Komisja Europejska przedstawiła oficjalnie listę kandydatów na komisarzy. Potwierdza ona informacje, które spływały wcześniej z unijnych stolic. Przedstawicielem Polski w tym zestawieniu jest były europoseł PiS Janusz Wojciechowski.
KE nie podaje jeszcze podziału tek. Te mają zostać ogłoszone we wtorek przez przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.
Przedstawicielem Austrii w KE ma być Johannes Hahn, polityk, który wcześniej, od 2014 roku pełnił już funkcję europejskiego komisarza ds. europejskiej polityki sąsiedztwa, a w latach 2010-2014 miał tekę europejskiego komisarza ds. polityki regionalnej.
Belgię w KE reprezentować w tej kadencji będzie Didier Reynders, przewodniczący Ruchu Reformatorskiego, i minister finansów w gabinecie Guya Verhofstadta.
Z Bułgarii tekę w KE obejmie Marija Gabriel, od 2017 członkini Komisji Europejskiej, zaś Chorwację – wieloletnia eurodeputowana tego kraju Dubravka Szuica.
Cypr reprezentować będzie Stella Kyriakides, od października 2017 do stycznia 2018 roku przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE).
Z Czech desygnowano do KE Vierę Jourovą, która w poprzedniej kadencji pełniła funkcję komisarz ds. sprawiedliwości. Z Danii - Margrethe Vestager, w 2014 roku nominowana na komisarza ds. konkurencji w Komisji Europejskiej. Z Estonii - Kadri Simson, dotychczas minister gospodarki i infrastruktury w rządzie Jüriego Ratasa. Finlandię reprezentować będzie Jutta Urplainen, niegdyś wicepremier i minister finansów w rządzie Jyrkiego Katainena. Francję – wieloletnia europarlamentarzystka Sylvie Goulard. Grecję - Margaritis Schinas, były rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.
Z Holandii tekę w KE otrzymał Frans Timmermans, wieloletni eurodeputowany, z Irlandii - Phil Hogan, od 2014 roku komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej, na czele której stanął Jean-Claude Juncker.
Litwę reprezentować będzie Virginijus Sinkieviczius, dotychczas ograniczający swoją karierę polityczną do obszaru kraju. Luksemburg - Nicolas Schmit, były ambasador Luksemburga przy Unii Europejskiej.
Przedstawicielem Łotwy w KE będzie wieloletni eurodeputowany Valdis Dombrovskis, Malty - Helena Dalli, zasłużona w forsowaniu agendy LGBT w swoim kraju (przedstawiła na forum parlamentu ustawę wprowadzającą małżeństwa homoseksualne), Polski – Janusz Wojciechowski, wieloletni eurodeputowany, zasłużony w walce o polskie rolnictwo. Z ramienia Portugalii do KE uda się Elisa Ferreira, zasiadająca niegdyś w radzie nadzorczej Banku Portugalii, Rumunii - Rovana Plumb, pełniąca funkcję ministra ds. funduszy europejskich w gabinecie Vioriki Dăncili.
Słowację reprezentować będzie były wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz, Słowenię - Janez Lenarczicz, Szwecję – socjaldemokratka Ylva Johansson, Węgry – były minister sprawiedliwości Laszlo Trocsanyi, Włochy – pełniący funkcję przewodniczącego Partii Demokratycznej Paolo Gentiloni.
Na liście nie ma Wielkiej Brytanii, bo kraj ten ze względu na brexit nie desygnował kandydata. Przedstawicielem Hiszpanii w kolegium ma być Josep Borrell, którego państwa członkowskie nominowały na wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej.
Zgodnie z unijnymi procedurami Rada UE ma teraz przyjąć tę listę, po czym zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. We wtorek von der Leyen ma ogłosić podział tek i sposób, w jaki zamierza zorganizować pracę swojej KE.
Następnie Parlament Europejski będzie głosował nad całym kolegium komisarzy. Przed tym głosowaniem odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach. Ostatnim krokiem jest formalne powołanie Komisji Europejskiej przez Radę Europejską.
aw/PAP/www.europarl.europa.eu/
-
OPOZYCJA PRZEGRYWA KAMPANIĘ! Nowy numer „Sieci” już w kioskach! Kup koniecznie!
E - wydanie dostępne na: http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/463031-znamy-pelna-liste-unijnych-komisarzy