Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu
— ocenił prezydent USA Donald Trump w przesłaniu na Forum Biznesu, zorganizowane z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
Trump w liście do uczestników forum przypomniał, że brał udział w poprzednim szczycie Trójmorza w 2017 roku, podczas którego - jak podkreślił - potwierdził „silne poparcie Stanów Zjednoczonych na rzecz Inicjatywy Trójmorza i naszego wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy relacji biznesowych, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i redukcji barier w wolnym, sprawiedliwym i wzajemnym handlu w Europie Środkowej i Wschodniej”.
Trójmorze ma wielki potencjał służący osiągnięciu celów w tych i innych ważnych dziedzinach współpracy
— dodał prezydent USA.
Trump wskazał, że nowa infrastruktura energetyczna ma kluczowe znaczenie dla wspierania pogłębionej integracji gospodarczej, otwierania dostępu do nowych rynków i dywersyfikacji źródeł energii w regionie. Z uznaniem wypowiedział się o działaniach Rumunii, Bułgarii, Węgier, Austrii i Słowacji na rzecz dywersyfikacji dostaw energii poprzez budowę infrastruktury gazociągowej.
Przywódca USA napisał też, że jego kraj włącza się w te wysiłki poprzez eksport skroplonego gazu ziemnego do „strategicznie ważnego” regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz udział amerykańskich firm w Forum Biznesu. USA „na wielu poziomach utrzymują zaangażowanie we współpracę z 12 krajami członkowskimi (Trójmorza) w celu poszerzania infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej”.
Trump podziękował gospodarzowi spotkania w Bukareszcie, prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi, za jego organizację, wyrażając nadzieję na osiągnięcie postępów i deklarując, że USA pozostaną „silnym sojusznikiem i partnerem tej Inicjatywy”.
Tegoroczny, trzeci szczyt Inicjatywy Trójmorza odbywa się w dniach 17-18 września w Bukareszcie, równolegle z Forum Biznesu dla sektorów transportowego, energetycznego i IT/ICT (technologie informacyjne i komunikacyjne). Amerykańskiej delegacji przewodniczy minister energetyki Rick Perry. Poprzedni szczyt Trójmorza miał miejsce w lipcu 2017 roku w Warszawie.
Inicjatywa Trójmorza zawiązała się w 2015 roku. W skład projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rzecznik prezydenta przybliża cele spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem: „Na tym nam i amerykanom najbardziej zależy”
PAP, rs
-
Polecamy nowy numer największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „Sieci”, w sprzedaży od 17 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/412584-trojmorze-ze-wsparciem-trumpa