Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Słowacji Tomasz Petrziczek i Miroslav Lajczak podkreślili w piątek w Bratysławie, że UE może wyjaśnić wątpliwości z Polską i Węgrami na drodze dialogu. Sprzeciwili się polityzacji sporu przed wyborami do PE.
Słowacja i Czechy dają pierwszeństwo dialogowi w sporze UE z Węgrami i Polską – zgodzili się ministrowie spraw zagranicznych obu państw.
Zgodziliśmy się, że trzeba prowadzić aktywny dialog o tym, co się dzieje w obu krajach. Wolelibyśmy, żeby nie upolityczniać sytuacji, przynajmniej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Obie strony powinny wsłuchać się w argumenty oponentów
— powiedział Petrziczek na temat Polski i Węgier.
Również Lajczak ocenił, że UE wciąż ma możliwości, by wyjaśnić niejasności wokół Węgier i Polski w formie dialogu. Jego zdaniem nie ma jednak powodu, żeby odrzucać wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie wszczęcia procedury z art. 7 wobec Budapesztu.
Słowacki minister uważa, że rezolucja powinna być podstawą dyskusji, a nie „pałką”, której należy użyć.
Wstępowaliśmy do UE, bo przyjęliśmy pewne wartości. I to nadal obowiązuje. Jesteśmy przeciwko temu, by kogoś wyłączać lub oddzielać. Wierzę, że dialog pozwoli nam wyjaśnić wątpliwości
— mówił na konferencji prasowej w Bratysławie.
Izba Poselska Czeskiego Parlamentu uznała na początku października głosowanie w PE o Węgrzech za „błędne i niefortunne”. Według Lajczaka podobną rezolucję przygotowuje także słowacki parlament.
Na piątkowej konferencji Petrziczek mówił o „pragmatycznym” podejściu słowackiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i zapowiedział, że w przyszłym roku, gdy to Czesi będą kierować pracami V4, będzie kontynuował inicjatywy Lajczaka.
V4 powinna prezentować się jako solidarna i konstruktywna część UE, powinna mieć swoją pozytywną agendę – i w tym się zgadzamy
— mówił czeski minister, cytowany przez słowacką agencję TASR.
Szef słowackiej dyplomacji z kolei podkreślił, że w odróżnieniu od Czech, Węgier i Austrii Słowacja zamierza poprzeć globalny pakt ONZ w sprawie migracji.
Globalny pakt jest dokumentem politycznym i nikt nikogo do niczego nie zmusza. To nie jest dokument o tym, że migracja jest prawem człowieka. Nikt nie ingeruje w kompetencje państw członkowskich. Wierzę, że Słowacja zachowa się jak mądry i odpowiedzialny kraj
— powiedział Lajczak, który do września, przez rok, był przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Nominowany przez Czeską Partię Socjaldemokratyczną (CSSD), mniejszego koalicjanta w rządzie Andreja Babisza, Petrziczek został szefem czeskiej dyplomacji w połowie października. Pierwszą wizytę, wbrew tradycji poprzedników, którzy jechali na Słowację lub do Brukseli, złożył w Niemczech. Bratysława jest drugą stolicą, która odwiedził.
PAP, rs.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/419384-czechy-i-slowacja-nie-upolityczniajmy-sporu-polski-z-ke
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.