Na szczycie w Helsinkach prezydent USA Donald Trump zachowywał się jak marionetka przywódcy Rosji Władimira Putina
— ocenia we wtorek izraelski „Haarec”. Przewiduje, że „Ameryka nie wybaczy” tego Trumpowi, a samo spotkanie może nie przynieść żadnych efektów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykański senator w ostrych słowach o spotkaniu Trumpa z Putinem. „Żaden prezydent nie poniżył się tak nikczemnie przed tyranem”
Szczyt stał się „nowym najgorszym momentem prezydentury Trumpa i może stać się także jej punktem zwrotnym”
— pisze „Haarec” w analizie. Zdaniem gazety Ameryka, z wyjątkiem zagorzałych zwolenników Trumpa, „nie wybaczy prezydentowi, który stał ramię w ramię z autorytarnym rywalem pokroju Putina, bronił go zamiast potępiać i zamiast tego krytykował własny kraj”.
Nawet jeśli Trump nie jest Putinowi niczego winien, (…) wyglądał i zachowywał się jak jego służący albo marionetka
— ocenia dziennik.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczerski o spotkaniu Trump-Putin: Nie było przełomu? Nie można było oczekiwać od prezydenta USA drugiej Jałty
„Rozdęte ego” Trumpa - pisze - kazało mu uznać spotkanie w Helsinkach za wielki sukces i uniemożliwia mu „racjonalną odpowiedź na zarzuty w sprawie ingerowania przez Rosję w wybory (prezydenckie w USA) w 2016 roku”.
Nawet jeśli Trump nie miał udziału w tych ingerencjach (…) ani nic o nich nie wiedział, jego obsesja na punkcie własnej osoby i potrzeb powstrzymuje go przed uznaniem wagi tych oskarżeń i wiążących się z nimi zagrożeń, a jego „próżna obawa przed zdelegitymizowaniem jego wyborczego zwycięstwa” sprawia, że woli zapewnienia Putina od jednoznacznych wniosków własnej administracji w tej sprawie
— wskazuje „Haarec”.
Izraelski dziennik przypomina ostatnie obraźliwe i dzielące wypowiedzi Trumpa pod adresem sojuszników USA w Europie, wskazując jednocześnie, że nie wspomniał on o przewinach Rosji, takich jak aneksja Krymu, wspieranie reżimu w Syrii, użycie broni biologicznej na terytorium Wielkiej Brytanii czy prześladowanie dziennikarzy w Rosji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczyt w Helsinkach to tylko gra, nawet jeśli niezręczna. Trump nie sprzeda Polski Putinowi
Jak zauważa „Haarec”, „wygląda na to, że tylko Izrael jest wyłączony ze zwyczajowej krytyki Trumpa pod adresem sojuszników”. W tym kontekście przypomina artykuł amerykańskiego tygodnika „New Yorker”, w którym twierdzi się, że to Izrael nalegał na zawarcie porozumienia między Trumpem i Putinem, dzięki któremu USA miałyby znieść antyrosyjskie sankcje w zamian za pomoc Rosji w usunięciu irańskiej obecności wojskowej z sąsiadującej z państwem żydowskim Syrii, kosztem relacji amerykańsko-europejskich.
Artykuł dostarcza możliwego motywu Izraela zwolennikom teorii spiskowych, którzy wierzą, że Jerozolima współdziałała z Moskwą w próbach zdyskredytowania (Hillary) Clinton i zapewnienia Trumpowi zwycięstwa w wyborach
— wskazuje „Haarec”.
Dziennik ocenia, że w „normalnych czasach szczyt z udziałem przywódców USA i Rosji wywoływałby wielkie oczekiwania, a nie podejrzenia i obawy, do których po wystąpieniu Trumpa na konferencji prasowej (po spotkaniu z Putinem) doszło niemałe obrzydzenie”.
Skoro jednak Trump jest prezydentem, to nie są normalne czasy. (…) (Na szczycie) Rosję reprezentował zdeterminowany i podstępny przywódca, który użyje wszelkich sposobów, by przywrócić swój kraj do dawnej świetności, podczas gdy Stany Zjednoczone reprezentował płytki i impulsywny prezydent, który - jak się wydawało - robił wszystko, by jego odpowiednik mógł osiągnąć swoje cele
— pisze „Haarec”.
Jak ocenia, Trump w Helsinkach działał według identycznego schematu, co podczas czerwcowego szczytu z dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem - także w przypadku Putina przełamał izolację autorytarnego przywódcy na arenie międzynarodowej, „nie żądając ani nie uzyskując niczego w zamian”, chwalił go i „zasugerował dalsze przełomy, które wkrótce, podobnie jak w przypadku Korei Płn., mogą okazać się niewiele więcej niż pobożnym życzeniem”.
Można pocieszać się, że w ostatecznym rozrachunku nie liczą się wypowiedzi Trumpa, lecz działania jego administracji - pisze „Haarec” - ale w ten sposób lekceważy się „ogromne znaczenie postawy prezydenta” i ignoruje fakt, że „USA są coraz częściej postrzegane jako państwo dysfunkcyjne, podczas gdy Rosja i inne kraje rywalizujące (z USA) są jak prowadzone pewną dłonią statki, na których rozkazy kapitana nie są nigdy kwestionowane”.
PZ/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/404211-izraelski-dziennik-krytycznie-o-szczycie-trump-putin
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.