granicy Północnej Nadrenii-Westfalii z Holandią zmarły w nocy z niedzieli na poniedziałek dwie kobiety w wieku 81 i 94 lat. Obie padły ofiarą wywołanego infekcją koronawirusową zapalenia płuc i obie cierpiały także na inne schorzenia.
Jak podano w poniedziałek, u zmarłego jeszcze w piątek pensjonariusza jednego z hamburskich domów spokojnej starości potwierdzono w trakcie badań pośmiertnych nosicielstwo koronawirusa.
Był to pierwszy na terenie kraju związkowego Hamburg zgon osoby zarażonej koronawirusem. W Północnej Nadrenii-Westfalii odnotowano już osiem przypadków śmiertelnych, z czego sześć w powiecie Heinsberg. Ponadto w Bawarii zmarły cztery osoby, a w Badenii-Wirtembergii trzy.
Stan katastrofy w Bawarii
Bawaria wprowadza stan katastrofy - oświadczył w poniedziałek premier rządu tego landu Markus Soeder. W związku z epidemią koronawirusa bawarski rząd ogranicza działalność lokali usługowych i gastronomicznych. Władze zapowiadają pomoc finansową dla przedsiębiorców.
W walce z koronawirusem Bawaria sięga po środki, które mają przyczynić się do „zredukowania kontaktów społecznych i spowolnienia życia publicznego” – powiedział Soeder na konferencji prasowej, która ze względu na epidemię odbyła się bez udziału dziennikarzy.
Premier Bawarii poinformował o wejściu w życiu stanu katastrofy, który potrwa przynajmniej 14 dni. Wprowadzone zarządzenie ma ułatwić władzom kraju związkowego koordynację działań z zakresu opieki medycznej nad zakażonymi koronawirusem. Nowe przepisy oznaczają wprowadzenie dalszych ograniczeń w sferze publicznej. Od jutra zamknięte zostaną m.in. kluby, kina, baseny, teatry, hotele, boiska i place zabaw. Lokale gastronomiczne będą działać na specjalnych zasadach. Od godz. 6 do 15 restauracje będą mogły działać przy zachowaniu 1,5 m. odstępu pomiędzy stolikami. W lokalach będzie mogło znajdować się maks. do 30 osób. Po godz. 15 możliwa będzie wyłącznie sprzedaż posiłków na wynos lub z opcją dowozu do klientów. Czynne pozostaną sklepy z artykułami spożywczymi, apteki, drogerie, banki i stacje benzynowe.
Nie ma godziny policyjnej, przynajmniej nie na ten moment
— poinformował Soeder.
Dodał, że mieszkańcy mogą wychodzić bez ograniczeń z domów, ale każdy powinien się zastanowić, czy w danej sytuacji jest to konieczne. Od ubiegłego tygodnia w Bawarii zabroniona jest organizacja wszelkich imprez masowych.
Soeder obiecał wprowadzenie pakietu pomocowego o wartości „do 10 mld euro”, który ma pomóc przedsiębiorcom w uniknięciu bankructwa w czasie epidemii. Premier landu nie wykluczył częściowych przejęć podmiotów zagrożonych zamknięciem. Zapowiedział uruchomienie szybkiej pomocy w wysokości 5 do 30 tys. euro dla firm, które już w najbliższym czasie zmierzą się z problemem braku płynności finansowej.
Od dziś, podobnie jak w pozostałych niemieckich landach, w Bawarii zamknięte pozostaną szkoły, przedszkola i żłobki. Dzieci i młodzież pozostaną w domach przynajmniej do 19 kwietnia.
Epidemia koronawirusa wpłynie na dalszą organizację wyborów komunalnych. W drugiej turze wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie, oddanie głosu będzie możliwe tylko drogą korespondencyjną.
W południowym landzie RFN odnotowano już 1034 przypadków infekcji koronawirusem, cztery osoby zmarły - poinformowała w poniedziałek rano minister zdrowia tego landu Melanie Huml. Jak podaje Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, w całych Niemczech do niedzielnego popołudnia odnotowano 4 838 przypadków zakażenia koronawirusem, 12 osób zmarło.
Szczepionka na Covid-19
Dietmar Hopp, właściciel firmy Curevac ocenia, że są szanse, aby szczepionka przeciwko koronawirusowi była gotowa jesienią. W wywiadzie z kanałem Sport 1 Hopp zapowiedział, że próby USA zapewnienia sobie szczepionki na wyłączność nie mają szans powodzenia.
W rozmowie ze Sport 1, niemiecki miliarder zaznaczył, że termin wejścia szczepionki na rynek będzie zależny przede wszystkim od tempa testów przeprowadzanych przez niemieckiego regulatora. Dodał jednak, że jego zdaniem szczepionka powinna być gotowa już na jesieni, w czasie spodziewanej drugiej fali pandemii. Jak dotąd eksperci szacowali, że środek przeciwko Covid-19 będzie gotowy najwcześniej za rok.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/491436-16-ofiar-koronawirusa-w-niemczech