Cały świat walczy z koronawirusem! Specjalnie dla Państwa zebraliśmy najważniejsze informacje z różnych zakątków świata.
Iran ukrywa prawdę o koronawirusie?
Około 70 irańskich lekarzy, którzy mieszkają w Europie i USA, oskarżyło w liście wysłanym do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rząd w Teheranie, iż ukrywa rzeczywisty zasięg epidemii koronawirusa. Twierdzą, że liczba zgonów z powodu Covid-19 prawdopodobnie przekroczyła 3 tysiące.
Jeśli liczba podana przez lekarzy związanych z opozycyjną Irańską Radę Oporu jest prawdziwa, to liczba śmiertelnych ofiar epidemii w Iranie jest nieporównanie wyższa niż podana oficjalnie przez władze, które ogłosiły, że do czwartku zmarło 429 osób.
Lekarze z Irańskiej Rady Oporu piszą w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa:
Prawdziwa liczba śmiertelnych ofiar epidemii koronawirusa w Iranie przekracza prawdopodobnie 3000 osób. Jest to rezultat wynikającego ze względów politycznych zbyt późnego zaalarmowania społeczeństwa przez rząd oraz braku kompetentnych działań w walce z kryzysem.
Główny doradca ajatollaha Chameneia zakażony
Ali Akbar Welajati, czołowy doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia, został zakażony koronawirusem - podała w czwartek irańska agencja Tasnim. 74-letni polityk został poddany kwarantannie.
Według agencji Tasnim i telewizji Press TV, Welajati w środę przeszedł test na obecność koronawirusa, kiedy pojawiły się „łagodne symptomy” choroby. Wynik testu był pozytywny.
Jak podaje irańska agencja, powołując się na rzecznika szpitala w Teheranie, po zastosowaniu domowej kwarantanny i wzięciu leków, stan doradcy Chameneia uległ poprawie.
Welajati to od dawna jedna z kluczowych postaci irańskiego reżimu. Choć z zawodu jest pediatrą, głównym polem jego działania jest dyplomacja. Przez lata był on szefem irańskiego MSZ, a obecnie jest głównym doradcą ds. zagranicznych ajatollaha Chameneia.
Welajati nie jest pierwszym wysoko postawionym irańskim urzędnikiem, który zaraził się koronawirusem. Wcześniej infekcję stwierdzono m.in. u trzech wiceprezydentów kraju oraz co najmniej u 23 deputowanych parlamentu.
Iran to jedno z największych ognisk pandemii Covid-19. Według oficjalnych statystyk, zakażonych w kraju zostało ponad 10 tys. osób, a 429 zmarło w wyniku choroby.
Belgia zamyka szkoły, kawiarnie i niektóre sklepy
Rząd belgijski ogłosił w czwartek, idąc ślady innych krajów europejskich, zamknięcie od najbliższego piątku wszystkich szkół, kawiarni, restauracji i niektórych sklepów w związku z epidemią koronawirusa.
Decyzja wchodzi w życie o północy w piątek czasu środkowoeuropejskiego i ma obowiązywać do 3 kwietnia. Jednak szkoły będą zamknięte przez najbliższe 5 tygodni - oświadczyła p. o. premiera Belgii Sophie Wilmes.
Wilmes zapewniła, że nie jest planowane całkowita blokada miast i poszczególnych terytoriów. Supermarkety i apteki pozostaną otwarte; co do innych sklepów wprowadzony będzie obowiązek wstrzymania handlu podczas weekendów.
Chcemy uniknąć sytuacji włoskiej i uniknąć zamykania całych obszarów
—powiedziała Wilmes.
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Belgii wzrosła w czwartek do 399. Federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 85 nowych infekcji.
Spośród 85 tych nowych infekcji, 34 przypadki koronawirusa stwierdzono wśród mieszkańców domu opieki w brukselskim Watermaal-Bosvoorde. 11 osób z tego ośrodka zostało zabranych do szpitala.
Jak dotąd w Belgii zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem
Portugalia zamyka szkoły
Rząd premiera Portugalii Antonia Costy ogłosił w czwartek wieczorem zamknięcie od poniedziałku wszystkich szkół na terytorium całego kraju z powodu pandemii koronawirusa. Szkoły mają być zamknięte do końca marca.
Decyzja zapadła po spotkaniu Costy z przedstawicielami wszystkich ugrupowań reprezentowanych w portugalskim parlamencie.
Od wtorku w Portugalii zamknięto już kilkanaście szkół oraz uczelni wyższych, głównie na terenie aglomeracji Porto i Lizbony, gdzie potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem. W czwartek na zajęcia szkolne i wykłady nie poszło ponad 100 tys. uczniów oraz studentów.
Dotychczas, zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia, decyzje o zamknięciu placówek oświatowych miały podejmować władze dystryktów w zależności od dynamiki zakażeń w poszczególnych regionach.
Według opublikowanych w czwartek po południu szacunków resortu zdrowia w ciągu ostatniej doby w Portugalii zanotowano 19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażonych osób wynosi 78.
Szybko rośnie grono osób znajdujących się na obserwacji z powodu Covid-19. Łącznie w czwartek po południu ich liczba sięgała już prawie 6 tysięcy.
Izrael zamyka szkoły i uniwersytety
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek, że wszystkie szkoły i uniwersytety w kraju zostaną od piątku zamknięte z powodu koronawirusa. Jednocześnie zaapelował o utworzenie „kryzysowego” rządu tymczasowego na czas radzenia sobie z epidemią.
Jesteśmy w trakcie globalnego fenomenu niepodobnego do niczego w historii istnienia państwa
—powiedział Netanjahu podczas konferencji prasowej w Jerozolimie.
Cała ludzkość jest w tej samej łodzi
—podkreślił.
Decyzja co do przedszkoli, placówek edukacji specjalnej oraz szkół z internatem, zostanie podjęta w Izraelu już wkrótce.
Kontynuując swoje przemówienie, Netanjahu wezwał rodziny, by nie pozwalały dziadkom opiekować się dziećmi, nawiązując do danych na temat wyższej umieralności wśród osób starszych i lżejszego przechodzenia infekcji przez młodszych.
Izraelski przywódca wezwał także do utworzenia „kryzysowego” rządu po rocznym impasie politycznym, w czasie którego w wyniku trzech wyborów parlamentarnych nie udało się utworzyć większościowej koalicji w Knesecie.
Byłby to rząd +kryzysowy+ na czas określony, będziemy walczyć razem, by ocalić życie dziesiątek tysięcy obywateli
—powiedział Netanjahu kierując swoje słowa do lidera sojuszu Niebiesko-Białych, Beniego Ganca.
Wspólnie poradzimy sobie z obecnym kryzysem, a potem będziemy kontynuować (negocjacje - PAP)
—dodał.
W poniedziałek władze w Jerozolimie podjęły decyzję o obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich Izraelczyków powracających z zagranicy. Od czwartku wieczorem to samo dotyczy obcokrajowców. Osoby niebędące obywatelami Izraela, które nie są w stanie udowodnić, że mają środki i możliwości na poddanie się kwarantannie domowej, nie będą wpuszczane do kraju.
Włochy: liczba zgonów wzrosła do 1016
Z 827 do 1016 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - to najnowszy bilans, jaki został przedstawiony w czwartek na codziennej konferencji prasowej. W całym kraju choruje obecnie ponad 12 tysięcy osób.
Od początku kryzysu epidemiologicznego zanotowano we Włoszech około 15 tys. przypadków koronawirusa.
Szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli poinformował, że liczba zakażonych wzrosła od środy o ponad 2200.
Łączna liczba wyleczonych wynosi 1258.
Borrelli wyjaśnił, że 98 procent osób zmarłych to osoby powyżej 68. roku życia, a dwie trzecie miało inne dodatkowe schorzenia.
Spośród wszystkich 12839 chorych obecnie około 5 tysięcy osób przebywa w domowej izolacji, 6650 w szpitalach, w tym 1600 jest na oddziałach intensywnej terapii.
Jak ogłoszono, przed włoskimi szpitalami ustawiono ponad 500 namiotów do wstępnej diagnozy.
Rządowy komisarz zaapelował do Włochów o oddawanie krwi.
Dziennikarka telewizji RAI zapytała szefa OC, czy wychodzenie z domu stało się „przestępstwem”, bo - jak wyjaśniła - została przed północą zatrzymana w Rzymie do kontroli przez policję podczas spaceru z mężem i psem i dowiedziała się, że grozi im kara administracyjna.
Borrelli powiedział, że zasadą powinno być ograniczanie wychodzenia z domu. Tak zinterpretował przepisy, na mocy których możliwość poruszania się zredukowano do wymogów pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.
Włosi karani za złamanie przepisów o walce z epidemią koronawirusa
2162 osoby ukarano we Włoszech w tych dniach za złamanie przepisów o walce z epidemią koronawirusa, na mocy których znacznie ograniczono możliwość poruszania się samochodem i pieszo. Dane te podało MSW w czwartek po przeprowadzeniu 106 tysięcy kontroli.
Zgodnie z dekretem rządu możliwość poruszania się w całym kraju ograniczono do potrzeb wynikających z obowiązków zawodowych, potrzeb zdrowotnych i innych pilnych spraw, w tym konieczności zrobienia zakupów. Kara za naruszenie tego przepisu wynosi do 206 euro.
35 osób ukarano za złożenie fałszywych oświadczeń dotyczących powodu wyjścia z domu.
Resort spraw wewnętrznych poinformował, że przeprowadzono również prawie 19 tysięcy kontroli w placówkach handlowych, gdzie sprawdzono przestrzeganie przepisów obowiązujących w związku z kryzysem epidemiologicznym.
Rzym zamyka kościoły
Do 3 kwietnia w Rzymie zamknięte będą wszystkie kościoły - ogłosiła w czwartek stołeczna diecezja w związku z epidemią koronawirusa. Jak podkreślono, decyzję tę podjęto w koordynacji z rozporządzeniami władz Włoch, które w środę zaostrzyły kroki prewencyjne.
Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis zarządził, że do 3 kwietnia wierni nie mogą wchodzić do kościołów parafialnych i nieparafialnych oraz ogólnie do wszelkich budynków kultu należących do tej diecezji.
We Włoszech wcześniej zawieszono odprawianie mszy, co także miało na celu zahamowanie ekspansji wirusa.
Francja zamyka wszystkie szkoły
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w czwartek wieczorem w telewizyjnym orędziu do narodu, że wszystkie szkoły w kraju będą zamknięte od poniedziałku z powodu koronawirusa. Nie odwołał jednak niedzielnych wyborów samorządowych.
Epidemia koronawirusa, która dotyka wszystkie kontynenty i uderza we wszystkie kraje europejskie, jest najpoważniejszym kryzysem zdrowotnym, jakiego Francja doświadczyła od stulecia
—powiedział Macron.
Podczas wystąpienia chwalił Francuzów za opanowanie, podkreślając, że priorytetem jest zyskanie na czasie i spowolnienie postępu epidemii.
Pierwsza ofiara wirusa w Norwegii
Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała w czwartek wieczorem o pierwszym przypadku śmierci pacjenta spowodowanej koronawirusem. Tego samego dnia norweski rząd wprowadził poważne restrykcje mające zahamować rozwój pandemii.
W czwartek zmarła starsza osoba, u której zdiagnozowano Covid-19
—napisał na Twitterze Szpital Uniwersytecki w Oslo, w którym przebywał pacjent. Nie podano dalszych szczegółów.
Wcześniej w ciągu dnia norweski rząd podjął decyzję o odwołaniu dużych imprez publicznych, zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli, a także m.in. salonów piękności i tatuaży.
Ponadto zdecydowano o wprowadzeniu przymusowej 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich, którzy przyjechali do Norwegii po 27 lutego z zagranicy poza państwami nordyckimi. Przepis dotyczy obcokrajowców oraz Norwegów bez względu na występowanie objawów choroby. Takiemu środkowi prewencji w związku z odbytymi wcześniej wizytami zagranicznymi musiała poddać się również rodzina królewska oraz niektórzy ministrowie.
Władze Norwegii potwierdziły dotychczas 621 przypadków koronawirusa w kraju.
Stolica Filipin objęta kwarantanną
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił w czwartek 30-dniowy zakaz podróży z i do stolicy kraju Manili. Zakaz wejdzie w życie w niedzielę. To część serii drastycznych działań mających na celu zahamowanie epidemii Covid-19.8
Jak pisze agencja AP, Duterte zapowiedział w przemówieniu telewizyjnym zakaz zgromadzeń na obszarze całej stolicy. Zaznaczył przy tym, że ignorowanie kwarantanny będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami, w tym karą więzienia. Zapowiedział, że jeśli sytuacja się pogorszy, to „policja i wojsko przywrócą porządek”.
Licząca ponad 12 milionów mieszkańców Manila to jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. W ramach próby powstrzymania szerzącej się epidemii, większość urzędników państwowych została wysłana na urlopy.
Jak dotąd w całych Filipinach wykryto 52 przypadki zakażenia nowym koronawirusem. Przewodniczący filipińskiego Senatu Vicente Sotto skrytykował prezydenta za podjęcie zbyt drastycznych kroków.
To podręcznikowy przypadek przesadnej reakcji
—powiedział polityk cytowany przez agencję AP.
21 zarażonych na Białorusi
Liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa na Białorusi wzrosła do 21 - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.
Wcześniej podawano oficjalnie, że zarażonych było 12 osób, z których cztery zostały już wyleczone. Stan wszystkich pacjentów był zadowalający, z wyjątkiem jednego chorego, który trafił do szpitala w stanie średnio ciężkim.
Białoruskie ministerstwo zdrowia zaleca osobom powracającym z zagranicy informowanie władz o tym, czy byli w regionach, gdzie panuje epidemia Covid-19. Ponadto zalecane jest ograniczanie kontaktów z innymi osobami.
W czwartek resort zdrowia poinformował o odwołaniu do 6 kwietnia wszystkich imprez masowych z udziałem zagranicznych gości. W pozostałych przypadkach decyzje o ewentualnym odwołaniu imprez będą podejmowane w trybie indywidualnym.
W USA odwołano Paradę św. Patryka na Manhattanie
Po raz pierwszy od 250 lat nie odbędzie się w przewidzianym terminie Parada św. Patryka na Manhattanie - powiadomiły w czwartek nowojorskie media. Spowodowała to groźba rozprzestrzenienia się koronawirusa w dużym tłumie uczestników.
Decyzja zapadła w środę po godz. 22 miejscowego czasu. Poprzedziły ją kilkudniowe rozważania i rozmowy władz Nowego Jorku z organizatorami wydarzenia. Wcześniej obchody Dnia św. Patryka odwołano w Chicago i Bostonie. Także Irlandia odroczyła wszystkie parady w całym kraju.
Po rozmowach zaleciłem (…) ją odroczyć ze względu na duże zgromadzenie ludzi, dużą liczbę uczestników marszu i widzów. Wiem, że organizatorzy parady nie podjęli tej decyzji pochopnie, eksperci zdrowia publicznego zgadzają się, że jednym z najskuteczniejszych sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest ograniczenie dużych spotkań i bliskich kontaktów. Pochwalam kierownictwo parady za współpracę z nami
—powiedział gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.
Parada św. Patryka, tradycyjnie odbywająca się 17 marca, przyciąga zazwyczaj na Piątą Aleję na Manhattanie około 150 rys. maszerujących i do dwóch miliony widzów rocznie. Jest jedną z największych cyklicznych wydarzeń publicznych w mieście. Defilują w niej uczniowie i studenci z całych Stanów Zjednoczonych, a także policja, wojsko, strażacy, parafie, orkiestry dęte, irlandzcy muzycy, tancerze itp.
CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE
Drukujesz tylko jedną stronę artykułu. Aby wydrukować wszystkie strony, kliknij w przycisk "Drukuj" znajdujący się na początku artykułu.
Cały świat walczy z koronawirusem! Specjalnie dla Państwa zebraliśmy najważniejsze informacje z różnych zakątków świata.
Iran ukrywa prawdę o koronawirusie?
Około 70 irańskich lekarzy, którzy mieszkają w Europie i USA, oskarżyło w liście wysłanym do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rząd w Teheranie, iż ukrywa rzeczywisty zasięg epidemii koronawirusa. Twierdzą, że liczba zgonów z powodu Covid-19 prawdopodobnie przekroczyła 3 tysiące.
Jeśli liczba podana przez lekarzy związanych z opozycyjną Irańską Radę Oporu jest prawdziwa, to liczba śmiertelnych ofiar epidemii w Iranie jest nieporównanie wyższa niż podana oficjalnie przez władze, które ogłosiły, że do czwartku zmarło 429 osób.
Lekarze z Irańskiej Rady Oporu piszą w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa:
Prawdziwa liczba śmiertelnych ofiar epidemii koronawirusa w Iranie przekracza prawdopodobnie 3000 osób. Jest to rezultat wynikającego ze względów politycznych zbyt późnego zaalarmowania społeczeństwa przez rząd oraz braku kompetentnych działań w walce z kryzysem.
Główny doradca ajatollaha Chameneia zakażony
Ali Akbar Welajati, czołowy doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia, został zakażony koronawirusem - podała w czwartek irańska agencja Tasnim. 74-letni polityk został poddany kwarantannie.
Według agencji Tasnim i telewizji Press TV, Welajati w środę przeszedł test na obecność koronawirusa, kiedy pojawiły się „łagodne symptomy” choroby. Wynik testu był pozytywny.
Jak podaje irańska agencja, powołując się na rzecznika szpitala w Teheranie, po zastosowaniu domowej kwarantanny i wzięciu leków, stan doradcy Chameneia uległ poprawie.
Welajati to od dawna jedna z kluczowych postaci irańskiego reżimu. Choć z zawodu jest pediatrą, głównym polem jego działania jest dyplomacja. Przez lata był on szefem irańskiego MSZ, a obecnie jest głównym doradcą ds. zagranicznych ajatollaha Chameneia.
Welajati nie jest pierwszym wysoko postawionym irańskim urzędnikiem, który zaraził się koronawirusem. Wcześniej infekcję stwierdzono m.in. u trzech wiceprezydentów kraju oraz co najmniej u 23 deputowanych parlamentu.
Iran to jedno z największych ognisk pandemii Covid-19. Według oficjalnych statystyk, zakażonych w kraju zostało ponad 10 tys. osób, a 429 zmarło w wyniku choroby.
Belgia zamyka szkoły, kawiarnie i niektóre sklepy
Rząd belgijski ogłosił w czwartek, idąc ślady innych krajów europejskich, zamknięcie od najbliższego piątku wszystkich szkół, kawiarni, restauracji i niektórych sklepów w związku z epidemią koronawirusa.
Decyzja wchodzi w życie o północy w piątek czasu środkowoeuropejskiego i ma obowiązywać do 3 kwietnia. Jednak szkoły będą zamknięte przez najbliższe 5 tygodni - oświadczyła p. o. premiera Belgii Sophie Wilmes.
Wilmes zapewniła, że nie jest planowane całkowita blokada miast i poszczególnych terytoriów. Supermarkety i apteki pozostaną otwarte; co do innych sklepów wprowadzony będzie obowiązek wstrzymania handlu podczas weekendów.
Chcemy uniknąć sytuacji włoskiej i uniknąć zamykania całych obszarów
—powiedziała Wilmes.
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Belgii wzrosła w czwartek do 399. Federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 85 nowych infekcji.
Spośród 85 tych nowych infekcji, 34 przypadki koronawirusa stwierdzono wśród mieszkańców domu opieki w brukselskim Watermaal-Bosvoorde. 11 osób z tego ośrodka zostało zabranych do szpitala.
Jak dotąd w Belgii zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem
Portugalia zamyka szkoły
Rząd premiera Portugalii Antonia Costy ogłosił w czwartek wieczorem zamknięcie od poniedziałku wszystkich szkół na terytorium całego kraju z powodu pandemii koronawirusa. Szkoły mają być zamknięte do końca marca.
Decyzja zapadła po spotkaniu Costy z przedstawicielami wszystkich ugrupowań reprezentowanych w portugalskim parlamencie.
Od wtorku w Portugalii zamknięto już kilkanaście szkół oraz uczelni wyższych, głównie na terenie aglomeracji Porto i Lizbony, gdzie potwierdzono najwięcej zakażeń koronawirusem. W czwartek na zajęcia szkolne i wykłady nie poszło ponad 100 tys. uczniów oraz studentów.
Dotychczas, zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia, decyzje o zamknięciu placówek oświatowych miały podejmować władze dystryktów w zależności od dynamiki zakażeń w poszczególnych regionach.
Według opublikowanych w czwartek po południu szacunków resortu zdrowia w ciągu ostatniej doby w Portugalii zanotowano 19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażonych osób wynosi 78.
Szybko rośnie grono osób znajdujących się na obserwacji z powodu Covid-19. Łącznie w czwartek po południu ich liczba sięgała już prawie 6 tysięcy.
Izrael zamyka szkoły i uniwersytety
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek, że wszystkie szkoły i uniwersytety w kraju zostaną od piątku zamknięte z powodu koronawirusa. Jednocześnie zaapelował o utworzenie „kryzysowego” rządu tymczasowego na czas radzenia sobie z epidemią.
Jesteśmy w trakcie globalnego fenomenu niepodobnego do niczego w historii istnienia państwa
—powiedział Netanjahu podczas konferencji prasowej w Jerozolimie.
Cała ludzkość jest w tej samej łodzi
—podkreślił.
Decyzja co do przedszkoli, placówek edukacji specjalnej oraz szkół z internatem, zostanie podjęta w Izraelu już wkrótce.
Kontynuując swoje przemówienie, Netanjahu wezwał rodziny, by nie pozwalały dziadkom opiekować się dziećmi, nawiązując do danych na temat wyższej umieralności wśród osób starszych i lżejszego przechodzenia infekcji przez młodszych.
Izraelski przywódca wezwał także do utworzenia „kryzysowego” rządu po rocznym impasie politycznym, w czasie którego w wyniku trzech wyborów parlamentarnych nie udało się utworzyć większościowej koalicji w Knesecie.
Byłby to rząd +kryzysowy+ na czas określony, będziemy walczyć razem, by ocalić życie dziesiątek tysięcy obywateli
—powiedział Netanjahu kierując swoje słowa do lidera sojuszu Niebiesko-Białych, Beniego Ganca.
Wspólnie poradzimy sobie z obecnym kryzysem, a potem będziemy kontynuować (negocjacje - PAP)
—dodał.
W poniedziałek władze w Jerozolimie podjęły decyzję o obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich Izraelczyków powracających z zagranicy. Od czwartku wieczorem to samo dotyczy obcokrajowców. Osoby niebędące obywatelami Izraela, które nie są w stanie udowodnić, że mają środki i możliwości na poddanie się kwarantannie domowej, nie będą wpuszczane do kraju.
Włochy: liczba zgonów wzrosła do 1016
Z 827 do 1016 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - to najnowszy bilans, jaki został przedstawiony w czwartek na codziennej konferencji prasowej. W całym kraju choruje obecnie ponad 12 tysięcy osób.
Od początku kryzysu epidemiologicznego zanotowano we Włoszech około 15 tys. przypadków koronawirusa.
Szef Obrony Cywilnej, rządowy komisarz do spraw kryzysu Angelo Borrelli poinformował, że liczba zakażonych wzrosła od środy o ponad 2200.
Łączna liczba wyleczonych wynosi 1258.
Borrelli wyjaśnił, że 98 procent osób zmarłych to osoby powyżej 68. roku życia, a dwie trzecie miało inne dodatkowe schorzenia.
Spośród wszystkich 12839 chorych obecnie około 5 tysięcy osób przebywa w domowej izolacji, 6650 w szpitalach, w tym 1600 jest na oddziałach intensywnej terapii.
Jak ogłoszono, przed włoskimi szpitalami ustawiono ponad 500 namiotów do wstępnej diagnozy.
Rządowy komisarz zaapelował do Włochów o oddawanie krwi.
Dziennikarka telewizji RAI zapytała szefa OC, czy wychodzenie z domu stało się „przestępstwem”, bo - jak wyjaśniła - została przed północą zatrzymana w Rzymie do kontroli przez policję podczas spaceru z mężem i psem i dowiedziała się, że grozi im kara administracyjna.
Borrelli powiedział, że zasadą powinno być ograniczanie wychodzenia z domu. Tak zinterpretował przepisy, na mocy których możliwość poruszania się zredukowano do wymogów pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.
Włosi karani za złamanie przepisów o walce z epidemią koronawirusa
2162 osoby ukarano we Włoszech w tych dniach za złamanie przepisów o walce z epidemią koronawirusa, na mocy których znacznie ograniczono możliwość poruszania się samochodem i pieszo. Dane te podało MSW w czwartek po przeprowadzeniu 106 tysięcy kontroli.
Zgodnie z dekretem rządu możliwość poruszania się w całym kraju ograniczono do potrzeb wynikających z obowiązków zawodowych, potrzeb zdrowotnych i innych pilnych spraw, w tym konieczności zrobienia zakupów. Kara za naruszenie tego przepisu wynosi do 206 euro.
35 osób ukarano za złożenie fałszywych oświadczeń dotyczących powodu wyjścia z domu.
Resort spraw wewnętrznych poinformował, że przeprowadzono również prawie 19 tysięcy kontroli w placówkach handlowych, gdzie sprawdzono przestrzeganie przepisów obowiązujących w związku z kryzysem epidemiologicznym.
Rzym zamyka kościoły
Do 3 kwietnia w Rzymie zamknięte będą wszystkie kościoły - ogłosiła w czwartek stołeczna diecezja w związku z epidemią koronawirusa. Jak podkreślono, decyzję tę podjęto w koordynacji z rozporządzeniami władz Włoch, które w środę zaostrzyły kroki prewencyjne.
Papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Angelo De Donatis zarządził, że do 3 kwietnia wierni nie mogą wchodzić do kościołów parafialnych i nieparafialnych oraz ogólnie do wszelkich budynków kultu należących do tej diecezji.
We Włoszech wcześniej zawieszono odprawianie mszy, co także miało na celu zahamowanie ekspansji wirusa.
Francja zamyka wszystkie szkoły
Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w czwartek wieczorem w telewizyjnym orędziu do narodu, że wszystkie szkoły w kraju będą zamknięte od poniedziałku z powodu koronawirusa. Nie odwołał jednak niedzielnych wyborów samorządowych.
Epidemia koronawirusa, która dotyka wszystkie kontynenty i uderza we wszystkie kraje europejskie, jest najpoważniejszym kryzysem zdrowotnym, jakiego Francja doświadczyła od stulecia
—powiedział Macron.
Podczas wystąpienia chwalił Francuzów za opanowanie, podkreślając, że priorytetem jest zyskanie na czasie i spowolnienie postępu epidemii.
Pierwsza ofiara wirusa w Norwegii
Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała w czwartek wieczorem o pierwszym przypadku śmierci pacjenta spowodowanej koronawirusem. Tego samego dnia norweski rząd wprowadził poważne restrykcje mające zahamować rozwój pandemii.
W czwartek zmarła starsza osoba, u której zdiagnozowano Covid-19
—napisał na Twitterze Szpital Uniwersytecki w Oslo, w którym przebywał pacjent. Nie podano dalszych szczegółów.
Wcześniej w ciągu dnia norweski rząd podjął decyzję o odwołaniu dużych imprez publicznych, zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli, a także m.in. salonów piękności i tatuaży.
Ponadto zdecydowano o wprowadzeniu przymusowej 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich, którzy przyjechali do Norwegii po 27 lutego z zagranicy poza państwami nordyckimi. Przepis dotyczy obcokrajowców oraz Norwegów bez względu na występowanie objawów choroby. Takiemu środkowi prewencji w związku z odbytymi wcześniej wizytami zagranicznymi musiała poddać się również rodzina królewska oraz niektórzy ministrowie.
Władze Norwegii potwierdziły dotychczas 621 przypadków koronawirusa w kraju.
Stolica Filipin objęta kwarantanną
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił w czwartek 30-dniowy zakaz podróży z i do stolicy kraju Manili. Zakaz wejdzie w życie w niedzielę. To część serii drastycznych działań mających na celu zahamowanie epidemii Covid-19.8
Jak pisze agencja AP, Duterte zapowiedział w przemówieniu telewizyjnym zakaz zgromadzeń na obszarze całej stolicy. Zaznaczył przy tym, że ignorowanie kwarantanny będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami, w tym karą więzienia. Zapowiedział, że jeśli sytuacja się pogorszy, to „policja i wojsko przywrócą porządek”.
Licząca ponad 12 milionów mieszkańców Manila to jedno z najgęściej zaludnionych miast na świecie. W ramach próby powstrzymania szerzącej się epidemii, większość urzędników państwowych została wysłana na urlopy.
Jak dotąd w całych Filipinach wykryto 52 przypadki zakażenia nowym koronawirusem. Przewodniczący filipińskiego Senatu Vicente Sotto skrytykował prezydenta za podjęcie zbyt drastycznych kroków.
To podręcznikowy przypadek przesadnej reakcji
—powiedział polityk cytowany przez agencję AP.
21 zarażonych na Białorusi
Liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa na Białorusi wzrosła do 21 - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.
Wcześniej podawano oficjalnie, że zarażonych było 12 osób, z których cztery zostały już wyleczone. Stan wszystkich pacjentów był zadowalający, z wyjątkiem jednego chorego, który trafił do szpitala w stanie średnio ciężkim.
Białoruskie ministerstwo zdrowia zaleca osobom powracającym z zagranicy informowanie władz o tym, czy byli w regionach, gdzie panuje epidemia Covid-19. Ponadto zalecane jest ograniczanie kontaktów z innymi osobami.
W czwartek resort zdrowia poinformował o odwołaniu do 6 kwietnia wszystkich imprez masowych z udziałem zagranicznych gości. W pozostałych przypadkach decyzje o ewentualnym odwołaniu imprez będą podejmowane w trybie indywidualnym.
W USA odwołano Paradę św. Patryka na Manhattanie
Po raz pierwszy od 250 lat nie odbędzie się w przewidzianym terminie Parada św. Patryka na Manhattanie - powiadomiły w czwartek nowojorskie media. Spowodowała to groźba rozprzestrzenienia się koronawirusa w dużym tłumie uczestników.
Decyzja zapadła w środę po godz. 22 miejscowego czasu. Poprzedziły ją kilkudniowe rozważania i rozmowy władz Nowego Jorku z organizatorami wydarzenia. Wcześniej obchody Dnia św. Patryka odwołano w Chicago i Bostonie. Także Irlandia odroczyła wszystkie parady w całym kraju.
Po rozmowach zaleciłem (…) ją odroczyć ze względu na duże zgromadzenie ludzi, dużą liczbę uczestników marszu i widzów. Wiem, że organizatorzy parady nie podjęli tej decyzji pochopnie, eksperci zdrowia publicznego zgadzają się, że jednym z najskuteczniejszych sposobów powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest ograniczenie dużych spotkań i bliskich kontaktów. Pochwalam kierownictwo parady za współpracę z nami
—powiedział gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.
Parada św. Patryka, tradycyjnie odbywająca się 17 marca, przyciąga zazwyczaj na Piątą Aleję na Manhattanie około 150 rys. maszerujących i do dwóch miliony widzów rocznie. Jest jedną z największych cyklicznych wydarzeń publicznych w mieście. Defilują w niej uczniowie i studenci z całych Stanów Zjednoczonych, a także policja, wojsko, strażacy, parafie, orkiestry dęte, irlandzcy muzycy, tancerze itp.
CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE
Strona 1 z 3
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/490918-swiat-zmaga-sie-z-koronawirusem-sprawdz?strona=1