Ofiarami Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33 byli również Polacy
— przypomniał w Żytomierzu prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Uczestniczył on w obchodach 85. rocznicy Głodu i otworzył w Żytomierzu Przystanek Historia.
Ofiary głodu to w zdecydowanej większości ofiary akcji wymierzonej przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale wśród tych ofiar byli także Polacy
— powiedział po uroczystościach przed figurą Płaczącego Anioła w Żytomierzu, którą wzniesiono na cześć ofiar tej zbrodni.
W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego najgorszym okresie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.
Wielki Głód nastąpił w jednym z najżyźniejszych krajów Europy w czasie pokoju, gdy ZSRR eksportował ogromne ilości zboża. Na Ukrainie zboże, a następnie cała żywność były konfiskowane przez władze.
W roku 1932 w ZSRR wprowadzono prawo o ochronie własności państwowej, które pozwalało na rozstrzelanie człowieka nawet za zabranie tylko jednego kłosa z należącego do kołchozu pola. Obowiązywał także dekret o całkowitej blokadzie wsi z powodu rzekomego sabotowania obowiązkowych dostaw zbóż.
Pragnąc przeżyć, wielu chłopów łamało zakaz opuszczania wsi i uciekało do miast, gdzie obowiązywały przydziały żywnościowe dla pracujących. Podejmowano próby ucieczki do Rosji, jednak ukraińskie granice administracyjne obstawione były przez wojsko.
W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy.
Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo jeszcze w 2006 roku.
W środę, 21 listopada, Senat przyjął uchwałę upamiętniającą 85. rocznicę tragedii.
W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu
— napisano w uchwale.
ZOBACZ ZDJĘCIA OBCHODÓW ROCZNICY oraz Memoriału ku czci ofiar w Kijowie
(Fot. PAP/EPA i wPolityce.pl):
O zbrodni wspomniał też papież Franciszek. Podczas spotkania w Watykanie wezwał do modlitwy o pokój w tym kraju.
Zwracając się do wiernych przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański papież powiedział:
Wczoraj Ukraina uczciła rocznicę Hołodomoru, straszliwego głodu wywołanego przez sowiecki reżim, który spowodował miliony ofiar.
Dodał, że sceny z tamtych czasów są „bolesne”.
Niech ta olbrzymia rana z przeszłości stanowi wezwanie do wszystkich, aby takie tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły
— podkreślił Franciszek.
Pomódlmy się i my za ofiary tej sowieckiej zbrodni ludobójstwa, w tym za naszych rodaków.
gim, PAP, inf. własna
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/422689-ukraina-czci-pamiec-ofiar-wielkiego-glodu