Niemcy stawiają się same w niezwykle niekorzystnej sytuacji, w której nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji; to czyni Niemcy zakładnikiem Rosji – powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Donald Trump.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie na szczycie. Andrzej Duda rozmawia z prezydentem USA. Trump: Bardzo mocno wierzę w Polskę. ZDJĘCIA I WIDEO
Prezydent USA był pytany przez dziennikarzy podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Gabinecie Owalnym, o to, czy zastosuje sankcje, by zablokować budowę gazociągu Nord Stream2.
Ludzie mają prawo robić to, co chcą. Kwestia Nord Stream2 to coś, o czym myślę i czemu się przyglądam. Wiele razy podkreślałem problemy, jakie wiążą się z tym gazociągiem
— powiedział prezydent USA. Jak zaznaczył, Rosja dostaje miliardy dolarów od Niemiec w zamian za gaz.
Mamy znacznie lepsze rozwiązanie: LNG, i wiele krajów Europy chce tego gazu, w tym Polska
— podkreślił amerykański przywódca.
Wyraził nadzieję, że „nic złego się nie stanie”.
Mamy bardzo dobre relacje z Rosją, z Chinami, z Niemcami, ale myślę, że Niemcy stawiają siebie w bardzo niekorzystnej sytuacji, w której 50 a nawet 70 proc. ich dostaw energii pochodzi z Rosji
— ocenił Trump.
Jak zauważył, to Niemcy mają możliwość i moc, by to zmienić nie kupując gazu od Rosji.
Albo jeśli chcą, niech to robią. Ale to jest naprawdę decyzja Niemiec. Nie sądzę, by obywatele Niemiec byli z tego zadowoleni, bo to naprawdę czyni Niemcy zakładnikiem Rosji -– powiedział Trump.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/450689-trump-krytykuje-nord-stream-2-niemcy-zakladnikiem-rosji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.