W stolicy Niemiec doszło do kolejnego antysemickiego ataku. Jego ofiarą padł rabin miejscowej Gminy Żydowskiej Yehuda Teichtal, który - w obecności jego dziecka - został zelżony i opluty przez dwóch mężczyzn mówiących po arabsku.
Niemieccy politycy chętnie wypowiadają się o „zagrożonej demokracji” i „wzbierającej fali faszyzmu” w Polsce. Przez to fantazjowanie nie zauważają chyba realnego wzrostu ataków antysemickich we własnym kraju, a nawet w stolicy - Berlinie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ Fala antysemityzmu uderza w zachodnią Europę. Schudrich: W Polsce czuję się bardzo bezpiecznie, o wiele bezpieczniej niż w Paryżu
Niestety musimy stwierdzić, że agresja przeciwko Żydom, zarówno na podwórkach szkolnych, jak i na ulicach Berlina zaczęła żyć własnym życiem. Nadal jednak jestem przekonany: większość ludzi w Berlinie nie chce zaakceptować agresji wobec Żydów, jako części ich codzienności
— powiedział Teichtal, cytowany w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Gminy Żydowskiej w Berlinie.
Większość Berlińczyków chce, by Żydzi mogli spokojnie przeżywać swoją wiarę, bez odczuwania strachu, że zostaną zwymyślani, opluci, czy wręcz pobici. Oczywiście nie będziemy się teraz ukrywać, tylko nadal budować na miłości, tolerancji, dialogu i edukacji
— zapewnił rabin.
Jak informuje gmina, do ataku doszło w ubiegły weekend, po nabożeństwie, które Teichtal odprawił w synagodze w berlińskiej dzielnicy Wilmersdorf. Przewodniczący wspólnoty, Gideon Joffe, zaapelował po incydencie do policji o wzmocnienie ochrony synagog, by Żydzi mogli bezpiecznie uczestniczyć w modłach.
W ten sam weekend doszło też do ataku na studenta noszącego jarmułkę na dworcu w pobliskim Poczdamie. 25-latek również został opluty i znieważony. Napastnikiem okazał się 19-letni Syryjczyk.
Możliwe, że student uniknąłby ataku, gdyby zastosował się do „dobrych” rad pełnomocnika niemieckiego rządu ds. antysemityzmu Felixa Kleina, który pod koniec maja przestrzegał Żydów przed noszeniem jarmułki „o każdej porze i w każdym miejscu Niemiec”…
Według statystyk prowadzonych przez Punkt Badań i Informacji o Antysemityzmie (RIAS) w Berlinie w 2018 roku doszło do 1083 antysemickich incydentów. O 14 proc. więcej niż w 2017 r.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/457311-fala-antysemityzmu-w-niemczech-kolejny-atak-w-berlinie