Za miesiąc (od 22 do 26 sierpnia) w Dublinie odbędzie się IX Światowe Spotkanie Rodzin. Do Irlandii ma przybyć z tej okazji wielu pielgrzymów z całego świata na czele z samym Franciszkiem. Komentatorzy zastanawiają się, jaki przekaz zdominuje imprezę i jak najważniejszy gość z Rzymu odniesie się do gwałtownych zmian, które zaszły ostatnio na Zielonej Wyspie i które stanowiły mocne uderzenie w rodzinę.
Przypomnijmy: w maju obywatele Irlandii zadecydowali w powszechnym referendum o zniesieniu poprawki do konstytucji chroniącej życie nienarodzonych. Za legalizacją aborcji opowiedziało się 70 proc. głosujących. Trzy lata wcześniej – również w referendum – mieszkańcy tego kraju opowiedzieli się za przywilejami małżeńskimi dla par homoseksualnych. Wówczas za prawnym zrównaniem związków jednopłciowych z normalnymi małżeństwami głosowało 62 proc. obywateli.
Przemiany docierają też do wnętrza irlandzkiego Kościoła. Z Dublina nadeszła właśnie informacja, że tamtejszy Episkopat podjął decyzję, iż katolickie poradnie życia rodzinnego muszą swą opieką obejmować także pary homoseksualne, które mają być traktowane jak normalne rodziny. Biskupi zgodzili się na taki krok, ponieważ w przeciwnym razie groziłaby im utrata dotacji z budżetu państwa. Tym samym pokazali wyraźnie wiernym, jakiego wyboru należy dokonać, gdy na jednej szali leżą pieniądze, a na drugiej nauczanie Kościoła.
Decyzja Episkopatu nie wydaje się być odosobnionym przypadkiem. Kiedy 13 października 2017 roku biskup Brendan Leahy z Limerick zapraszał na Światowe Spotkanie Rodzin, oświadczył, że propozycja ta dotyczy także par jednopłciowych. Dostojnik dodał, że jego diecezja rozpoczęła specjalny pro-homoseksualny program przygotowawczy, argumentując, iż Kościół powinien obejmować „rodziny” w całej ich różnorodności. Jak stwierdził biskup:
„Mieliśmy referendum na rzecz małżeństw tej samej płci, wiele osób głosowało w tym referendum i wszyscy są równie mile widziani, aby przyłączyć się do tej uroczystości rodzinnej”.
W oficjalnej broszurze prezentującej program Światowego Spotkania Rodzin wydanej pod nadzorem prymasa Irlandii, metropolity Dublina arcybiskupa Diarmuida Martin w rozdziale zatytułowanym „Chrześcijańska wizja rodziny” zamieszczono zdjęcie dwóch przytulających się do siebie lesbijek. Na ręce jednej z kobiet wytatuowana jest tęczowa flaga „gejowskiej dumy”. Podpis pod fotografią brzmi:
„Podczas gdy Kościół podtrzymuje ideał małżeństwa jako stałego zobowiązania między mężczyzną a kobietą, istnieją inne związki, które zapewniają wzajemne wsparcie małżonków. Papież Franciszek zachęca nas, abyśmy nigdy nie wykluczali, lecz towarzyszyli także tym parom z miłością, troską i wsparciem.”
Broszura przyjmuje punkt widzenia lobby LGBT, nazywając członków „innych związków” mianem „małżonków”. Nic więc dziwnego, że Światowe Spotkanie Rodzin zostało zamknięte dla grupy Courage (Odwaga), która zajmuje się pomocą osobom o skłonnościach homoseksualnych w osiągnięciu trwałej dyspozycji do zawarcia stałego związku heteroseksualnego.
Głównym prelegentem podczas IX Światowego Spotkania Rodzin ma być amerykański jezuita ks. James Martin, pełniący od zeszłego roku funkcję konsulatora watykańskiego Sekretariatu Komunikacji. Znany jest ze swego otwartego popierania postulatów lobby gejowskiego, dzięki czemu w 2016 roku otrzymał doroczną nagrodę organizacji New Ways Ministry reprezentującej środowiska LGBT. W swej głośnej książce pt. „Budując most” opowiada się on za zmianą nauczania Kościoła w kwestii homoseksualizmu.
Ks. James Martin słynie też z niekonwencjonalnych zachowań, czym zdobywa sobie sympatię liberalno-lewicowych mediów, np. 12 grudnia 2017 roku (w rocznicę objawień w Guadalupe) udostępnił na swym koncie na Twitterze bluźnierczą wersję obrazu Matki Bożej z Guadelupe, przedstawiającą Maryję depczącą anioła i wymachującą wężem. Autorka tej przeróbki, kalifornijska malarka i feministka Yolanda López wyjaśnia, iż w jej wizji orężem w rękach Matki Bożej jest wąż reprezentujący seksualność, zaś podeptany anioł symbolizuje zniszczenie patriarchatu.
W tym roku już cztery razy zdarzało się, że w ostatniej chwili odwoływano lub zmieniano miejsca wystąpień ks. Jamesa Martina na skutek protestów oburzonych katolików. Z powodu jego obecności w Dublinie wiele środowisk „pro-family” zrezygnowało z przyjazdu na Światowe Spotkanie Rodzin. Instytut Lumen Fidei postanowił zaś zorganizować w tym samym czasie w stolicy Irlandii alternatywne wydarzenie – Konferencję Rodzin Katolickich.
Wszystko to sprawia, że wydarzenie, do którego dojdzie za miesiąc na Zielonej Wyspie, będzie szczególnie obserwowane przez komentatorów religijnych na całym świecie. Już teraz zastanawiają się oni, jaki przekaz pójdzie w świat z Dublina i co powie Franciszek.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/405715-swiatowe-spotkanie-rodzin-otwarte-dla-par-jednoplciowych
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.