Rada Narodowa (parlamentu) odrzuciła we wtorek podpisaną, ale nieratyfikowaną przez Słowację, Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Konwencję Stambulską).
Głosowanie odbyło się na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi na sobotę, 29 lutego.
Prezydent Zuzana Czaputova, która znana jest z liberalnych poglądów, już wcześniej zapowiedziała, że uszanuje decyzję parlamentu.
W marcu i listopadzie 2019 r. Rada Narodowa dyskutowała o Konwencji, zajmując wobec niej negatywne stanowisko. Jednak zdaniem części prawników chodziło o polityczną deklarację, a nie o formalne odrzucenie dokumentu. Rząd Petera Pellegriniego przesłał do parlamentu właściwe wnioski przed dwoma tygodniami.
Po przeprowadzeniu głosowania posłowie z współtworzącej koalicję rządową Słowackiej Partii Narodowej (SNS), która inicjowała debatę w parlamencie, wezwali Czaputovą do natychmiastowego ogłoszenia, że „konwencja na Słowacji nie obowiązuje i nie będzie ważna”.
W debacie krytycy konwencji podkreślali, że nie zajmuje się ona jedynie zapobieganiem przemocy wobec kobiet, ale wprowadza nową definicję małżeństwa, które w słowackiej konstytucji określone jest jako związek kobiety i mężczyzny. Zwracano także uwagę, że dokument zajmuje się również ideologia gender.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/488615-slowacja-odrzucila-konwencje-stambulska