Był swoistym bastionem wolnej myśli europejskiej, interdyscyplinarnym intelektualistą, obrońcą tradycji i wielkim przyjacielem Polaków - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki o zmarłym w niedzielę brytyjskim filozofie Rogerze Scrutonie.
Scruton, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych, zmarł w wieku 75 lat. Jak podano w oświadczeniu na jego stronie internetowej, od sześciu miesięcy walczył z rakiem.
Był autorem ponad 50 książek na temat estetyki, moralności i polityki, był także doradcą brytyjskiego rządu. W czasach komunistycznych wspierał opozycję demokratyczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności w Czechosłowacji. Z tego powodu został odznaczony wysokimi odznaczeniami państwowymi przez władze Czech, zaś w czerwcu zeszłego roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
We wpisie na Facebooku premier podkreślił, że Scruton „był bastionem wolnej myśli europejskiej, interdyscyplinarnym intelektualistą, obrońcą tradycji i wielkim przyjacielem Polaków”.
Zawsze podziwiałem Sir Rogera za Jego niezłomny upór, jaki w swoich dziełach zawierał, by zachować tradycyjne wartości stanowiące ego Europy. Spoczywaj w pokoju
— napisał Morawiecki.
Zmarłego filozofa wspominał na Twitterze także prezydent Andrzej Duda.
Wielki Przyjaciel Polaków i wolnej, suwerennej Polski
— napisał o Scrutonie prezydent.
Najważniejsze książki Scrutona to: „Co znaczy konserwatyzm” („The Meaning of Conservatism”, 1980), „Intelektualiści nowej lewicy” („Thinkers of the New Left”, 1985), „Pożądanie” („Sexual Desire: A Moral Philosophy of the Erotic”, 1986), „The Aestetics of Music” (1997), „Jak być konserwatystą” („How to be a Conservative”, 2014) oraz powieść „Notes from Underground” (2014), w której zawarł elementy własnych doświadczeń z pomocy dla antykomunistycznej opozycji w Czechosłowacji.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/481784-premier-zegna-scrutona-byl-wielkim-przyjacielem-polakow