Izraelskie radio publiczne przeprosiło w niedzielę za złamanie tabu i nadanie dzieła niemieckiego kompozytora Ryszarda (Richarda) Wagnera, bojkotowanego w Izraelu za antysemityzm - poinformowały izraelskie media, powołując się na przedstawicielkę rozgłośni.
Nazwała ona „błędem” nadanie w piątek fragmentu „Zmierzchu bogów”.
Wagner (1813-1888), którego dzieła podsycające nacjonalizm zostały przywłaszczone w XX wieku przez Trzecią Rzeszę, uchodził za jednego z ulubionych kompozytorów Adolfa Hitlera - pisze AFP.
Zaznacza, że w Izraelu nie ma ustawy, która zabraniałaby granie Wagnera, lecz muzycy tego nie robią.
Rzeczniczka radia oświadczyła, że „instrukcje wewnętrzne w Radiu Izraelskim pozostają niezmienne od lat: nie należy grać muzyki Wagnera”. Wspomniała o bólu, jaki taka audycja mogła wywołać u słuchaczy, którzy przeżyli Holokaust.
Chcemy przeprosić naszych słuchaczy
— oznajmiła, dodając, że osoba odpowiedzialna za audycję muzyczne dokonała niewłaściwego wyboru nadając ten utwór.
Dzieła Wagnera pozostają tabu w Izraelu. Niemniej w lipcu 2001 roku argentyńsko-izraelski dyrygent i pianista Daniel Barenboim ośmielił się zagrać w Jerozolimie z berlińską Staatskapelle fragmenty „Tristana i Izoldy”.
Szef Izraelskiego Towarzystwa Wagnerowskiego Jonatan Liwni z uznaniem wypowiedział się o nadaniu Wagnera w radiu publicznym. „Nie popularyzujemy opinii kompozytora, lecz piękną muzykę, którą napisał” - powiedział Liwni, którego ojciec ocalał z Holokaustu.
Jeśli ktoś nie chce słuchać tej muzyki, może wyłączyć radio
— dodał.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/410471-izraelskie-radio-publiczne-przeprasza-za-utwor-wagnera
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.