Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało pismo Komisarz Praw Człowieka Rady Europy - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Dodał, że resort przekaże pismo marszałkowi Senatu i poda je do publicznej wiadomości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiceszef MSZ pyta: Czy wizyta Komisji Weneckiej ma charakter pozorny, a opinia została sporządzona zawczasu?
MSZ otrzymało wieczorem interesujące pismo komisarz Praw Człowieka @coe. Przypadkiem pokazuje, jakie realne znaczenie dla organów Rady Europy ma „fact-finding mission” Komisji Weneckiej. Pismo przekażemy dziś Marszałkowi Senatu, a następnie podamy je do publicznej wiadomości
— opublikował w piątek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Mijatović - w piśmie, które udostępniło polskie MSZ - pisze, że ogólny efekt nowelizacji ustaw sądowych, którą 20 grudnia uchwalił Sejm, jest wysoce problematyczny z punktu widzenia standardów Rady Europy. Jak dodaje, ustawa wydaje się iść o krok dalej w rozszerzaniu i tak szerokich już uprawnień władzy wykonawczej nad polskim sądownictwem przez zwiększenie zakresu i dotkliwości reżimu dyscyplinarnego wobec sędziów i prokuratorów, osłabienie samorządu sądowniczego oraz ograniczenie wolności wypowiedzi sędziów i prokuratorów.
Ponadto, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy „odnotowuje z zaniepokojeniem”, że wiele zaproponowanych nowych typów odpowiedzialności dyscyplinarnej jest celowo sformułowanych w niejasny sposób, stwarzając pole do arbitralnej interpretacji i nadużyć.
Mijatović zwróciła też uwagę na szybkie tempo procedowania ustawy w Sejmie.
Dlatego byłam wdzięczna za pańską zapowiedź, że Senat przeprowadzi szeroką i otwartą debatę wokół ustawy oraz skonsultuje się z krajowymi i międzynarodowymi zainteresowanymi stronami oraz ekspertami. Ze szczególnym zadowoleniem przyjęłam decyzję o złożeniu wniosku o pilną opinię Komisji Weneckiej
— napisała do marszałka Grodzkiego.
Delegacja Komisji Weneckiej, w której składzie są eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec, przebywa w Warszawie (czwartek-piątek) na rozmowach w związku z pracami nad przygotowaniem opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zdaniem szefa MSZ Jacka Czaputowicza marszałek Senatu zapraszając komisję, przekroczył swoje konstytucyjne kompetencje.
W związku z tym, że Senat ma zająć się nowelą na przyszłotygodniowym posiedzeniu, KW postanowiła, że jej sprawozdawcy przygotują opinię w trybie pilnym. Nowelizacja wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
Komisja Wenecka to organ doradczy Rady Europy, jej opinie nie są wiążące, gdyż organ ten ma charakter doradczy i jego zadaniem jest pomaganie państwom w rozwijaniu demokracji.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/481458-msz-otrzymalo-pismo-mijatovic-ws-ustaw-sadowych