Seria zamachów na Sri Lance. Eksplozje nastąpiły niemal jednocześnie w trzech kościołach podczas Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania i w trzech hotelach. Po kilku godzinach doszło do siódmej eksplozji w hotelu w Dehiwale. Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę. Śmierć poniosło co najmniej 290 osób, rannych jest blisko 500 osób. Wśród zabitych jest 37 cudzoziemców. Nie ma informacji o Polakach. Zatrzymano jak dotąd 24 osoby. Żadna organizacja nie przyznała się do zamachów.
Do pierwszych sześciu eksplozji doszło rano w ciągu 30 minut w trzech kościołach, gdzie odbywały się właśnie msze święte, i w trzech hotelach popularnych wśród zagranicznych turystów. W przypadku świątyń chodzi o: kościół św. Antoniego w Kolombo, kościół św. Sebastiana w oddalonym o ok. 30 km Negombo oraz kościół w Batticaloa, oddalonym od stolicy o ok. 250 km na wschód. Według policji atak na kościół w Negombo przeprowadził zamachowiec samobójca. Ataki nastąpiły też w pięciogwiazdkowych hotelach: Shangri-La, Cinnamon Grand (niedaleko rezydencji premiera) i Kingsbury; wszystkie są położone w Kolombo.
Do siódmej eksplozji doszło w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, gdzie mówi się o dwóch ofiarach śmiertelnych, a ósma nastąpiła w pobliżu estakady w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach stolicy.
RELACJA NA ŻYWO:
09:30. Niedzielne ataki na kościoły oraz luksusowe hotele na Sri Lance zostały przeprowadzone przez siedmiu zamachowców-samobójców - poinformował w poniedziałek prowadzący śledztwo.
Analiza fragmentów ciał zamachowców nie pozostawia wątpliwości, że były to ataki samobójcze, oświadczył prowadzący śledztwo Ariyananda Welianga. Dodał on, że pięć spośród sześciu z początkowej serii ataków zostało przeprowadzone przez pojedyncze osoby, jedynie ten na hotel Shangri-La w Kolombo - przez dwóch.
08.00. Amerykański Departament Stanu ostrzegł przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.
„Terroryści mogą zaatakować z niewielkim albo bez żadnego ostrzeżenia”
— napisano w publikowanych przez Departament Stanu zaleceniach dla podróżnych. Jako potencjalne cele wymieniono ośrodki turystyczne, centra handlowe, hotele, obiekty religijne, lotniska i dworce oraz inne obszary publiczne.
06.00.
Rzecznik policji zaznaczył, że bilans nie jest ostateczny. Władze przyjmują, że w atakach zginęło ok. 37 cudzoziemców, ale tylko w jedenastu przypadkach udało się zidentyfikować ofiary. Niektóre z ciał są tak dalece zmasakrowane, że ustalenie tożsamości może zająć sporo czasu.
Tym należy tłumaczyć zwłokę w ogłaszaniu narodowości ofiar.
20:00
Do 215 wzrosła liczba zabitych po atakach na kościoły i hotele na Sri Lance w Niedzielę Wielkanocną. Policja podała, że trzy kolejne osoby, w tym dwoje dzieci, zmarły w wyniku ostatniej eksplozji, a władze szpitali poinformowały o śmierci pięciu rannych osób.
19:38 Z ogromnym smutkiem i poruszeniem przyjąłem wiadomość o serii eksplozji, do których doszło w kościołach i hotelach w miastach Kolombo, Negombo i Batticaloa na Sri Lance - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Sri Lanki Maithripala Sirisena.
19:37 MSZ nie potwierdza informacji dotyczących Polaków, którzy stali się ofiarami lub poszkodowanymi w wyniku ataków na Sri Lance - powiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.
Służby konsularne i dyplomatyczne podejmują działania w celu weryfikacji doniesień. Oprócz tego staramy się uzyskać wszelkie inne informacje, które mogą nas doprowadzić do ewentualnych poszkodowanych obywatelach polskich
— zapewniła rzeczniczka MSZ. Jak dodała, ponieważ na Sri Lance wprowadzono godzinę policyjną działania służb są utrudnione.
18:53. Kilku obywateli Stanów Zjednoczonych zginęło w niedzielnych wybuchach na Sri Lance - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
Biały Dom w wydanym oświadczeniu potępił niedzielne ataki i podkreślił, że USA „stoją u boku rządu i społeczeństwa Sri Lanki w wymierzeniu sprawiedliwości sprawcom tych nikczemnych i bezsensownych działań”.
18:00 MSZ Sri Lanki podało, że zweryfikowało narodowość 11 zabitych w atakach obcokrajowców.
Są to: trzej Indusi, dwaj Turcy, Portugalczyk, trzej Brytyjczycy oraz dwie osoby z obywatelstwem W. Brytanii i USA. 9 cudzoziemców uznaje się za zaginionych.
17:50
Poruszające zdjęcia z miejsc tragedii.
16:20. Premier Morawiecki: Zamachy w kościołach i hotelach na Sri Lance to ogromna tragedia. Pamiętajmy o prześladowanych
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki: Zamachy w kościołach i hotelach na Sri Lance to ogromna tragedia. Pamiętajmy o prześladowanych
16:10
Antoni Macierewicz: W tą Wielką Niedzielę łączymy się w modlitwie za wszystkich rannych i zamordowanych w dzisiejszych, dramatycznych zamachach na chrześcijan, na Sri Lance.
15:50. Do sprawy zamachów odniósł się polski minister spraw wewnętrznych.
15:00. Solidarność z rodzinami ofiar zamachów wyraził prezydent Andrzej Duda.
Wstrząsająca tragedia na Sri Lance. W Wielką Niedzielę szczególnie łączymy się z Cierpiącymi i Rannymi, wspieramy duchowo Zrozpaczonych. Mimo wyjątkowego Święta trudno powstrzymać gniew przeciwko brutalnym i cynicznym terrorystom uderzającym w najważniejsze wartości
— napisał prezydent.
14:45. Szef MSZ Holandii przekazał, że wśród ofiar śmiertelnych jest - jak wynika z zebranych dotąd informacji - jeden obywatel jego kraju.
14:40. Co najmniej 207 osób zginęło, a 450 odniosło obrażenia w serii wybuchów, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną w kościołach i hotelach na Sri Lance - poinformował rzecznik policji Ruwan Gunasekera.
Łącznie mamy informacje ze wszystkich szpitali o 207 zabitych. Ponadto według stanu naszej wiedzy na chwilę obecną do szpitali przyjęto 450 rannych
— powiedział policyjny rzecznik na konferencji prasowej w stolicy Sri Lanki, Kolombo.
14:35. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt potępili niedzielne zamachy terrorystyczne na kościoły i hotele na Sri Lance. Oboje wskazali walkę z prześladowaniem chrześcijan na świecie jako jeden ze swoich priorytetów.
14:30. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przywódcy innych państw potępili w niedzielę serię ataków na Sri Lance.
Szefowa rządu Niemiec w liście kondolencyjnym do lankijskiego prezydenta Maithripali Siriseny napisała:
To szokujące, że ludzie, którzy zgromadzili się, by świętować Wielkanoc, stali się celem okrutnych ataków.
Prezydent Francji potępił „haniebne czyny” i ataki terrorystyczne, do których doszło na Sri Lance. Na twitterze Macron wyraził „głęboki smutek” oraz napisał:
W ten dzień wielkanocny cała nasza solidarność z narodem Sri Lanki, a nasze myśli z bliskimi ofiar.
Szef rządu Hiszpanii Pedro Sanchez na Twitterze napisał, że „terror i barbarzyństwo nigdy nas nie pokonają”.
Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern w tym samym serwisie napisała, że jej kraj potępia ataki, „odrzuca wszelkie formy ekstremizmu i staje w obronie wolności religii oraz prawa do bezpiecznego jej wyznawania”.
Wspólnie musimy powstać i znaleźć w sobie wolę oraz odpowiedzi, by położyć kres tego typu przemocy
— podkreśliła.
Potępiam w najbardziej stanowczy sposób wielkanocne ataki terrorystyczne na Sri Lance. To atak na całą ludzkość
— głosi tweet prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Z kolei szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif wyraził smutek z powodu ataków oraz przekazał kondolencje „przyjaznemu rządowi i narodowi Sri Lanki”.
Terroryzm to globalne zagrożenie bez żadnej religii, trzeba je potępić i stawić mu czoło na świecie
— wskazał.
14.05. Siedem osób aresztowano - poinformował minister obrony i prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena. Według wiceministra transportu, w eksplozjach zginęło 190 osób.
Jest to pierwszy oficjalny bilans ofiar. Wcześniejsze doniesienia na temat liczby zabitych były szacunkowe i pochodziły od mediów, według których śmierć w wybuchach poniosło od 138 do 185 osób.
Szef lankijskiego MSZ Thilak Marapana podał, że wśród zabitych jest co najmniej 27 cudzoziemców. Według chińskich mediów rządowych, w wybuchach zginął jeden obywatel ChRL, a czterech odniosło obrażenia, ale ich stan jest stabilny.
13.20. Prezydent USA Donald Trump oferuje pomoc Sri Lance
13.00. Na Sri Lance doszło do niewyobrażalnego aktu terroru - napisała na twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
12.30. Polskie MSZ uruchomiło specjalną linię telefoniczną. Prosi o kontakt wszystkich obywateli Polski, przebywających na Sri Lance.
12.20. Lankijskie władze zarządziły tymczasową blokadę portali społecznościowych i komunikatorów internetowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji na temat serii eksplozji.
Rząd poinformował, że „zdecydował o zablokowaniu wszystkich platform sieci społecznościowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych i fałszywych informacji”. „To jest środek jedynie tymczasowy” - zapewniono w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.
12.15. Papież Franciszek modli się za ofiary zamachów na Sri Lance
Przyjąłem ze smutkiem wiadomość o ciężkich zamachach, które właśnie dzisiaj, w dniu Wielkanocy, przyniosły żałobę i ból w niektórych kościołach i innych miejscach zgromadzeń na Sri Lance”
— powiedział papież Franciszek po udzieleniu uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
„Pragnę wyrazić mą serdeczną bliskość ze wspólnotą chrześcijańską, zaatakowaną w chwili, gdy była zgromadzona na modlitwie i ze wszystkimi ofiarami tej tak okrutnej przemocy. Zawierzam Panu wszystkich, którzy tragicznie zginęli i modlę się za rannych i wszystkich tych, którzy cierpią z powodu tego dramatycznego wydarzenia”
— dodał papież.
12.00. Juncker, Tusk, Putin i inni przywódcy potępiają ataki na Sri Lance
Po niedzielnych eksplozjach na Sri Lance wyrazy współczucia Lankijczykom przesyłają przywódcy z całego świata. Ataki potępili m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej: Jean-Claude Juncker i Donald Tusk a także prezydent Rosji Władimir Putin.
CZYTAJ WIĘCEJ: Juncker, Tusk, Putin i inni przywódcy potępiają ataki na Sri Lance. Szef KE zapowiada wsparcie dla poszkodowanych
11.30. W stołecznym Kolombo miała miejsce ósma eksplozja
11.25. Na Sri Lance wprowadzono godzinę policyjną - taka jest decyzja ministra obrony.
11.15. / Siódma eksplozja
Siódma eksplozja nastąpiła po kilku godzinach w hotelu w mieście Dehiwala pod Kolombo. W jej wyniku zginęły dwie osoby - podaje Reuters, powołując się na policję. W sumie niedzielne wybuchy w tym kraju zabiły ok. 190 osób.
11.00. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, prosi o modlitwę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Poruszające słowa abpa Gądeckiego po zamachu na Sri Lance: Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego potrzebujemy
10.55. Arcybiskup Colombo Malcolm Ranjith odwołał wszystkie nabożeństwa wielkanocne w swojej archidiecezji po zamachach terrorystycznych.
10.45. Coraz więcej ofiar zamachów
„Jest wielu rannych, z których niektórzy są w stanie krytycznym” - podkreślił rozmówca AFP.
10.00
Na razie nie podano więcej szczegółów ani możliwych przyczyn tragedii.
Dominującą religią na Sri Lance jest buddyzm. Katolików jest zaledwie 6 procent.
mall/wkt/gah/Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/443515-krwawe-zamachy-na-katolikow-na-sri-lance