Portugalskie i hiszpańskie media komentując piątkową wizytę Angeli Merkel w niemieckim hitlerowskim obozie zagłady Auschwitz wskazują, że wydarzenie to jest odpowiedzią kanclerz Niemiec na negowanie w jej kraju win z okresu II wojny światowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Angela Merkel: Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby jasno wskazać sprawców
Spotkanie Merkel-Morawiecki w Auschwitz wymowne jak przemówienie polskiego premiera
Lizbońskie radio TSF odnotowuje, że podróż Angeli Merkel do Polski zbiega się w czasie z licznymi głosami jej rodaków próbujących umniejszać winy Niemców w czasie II wojny światowej, w tym sprawstwo zagłady Żydów.
W ostatnim czasie skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyróżnia się swoim coraz bardziej ksenofobicznym dyskursem. Dawny szef tego ugrupowania, Alexander Gauland stwierdził nawet, że Holokaust był zaledwie niewielkim zdarzeniem w całej historii tego kraju
— odnotowało portugalskie radio.
Rozgłośnia TSF wskazuje, że próby bagatelizowania zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej przez polityków tego kraju nie pozostają bez wpływu na opinie miejscowego społeczeństwa.
Według policyjnych statystyk liczba werbalnych ataków o podłożu antysemickim wzrosła w Niemczech w minionym roku o blisko 10 proc. do 1646 przypadków, czyli najwyższego poziomu w ostatniej dekadzie. Z kolei liczba fizycznych ataków antysemickich zwiększyła się o ponad 60 proc.
— poinformowało portugalskie radio.
Także hiszpański dziennik “ABC” postrzega wizytę kanclerz Niemiec jako formę odpowiedzi negacjonistom w sprawie przestępstw wojennych Trzeciej Rzeszy. Madrycka gazeta cytuje słowa szefowej rządu Niemiec o pamięci dotyczącej obozu Auschwitz wpisanej mocno w “niemiecką tożsamość narodową”.
“ABC” przypominając o zbliżających się obchodach 75. rocznicy wyzwolenia tego obozu i zaproszeniu jakie na uroczystość dostał król Hiszpanii Filip VI, zaznacza, że słowa kanclerz Merkel o niemieckiej winie za Holokaust padają w chwili, kiedy w jej ojczyźnie występują liczne przejawy antysemityzmu oraz próby negowania zbrodniczej roli Niemców w czasie II wojny światowej.
W październiku doszło w Halle do nieudanego zamachu na synagogę (…). Autor tego aktu zabił dwie osoby. To młody człowiek, który właśnie kieruje się poglądami negującymi Holokaust
— napisał “ABC”.
ems/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/476545-media-merkel-w-auschwitz-odpowiada-na-negowanie-win
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.