Szef Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczął konsultacje z liderami frakcji politycznych w PE ws. obsadzenia najważniejszych stanowisk unijnych. W środę spotkał się z liderami: socjalistów Udo Bullmanem i liberałów Guyem Verhofstadtem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciekawy wywiad z Junckerem. Tłumaczy się z „rwy kulszowej” i wyzłośliwia pod adresem Tuska: „Szef RE pracuje mniej”
W czwartek spotka się z liderem frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfredem Weberem.
Weber jest tzw. kandydatem wiodącym frakcji EPL na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Kandydatem socjalistów jest obecny wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, a liberałów - unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Tusk w środę spotkał się też z Nathalie Loiseau, liderką delegacji francuskiej, która wraz z liberałami tworzy nowa grupę w PE - Odnówmy Europę.
Na osiem dni przed szczytem Unii Europejskiej, na którym unijni przywódcy będą dyskutować, kto powinien zająć najważniejsze stanowiska w jej instytucjach, ich obsada jest ciągle pod znakiem zapytania.
Choć najważniejszych stanowisk do obsadzenia jest pięć: przewodniczący Komisji Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej, szef unijnej dyplomacji, prezes Europejskiego Banku Centralnego i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, na pierwszym planie znalazła się funkcja szefa KE. Komisja Europejska to najsilniejsza instytucja unijna, a jej szef stoi na czele grupy kilkudziesięciu tysięcy urzędników, którzy decydują o kierunkach rozwoju UE. Kadencja obecnej Komisji kończy się jesienią.
Sporo w kwestii obsady tego stanowiska miały wyjaśnić wybory do PE, ale - mimo że minęły od nich dwa tygodnie i w dużej mierze znany jest już kształt frakcji politycznych - zrodziły one więcej pytań niż odpowiedzi, ciągle bowiem nie wiadomo, czy i kiedy w tej układance może uformować się jakaś koalicja.
Tusk jeszcze w maju podczas szczytu w Sybinie zapowiedział, że zamierza rozpocząć konsultacje z liderami PE i w unijnych stolicach w kwestii obsady stanowisk. Wcześniej spotkał się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim, co skrytykowali socjaliści, wskazując, że Włoch nie reprezentuje frakcji politycznych.
Uniny traktat mówi, że to Rada Europejska nominuje, a PE wybiera szefa Komisji Europejskiej.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/450674-tusk-prowadzi-konsultacje-kto-zajmie-wysokie-stanowiska-ue
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.