Do 76 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem we Włoszech - podały włoskie służby medyczne. Liczba ta stale rośnie. Ogniskami zachorowań są regiony Lombardia i Wenecja Euganejska na północy. Pojedyncze przypadki potwierdzono w Piemoncie, Emilii-Romanii i Lacjum.
CZYTAJ TAKŻE: Chiny na razie bez perspektyw na spadek zachorowań. 411 nowych przypadków koronawirusa w prowincji Hubei
Pierwsze śmiertelne ofiary we Włoszech
W piątek i sobotę zanotowano dwie pierwsze śmiertelne ofiary - to mężczyzna i kobieta w wieku powyżej 70 lat. Zarazili się na terytorium Włoch, podobnie jak większość chorych.
Bilans zachorowań stale się zmienia. We Włoszech jest ich najwięcej w Europie.
W nocy z soboty na niedzielę podano, że obecność wirusa stwierdzono u 54 osób w Lombardii i 17 w Wenecji Euganejskiej.
Premier Conte wprowadza środki bezpieczeństwa
Premier Giuseppe Conte ogłosił, że rząd wydał w trybie pilnym na nadzwyczajnym posiedzeniu dekret przewidujący kroki, które mają na celu zahamowanie zachorowań i zarządzenie kryzysem sanitarnym. Chodzi, dodał, o ochronę zdrowia Włochów.
Zgodnie z dekretem obowiązuje zakaz wstępu do ognisk zachorowań i opuszczania ich. Takich gmin w Lombardii jest dziesięć, a w Wenecji Euganejskiej jedna. W miejscach tych zawieszono wszelką działalność zawodową, oświatową i sportową.
Za złamanie zakazu wstępu do tych ognisk i ich opuszczania będą wymierzane kary finansowe - postanowił rząd.
Ponadto zapadła decyzja o czasowym zawieszeniu szkolnych wycieczek na terenie Włoch i grupowych wyjazdów za granicę.
Policja i wojsko egzekwują przestrzeganie środków bezpieczeństwa
Policja, wojsko i inne służby porządkowe we Włoszech będą egzekwować przestrzeganie specjalnych kroków, podjętych przez rząd w związku z kryzysem sanitarnym, wywołanym przez szerzenie się koronawirusa - zapowiedział premier Giuseppe Conte.
Oczywiście rozmieścimy patrole i punkty kontrolne, by zapewnić przestrzeganie zasad. Już upoważniliśmy do tego siły porządkowe, a jeśli okaże się to konieczne, wyślemy także wojsko
— oświadczył premier.
Następnie dodał:
Bardzo liczymy na współpracę ze strony obywateli.
Conte podkreślił zarazem, że podjęte zostaną wszystkie niezbędne kroki, aby w pełni realizowane było rozporządzenie dotyczące obecnego kryzysu.
Szef rządu wykluczył możliwość zamknięcia granic kraju w ramach prewencji. Odnosząc się do apeli niektórych polityków w tej sprawie zapytał:
Czy chcemy zrobić z Włoch lazaret?.
Ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że policjanci, którzy są bezpośrednio wystawieni na ryzyko zarażenia, otrzymają ochronne maseczki i rękawiczki.
Francja przygotowuje się na wybuch epidemii
Francja przygotowuje się na możliwość wybuchu w Europie epidemii koronawirusa Covid-19 - poinformował w sobotę francuski minister zdrowia Olivier Veran. Podkreślił, że Paryż uważnie obserwuje sytuację we Włoszech, gdzie stwierdzono już 76 przypadków zakażenia i dwa zgony, wywołane wirusem.
W wywiadzie dla „Le Parisien” Veran powiedział, że prawdopodobieństwo pojawienia się nowych przypadków zakażenia koronawirusem we Francji „jest bardzo duże”.
Epidemia? Tak, przygotowujemy się na nią
— oświadczył minister.
Veran zapewnił, że we Francji stale rośnie ilość laboratoriów, wyposażonych w testy diagnozujące koronawirusa, a celem jest osiągnięcie wydajności kilku tysięcy analiz dziennie. Obecnie we Francji możliwe jest przeprowadzenie 400 takich testów dziennie.
Jeśli epidemia dotrze do Europy, chcę, abyśmy mieli pełne możliwości operacyjne
— zapewnił szef resortu zdrowia. Ocenił, że sytuacja jest bardzo poważna i zwrócił uwagę na wydarzenia we Włoszech, gdzie zmarły dwie osoby, które wcześniej nie przebywały w Chinach.
Urzędujący od niespełna tygodnia minister Veran poinformował także, iż obecnie we Francji w szpitalu przebywa tylko jedna osoba zakażona koronawirusem, a 10 innych zostało już wyleczonych. Nie ma także nowych zgonów, a jedyną ofiarą śmiertelną w tym kraju pozostaje 80-letni chiński turysta, który był pierwszym zmarłym na wirusa Covid-19 w Europie.
W niedzielę 16 lutego Veran zastąpił na stanowisku Agnes Buzyn, która ogłosiła, że będzie startować w wyborach na mera Paryża z ramienia rządzącej partii prezydenckiej LREM. Pierwsza tura wyborów lokalnych we Francji wyznaczona jest na 15 marca, a druga na 22 marca.
Rośnie liczba ofiar w Chinach kontynentalnych
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych wzrosła do 2442 - poinformowała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 97 osób.
Komisja podała, że 96 nowych przypadków śmiertelnych miało miejsce w centralnej prowincji Hubei. W prowincji tej liczba ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 2346.
Odnotowano 648 nowych przypadków zakażenia. Tym samym liczba osób zainfekowanych w Chinach wzrosła do 76 936.
Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd 20 zgonów – 6 w Iranie, 4 w Korei Płd., 3 w Japonii, po 2 w Hongkongu i we Włoszech, po jednym na Filipinach, na Tajwanie i we Francji.
Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei w Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc.
Nowe przypadki zakażenia w Korei Południowej
W Korei Południowej stwierdzono 123 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarła czwarta osoba - poinformowało w niedzielę koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Tym samym bilans osób zainfekowanych wzrósł w tym kraju do 556.
75 nowych przypadków zakażenia ma związek z odbywającymi się w mieście Daegu w środkowej części kraju nabożeństwami wyznawców Kościoła Jezusa Shincheonji, przez krytyków uważanego za sektę. Wcześniej 128 uczestników tych nabożeństwa zastało zainfekowanych.
Podejrzewa się, że podczas tych nabożeństw zarażać mogła 61-letnia kobieta, określana jako „pacjentka 31”, ponieważ była 31. osobą w Korei Płd., u której potwierdzono zakażenie. Kobieta ta doznała pierwszych objawów zakażenia 10 lutego, a wcześniej uczestniczyła w co najmniej czterech nabożeństwach.
Czwarta osoba śmiertelna to mężczyzna z Daegu.
Daegu i sąsiednie miasto Czeongdo określono jako „strefy zarządzania specjalnego”. Mer Daegu zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Natomiast w stolicy kraju, Seulu, władze zakazały demonstrowania w centrum miasta.
Koreański rząd podnosi alert do najwyższego poziomu
Prezydent Korei Południowej Mun Dze In poinformował w niedzielę, że z powodu koronawirusa rząd podniesie alert do najwyższego poziomu, po gwałtownym wzroście liczby nowych przypadków zakażenia wirusem Covid-19.
Moon zapowiedział, że rząd podniesie alarm o jeden stopień do najwyższego poziomu w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu liczby nowych przypadków zarażenia wirusem Cornavirus. Zapowiedział też, że władze muszą podjąć „bezprecedensowe wielkie kroki” w walce z wirusem.
Epidemia Covid-19 jest „w punkcie zwrotnym” - powiedział Moon po spotkaniu rządu w tej sprawie. Obecnie w kraju jest łącznie 556 osób zakażonych koronawirusem, przenoszących wirusa, który do tej pory zabił już pięć osób.
W niedzielę władze poinformowały o 75 nowych przypadkach zakażenia w związku z odbywających się w 2,5-milionowym mieście Daegu w środkowej części kraju nabożeństwami wyznawców Kościoła Jezusa Shincheonji, przez krytyków uważanego za sektę. Wcześniej 128 uczestników tych nabożeństwa zastało zainfekowanych.
Daegu i sąsiednie miasto Czeongdo określono jako „strefy zarządzania specjalnego”. Mer Daegu zaapelował do mieszkańców, by w miarę możliwości nie wychodzili na zewnątrz. Natomiast w stolicy kraju, Seulu, władze zakazały demonstrowania w centrum miasta.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/488225-nowe-przypadki-zakazenia-koronawirusem-na-swiecie