Europejski Instytut ds. Równości Genderowej(EIGE) opublikował w zeszłym tygodniu aktualizację Indeksu Równości Genderowej, analizujący postęp 28 państw członkowskich UE w obszarze równości genderowej. W Polsce i na Węgrzech odnotowano najniższy poziom „zbliżania się do osiągnięcia równości genderowej”.
W opublikowanej analizie EIGE mierzył wysiłki krajów UE w siedmiu głównych obszarach: pracy, pieniędzy, zdrowia, wiedzy, czasu, władzy i przemocy. Każde z państw otrzymywało punktację adekwatną do „postępów” - od 1 do 100.
W punktacji ogólnej Węgry otrzymały 51,2 - 51,9 na 100 punktów, co stanowi rezultat o 15,5 punktów gorszy niż średnia unijna. Z oceny wynika, że Węgry zbliżają się do osiągnięcia równości genderowej znacznie wolniej niż jakiekolwiek inne państwo w UE, za wyjątkiem Polski, która została oceniona pod tym względem podobnie jak Węgry.
Instytut Równości Genderowej wskazywał, że „nierówności genderowe są najbardziej widoczne w obszarze władzy (20,6 pkt.) oraz czasu (54,3 pkt.). Domena zdrowia wypadła najlepiej pod tym względem (86,6 pkt.) w porównaniu z innymi. W obszarze „pieniądze” Węgry uzyskały 71,6 punktów.
W ogólnej konkluzji instytut stwierdza, że chociaż w latach 2005-2017 indeks Węgier poprawił się, to nadal jest niższy niż średnia europejska i „potrzebny jest dalszy postęp”.
Najlepsze noty jeżeli chodzi o zbliżenie się do osiągnięcia równości genderowej otrzymały Szwecja, Francja i Dania, podczas gdy najgorsze – Hiszpania, Belgia i Luksemburg. Polska otrzymała 55,2 na 100 możliwych punktów, czyli daleko poniżej średniej europejskiej. W latach 2005-2017 indeks Polski wzrósł zaledwie o 2,8 punktów.
Polska dąży do osiągnięcia równości genderowej w wolniejszym tempie niż inne kraje członkowskie
— konkluduje raport.
aw/dailynewshungary.hu/https://eige.europa.eu
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/470679-mimo-presji-polska-nadal-na-strazy-rodziny-raport