Amerykański dziennik „The Washington Post” opublikował graficzną symulację, obrazującą rozprzestrzenianie się koronawirusa w społeczeństwie w sytuacji, kiedy osoba zarażona nie poddaje się kwarantannie, ale porusza się w tłumie ludzi, „częstując” ich zarazkami. Naprawdę daje do myślenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Donald Trump miał kontakt z Covid-19. Zrobił test na koronawirusa. Jego lekarz przekazał wynik
Reporter gazety Harry Stevens zastanowił się, dlaczego przy niskim poziomie zachorowalności na koronawirusa w Stanach Zjednoczonych w styczniu i w lutym, w marcu nastąpił gwałtowny wzrost liczby chorych do ponad 2 tysięcy.
W maju będzie już 100 mln zachorowań?!
Ten gwałtowny wzrost liczby zachorowań niepokoi również ekspertów, którzy wyliczyli, że jeżeli obecna tendencja się utrzyma i liczba chorych co trzy dni będzie ulegać podwojeniu, wówczas do maja będzie ok 100 mln zachorowań. Podkreślają przy tym, że nie jest to żadna przepowiednia, ale czysta matematyka.
Jedynym sposobem na opanowanie epidemii jest w ich ocenie autoizolacja obywateli, ograniczenie poruszania się i unikanie skupisk ludzkich. Nie oznacza to, że uda się go wyeliminować całkowicie – chociaż zapewne w sytuacji gdyby udało się odizolować wszystkich zarażonych do czasu ich wyzdrowienia pewnie byłoby to możliwe – ale znacząco wyhamować rozprzestrzenianie się.
Eksperci wskazują na konieczność ograniczania możliwości spotkań
Cytowany przez „The Washington Post” Drew Harris, adiunkt na wydziale zdrowia publicznego Uniwersytetu Thomasa Jeffersona podkreśla, że „zredukowanie możliwości spotkań sprzyja utrzymaniu przez społeczeństwo dystansu”.
Symulacja nie pozostawia złudzeń - wirus jest groźny
Reporter na podstawie dostępnych w przestrzeni publicznej danych przeprowadził symulację, obrazując, z jaką prędkością rozprzestrzenia się koronawirus.
Przy czym uwzględnił również sytuację, w której potencjalnie zarażeni poddawani są kwarantannie.
Stevens zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do kropek w symulacji, rzeczywisty Covid-19 zabija ludzi.
Jeżelibym zatem chciał być realistą, część kropek musiała by w ogóle zniknąć
— konkludował.
aw/The Washington Post
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/491246-dlaczego-warto-zostac-w-domu-porazajaca-symulacja