Niemieccy komentatorzy spodziewają się szorstkiego przyjęcia Angeli Merkel w Warszawie. Jak twierdzą, dobrej atmosferze nie sprzyja spór o reparacje wojenne i gazociąg Nord Stream 2, a także kwestia reformy polskiego sądownictwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zmieni odejście Merkel? Waszczykowski: Sytuacja staje się nieprzewidywalna. Niemcy mogą przestać być państwem wiodącym w UE
Jak pisze Philipp Fritz w piątkowym wydaniu dziennika „Die Welt”, kanclerz Angela Merkel musi się przygotować na szorstkie przyjęcie w Warszawie, gdzie rządzi „pewny siebie gospodarz”. Jego zdaniem po zapowiedzianym wycofaniu się z kierowania CDU szefowa niemieckiego rządu znalazła się pod presją, podczas gdy polski rząd jest stabilny, gospodarka rośnie w tempie ponad 4 proc., relacje z Waszyngtonem są znakomite, a w polityce migracyjnej coraz więcej krajów zdaje się przechodzić na stronę Polski.
Zdaniem komentatora, wśród tematów spornych wymienia praworządność, roszczenia reparacyjne, politykę migracyjną i Nord Stream 2. Wyraża wątpliwość, czy w tych sprawach możliwy będzie kompromis. Podkreśla, że, celem konsultacji międzyrządowych jest uzgodnienie - pomimo różnic - wspólnych działań. Jest to tym bardziej konieczne, że w przyszłym roku oba kraje będą niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Warszawa dzięki dobrym relacjom z Białym Domem Donalda Trumpa może być konstruktywnym partnerem w UE
— pisze Fritz.
Z kolei „Tagesspiegel” wybija na czoło, że „Polska obstaje przy reparacjach w wysokości kilkuset miliardów (euro)”.
Autor komentarza Christoph von Marschall przewiduje, że spory dotyczące historii i gazociągu Nord Stream 2 odbiją się niekorzystnie na przebiegu wspólnego posiedzenia rządów Polski i Niemiec. Marschall przypomina, że prezydent Andrzej Duda w wywiadzie na początku tygodnia „postawił na porządku dnia” postulat reparacji od Niemiec za zniszczenia w Polsce podczas drugiej wojny światowej w wysokości kilkuset miliardów euro.
Uwagę szefów obu rządów, Angeli Merkel i Mateusza Morawieckiego, oraz ich ministrów przyciągają ponadto europejskie wyzwania. Wskutek brexitu budżet UE skurczy się, co oznacza, że będzie w nim mniej pieniędzy na programy pomocowe, z których od 2004 roku szczególnie korzystała Polska.
Oba rządy muszą zatroszczyć się o to, aby spór o polskie reformy wymiaru sprawiedliwości i wdrożone w związku z tym przez Komisję Europejską postępowanie przeciwko Polsce nie sparaliżował współpracy w innych dziedzinach.
Spotkanie prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera z Andrzejem Dudą pokazało, jak bardzo napięte są polsko-niemieckie relacje. Obaj prezydencji chcieli uczcić 100-rocznicę niepodległości Polski, jednak reforma sądownictwa i gazociąg zdominowały wizytę polskiego prezydenta w Berlinie
— podkreśla Marschall.
Jak uważa „Tageszeitung” (TAZ), na krótko przed wizytą Angeli Merkel w Warszawie, polski prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki „podgrzewają nastroje” przeciwko niemieckiemu rządowi i mediom.
Niemiecko-polski handel odnotowuje nowe rekordowe wyniki, w kwestiach bezpieczeństwa panuje zgoda, niemiecko-polskie kontakty kulturalne kwitną. Pomimo tego prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki z partii rządzącej PiS, przed niemiecko-polskimi konsultacjami międzyrządowymi nie szczędzą wysiłków, by przedstawić spotkanie w piątek jako spotkanie między przeciwnikami, czy wręcz wrogami
— pisze Gabriele Lesser.
Warszawska korespondentka „TAZ” uważa, że głównym problemem jest kwestia reparacji.
Niemal codziennie dochodzi do ataków na „Niemców” ze strony telewizji państwowej TVP i zbliżonych do rządu mediów
— stwierdziła Lesser.
Lesser zauważa, że politycy PiS atakują Nord Stream 2 jako rządowy projekt Niemiec i Rosji, chociaż gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego budowany jest przez międzynarodowe konsorcjum.
Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) w wydaniu internetowym pisze, że „Premier Polski wypowiada wojnę mediom będącym w niemieckim posiadaniu”.
Odnosząc się do roszczeń reparacyjnych, gazeta cytuje Juergena Hardta – rzecznika ds. polityki zagranicznej klubu poselskiego CDU/CSU. Hardt odrzucił polskie roszczenia.
Niemcy poczuwają się i zawsze poczuwały się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności
— powiedział polityk CDU. Polska musi jednak zaakceptować to, że problem reparacji jest „prawnie i politycznie zamknięty”.
wkt/dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/419324-reparacje-i-nord-stream-2-niemiecka-prasa-o-wizycie-merkel