Sprawcy ataku na synagogę w Pittsburghu w stanie Pensylwania postawiono w sobotę wieczorem czasu lokalnego 29 zarzutów o przestępstwa federalne, w tym o przestępstwa związane z bronią i przestępstwa z nienawiści. W ataku śmierć poniosło 11 osób, a sześć zostało rannych, w tym czterech policjantów.**
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Masakra w synagodze w Pittsburghu. Trump wstrząśnięty: Za takie rzeczy powinniśmy karać śmiercią
Ofiary masakry znaleziono w trzech różnych miejscach w synagodze; wewnątrz padło bardzo wiele strzałów, trwało to około 20 minut, a analiza miejsca zbrodni może potrwać do tygodnia - powiedział w niedzielę agent FBI Robert Jones.
Władze Pittsburgha poinformowały, że ofiary masakry były w wieku od 54 do 97 lat.
Jak poinformował federalny resort sprawiedliwości w Pensylwanii, sprawcy postawiono 11 zarzutów użycia broni palnej w celu popełnienia morderstwa i 11 zarzutów utrudniania kultu religijnego, co doprowadziło do śmierci.
Prokurator Scott Brady ujawnił, że sprawca powiedział policji, że chciał zabić wszystkich Żydów, gdyż ci „dokonują ludobójstwa” na jego narodzie.
Poinformował on też, że wstępne przesłuchanie Roberta Bowersa odbędzie się w poniedziałek po południu oraz że nie ma przesłanek wskazujących na to, by sprawca działał w porozumieniu z innymi osobami.
Z kolei agent FBI Robert Jones, wyrażając uznanie dla działań policji, powiedział, że gdyby Bowersowi udało się wyjść z synagogi, prawdopodobnie doszłoby do dalszych aktów przemocy. Przekazał on także, że nie ma żadnych konkretnych przyczyn, dla których Bowers wybrał akurat synagogę Drzewo Życia, a nie jakąś inną.
Sprawca tragedii, 46-letni Robert Bowers, uzbrojony w cztery sztuki broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadania dziecku imienia i otworzył ogień do wiernych.
Napastnik został wielokrotnie postrzelony, zatrzymany i przewieziony do szpitala.
Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom „lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć, jak zarzynani są moi ludzie. P… ich optykę. Wchodzę”.
Według Ligi Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) strzelanina w Pittsburghu „jest prawdopodobnie najbardziej śmiercionośnym atakiem na społeczność żydowską w historii Stanów Zjednoczonych”. Synagoga Drzewo Życia znajduje się w dzielnicy Squirrel Hill, która jest centrum społeczności żydowskiej w tym mieście.
Na znak „uroczystego oddania czci” ofiarom ataku flagi będą opuszczone do połowy masztów na Białym Domu, na budynkach administracji federalnej, w bazach wojskowych i morskich, a także na okrętach wojennych do środy 31 października.
Prezydent Trump podjął decyzję w tej sprawie w sobotę wieczorem, tuż po powrocie z Waszyngtonu z konwencji przedwyborczej w Indianapolis w stanie Indiana oraz wiecu w Murphysboro w sąsiednim stanie Illinois.
Zarówno ja, jak i moi Rodacy, jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami dochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Przekazuję w imieniu własnym i całego Narodu Polskiego wyrazy głębokiego współczucia z powodu podstępnego zamachu na tle antysemickim dokonanego w synagodze „Drzewo Życia” w Pittsburghu, w którym życie odebrane zostało wielu niewinnym ludziom zgromadzonym w celach modlitewnych
— podkreślił prezydent RP Andrzeja Dudy w depeszy kondolencyjnej skierowanej do Donalda Trumpa.
Składam na ręce Pana Prezydenta najszczersze kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar tej wielkiej tragedii. Wszystkim poszkodowanym wskutek działań szaleńczego zamachowcy pragnę złożyć życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia
— napisał prezydent.
Łączymy się w modlitwie i smutku z Narodem Amerykańskim
— podkreślił.
My, Amerykanie, potępiamy antysemicki atak na synagogę w Pittsburghu i wszelkie nienawistne ataki z pobudek religijnych czy etnicznych
— napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Wyrażam bliskość z miastem Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza ze społecznością żydowską, dotkniętą wczoraj straszliwym zamachem na synagogę
— powiedział papież Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w południe do 25 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra.
Niech Najwyższy przyjmie zmarłych w pokoju, pocieszy ich rodziny i wspiera rannych
— dodał papież.
Wszyscy tak naprawdę jesteśmy zranieni przez ten nieludzki akt przemocy. Niech Pan pomoże nam ugasić ogniska nienawiści, które rozwijają się w naszych społeczeństwach, umocnić sens człowieczeństwa, szacunek do życia, wartości moralne i obywatelskie oraz świętą bojaźń przed Bogiem, który jest miłością i ojcem wszystkich
— zaznaczył Franciszek.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił sobotni atak na synagogę w Pittsburghu i powiedział, że antysemityzm jest zagrożeniem dla wartości demokratycznych i pokoju - podało EFE w niedzielę. Guterres był „głęboko wstrząśnięty” i złożył kondolencje rodzinom ofiar - podał w oświadczeniu jego rzecznik prasowy Stephane Dujarric.
Atak w Pittsburghu jest bolesnym przypomnieniem o ciągle obecnym antysemityzmie. Żydzi na całym świecie nadal są atakowani nie z innego powodu niż ich tożsamość. Antysemityzm jest zagrożeniem dla demokratycznych wartości i pokoju, i nie powinien mieć miejsca w 21 wieku
— dodał.
Guterres zaapelował o „zjednoczony front - łączący władze wszystkich szczebli, społeczeństwo obywatelskie, przywódców religijnych i osoby stojące na czele społeczności lokalnych, a także ogół społeczeństwa - do powstrzymania sił rasizmu, antysemityzmu, islamofobii i innych form nienawiści, fanatyzmu, dyskryminacji i ksenofobii wzmacniających się w wielu częściach świata” - czytamy w oświadczeniu.
Izraelski rząd uczcił w niedzielę minutą ciszy pamięć ofiar sobotniego ataku w synagodze w Pittsburghu.
Cały naród Izraela opłakuje wraz z rodzinami ofiar osoby zamordowane podczas straszliwej masakry w synagodze Drzewo Życia w Pittsburghu
— powiedział premier Benjamin Netanjahu na początku cotygodniowej sesji swego gabinetu.
Sobotnia strzelanina „jest największą zbrodnią antysemicką” w historii Stanów Zjednoczonych - podkreślił szef izraelskiego rządu i wezwał świat do zjednoczenia się wszędzie w walce z antysemityzmem. Netanjahu mówił, że doszło do „makabry zamordowania Żydów, którzy zgromadzili się w (świątyni) w szabat i którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami”.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/418646-coraz-wiecej-szokujacych-informacji-z-usa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.